Láska s velkým L


01.11.2016 - 15:00
(Rak) dan162
Láska s velkým L
Dovolil jsem si sesumírovat, co se mi tady v diskuzích sečetlo, co mi došlo, měl jsem tu potřebu. Nečiním si nárok na Pravdu, jsou to jen mé názory, aktuální pohledy.

Láska s velkým L je Láska k sobě a tím k celému světu, vzniklá přirozeně uvnitř čistého, vyčištěného, žitého Já. Vzniká sama u lidí, kteří odstranili všechny své bariéry v sobě - brzdící naučené emoce, alespoň si to myslím. V tomto stavu ale není mnoho lidí, zvláště mužů, většina je buď na cestě tímto směrem (očistec), nebo na něj dávno rezignovali a topí se v pekle mezi vlastníma ušima.

Povědomí o tom, co Láska je zač ale má snad každý, protože se setkal s přívlastkovými láskami, neúplnými formami. Zištná láska je láska ne k člověku, ale k penězům, majetku, Strýček Skrblík, zlatokopky. Jakmile je majitel chudý, láska mizí. Samozřejmě existuje i žádná láska, lhostejnost, tak ničivá pro děti, které se jakkoliv ohnou, aby si ji zasloužily (a nerespektování sebe vydrží třeba nafurt). Platonická láska ještě není láska k člověku, ale k představě člověka, jak ho milující vnímá, a jde o jednostrannou zamilovanost. Ten druhý třeba o tom ani neví, může být silná, jak tu někdo napsal, tak krásné utrpení. Rytířská láska (jediná společensky přípustná od níže postaveného rytíře k urozenější dámě), nebo moderněji romantická láska, kdy muž své srdce věnuje dámě a obdivuje jí. Sám na své srdce kašle a hltá střípky přízně paní jeho srdce, které k ní zašantročil. Nechci urazit křesťany, ale láska k Bohu mi také sem zapadá - Kristus za nás vykonal oběť nejvyšší a my mu jsme vděčni, cítíme k němu lásku. Vděčnost mi překáží, ale je to můj osobní pocit. Partnerská láska je už oboustranná, oba partneři obdivují to, co sami nemají, je to náklonnost v míře vlastní prázdnoty a častá situace v partnerských vztazích - člověk nechce být sám a tak dostává dočasného, stejně postiženého spolupoutníka na cestě. Partnerský vztah je potřeba, dva milenci do sebe zaklesnutí si jsou vzájemnou oporou (sami o sobě by spadli, potřebují se). Zamilovanost je hezkým povzbuzením, ale ne konečnou stanicí, ostatně za čas zmizí a buď se promění na Lásku a nebo ne. Partneři mají vše společné, dohromady součtem dvou já tvoří jedno My, kde chybějící nebo zamčené části se neprojevují. Vnímám také Lásku částečnou, kdy člověk už podstatný kus sebe poznal, vyčistil, přijal jak to je a září kolem sebe jako poloslunce. Na okolí působí dvojznačně - rozdává to hezké ze sebe a současně zápasí se zbylými problémy v sobě. Čím méně toho zbývá k opravě, tím obtížněji se problémy hledají. Čím více toho zbývá, tím snadněji se dělají první kroky. Sám sobě se takový člověk líbí, má sebe rád jaký je, je to pocit, ne rozhodnutí. Ta již hotová část se obtiskuje do světa například tvorbou, uměním. Začíná se rozlišovat co je moje a co tvoje - co vzniká z příčin u každého samostatně. Například nadávka je svědectvím o stavu mluvčího, nic o objektu jeho zájmu. Žena i muž vyklouzávají ze společenských stereotypů, žena nevaří pro muže jestliže to nedělá ráda a muž není instalatér, když ho to nebaví a neočekávají ani už od druhého, že bude dělat, co ho nebaví. V něčem ale stále vládnou bloky v sobě, vzniká nějaké dusno, úlety, slzy, potlačování, nucení, nepřirozenost, stín Slunce.

Člověk, který zažívá Lásku už tím Sluncem je. Působí tak na ostatní, rozdává teplo kolem sebe pro ty, kterým je zima, nemůže jinak. Zná sebe jaký je, miluje sebe, je zcela sám sebou. Nevadí mu být sám, protože to není osamění. Partnera hledá podobného, ne už doplňkového, protože se nekácí, stojí pevně. Plno pojmů v Lásce ztrácí obsah. Ve včerejší diskuzi mi došlo, že uvnitř takového člověka například mizí různé duality, jako je dobro/zlo. Slunce podle mého není dobro, protože neexistuje k němu protikladné zlo, řeči o :21: vynechme. Zlo vychází z té části člověka, která není zasažena Láskou, je to bolest vykřičená do okolí. Lidé, kteří zlo šíří, jsou vesměs lidé nešťastní, nespokojení, frustrovaní, obtiskávají sebe do okolí. Mizí asi i vděčnost, dávání není dar, ale existence, sám život, potřeby zalíbit se, zasloužit, možná mizí strach, naděje, očekávání... Nejsem v téhle fázi, je to jen má představa, neumím to popsat jako pocit. Nemusí žít s partnerem, je otevřený a nic ho nezraňuje, intimita je spíš volba druhého, jak hodně snese se přiblížit, Slunce je horké. Respektování vlastních potřeb je na čelním místě - a není to sobectví, protože součástí je i respektování potřeb druhých (nikdy ale na svůj úkor). Asi by se mělo už dále nezhoršovat zdraví, ale zatím nevěřím na schopnost uzdravování Lazarů.

Nejlepší předpoklady k posunu k Lásce nemá kupodivu biblický chudý. Spíš ten, kdo má hodně napěťových aspektů v rodném horoskopu, které ho nutí celoživotně na sobě pracovat, pak ten kdo zažívá těžké tranzity a obecně jsou dobrým školitelem těžké životní situace.

Vztahy jsou zcela závislé na tom, v jaké fázi cesty k Lásce jsme. V počáteční fázi platí "Kdo má málo, bude mu vzato i to málo" protože život je pro něj džungle s právem silnějšího, chytřejšího, svět kořisti a lovce, pak "protivy se přitahují" kde bezpečí vzniká silným My a pak "vrána k vráně sedá" kde pojítkem je to krásné, klidně s mnoha lidmi, s každým něco jiného.

Stránka: 2 1
Řazení:
04.11.2016 - 19:58 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
To bylo vcelku zbytečné :4:.
nešlo mi ani tak o způsob chaotického psaní, to jsem si nějak poskládal, ale o to že tady nikdo nikomu žádné perly neházel, byla to jen reakce na to, že některé věci nejdou předat slovy.
Ale ženská jak slyší o perlách ... :12: :4:
04.11.2016 - 19:34 | Filtr
(Vodnář) mili111 » dan162
Tak alespoň jsem si oddychla, že stihomam to není :3:
a víc to radši nebudu rozpatlávat :3:
04.11.2016 - 16:54 | Filtr
(Rak) dan162 » mili111
Jo, psal jsem Buddhovi, jak se dá číst tvůj způsob psaní.
A správně mělo být, že místo detailu užíváš útržky, které v součtu celek netvoří.
04.11.2016 - 09:03 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele bubobubo, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Hezky sis to sesumíroval a jak jsem to četla,tak jsem si sesumírovala,že o tom něčem,co jsme pojmenovali LÁSKA ještě nemáme ani páru. :1:
04.11.2016 - 08:14 | Filtr
(Vodnář) mili111 » dan162
+ Budha....tak chlapci a jsem na Chocholouška :39: :4:
Ten posední příspěvek je o mně beze mně......nebo někom(popř. něčem) úplně jiným....asi mě chytá stihomam :4: :41: :4:
No... tak jako tak... nevím "vo čem"....a nic jiného celou dobu neříkám.
Kdyby to náhodou o mě bylo (ale vlastně i nebylo :48:)...tak ...naprosto nechápu cos chtěl říci tímto :" jako detial užívá zbývají útržky, které celek netvoří"...jaké zbývající?
Asi nebudu filosof :44:
04.11.2016 - 07:52 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
V tom, co jsem včera poznal bylo, že organismus volí nejlepší ze všech dostupných řešení. Obtížně se vyzná i ona, ale je to nejlepší, co jí pomáhá dojít k uvědomění, pojem detail je v jejím pojetí strašně široký podcelek, jako detial užívá zbývají útržky, které celek netvoří. Když se naladíš na tohle myšlení, ne na svoje, tak se ti to vcelku dobře sčítá.
04.11.2016 - 01:02 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » mili111
Tak hlavně že se v tom orientuješ :44: :4:.

Já mám trošku problém :20:
04.11.2016 - 00:46 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » player
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Pietra di Luna, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Jo, to je super knížka :15:
02.11.2016 - 17:14 | Filtr
(Rak) dan162 » mili111
I kdyby to bylo blbě, tak i blbá cesta je vývoj a jak psala Evanda není jasné co přinese. Rád chodím krajinou a zahýbám na zcestí, člověk pozná, co by jinak nikdy nepoznal. A je po problému, nemlč.
02.11.2016 - 17:09 | Filtr
(Vodnář) mili111 » dan162
Tak... NJN...už :14:
Hele mě stále říkali cosi o perlách ve škole.....viděls mé hvězdy...takže asi tušíš....jak jsem to vnímala :3:
02.11.2016 - 17:01 | Filtr
(Rak) dan162 » mili111
No jasně, když táta mi předával své životní zkušenosti, říkal cosi o perlách sviním, tak to žadné perly nebyly, bezcenné kamínky. Zato když já říkám synkovi své životní zkušenosti a on na ně kašle, tak je to jedna perla vedle druhé samozřejmě !

Dvě věty byla nadsázka. Daniel když napíše 50 vět, tak jsou nesrozumitelné, přijde Buddha/2, převypráví vše do dvou vět aniž by změnil smysl a každý tomu hned rozumí :-)) Vždyť to znáš od sebe, těch vět potřebuješ ještě víc :-D
02.11.2016 - 16:54 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Buddha/2
Klidně po mě :40: ...ale stejně nevím, které dvě věty to měly být :115:
..zatím sem žádnou perlu :14: :41:
ale možná, že :40: jí nepozná
ale možná, že někdo něco hodí....myslí že perla ..a vono ne a prase je v tom nevině
kdo určí...co ta perla je... že :3: ......to jsou věci :4:
02.11.2016 - 16:43 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele evanda22, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
ano máš pravdu. každý má svoje skúsenosti, svoje pochopenie
02.11.2016 - 16:30 | Filtr
(Rak) dan162 » evanda22
< prečo sa im deje čo sa im deje a ani netušíme ako ich to pozitívne či negatívne nakoniec ovplyvní a k akému pochopeniu a skúsenostiam nakoniec títo ľudia dospejú, nakoľko ich to posilní alebo oslabí.>
Dívám se na to úzce subjektivně, jsem Rak s malým úhlem pohledu. Je na každém, aby srovnal svou část vesmíru se sebou, a je na něm, zda na první nebo padesátý pokus, a jestli k tomu potřebuje pohlazení nebo kopanec, den nebo celý život.

Než hodnocení (dobrý/špatný), tak jsou to spíš charakteristiky, škatulky, myšlenkové konstrukce sloužící pro rozumové pochopení dějů nebo motivací. Proč jeden by neposkvrnil sebe nevyužitím příležitosti něco ukrást a druhý by sebe neposkvrnil zlodějinou ?

<máme potrebu súznenia s kolektívom/jedincom> Bejvávalo. Před sto lety se šlo na nedělní korzo. Před padesáti lety kolektiv byl všechno, jedinec nic. Ještě před dvaceti lety šlo o to být v partě, ale musela to být ta správná parta, a člověk do ní patřil léta. Před řekněme deseti lety to byla samá party, ale ne se stejnými lidmi. A dnes je kdekdo sám, u svýho compu. Souznění se společností je velmi volné, panuje svoboda, individualita, odlišnost a spojení obstarávají práva než kmenová pospolitost. Panují jen dočasné pospolitosti jako jsou módní vlny, které náhle přijdou a zase opadnou do nevědomí.

Jsem dalek odsuzovat kohokoliv, kdo má Lásky více nebo méně než já, i když to není můj :84:. Ale nechci zpátky do doby, kdy kolem mne byla hra s nulovým součtem. A nechci žít v takovém prostředí. Lidi, kteří tam zůstali, to mají těžké, je mi jich líto, nedokážu je (asi zatím) milovat, stejně jako nedokážu milovat sebe. Je mi líto Daniela před -ceti lety, ale neodsuzuji ho, byl slepý, protože si sebe nevážil. Přeju každému, aby tento posun zažil taky.

Uvidíme, co budeš říkat za měsíc, za rok - to není otázka hlavy, filosofie, společnosti, ale pocitu a hlavně vztahu k sobě.
02.11.2016 - 16:17 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
No vidíš. Takhle nezestručněné to vypadá líp :12: :30: :61:
02.11.2016 - 16:09 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
:61: :61:
:57: :58: :59: -> :40: :40: :40: :40: :40: :40:
02.11.2016 - 15:34 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
:15:

Na ty ostatní pamatuje Bible v citátu o házení perel :40: :4:
02.11.2016 - 15:34 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele evanda22, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
no to je jasné že sme v tejto rozmanitej spoločnosti rozmanití. my ale nevieme prečo sa im deje čo sa im deje a ani netušíme ako ich to pozitívne či negatívne nakoniec ovplyvní a k akému pochopeniu a skúsenostiam nakoniec títo ľudia dospejú, nakoľko ich to posilní alebo oslabí. vidíme to všetko len z nášho vlastného pohľadu a ten môže a nemusí byť v súlade s realitou týchto ľudí. preto je asi vhodnejšie nehodnotiť a nesúdiť iných ale skôr hodnotiť tie svoje zážitky a skúsenosti lebo tie vidíme subjektívne ale zároveň práve ten náš život za istých podmienok môžeme vidieť s odstupom a prehodnocovať svoje vlastné vzťahy.
áno keď už nás partner naučí to čo má a niet tam akoby vývoja vpred tak väčšinou to ten osud zariadi tak že nám do života pošle zas niekoho iného, možno aj iného partnera.
všetci asi svojím spôsobom hľadáme a máme potrebu súznenia s kolektívom/jedincom a je jasné že v skupine, kde sa cítime súčasťou si nájdeme aj toho partnera/ prípadne partnerku kamoša/kamošku. to však automaticky nevymaže tie ďalšie skupiny ľudí ktorí majú možno iné názory a sú na inej vlne...ale to nám predsa nebráni ich milovať rovnako ako tú našu skupinu v ktorej sa cítime na jednej vlne. ono je ľahké milovať toho, kto nás akoby tľapká po pleci a súhlasí s nami a ťažké milovať toho, kto nás naopak provokuje, vyvoláva v nás emócie...ale aj ten "opačný" protipól je opäť len našou súčasťou a bez toho, že by sme prijali aj ostatných, byť protikladných ľudí bez odsudzovania...podľa mňa nie sme schopní precítiť tú veľkú absolútnu lásku s veľkým L. ovšem vždy je to len a len subjektívny pohľad. takže takto to vidím ja. :3:
02.11.2016 - 15:26 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
Jo. Kdo ví, tak tím žije. Kdo neví, tak tam směřuje. A kdo nesměřuje a neví, i tak může svým srdcem pocitově najít cestu sám. A komu nejde ani to, sáhne po racionálním písmenkovém elaborátu. A na ostatní jsou i písmenka krátká :-)
02.11.2016 - 15:21 | Filtr
(Rak) dan162 » evanda22
Hodně lidí, kteří nejsou sami sebou, žijí ve společenské džungli, včetně politické, mezi sebou intrikují, podvádí se, kradou si, lžou a nezastavuje se to ani před nejchudšími. I bezdomovci se okrádají. Kdo nekrade okrádá rodinu. A holka, třeba hodná, ale příliš sebeobětavá, nežila sama sebou, zoufalá po rozvodu, hafo splátek, tak k ní přijde frajer a pošle jí ještě do větší chudoby, sebere jí i to málo. Ve vztazích na téhle úrovni to tak chodí.

Doplňující se partneři jsou tam, kde ten doplněk oba potřebují - protože něco nemají, chybí jim, nenaučili se, mají něco zanedbaného, nevyřešeného, rozbitého v sobě. Ano, ten druhý je příležitost se to naučit a někdy se to i povede. Ale jakmile se to naučí, tak už potřeba doplňku mizí.

Třetí skupina vztahů hledá podobnost, souznění, akord - není už třeba doplňku.

Mám to takto odpozorované. S tím, že člověka z příslušné skupiny lze získat za partnera jen tehdy, když do té skupiny patřím.
02.11.2016 - 15:13 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » dan162
Tak víš co. Kdo ví o čem je řeč, tomu stačí dvě věty. Horší je to s tím, kdo neví a musíš to nějak vysvětlovat, pak z toho může být elaborát jak :40: :4:
02.11.2016 - 15:09 | Filtr
(Rak) dan162 » MG34
Nechodil. Ad velká písmena - nevím jak jinak v příspěvcích odlišit objektivní nebo skupinovou Pravdu od subjektivní pravdy. A Lásku od všech částečných lásek.
02.11.2016 - 15:06 | Filtr
(Rak) dan162 » Buddha/2
Smaž si sám co uznáš za vhodné, já nechci mazat. A nedrž se zpátky, mám rád jasnou stručnost, učím se jí a moc mi to nejde. :4:
02.11.2016 - 15:04 | Filtr
(Rak) dan162 » mili111
Poloviční Buddha mívá krásnou schopnost lakonického vyjadřování, aniž by ale utrpěl obsah. Z mého dlouhého úvodního příspěvku by to seškrtal tuším na dvě věty, a přitom by v tom bylo všechno.
02.11.2016 - 15:02 | Filtr
(Rak) dan162 » mili111
K těm Lazarům - nemyslím si zatím, že kdo dosáhne Lásky, umí jen díky tomu stavu zničehonic najednou léčit druhé jak Kristus Lazara. Předtím lidi neléčil nebo se o tom nikde nehovoří, a až v době popisované Novým zákonem tak činil.

K upřednostnění sebe - vidím to jako směr, kdy už neděláš něco, protože se to líbí partnerovi, ale proto že se to líbí tobě. Opravdu líbí, máš z toho bájo pocit, třeba maluješ proto, že to tak zevnitř cítíš, musíš to dát na papír, jsi toho plná. Nemaluješ proto, aby druzí měli radost, nebo proto, že zakázka, ocenění... Tvůj partner vnímá tvou radost, a i když není večeře, tak je rád, večeři udělá on. Neplatí to o grafitti, které je na úkor druhých.
Příspěvky: 44-20 19-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »