Rodina jako skořápková instituce


07.12.2016 - 09:05
(Rak) dan162
Rodina jako skořápková instituce
Včera zaznělo v televizi, že rodina je skořápková instituce.

Instituce je způsob, jak něco děláme. Skořápková, protože máme potřebu zachovat vnější dojem, ale vnitřek si uzpůsobujeme dle svých potřeb. Historik popisoval, jak výchova dětí před byla původně výhradně v komunitě, kam rodina patřila, žádné cizí vlivy nepůsobily. Postupně tento monopol narušovalo zavedení základního školství, díky této gramotnosti vliv tištěného slova, pak oslabování vlivu církve, kmotr ztratil pravomoce a odpovědnost za dítě, zaměstnávání žen, takže z rodiny zbyla tradiční - slupka. V diskuzi zaznělo, že tradiční rodina se už nikdy nevrátí, i kdyby některé tradiční prvky, vytržené z kontextu, byla dočasně atraktivní.

Všichni tam pohřbili tezi, že rodina je základ státu, a souhlasili, že rodina je základ společnosti. Ne jedinec, možná zatím. Dnes stát za rodinu uznává jen svatbou sezdané páry s dětmi, ale socioložka trefně konstatovala, že variant a kombinací, jak si lidi uspořádávají domácnosti je spousta, jsou/budou to všechny možné varianty. Máme také mnoho půlrodin, kde jeden partner chybí. Většinou muž, ale může chybět i žena.

Je možné, že časem bude "registrované partnerství s dítětem" závazek obou tři roky se nerozejít, je možné, že zanikne civilní svatba, je možné, že vznikne povolání Rodič, úředně podporovaná superrodina jako rozšíření dnešní pěstounské péče, zatímco většina ostatních mužů a žen děti nebudou mít, nějaké Domy matek, playerovo kvarteto, různé Trojky...Zazněl tam vtip, kdy "muž s ženou se dohadují, že tvoje děti bijí moje děti, zatímco naše děti jen přihlížejí", který už nezní tak absurdně.

Myslím si, že skořápkovatost instituce "rodina" je zapříčiněná pokusem zachovat k muži nějakou úctu, když ten neprošel ještě procesem narovnání sebe. V rodině, kde oba si váží sebe, není potřeba, aby existovala hlava rodiny. Žena o to nějak nutně obvykle nestojí, ale nic jiného jí často nezbyde. Obvykle to je tam, kde muž je pasažérem rodiny, žena je doma, nebo kde je diskuze o "pomáhání ženě". Tam patří i to, že žena dělá muže. Nebo to, že jsme pro někoho idiotem (částečně nesvéprávný jedinec), který nevynáší koš. Bez jasné hlavy to vídám tam, kde každý dělá co je potřeba, sám to tak cítí a nějak se časem vytříbí, kdo dělá co.

Jak rodina bude vypadat, a jestli přežije změny v lidech, to nevíme. Ale trend je jasný, změny viditelné, nevratné. Skořápkovitost si myslím zanikne ale až tehdy, až muži se v průměru dorovnají vztahem k sobě na úroveň žen.

Stránka: 3 2 1
Řazení:
13.12.2016 - 21:31 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Jako dítě jsem to tak necítila a našla si svůj vzor a dceru mám a ta za vzor má mě,jsme si ale velmi blízké i názorově,vkusem a podobně,tak myslím,že dítě hledá jakési ztotožnění se s někým a podle mého selského rozumu,to nemusí být rodič. :3:
13.12.2016 - 21:08 | Filtr
(Rak) dan162 » bubobubo
A já si myslel, že pro správný vývoj dítěte - ženy je nezbytný vzor mámy, zatímco pro muže to může být kterýkoliv jiný muž, ne jen otec. Dcerky nemám, tak nevím.
13.12.2016 - 20:32 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » player
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Píšeš,že v rodině je pro dítě jediným vzorem rodič,protože to dítě nemá na výběr a já oponuji.
Dítě si za svůj vzor vybere koho samo chce.Také jsem vyrůstala v rodině,ale mým vzorem nebyla ani mamka ani táta,ale teta se strejdou.To bys to dítě musel izolovat a vůbec ho nepouštět mezi oststní lidi.Nebo u nás doma mají děti opravdu velké věkové rozdíly,až se teď narodí mrňousek,tak jeho nejstarším bratrům je oběma 18,pak ségra 16,pak brácha 10 a brácha 7...myslím,že jako rodiče budem ti naprosto poslední,koho by si vybral za vzor,když má takovou škálu možností a v rodině. :4:
13.12.2016 - 19:26 | Filtr
(Býk) player » Alffie
No - konečně tu na to nejsem sám.

Sice baby občas hoděj šutrem ,ale buď vítán.
13.12.2016 - 17:28 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
Dobrej nápad, zkus jinej :61:
13.12.2016 - 17:27 | Filtr
(Rak) dan162 » Alffie
Jo, odpovídal jsem playerovi, jak by mohly vypadat "rodinné" hodnoty (narozdíl od hodnot bezpřívlastkových, normálních). Rodinná hodnota znamená, že rodina je nade vše. Hodně holek s tímhle přístupem ale těžce narazilo, je to jeden z mnoha havarujících žebříčků hodnot. Uznávám ho jen částečně v době malých dětí.

Pro život bych tvůj bod dva klidně zrušil, protože je součástí bodu jedna :-) Kdo žije sebou, má přebytek energie, který někam dává, často do tvoření. Štěstí není pro mne jen subjektivní hodnota (chuť vidět optimisticky), ale také převažující pravděpodobnost závislá na dispozicích nebo dobře postavený Jupiter či Neptun. A máš z toho zase miniseznam :-D
13.12.2016 - 16:12 | Filtr
(Kozoroh) Alffie » dan162
Dan tady uváděl svůj mini seznam rodinných hodnot 1. rodina, 2 Já

Osobně jsem si asi před rokem napsal tři nejdůležitější věci pro život.

1. Já a vnitřní klid (což není sobectví, ale zdravá láska k sobě)
2. štěstí a tvořivost
3. partnerka a rodina.

Vnímám to třeba tak, že dát sebe na první místo je priorita, protože od koho jiného, než od nás samotných se pak může odvíjet to ostatní?
13.12.2016 - 15:52 | Filtr
(Kozoroh) Alffie » Ruby
Je to tak, nám vlastně nikdo nikdy nepatří a my nepatříme nikomu.

Když dítě přijde do rodiny, tak se rodiče mají stát jeho průvodci životem, takoví parťáci, ne autority, jak to vidíme běžně kolem sebe.

takže ani to můj partner, bych nezdůrazňoval. Zkrátka partner. Člověk žijící vedle nás, přece není vlastnictví, majetek apod.

Osobně se do budoucna nebráním dětem či rodině, ovšem to za předpokladu, že vztah bude opravdu harmonický, bude tam porozumění.

12.12.2016 - 23:03 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
OK, byl to jen můj nápad, prosazovat ho do zákona nebudu :20:.

Vypadá to, že bych tu nesehnal dost podpisů na petici :4:
12.12.2016 - 22:53 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
I tak by to nepomohlo, asi jako na nehody nepomáhá, že polovina zpráv je černá kronika. Vítězí postoj "mne se to netýká".

A předpoklad, že z jednání u soudu pochopí nezúčastněná strana proč se vztah rozpadl si myslím není reálný. Když to je na víc stání, tak se předvádějí herecké etudy, citové výlevy, nic o příčinách. Když je to na jedno stání, tak rozvádění jsou jako dvě hrdličky, návrh je dohodou.
12.12.2016 - 22:45 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
Ne jednoho, ale pěti různých rozvodů - od začátku do konce, bez ohledu na počet stání.
Vnímavej člověk vidí víc než vnější projevy. Neříkám že je to univerzální antipopulační recept :4:, jen že by to myslím pomohlo k odpovědnějšímu přístupu :3:
12.12.2016 - 22:21 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
Svatba.

No pět stání - to musí být dost depresivní, rozvod na pět stání bude výživný. Taková antipopulační ehm antimanželská kampaň ? Podle mne každej pozná, že je něco blbě, ale jednak se ho to nebude týkat, on má super super ženu/muže a druhak příčiny krachu z jednání nepozná (aby věděl čemu se vyhnout), uvidí jen vnější projevy.
12.12.2016 - 21:57 | Filtr
(Býk) player » Buddha/2
Skvělej nápad.
12.12.2016 - 21:27 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
No, víš jak to je - nejčastější příčinou rozvodu je manželství :4:.

Když už tedy jak na běžícím páse rozdáváme razítka do občanek, mělo by se to brát trochu zodpovědněji. Já například bych zavedl povinnost zúčastnit se před svatbou společně 5 rozvodových stání. Si totiž myslím, že každý by měl vědět co to obnáší :3: :5:
12.12.2016 - 20:34 | Filtr
(Rak) seven
Když si člověk zagooglí, tak zjistí, že "rodina" a "manželství" jsou poměrně komplikovaně definované celky (resp. instituce), což je pochopitelně ideál k tomu, aby se toho s radostí ujali nejrůznější vykladači pojmů a tvůrci zákonů. A lidi jim to žerou... :2:

No ale co s tím, když se nám původní podmínky změní a lidi už nejsou to co bývali? Pak nám tady bohužel zůstávají jenom ty zmíněné skořápky a související bordel, což je vlastně produkt, který vykladači pojmů a tvůrci zákonů taktéž neskonale milují. Vše se totiž nějak sofistikovaně zrecykluje a na chvíli se zase vesele (nebo možná spíše nevesele) jede dál. Perpetum mobile ad absurdum :46:

Nevím jak ostatní, ale pro mně rodina a manželství jsou věci, které by se měly vždy řešit srdcem. Žádné intelektuální fráze a diskuze k tomu nejsou potřeba.
12.12.2016 - 17:14 | Filtr
(Býk) player » dan162
Sedm let...to uteče , jak voda v horské bystřině...

Mě se teď zrovna rozvádí asi padesátej kámoš po šesti letech. A zase - je u toho chlast , těžká hlava , v bytě mu zůstala jen kytara kombo a prázdná skříň. Neměl si ji brát, což o to. Ale kdyby věděl , že smlouva dobíhá...asi by se oba chovali charakterněji.
12.12.2016 - 16:54 | Filtr
(Rak) dan162 » player
A při sedmiletém kontraktu už hlava nikoho bolet nebude ?
12.12.2016 - 16:47 | Filtr
(Býk) player » dan162
Já ano. V odstresování toho institutu samotného. Svatba je takovej jeden velkej flám , ze kterýho pak celej život bolí hlava , aspoň teda 90% mejch známejch obou pohlaví.

Válka proti stresu - toť úkol civilizace.
12.12.2016 - 15:05 | Filtr
(Rak) dan162 » player
Je to špatná myšlenka. Lidi co dnes svou volbou bydlí na hromádce, budou dál spokojeně bydlet i když přeměníš instituci "manželství až do smrti (nebo rozvodu)" na termínovaný prodloužitelný kontrakt na dobu určitou v zákonné délce 7 let. A kdo chce plnohodnotné manželství, se do 7 leté smlouvy taky nepohrne. Nevidím výhody.

12.12.2016 - 14:53 | Filtr
(Býk) player » Ruby
Ale ne , vyplněj jeden papír a jeden ouřada na to flákne štempl...nová hostina nehrozí. Ale hlavně - bude to po dvou krizích vzkaz: ustáli jsme , jedeme dál...no...

Není to špatná myšlenka. Je to krok jakoby k dalšímu pokroku v duševní hygieně. A ta je úplně nejdůležitější ze všeho. Protože na ni se váže fyzické zdraví , na něj zase výkonnost atd atd....
12.12.2016 - 14:50 | Filtr
(Beran) Ruby » player
"Nevím , ale ta šéfka německé CDU není muž. Křesťanka , jak vix a navzdory tomu chce manželství po sedmi letech anulovat a prodlužovat platnost na základě osobní žádosti obou manželů. Něco do sebe to má."

Vidím to spíš jako další zásah do svobody člověka. Panenko skákavá, tak snad o tom jestli lidi chtěj spolu být nebo ne by si měli rozhodnout sami. Po sedmi letech budou podstupovat martýrium - se buď znovu "oddat" nebo jak to říct, protože bez podání žádosti nebudou dál manželé, další byrokratický úkon na světě, zaměstnávající další lidi a otravující tím obyčejné smrtelníky.
Ono to zní velice jednoduše, ale jednoduché to není.
12.12.2016 - 14:11 | Filtr
(Býk) player » adelaida
Nevím , ale ta šéfka německé CDU není muž. Křesťanka , jak vix a navzdory tomu chce manželství po sedmi letech anulovat a prodlužovat platnost na základě osobní žádosti obou manželů. Něco do sebe to má.

A k té odpovědnosti.
Vůči komu odpovědnost? Vůči Zemi , jako planetě je zapotřebí , aby se množil tak každý čtvrtý pár a křivka populace fofrem klesla tak o polovinu , jinak je do pár desítek , maximálně stovek let po nás. Což bude tak jako tak , takže ono je to vlastně úplně jedno.

(To jen tak na okraj).
12.12.2016 - 14:06 | Filtr
(Býk) player » Ruby
Vymyslel. Rod. Rodinu vymyslel jedinec , první politik a kněz v momentě , kdy vzikl osobní majetek. Rodina je velekřehké sdružení a tak , jak ji Adelaida popisuje , tak tu funkci dnes již plní jen tak v polovině případů. Protože mládež sice naoko vychovává , jenže před širším vlivem negativního okolí ji v žádném případě neochrání. Problém dítěte je jeden - vynucený vzor - rodič. To je úplně absurdní a zparchantělý dogma. Kolik lidí ve věku 20 - 30 dnes může hrdě povstat a říct: ber si ze mě příklad ?

No - potěš koště.

Ono taky - my si představujem pod pojmem rodina dva manžely a dvě děti v panelákovým 3 + 1. Ale to jsme na světě v menšině. Rodiny se , zejména v chudších oblastěch , neštěpí. I když se handrkují , jsou na sobě vzájemně odkázáni a hlavně - je tam víc příběhů.

A to říkám i navzdory tomu , že já jsem dětství šťastné měl. Ale díky své podstatě. Já jsem rodičům spíše zdrhal. :4:
12.12.2016 - 13:53 | Filtr
(Beran) Ruby » Alffie
"Jen taková otázka - CO JE TO LEPŠÍ?"

To už je takové slovíčkaření. To by člověk nesměl ani říkat- můj partner, moje dítě-protože nám vlastně nikdo nikdy nepatřil a my jsme nepatřili také nikomu. Atd atd.
Ono je jedno zda rodina, či komunita lidí majících v tomto směru stejné hodnoty.
Dítě potřebuje cítit bezpečí, jako každé mládě.
12.12.2016 - 13:10 | Filtr
(Býk) omsatčitánanda » Ruby
Každopádně nic mě tak vnitřně neposunulo jako rodičovství. Obrovská zodpovědnost, hloubka citu, sebepoznání, situace, do kterých bych se nemít má drahá, v určitém směru problematická zlatíčka, v životě nedostala. :1: Kam se hrabou některé meditační techniky na rodičovskou praxi, kdy člověk musí ustát věci... :1: A zas na druhou stranu, člověk to ustojí díky duchovnu, meditacím, kde se zklidní a nabere sílu a nadhled, aby dospívání svých ratolestí přežil ve zdraví, hlavně duševním. :4:
Nezevšeobecňovala bych ale, určitě pro většinu žen děti hodně důležité, ale muži to mohou mít trochu jinak, přeci jenom mateřství je především ženská priorita. :1:
Příspěvky: 52-28 27-3 2-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »