Zpíváte si?


07.01.2018 - 23:47
(Kozoroh) Sosna zvlčelý
Zpíváte si?
Tak když už tu byla řeč o hraní na hudební nástroje (http://diskuze.najdise.cz/prispevek…), zpíváte si?
A kdy a jak? Troufnete si jen ve sprše a s vědomím, že vás nikdo neslyší? Nebo si troufnete před členy rodiny? Nebo jen někde u ohně, kde částečně doufáte, že se ztratíte hlasem mezi ostatními? Nebo zpíváte i o nějaké stupně výš?


Nedávno jsem na toto téma vedl rozpravu. Je zajímavé, kolik lidí si netroufne zpívat jinak, než s pocitem, že je nikdo neuslyší.
Nemám hlas, neumím zpívat... Slýchám to docela často. A v mnohých případech i vím, že nemají pravdu. Jedna kamarádka (tu jsem tedy skutečně nikdy neslyšel zpívat) prý nezpívá od 5. třídy ZŠ, kde jí nějaká „osvícená“ (no spíše ozářená) učitelka řekla, že zpívá hrozně a že zpívat nemá. Tak nezpívala a nezpívá dosud. A více lidí mi řeklo, že jim to někdo řekl (učitelé ve škole vedou), tak od té doby nezpívají, nejvýš právě ve sprše.
Vezmu-li v potaz, jak blahodárný dopad má vlastní zpěv na psychiku jedince, že leckde (neříkám všude), kde nastoupila antidepresiva, by vydatně pomohlo zpívání, nestačím se divit, jak přistupujeme k vlastnímu zpěvu. A jak škola a příbuzenstvo často na dětech páchají v tomto ohledu nevratné škody.
Je zajímavé, že třeba tělocvik považujeme za prospěšný pro všechny. Neroztřídíme v 5. třídě děti na ty, které mají k nějakému sportu talent a jednou třeba mohou se sportem živit, a na straně druhé ty pohybově méně nadané, z nichž nikdy nebude sportovec na profesionální úrovni nebude, a nezakážeme jim cvičit. Některá děcka by to jistě uvítala, ale neuděláme to. Tak proč se zpěvem, který je prokazatelně také prospěšný, se chováme naprosto opačně?

A tak bych chtěl na závěr vyjádřit přání, ať ti, kteří si nezpívají vůbec, se nebáli zpívat si alespoň o samotě, ti zpívající ve sprše aby se nebáli zanotovat si i před někým blízkým, no a ti ostatní aby se také nebáli zpívat o úroveň dále, protože jsem přesvědčen, že většina se podceňuje. A i kdyby vám to trošku, no ujelo, tak co? Dobrý člověk vás nezkritizuje, ale spíše se přidá a ve dvou to půjde lépe. A do duše vám to vnese kousek pohody. A kdo kritizuje, ten za nic nestojí. On jenom říká, jak by to dělal on, kdyby to uměl alespoň tak dobře, jako vy.

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2
Řazení:
07.01.2018 - 23:50 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý
Za sebe ještě odpovím, že si zpívám velmi často. Občas si to ani neuvědomuji. Ujede mi to třeba i na ulici. Pak se honem rozhlížím, jestli mne někdo neslyšel... Ale pak mávnu rukou a řeknu si: tak ať! A klidně si na to poskočím.
08.01.2018 - 00:04 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Sosna zvlčelý
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele koczka.zlobywa, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Občas mi nějaký tón mezi lidmi též ulítne :4:
Zpívám si v autě, když jedu sama (rádio nemám)
Zpívám si, když mi je smutno, veselo, jen tak
Zpěv je úžasné antidepresivum, to bez debaty
Dcera mi občas řekne, ať radši nezpívám, jako drzůstku
08.01.2018 - 00:22 | Filtr
(Rak) dan162 » Sosna zvlčelý
Stejné. Častěji jen broukám, od busu (kde na to nemusí být druzí zvědaví) po doma (kde zas mám rád ticho).
08.01.2018 - 14:44 | Filtr
(Panna) Mici Angóra
Já si zpívám často a ráda (a slyším, když to mně nebo někomu jinému ujede). Ta úvaha s mindrákem z něčeho, co někdo řekl např. na základní škole a ani to nemusí být pravda, je trefná. Na druhou stranu mojí nevlastní dceři řekl učitel HV, že hezky zpívá a podle mě je to hrůza (ale neříkám jí to, abych jí nezpůsobila trauma :2:).

A nejkrásněji na světě zpívá můj otec (tomu to na ZŠ taky řekli, ať to nedělá), vlastně si tak potichu recituje do (nesprávného) rytmu. :12:
08.01.2018 - 17:16 | Filtr
(Beran) Háňa*
Jo, zpívám SI - SOBĚ. Třeba jen "pod fousy", za jízdy, při práci, ... , ale velmi často.
Doma i před mužem, nezpívám nijak špatně, abych se styděla, ale je to pro mě intimní věc - něco jako masturbace. Zpívám prostě SOBĚ.
"Sborové vytí" někde u ohníčku, to nemusím.
08.01.2018 - 17:23 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Jane123, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
V době kdy jsem žila v Praze (po studiu VSE jsem tam zůstala pár let kvůli práci) jsem jeden čas chodila si zazpívat a zmátořit se po náročným pracovní tejdnu na "mantření" Moniky Šramlové,
Nevím zda tohle ještě dělá, jednou týdně se sešli kdesi v Karlíně lidé různého věku, co uměli i neuměli zpívat, někteří zkrátka vydávali opravdu jen hrůzostrašné zvuky ale pod vedením Moniky a v moc krásné atmosféře, která se vždy úplně přirozeně sama vytvořila, se i ten nejfalešnější skřehotal taky aspoň trošku vyladil. Monika byla kdysi finalistkou takové té velmi populární soutěže na Nově Česko hledá Superstar, no do showbusinessu jí to(jak později říkala naštěstí) nevyneslo, tak se rozhodla že bude učit lidi zpívat, i ty co to "prý neumějí a tak nezpívají" Učí zpívat úplně jednoduché mantry - samohlásky (U O A E I) alikvótním hlasem. Cca za hodinu už každý zpívá krásně alikvotně a dohromady to zní opravdu nádherně i se skřehotaly kteří se nestačí divit co dokážou se svým hlasem. Mám doma její CD a kdykoli si potřebuju udělat uvnitř hezky a klid ,tak zpívám s cdčkem ty její samohlásky, protože to vždycky funguje.
Na youtube jsem objevila mj.tento odkaz na její akce https://www.youtube.com/watch/…
08.01.2018 - 17:42 | Filtr
(Vodnář) mili111
Zpívám....často a vydatně....vždy, když mám náladu. Ovšem je o můj "brblozpěv"...tzn...slova jen mimořádně....spíše tóny a pak ten "mezinárodní jazyk"...a poslední dobou alikvoty.
A pak taky s kytarou moje...se slovem...ale jen pro velmi úzký okruh.
Většinou jen pro sebe...ale jednu dobu jsem si oblíbila jednu kapličku, co nádherně vracela zvuk (ještě povýšený někam)a pak jsem byla takový hlasový terapeut :4: a naučila jsem několik lidí se přes zpívání otevřít. A samo, že si mysleli, že je to blbina...ale pak si oblíbili.
A mě ty kaple drží stále.
Jo a zrovna letos jsem měla ve Francii "koncert" :4:...vysvětl.: vždy kouknu, zda se neblíží nějaký další turista, když objevím kapli, kde je hezká akustika...a pak si pěji :4:. No a tak jsem se rozjela a nějak mě to pohltilo....všude ticho....jen tóny... a skončila jsem a potlesk za mnou :22:. (zpívá se z hlavou k oltáři nebo jak se jmenuje ten kus vepředu...ne :3:). A tam banda japonských, či jakých, tichých turistů, která vesele (tipla bych si tak nejmíň 5 minut) poslouchala a mlčela. :61: :61: :61:
No tak hlavně že neházeli šutry :4:
08.01.2018 - 18:06 | Filtr
(Blíženci) tajga
Jj. zpívám, je to očistné. Podobné příběhy s učitelkami jsem taky slyšela. Moje máma byla taky učitelka hudební výchovy, ale zpívat nám pro změnu zakazoval náš neurotický otec když řídil, bál se, že kvůli našemu zpěvu nabourá :-D Doma je můj hlas považován za krásný (což já si nemyslim), takže se nestydím. Přesto si zpívám nejradši sama. Syn podědil "talent" asi zpíš po otci, přesto si zpívá s nadšením, hlasitě, je to nádhera, že ještě nemá žádné bloky. Tak doufám, že už jsou dneska učitelky osvícenější a nikdo mu nezkazí radost.
08.01.2018 - 18:47 | Filtr
(Býk) player
Já někdy i na ulici...čuměj na mě jak na blázna...jejich věc. Jak kdyby zpěv byl výsadou bláznů či opilců.
08.01.2018 - 18:52 | Filtr
(Býk) player » Jane123
Hudební sluch má asi každej , jen někteří ho nenechají rozvinout.

Můj bratranec je kněz. Když v dětství začal zpívat , celej dům šel raděj dřít na pole. Jenže pak začal chodit v Olomouci na bohoslovecký seminář a kněží zkrátka mají zpěv v popisu práce. Dnes má kytaru , je ze Slovácka , když vytáhne zpěvník slováckých písniček , zpívá skoro čistě. Sem tam mu to mírně nezaladí , ale kdyby zpíval s kytarou častěji , byl by úplně čistej.

Já třeba zpívám od 12 let v kapelách a sborově. Intonaci jsem ale do čista vyladil až někde v před třicítkou. Uši prostě je potřeba trénovat.

Jinak máme tady studio , takový to poctivý , analogový...a divila by ses , jak někteří profíci zjišťují , jak jsou falešní. Maruška Rotrová kdysi dozpívala písničku , pak si to šla poslechnout a jen vyděšeně pravila: je to vůbec možný , že zpívám tak falešně? Studio zpěváka svlíkne donaha.

Ale stoprocentních intonátorů je velmi málo i mezi profíky. Teď jsem poslouchal živej koncert jelena , nedávno Divokýho Billa , dost děsný teda. Jenže lzwe to pochopit , zpívaj do děsnýho rambajzu , tím je to těžší. Jenže faktem je , že po nich nikdo čistou intonaci nevyžaduje.
08.01.2018 - 19:26 | Filtr
(Střelec) bubobubo
Zpívám skoro pořád.Cítím se pak lehce,spokojeně... :1:
08.01.2018 - 19:28 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá
Pro sebe hodně často, někdy i když jdu po ulici. Tam to teda napůl tlumím, tolik se mi ostatní trápit nechce :4:

Ale naposled, co jsem zpívala před lidma, tak mě vcelku chválili, že je to čistý. Jenže to jsme byli všichni mírně ovátí... :4: No a když jsem dopila celou lahev rybízovýho vína, tak už jsem teda tóny moc netrefovala a nad ránem všechny moje pseudotóny rozvibrovaly záchodovou mísu :61:
08.01.2018 - 22:11 | Filtr
(Štír) tronco
Nevydam z hrdla ani hlasek. Nikdy. Bych se propadl hanbou. Jeste k tomu kdyby mi tak nekdo slysel. :14:
08.01.2018 - 22:12 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » player
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Jane123, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Nechce se mi věřit, že by právě Rotrová měla svůj nádhernej hlas vycvičenej,souhlasím s názorem, že patří spolu se Špinarovou (ta bohužel už jen na nahrávkách) k našim nej zpěvačkám ale možná tomu houby rozumím. Já myslím že hudební sluch trochu mám, hrávala jsem na klavír v dětství ale z donucení rodičů, tak jsem se dlouho bránila až jsem se se zadostiučiněním nechala vyhodit ze zkoušek, pak jsem si našla sama kytaru, ale zůstalo to u drnky brnky - u ohně a koledy na vánoce:) Taky jsem zpívala ve školním sboru , 2. hlas., já se třema holkama jsme získali pěkný umístění v soutěži Puškinův památník:) se pamatuju, byla to oslavná písnička o Pavlíku Morozovovi kterej udal vlastní rodiče. že byli kulaci a tak zemřel jako mučedník.
Moje krevní skupina byl vždycky rock, funky, trance, písničkáři - Zuzana Navarová, Plíhal ,Nohavica, Kryl, ze zahraničních Leonard Cohen Co se týká rocku nic tvrdýho ani maskuliního typu Brutus , Kabáti apod., spíš jemnější ,jako Coldplay, U2, Pink, Monkey Business , J.A.R., hudba mě dokáže vždycky povzbudit, je opravdu tím nejlepším antidepresivem.
09.01.2018 - 02:37 | Filtr
(Štír) tronco » nebešťanka
Tvoje babicka je bobrik. Ty jo. Myslis si vazne, ze jsem to myslel vazne? Zrovna ja, takova huba a ze bych se stydel si zpivat? Bych umrel. Jen mi napadlo, ze budu prvni a mozna jediny, kdo se prizna ze srandy v diskuzi o zpivani si, ze si nezpiva. Si sedni na bobrika :115: (sorry. to mi prijde taky ftipne... imfaltilne... no jo... tak zas dobrou)
10.01.2018 - 13:10 | Filtr
(Panna) Arezet
Zpívám pořád,všude :) a nejvíc se těším na chvíle,kdy vystupuji s kapelou...protože mohu předat tu svojí energii druhým...

Zpívám intuitivně,noty moc neumím....vlatsně prostřednictvím hudebních nástrojů se maličko snaží mse je naučit,ale zpěv nechávám pocitům,co cítím z melodie....doplňuji dalšími töny či vymýšlím různé variace,nikdy nezazpívám píseň stejně,vždy jinak...podle emocí a prožitku...
10.01.2018 - 13:35 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá
Teď tu máme s Vojtíkem Moana-karaoke party, sousedi musej mít radost :61: :61: https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
10.01.2018 - 13:43 | Filtr
(Rak) Loen
Taky sem dřív moc nezpívala protože sem se styděla a myslela si že to neumím

Změnilo se to na různých mantrováních a v kundalini joze jsem taky zpívali- jednak ty vibrace sou úžasný ale hlavně když skupina lidí vytvoří sourvuk, že rezonuje celej prostor kolem, to je pecka :4:

Doma teď zpívám hlavně synovi...ale občas si vymejšílm a různě improvizačně zpívám když mě to popadne třeba na ulici ... nebo když jsem na procházce venku...to mě to chytá asi nejvíc

A je fakt, že když byl syn menší a víc uřvanej a já už z toho byla totálně vyřízená, tak sem se zpěvem hodně uklidňovala (spíš rmůžnýma melodickýma imrovizacema co hodně rozvibrovávaly tělo - takže to občas znělo jak hrdělní zpěvy :61: )
10.01.2018 - 13:44 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » Loen
jo, proto jsem si teď vlastně s tou karaoke párty začala - snaha přehlušit syna :61: :61: a pomáhá to :15: :4:
10.01.2018 - 14:23 | Filtr
(Panna) Arezet » Loen
mě třeba hrozně baví Ommmmmmmmmmmmmmmmm , kro mtoho že si protáhnu před zpěvem hlasivky :) a ta vibrace je úžasná, někdy takhle Omujem s mamkou,docela se i nasmějem než to dáme perfektně společně, hezky to uvolní
10.01.2018 - 14:29 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » Loen
Hrdelní zpěv jsem na Vojtu zkusil jednou. A přidal se svým hrdelním řevem. To si budu raději bručet a vibrovat někde jinde. :61:
10.01.2018 - 14:46 | Filtr
(Rak) Loen » Arezet
Haha, to mi připomnělo že sem jednou byla na Om shanting :61: - hodinu v kuse zpíváš Om se skupinou lidí... jako zajímavý... OM sem se taky ukliďnovala když malej vyvávděl a já nevěděla co s ním, tak sem "rezignovaně" seděla - zpívala OM a on po mě lezl a řval :61: :61:
10.01.2018 - 14:59 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Spievam a spev potrebujem, pomáha mi. Občas sa zbadám aj na ulici a presne tak rýchlo sa obzerám kto ma počul. Vo svojich najťažších chvíľach som potrebovala spievať, svoj žiaľ som vyspievala - potichu, nahlas. Tiež som dúfala že ma nikto nepočuje. Spievala som rada v spoločnosti, ale my sme doma všetci spievali len tak popri práci. Brat išiel po schodoch a spieval si a kým prišiel do izba spievali sme s ním všetci, toto mi ostalo len sa to už veľmi nenosí.
Spievala som svojim deťom ale aj vnukovi ked sme už nevedeli čo s ním, hlasný spev ho upokojil, jasné že zas nemohli spať iní.
V lete som bola na oslave narodenín mojej mamky a bolo nás tam veľa a ja som zistila že už nevládzem tak spievať ako kedysi a všetci odo mňa chceli aby som spievala.
Tak neviem, včera večer som si v kúpeľni z celého hrdla zaspievala po dlhom čase, možno sa už môj dych skonsolidoval a znovu budem môcť spievať a nie si iba bzukať popod nos.
10.01.2018 - 16:12 | Filtr
(Lev) charlie600
ano většinou tuto :3: :4:
YouTube
10.01.2018 - 19:32 | Filtr
(Panna) Arezet » Loen
:61: a to jsme viděla video na youtube,kde tatínek tim OM uspal dítě,který ze začátku řvalo jak tur a v průběh use uklidnilo až uslo :3:
Příspěvky: 1-25 26-31
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v RakRaku
ukázat kalendář »