O nemyšlení aneb myšlení bolí, nemyšlení ještě více.
O nemyšlení31.10.2006 - Jiří Vacek Bernard Shaw s oblibou říkal: „Lidé vůbec nemyslí. Já jsem slavný proto, že myslím 3x za den.“Tomáš Masaryk říkal: „Myšlení bolí“. Tím vyjadřoval pravdu, že myslet je namáhavé, a že je pohodlnější říkat bez rozlišování, co nás napadne.Je velká škoda, že se již na vyšších středních školách neučí pravidlům správného myšlení neboli logika, jak tomu bylo ještě před komunisty. Hynek usoudil, že vyučování logiky zrušili komunisté záměrně: „Kdyby lidé ovládali logiku, nikdo by jim nevěřil“. Mnoho lidí, soudě podle jejich vyjadřování, nemá dokonce ani potuchy, že něco jako pravidla správného myšlení existují.Naše mysl je mocná a skutečná tvořivá síla. Je proto naším vrcholným zájmem ji používat správně, abychom si nepůsobili škodu, ale aby nám její činnost přinášela užitek. Není naprosto jedno, co cítíme a jak a na co myslíme. Tím vším si vytváříme svůj příští osud. Proto, kdo nás učí správně myslet a duchovně rozlišovat, je náš skutečný přítel a nikoliv nepřítel, a to i tehdy, když nám říká věci, které se nám nelíbí.Právě proto je jednou z významných postupů v józe rozlišování, vivéka, která má nás chránit před zhoubnými následky nesprávného myšlení a cítění. Podstatu vivéky je rozlišování všeho ve světle nauky, co se v mysli objevuje. Nežádoucí city a myšlenky zamítáme a rozpouštíme. Základem tohoto postupu je držení se v postoji nezaujatého pozorovatele, který se neztotožňuje se žádným citem ani myšlenkou.Je zřejmé, že vivéka je druhem duchovní logiky, úsilím o správné myšlení a cítění, které nás má vymanit z moci neřízené mysli. Proto ani ona se neobejde bez znalosti zákonů správného myšlení neboli logiky.Špatně a nesprávně myslet, znamená si připravovat špatný osud.http://www.jirivacek.cz/index.php/… myšlení bolí a nemyšlení ještě více. Co si o tom myslíte?
Jaňajs
» Buddha/2
Asi hej. Došlo mi to, že o čem jsem psala byl zlatý selský rozum. Asi jo. Ten se nedá naučiti. Musím na to míti vícero času než vy nomální člobrdi. Mám myšlení v řiti. Ale ono se to trochu shoduje ta logika a selský rozum. Ten rozum má človík daný a přirozený, vrozený.... Ta logika.. No ti nevím. Týká li se to třebas matematiky a dítko na ní není dobrý, tak to stejnako asi nepoto... Nepochopí. Nevím. Jen si tak dumám. Myslím, že ten tvor musí býti k něčemu a trochu míti Filipa, aby fakt pochopil! Ale vidíte, člobrdi, dumám o tom dva dny. A to fakt poráde.
"Proto, kdo nás učí správně myslet a duchovně rozlišovat, je náš skutečný přítel a nikoliv nepřítel, a to i tehdy, když nám říká věci, které se nám nelíbí." S tímto tvrzením bez výhrad souhlasím, ale současně podotýkám: Pozor na to! Ne každý vás učí správně myslet, někdo vás může učit "správně myslet", jak jemu se to hodí pro své cíle!!! A je pravda, že pouze správné myšlení nás může ochránit před "správným myšlením".
Filtruj příspěvky nebo odpovědi na - buddha-2 v této diskuzi
Ukaž horoskopy diskutujícícho
Jaňajs (* 24.8.1973) Žena
Já ti nevím človíku, ale tuším, že logika se nenaučí. Ta je prostě v každém člobrdovi tak nějako daná. Buď jí někdo má , nebo ne. A kdo je tupec, tak se ju nenaučí, i kdyby ho mlátili a mučili. Nedá se naučiti. To je vrozená věc. Ha?
Filtruj příspěvky nebo odpovědi na - buddha-2 v této diskuzi
Ukaž horoskopy diskutujícícho
Buddha/2 (* 11.10.1962) Muž
Nemluvíš spíš o rozumu ?
Filtruj příspěvky nebo odpovědi na - janajs v této diskuzi
Ukaž horoskopy diskutujícícho
Jaňajs (* 24.8.1973) Žena
Neee... Rozum já neznám.
Filtruj příspěvky nebo odpovědi na - buddha-2 v této diskuzi
Ukaž horoskopy diskutujícícho
Buddha/2 (* 11.10.1962) Muž
Nemluvíš spíš o rozumu ?
Filtruj příspěvky nebo odpovědi na - janajs v této diskuzi
Ukaž horoskopy diskutujícícho
Filtruj příspěvky nebo odpovědi na - buddha-2 v této diskuzi
Ukaž horoskopy diskutujícícho
Buddha/2 (* 11.10.1962) Muž
Jo, hlavně nemyslet u čtení a psaní
Filtruj příspěvky nebo odpovědi na - sosna-zvlcely v této diskuzi