Pro milovníky mytologie - který "bůh" je vám blízký? A čím?


20.02.2016 - 06:52
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele tulačka, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====

Pro milovníky mytologie - který "bůh" je vám blízký? A čím?
Píšu teď práci ze světa starých Germánů. V minulých dnech jsem pro změnu zabloudila do světa řeckých mýtů. A tak jsem si položila otázku, který bůh je blízký mně? Aby nedocházelo ke zmatkům, budu užívat přepis jmen v současné verzi.Tato diskuze nemá být náboženskou diskriminací. Na božstvo a bohy pohlížím jako na vyjádření archetypálních sil člověka. Nejedná se tedy o otázku "jednoho jediného Boha". Nejde mi o to, jakou víru vyznáváte, ale o to, co je vám blízké. Příklady z hlediska různých kultur:Z Řeckého světa jednohlasně Dionýsos - bůh vína a nespoutaného veselí. Možná i proto, že byl mimo jiné bohem básníků, tvůrčího nadšení. A blízcí jsou mi i jeho průvodci: satyrové, kentauři, múzy, nymfy. Z Germánského světa volím Ódina - boha smrti, války, magie, bojovníků, básníků. Jeden ze stvořitelů lidí, ten, jenž nám přinesl runy - písmo. Bůh moudrosti a komunikace.V Egyptě to je Sachmet - lví bohyně. Bohyně války, ale i medicíny. Život a smrt jdou vždy ruku v ruce.V Indii by se toho našlo mraky - určitě Kálí - v klasickém (dnešním) přepisu bohyně času a smrti. A mým miláčkem je Ganéša :12:. Mám doma svůj malý indický koutek, kde mám mimo jiné jeho sošky, obrazy. Ganéša jako bůh moudrosti, síly, schopnosti rozeznat skutečnost od iluze. Připomíná Vesmír, štědrost přírody. Jsem zvědavá, zda se někdo přidá :29:

Řazení:
20.02.2016 - 20:47 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Loen
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele tulačka, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Kladeš otázky i úvahy, které se snad ani nedají odpárat, děkuji. :17:

Co je nám blízké? Nemyslím si, že by hlavním vodítkem bylo náboženství nebo kulturní kořeny, z kterého jsme vzešli. Ne na našem území. Mnohé bych přisoudila programu, se kterým jsme sem přišli - lidmi obecně nazýváno karmické vzpomínky.
Když jsem se před lety prvně setkala se slovanskou magií, byla jsem ochromena. Měla jsem v té době víc než blízko ke světu starých germánů. Ale slované - to tu prostě žilo. Jejich energie vibrovala naší zemí, pořád je neskutečně živá. Stačí pomyslet a spojení je prakticky okamžité. Tím, jak člověk prochází různými změnami (a stejně tak planeta), vazby ještě zesilují.

Vím o několika ženách - bývalých především "egyptských" kněžkách, které by ještě před pár lety za starý Kemet byly ochotny i zemřít. Náhle jim to nic neříká, probouzí se v nich rodová?/buněčná? pamět a ony vesměs začaly vyhledávat bohy a zvyky starých Árijů/Slovanů/Orinů... Netuším ani přesně, kolik jmen náš lid získal.

Jednu dobu jsem si hrála s myšlenkou, že udělám něco jako přehlednou tabulku bohů a bohyň - kdo je kdo v jaké kultuře, a jaký má jinde ekvivalent. Plus archetyp. Jenže pak jsem zjistila, že to tak úplně nejde - někde se z jednoho stávají dva, jinde splývají.
Ale i nacítěním jsou znát drobné rozdíly ve vyzařování bytostí. Zřejmě se tam prolínají nejen archetypální síly, ale i vliv egregrů jednotlivých národů.
Nicméně jsem si vědoma faktu subjektivity. Ten platí vždy a všude.

Tak tedy Živa. Děkuji, krásné :74:
20.02.2016 - 14:36 | Filtr
(Rak) Loen
Ehmm,

takhle - každý bůh, bohyně má svůj ekvivalent v různých kulturách a náboženstvích ... takže otázka je jestli sleduješ archetyp... nebo konkrétní vyjádření toho archetypu v různých kulturách a náboženstvích...


Inanna, Ištar, Venuše, Afrodite, Lada, ...

řecká Deméter, Římská Ceres, severská Freya, Slovanská Živa, ...

A nebo otázka, proč inklinujeme k té či oné mytologii? Indická, keltská, egyptská, severská, ...

V různách fascinačních obdobích žibota jsem inklinovala k různým mytologiím... a teď se možná nějak navracím k těm slovanskýcm kořenům... a Živě...


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »