Rodina jako skořápková instituce


07.12.2016 - 09:05
(Rak) dan162
Rodina jako skořápková instituce
Včera zaznělo v televizi, že rodina je skořápková instituce.

Instituce je způsob, jak něco děláme. Skořápková, protože máme potřebu zachovat vnější dojem, ale vnitřek si uzpůsobujeme dle svých potřeb. Historik popisoval, jak výchova dětí před byla původně výhradně v komunitě, kam rodina patřila, žádné cizí vlivy nepůsobily. Postupně tento monopol narušovalo zavedení základního školství, díky této gramotnosti vliv tištěného slova, pak oslabování vlivu církve, kmotr ztratil pravomoce a odpovědnost za dítě, zaměstnávání žen, takže z rodiny zbyla tradiční - slupka. V diskuzi zaznělo, že tradiční rodina se už nikdy nevrátí, i kdyby některé tradiční prvky, vytržené z kontextu, byla dočasně atraktivní.

Všichni tam pohřbili tezi, že rodina je základ státu, a souhlasili, že rodina je základ společnosti. Ne jedinec, možná zatím. Dnes stát za rodinu uznává jen svatbou sezdané páry s dětmi, ale socioložka trefně konstatovala, že variant a kombinací, jak si lidi uspořádávají domácnosti je spousta, jsou/budou to všechny možné varianty. Máme také mnoho půlrodin, kde jeden partner chybí. Většinou muž, ale může chybět i žena.

Je možné, že časem bude "registrované partnerství s dítětem" závazek obou tři roky se nerozejít, je možné, že zanikne civilní svatba, je možné, že vznikne povolání Rodič, úředně podporovaná superrodina jako rozšíření dnešní pěstounské péče, zatímco většina ostatních mužů a žen děti nebudou mít, nějaké Domy matek, playerovo kvarteto, různé Trojky...Zazněl tam vtip, kdy "muž s ženou se dohadují, že tvoje děti bijí moje děti, zatímco naše děti jen přihlížejí", který už nezní tak absurdně.

Myslím si, že skořápkovatost instituce "rodina" je zapříčiněná pokusem zachovat k muži nějakou úctu, když ten neprošel ještě procesem narovnání sebe. V rodině, kde oba si váží sebe, není potřeba, aby existovala hlava rodiny. Žena o to nějak nutně obvykle nestojí, ale nic jiného jí často nezbyde. Obvykle to je tam, kde muž je pasažérem rodiny, žena je doma, nebo kde je diskuze o "pomáhání ženě". Tam patří i to, že žena dělá muže. Nebo to, že jsme pro někoho idiotem (částečně nesvéprávný jedinec), který nevynáší koš. Bez jasné hlavy to vídám tam, kde každý dělá co je potřeba, sám to tak cítí a nějak se časem vytříbí, kdo dělá co.

Jak rodina bude vypadat, a jestli přežije změny v lidech, to nevíme. Ale trend je jasný, změny viditelné, nevratné. Skořápkovitost si myslím zanikne ale až tehdy, až muži se v průměru dorovnají vztahem k sobě na úroveň žen.

Řazení:
13.12.2016 - 15:52 | Filtr
(Kozoroh) Alffie » Ruby
Je to tak, nám vlastně nikdo nikdy nepatří a my nepatříme nikomu.

Když dítě přijde do rodiny, tak se rodiče mají stát jeho průvodci životem, takoví parťáci, ne autority, jak to vidíme běžně kolem sebe.

takže ani to můj partner, bych nezdůrazňoval. Zkrátka partner. Člověk žijící vedle nás, přece není vlastnictví, majetek apod.

Osobně se do budoucna nebráním dětem či rodině, ovšem to za předpokladu, že vztah bude opravdu harmonický, bude tam porozumění.

12.12.2016 - 14:53 | Filtr
(Býk) player » Ruby
Ale ne , vyplněj jeden papír a jeden ouřada na to flákne štempl...nová hostina nehrozí. Ale hlavně - bude to po dvou krizích vzkaz: ustáli jsme , jedeme dál...no...

Není to špatná myšlenka. Je to krok jakoby k dalšímu pokroku v duševní hygieně. A ta je úplně nejdůležitější ze všeho. Protože na ni se váže fyzické zdraví , na něj zase výkonnost atd atd....
12.12.2016 - 14:50 | Filtr
(Beran) Ruby » player
"Nevím , ale ta šéfka německé CDU není muž. Křesťanka , jak vix a navzdory tomu chce manželství po sedmi letech anulovat a prodlužovat platnost na základě osobní žádosti obou manželů. Něco do sebe to má."

Vidím to spíš jako další zásah do svobody člověka. Panenko skákavá, tak snad o tom jestli lidi chtěj spolu být nebo ne by si měli rozhodnout sami. Po sedmi letech budou podstupovat martýrium - se buď znovu "oddat" nebo jak to říct, protože bez podání žádosti nebudou dál manželé, další byrokratický úkon na světě, zaměstnávající další lidi a otravující tím obyčejné smrtelníky.
Ono to zní velice jednoduše, ale jednoduché to není.
12.12.2016 - 14:06 | Filtr
(Býk) player » Ruby
Vymyslel. Rod. Rodinu vymyslel jedinec , první politik a kněz v momentě , kdy vzikl osobní majetek. Rodina je velekřehké sdružení a tak , jak ji Adelaida popisuje , tak tu funkci dnes již plní jen tak v polovině případů. Protože mládež sice naoko vychovává , jenže před širším vlivem negativního okolí ji v žádném případě neochrání. Problém dítěte je jeden - vynucený vzor - rodič. To je úplně absurdní a zparchantělý dogma. Kolik lidí ve věku 20 - 30 dnes může hrdě povstat a říct: ber si ze mě příklad ?

No - potěš koště.

Ono taky - my si představujem pod pojmem rodina dva manžely a dvě děti v panelákovým 3 + 1. Ale to jsme na světě v menšině. Rodiny se , zejména v chudších oblastěch , neštěpí. I když se handrkují , jsou na sobě vzájemně odkázáni a hlavně - je tam víc příběhů.

A to říkám i navzdory tomu , že já jsem dětství šťastné měl. Ale díky své podstatě. Já jsem rodičům spíše zdrhal. :4:
12.12.2016 - 13:53 | Filtr
(Beran) Ruby » Alffie
"Jen taková otázka - CO JE TO LEPŠÍ?"

To už je takové slovíčkaření. To by člověk nesměl ani říkat- můj partner, moje dítě-protože nám vlastně nikdo nikdy nepatřil a my jsme nepatřili také nikomu. Atd atd.
Ono je jedno zda rodina, či komunita lidí majících v tomto směru stejné hodnoty.
Dítě potřebuje cítit bezpečí, jako každé mládě.
12.12.2016 - 13:10 | Filtr
(Býk) omsatčitánanda » Ruby
Každopádně nic mě tak vnitřně neposunulo jako rodičovství. Obrovská zodpovědnost, hloubka citu, sebepoznání, situace, do kterých bych se nemít má drahá, v určitém směru problematická zlatíčka, v životě nedostala. :1: Kam se hrabou některé meditační techniky na rodičovskou praxi, kdy člověk musí ustát věci... :1: A zas na druhou stranu, člověk to ustojí díky duchovnu, meditacím, kde se zklidní a nabere sílu a nadhled, aby dospívání svých ratolestí přežil ve zdraví, hlavně duševním. :4:
Nezevšeobecňovala bych ale, určitě pro většinu žen děti hodně důležité, ale muži to mohou mít trochu jinak, přeci jenom mateřství je především ženská priorita. :1:
12.12.2016 - 13:02 | Filtr
(Kozoroh) Alffie » Ruby
Můžeme tvořit klasickou rodinu, jak jí známe celá staletí, můžeme vytvořit nějakou komunitu, ve které budeme působit a vnímat ji, jako naší rodinu - myslím tím širokou rodinu.

Jen taková otázka - CO JE TO LEPŠÍ? Můžeme dělat a tvořit cokoliv, ale nikdy nebudeme ani lepší, ani horší. Budeme to pořád MY.

Osobně vnímám, že slovo lepší, používají jen lidé, co ještě nepochopili svůj dar či poslání a tak hledají "něco lepší". A je úplně jedno jestli to jsou vztahy, zaměstnání, finance. Na tu dřeň můžeme jít v kterékoliv životní oblasti, co ukazují jednotlivé astrologické domy.

A z praxe se mi ukazuje, že téměř každý z nás, jede v jedné z některých životní oblasti na dřeň. :1:
12.12.2016 - 12:40 | Filtr
(Beran) Ruby » player
Zatím nikdo nic lepšího než je rodina nevymyslel a to budu tvrdit i přesto, že jsem dětství neprožila až tak šťastné, ikdyž v úplné rodině. A kluky jsem vychovávala sama.
Když se sejdou dva normální slušní lidé, tak je to pro dítě to nejlepší co může do života dostat. A naštěstí je těchto lidí ještě pořád dost, ikdyž ubývá. Já bych to spíš řekla jinak - někteří lidé by děti vůbec neměli mít.
Myslím si jedno- dokud nemáš děti, nevíš co je život, nevíš co to je jít na dřeň ve všem.
A vůbec se to nevylučuje s tím, že by člověk nemohl i při dětech prožít naplněný život i v jiných směrech.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »