Romantická láska Persefony a Háda


20.11.2020 - 14:00
(Blíženci) eau
Romantická láska Persefony a Háda
Proč byl Hádes inertní vůči Persefonině nevěře s Adonisem?
-----

Rozhodla jsem se, že vyjdu vstříc některým, kteří nemají možnost psát do diskuzí, aby se jim takto dostalo případných odpovědí. Autorka bude za komentáře a psychologické rozvinutí "problému" moc ráda.
A já také : ) :74:
Mějte pěkné dny :64:

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2
Řazení:
20.11.2020 - 14:27 | Filtr
(Vodnář) mili111
Promiň...mě to nedalo.
Tato otázka je natolik sofistikovaná, že jsem se musela kouknout, zda i lidé (resp. bozi a polobozi) mohou být inertní...já to měla spojené s plynem a jinýma látkama....a vono jo :61:
Jinak...dál já jsem inertní k této otázce...takže už kušuju :14: :20: :29:
a ještě se mi stále plete s invertním :61:
20.11.2020 - 15:28 | Filtr
(Blíženci) eau
Teď si trochu připadám jako moderátor x))

Přeposílám myšlenky z prostoru za.....

"Proč byl Hádes inertní vůči Persefonině nevěře s Adonisem?

Protože společné hodnoty.

Persefona a Hádes... Sjednocení protikladů. Peklo vynesené na povrch. Anebo i naopak.
Hlavně - láska nevlastní.
Štírská témata.
Býk se učí mít. Štír sdílet.

Proč romantická láska?
Když se budu držet základního dělení lásky na druhy (ač nerada), nemyslím, že šlo o romantickou fázi.
Naopak - jejich vztah prošel peklem. Doslova.?

Třeba také hledali Agapé.??

Jinak ten příběh je o něčem jiném... Adonis je světlá část roku, Hádes temná. Persefona sama je přírodní cyklus.

Nikdy nemohla být Hádovi opravdu nevěrná, pokaždé je se svým mužem. Patří k oběma (jeho/svým) částem."

....
20.11.2020 - 16:12 | Filtr
(Ryby) thééé » eau
no právě, mytologii nejde vůbec srovnávat s životem člověka - viz. ta druhá část tvého psaní.
Já jen tak, jakým směrem mi to rozvíjí myšlenky ...
Je to asi o tom, že planeta Země je nastavená na určitou míru vědomí a zbytek nevědomí..v naší psychice nejde k tomuto zaujmout postoj "žárlivosti", tady je to spíše o přežití..víme, že jinak bychom nepřežili..
Možná , že by to mohlo být i o vysmívání se sluníčkářům :61:, v podstatě je to nesmysl, víme, že směr slunce je to o výživě, o Životě, o potvrzení Sebe..
možná je to o přijetí toho, že nevíme vše a stále máme možnost růst a poznávat nové velké věci..
A možná je v tom i tajemství pochopení "té temné nevědomé části života"...nakolik jsme schopni se s tím srovnat, jaký postoj umíme zaujmout..jestli se umíme "pustit do temnot" najít tu odvahu a nechat se celí přetavit..
Přemýšlím, jestli nějaký "pán temnot" obsahuje lidské vlastnosti, tak žárlivost tam asi nebude..je silný ve své moci..něco jako..ha ha..však jdi..já jsem si jist, že se mi vrátíš , každý se musí vrátit :21: :122: budeš očekávána
:61:
20.11.2020 - 17:06 | Filtr
(Ryby) MG34
Neznám pozadí příběhu a psychologii postav (a ani důvod, proč by někdo nemohl psát do diskuzí kamkoliv - leda že by to mělo být za každou cenu sem, kde jsou stopnuté nové registrace), ale nabízí se obecná vysvětlení "inertnosti" ať je to co je to (asi vždy jen jedno z nich):

nebyla to nevěra
nebylo to s Adonisem
nebyla to láska, takže na nějaké nevěře nezáleželo
byl tam výrazný respekt ke svobodě, tedy nevěra byla tolerována
Hádes se o té nevěře nedozvěděl
byl to omyl a Hádes to chápal
atd.

- asi by se ještě pár pokusů dalo vyplodit
20.11.2020 - 17:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Nevíš jestli nebyl nasranej u Háda nikdy nevidíš co si myslí.
Třeba jí to ještě spočte.
Mýty nejsou dokonavé.
21.11.2020 - 10:53 | Filtr
(Váhy) Buddha/2
No, jak to čtu, zdá se mi, že řecká mytologie je nám dost vzdálená. Nebudu vymýšlením dalších teorií přispívat ke zmatku :20: :4:
21.11.2020 - 11:12 | Filtr
(Blíženci) fanik
To je právě ta opravdová romantika, kterou otázkama zkazíš :29:
21.11.2020 - 11:25 | Filtr
(Rak) Urania
Mňa zaujala otázka a teda človek za ňou.
za prvé? vybavil sa mi plyn a musela som pozrieť čo to skutočne je - takže namiesto slova ľahostajný je dosadené cudzie slovo a tak otázka je odrazu vznešená
za druhé? - možno tak je to aj s tou láskou toho Háda či tých čo tie mýty písali.
21.11.2020 - 14:37 | Filtr
(Blíženci) Lupi
Dtto co Urania - já tu usilovně přemejšlím, co jako mělo znamenat to "inertní" - tedy, ne že bych neznala význam. Jen jsem nechápala souvislost s mýty.
Takže za mne - nešlo by prostě říct "lhostejný, netečný"? Když mimoto slovo "netečný" dokonale vystihuje stav.....a ještě mě strašlivě tahá za ....no v tomto případě za oči ten prachpodivný anglikanismus na konci - ještěs mohla napsat a užijte si to :61:
Takže chudáci polopodzemní manželé se v tom binci nějak nedostali ku slovu.
21.11.2020 - 14:39 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Lupi
Jediné, co mě k tomu napadá je to, že Hádés je poslední inštance, která je nad prkotiny typu nevěra povznesena....ale nevím, nevidím mu do Tartaru :5:
21.11.2020 - 15:57 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Lupi
Koukám, že jsme se všechny zasekly na tom samém...já použila i wikču...zda jde i na živé...no "živé".... bytosti :61:...sem psala výše/ níže :4:
21.11.2020 - 22:35 | Filtr
(Beran) beno
....Hádes měl těžké dětství a v tomto případě také nepadlo jablko daleko od stromu. Krom toho jen citově chladný může kralovat říši mrtvých. A nebyl on náhodou na kluky?
Kdyby byl Zeus co k čemu udělal by tam pořádek ale ten měl jinou práci. Vyráběl na zemi hrdiny. :-DDD
:75:
21.11.2020 - 22:58 | Filtr
(Vodnář) Anilah
Hrozně mě rozesmálo použité slůvko „inertní“... :D

K tomu incidentu nic nemám, ale můžu doporučit docela dobrou knížku od Ingrid Riedelové - „Když se matky a dcery navzájem hledají“. Rozebírá mýtus o Déméter z psychologického hlediska.
22.11.2020 - 12:39 | Filtr
(Blíženci) eau
Jinak za mě...upřímně se mi nechce pitvat v celém mýtu, když už bych sdílela nějaký názor tak bych se do toho musela víc ponořit a pročíst toho víc. Celý rozbor Persefony a Háda...(podobně jak jsou vysvětlovány i pohádky)...by mi nejspíš zabral mnoho času hlavně v tom sbírání informací a materiálů...
Navíc mě zaujaly v celém příběhu (opravdu širokém příběhu) jiné detaily, nikoliv přímo nějaká nevěra...(Hádés přece Persefonu unesl, tak jakýpak copak ^^)...
A to role Deméter jako bohyně země a plodnosti, kterou si chtěl vzít za ženu Zeus, ale porodila Persefonu s jiným, kterého mezitím sežehl bleskem x)) a tím, že slíbil Persefonu Hadovi za ženu, vnímám, jako odstranění případných nechtěných dětí pod zem. Přestože Demeter prosila Dia o vrácení Persefony, tak už bylo pozdě, protože lstí jí dal pojíst granátového jablka, které slibovalo věrnost (ha) tak kde je ta věrnost? Že by "černá magie" nefungovala?

O Hádovi jsem se zběžně tolik nedočetla...
Takže fakt jsem jen prolítla...pro mě by to bylo fakt na dýl :49:
22.11.2020 - 12:45 | Filtr
(Blíženci) eau
Jinak mě pobavilo, jak všichni řeší inertní x)) přijde mi, že se tu moc lidem do hloubky nechce :2: Takové příznačné téma :61:

Díky za odpovědi :74:
22.11.2020 - 12:47 | Filtr
(Blíženci) eau » Urania
Možná...tak všechny ty mýty jsou plné pomst a žárlivosti a hrdosti a možná i pýchy....ale i hrdinství, oběti atd...
22.11.2020 - 12:48 | Filtr
(Blíženci) eau » Anilah
Díky za tip
22.11.2020 - 12:59 | Filtr
(Blíženci) eau » MG34
Není odsouhlaseno psát do diskuzí a kdysi tu byla skupina lidí, co měli takové rozbory rádi, rádi filosoficky a psychologicky rozebírali kdeco, tudíž asi bylo očekáváno, že se tu případně taková diskuze rozvine.
A jelikož si myslím, že za tímto se vždycky skrývá nějaká počáteční psychologická struktura, tak si myslím, že nějaký rozbor mohl dotyčnému pomoci.
22.11.2020 - 14:27 | Filtr
(Vodnář) mili111 » eau
JJ...máme se prý vzdát svých očekávání :61:...mimo jiné :61:...tak tyhle stránky nás to učí dost často :4:
PS: ráda bych přispěla...ale mě nějak pohádky a mýty míjí....dle mne se to dá vykládat na 50 způsobů...a jsem na konci víc jelen než na začátku...takže se do toho nepouštím :14:
22.11.2020 - 16:06 | Filtr
(Blíženci) eau
Sdílím ještě dva komentáře:


Řečtí bohové a bohyně měli roztomilý zvyk měnit nepohodlné smrtelníky i nižší mýtické bytosti ve zvířata a rostliny. Většinou v tom byla láska, žárlivost, nebo aspoň sex, kterému často ani zmíněná proměna nezabránila. V případě najády, která dala jméno mátě, byl ale po božím zásahu s láskou
konec. V našem příběhu hraje roli pán podsvětí Hádés, bratr samotného Dia, jehož království obklopovalo několik řek, kolem kterých se to hemžilo vodními nymfami zvanými najády. U řeky Cocytus žila jedna, která se do svého řekněme nadřízeného Háda zamilovala – jmenovala se Minthé. Šéf podsvětí měl ale manželku Persefonu. Těžko říct, jestli ta svého muže milovala, protože ke sňatku ji donutil únosem, ale časem si člověk asi zvykne i na podzemní bohaté království. Když Persefona zjistila, že jí Minthé svádí manžela, probudila se v ní dcera své matky, bohyně veškeré přírody Demeter. Na milou Minthé nastoupila a proměnila ji v rostlinu podobnou kopřivě. Jenže mytologie v tomhle případě fandí milence, a proto Minthé jako kopřiva jen vypadala, a když po ní naštvaná Persefona dupala, vydávaly lámané stonky nové rostliny sladkou a svěží vůni. Tak prý vznikla máta. Možná celá historka vznikla proto, že se z voňavé máty vázaly ve starém Řecku pohřební kytice. Když si představíte, jaké tam bylo teplo, tak je logické, že pozůstalí rádi zabořili v přítomnosti nebožtíka nos do mátových lístků proložených snítkami rozmarýnu.
22.11.2020 - 16:07 | Filtr
(Blíženci) eau » eau
a druhý:Bylo by tedy vhodné zmínit, že Persefóné byla žárlivá. Žádostivá a žárlivá, Adonise se nechtěla vzdát, dokonce za své milenectví šla "lobbovat" u Dia.


Mohla být sexuálně frustrovaná.
Kdo pitvá anebo je hrobníkem, tak pravděpodobně formu impotence/zábran má - nemá chuť, nemůže, a to pro styk s žalem a umíráním, s mrtvolami... Jde o opak vůle a chuti žít, užívat si, mít radost...


Ale proč Hádés nic necítil a Persefóné nějak nevytrestal, když se trýznili a trestali všichni navzájem? Proč tohle Hádés toleroval?


Hádés se časem (z nouze) zamiloval do Minthé - vodní víly. Hledal ctnost u ní?


S Minthé trávil rád čas a když to zjistila Persefóné, proměnila ji v kopřivu.
Vždy, když jej přistihla, jak se "o kopřivu" stará, začala po ní dupat - ta namísto pálení vydávala líbeznou vůni - a tak vznikla máta.


Persefóné skutečnost, že Hádés tráví čas s nymfou, nepřehlížela. Neměla nadhled královny a bohyně; ona se oběma pomstila, tzn., že on jí nebyl lhostejný.


I tento skutek od Persefóné zůstal bez Hádovy odezvy a účasti.


Na Háda to vrhá světlo (či stín), že je to liberální bůh, nebo pro svou zádumčivost a fatalismus nemá sílu odporovat, konat. Je pasivní.


Díky za koment :17:
22.11.2020 - 16:11 | Filtr
(Blíženci) eau » mili111
Však já to chápu, nemusíš se obhajovat : ) já taky nemám ke všemu co říct x)) :74:
22.11.2020 - 19:11 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » eau
No dobře, že jsi to Ty :35: :5:.
Moje domněnka je, že v původní mytologii symbolizoval bůh nějakou vlastnost, aspekt, stav bytí. Jenže postupem času daná civilizace začala zapomínat na původní významy, přestávala jim rozumět ... a bohů začalo přibývat. A to pokračovalo až do totálního chaosu a nevyhnutelného zhroucení systému. Pak se objevil někdo, kdo nastolil "nové a jedině správné bohy" :75:. A cyklus se opakoval :4:. Vlastně se opakuje dodnes. Tady by se hodilo "a pohádky je konec", jenže není :4:

Hádes mohl symbolizovat něco jako bardo, stav mezi smrtí a zrozením, tedy něco neprojeveného ... třeba (jen pokus :20: :14:)
23.11.2020 - 13:25 | Filtr
(Blíženci) eau » Buddha/2
Jo :15: :3: taky v tom vnímám různé roviny...

Kdyžtak ještě editnu x)
23.11.2020 - 14:09 | Filtr
(Blíženci) fanik » eau
Na nevěře je zajímavější ta skutečná rovina u nás lidí, než ta neskutečná, božská, není rozbor až zbytečný?
Stejně jako skutečný život se dá místo opravdového prožití neskutečně promarnit, třeba čtením... :29:
Příspěvky: 1-25 26-46
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2021
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »