J. Žižka z Trocnova


14.11.2021 - 00:07
(Vodnář) Anilah
J. Žižka z Trocnova
Video od H. Betka. Nabízí neobvyklý pohled na tuto postavu českých dějin. Věřím, že potěší...

https://www.youtube.com/watch/…
YouTube

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
15.11.2021 - 11:20 | Filtr
(Býk) player
Jak může vědět , že měl otevřené třetí oko ? A je to úsměvné , jak líčí zablokování čaker Prokopa Holého. Pobavilo. :4:
Žižka byl kumštýř vojenství a před husistvím žoldák , kdo zaplatil , ten ho měl, povahou to byl v podstatě Žukov. Výhry v bitvách se počítaj , ale jinak to v podstatě byla organizace hrdlořezů.
Právě film (Otakar Vávra - jinak teda skvělej) ho poněkud nereálně zvelebil.
15.11.2021 - 13:59 | Filtr
(Vodnář) Anilah » player
Tvrdí, že se umí napojit i na historické postavy a přečíst, jak měli otevřené čakry - houby vím, jestli je to možné. Ale jako vysvětlení, jak lze při oslepnutí řídit vojsko a vyhrávat bitvy, mi to smysl dává. Nevím, jak jinak?
15.11.2021 - 23:55 | Filtr
(Býk) player » Anilah
No - povětšinou fenomén vozové hradby. Je na tom dost vidět tehdejší nevelká inteligence vojevůdců. To samé platí i pro bitvu na Vítkově. Sruby se přece snadno daly smolnými šípy podpálit , to samé dřevěné vozy.

Jinak - historicky je zdokumentováno , že zemřel na druh moru.

Já jsem prosdtě postižen tím , že těmhle abrakadabrářům nevěřím. Na druhou stranu - co tam říká o Prokopu Holém klidně může být pravda. Husitské hnutí bylo především postižené nejdnotou a znenáviděnými frakcemi. Každej tam chtěl dělat odboj po svém. Konečně - byli to lidé z dnešního hlediska primitivní. Znali jen půdu a pole. Většina Táboritů byli prostí venkované.

A především - zplundrovalo to celou zemi. Absolutně. Byly hladomory. Vždyť vlastně Sirotky porazili u Lipan kališníci. Byli to umírnění husité , kteří už chtěli zemi dát nějak dokupy, aby nevymřela.

Žižku miloval komunistický režim , protože čelil západu a pár let úspěšně. Ale viděno optikou historiků to byl člověk rozhodně krvelačný a velmi kontroverzní. Je totiž o něm známo , že kdo se mu nepoddal , byl v podstatě umučen či upálen , mnohdy po stovkách. Ale zase - soudit tehdejší dobu dnešní optikou v podstatě nelze. Protože tyto genocidy v tehdejší době byly určitou normou. Byl dle všeho hluboce věřící, ale rozhodně ne žádný lidumil.
16.11.2021 - 09:10 | Filtr
(Vodnář) mili111 » player
Zdar...odkaz jsem si zatím neposlechla...chystám se....pak napíšu....ale

Jsem ráda, že zde je někdo, kdo žil v té době, Žižku znal, jezdil s nimi, zná okolnosti a může říci, že ví, jak to bylo....jelikož si přenesl do tohoto života v jasné paměti. :61: :61: :61: Díky Plájo :75:
A něco z jiné doby si taky pamatuješ?
By jsme se poptali, abychom měli jasno :61:
16.11.2021 - 13:16 | Filtr
(Vodnář) Anilah » player
Žižku miloval komunistický režim... takže teď je pro změnu ho třeba nenávidět.

Mediální propaganda pokračuje.

Nebudu debatovat o morech, vozových hradbách ad.
Genocidy pokračují až do současnosti, uprostřed té největší se právě všichni nacházíme.
16.11.2021 - 23:15 | Filtr
(Býk) player » Anilah
Nenávidět ani snad ne. Asi takhle: zvolil bych neutralitu.
16.11.2021 - 23:32 | Filtr
(Býk) player » mili111
Já přečetl Palackého Dějiny národa českého už v šesté třídě - i když teda především dobu husitskou.

Dodnes si pamatuju bitvu u Lipan:

Prokop Veliký , sebravše sílu asi 18 000 bojovníků cestou ku Praze narazil na vojska jednoty panské o počtu zhruba 24 000 hlav.. Dvě vozové hradby zde u Lipan stály pfoti sobě , husitská šestiřadová , panská jedenáctiřadová. Obě hradby po sobě pálili z houfnic, setrvávající na pozicích. Posléze panská jednota pod velením Jana Černína vyběhla ze svých hradeb útokem na Sirotky aby se pod palbou obrátila a dala na fingovaný útěk. Tehdy Sirotci opustili svou vozovou hradbu a nadšeně panské vojsko pronásledovali. Ale tito se v zápětí prudce otočili a hnali Sirotky zpět , když je panská jízda od hradby odřízla. Následovalio zabíjení , kde panské vojsko ztratilo jen asi 600 hlav. Jen několik desítek Sirotků uniklo směrem do Kolína.

To mám paměť panečku , tehdy si ze mě starej dějepisář Bendl sednul na prdel a ještě to řekl ve sborovně, tak se mi pak učitelskej sbor klaněl, než jsem vyvedl nějakej novej průšvih. Ale dnes mám chytrou televizi při postýlce a na dobrou noc si občas pustím nějakou besedu z dnešními historiky. Navíc - všem doporučuju navštívit muzeum Husitsví v Táboře , to stojí za to.

Jinak na výlet s Žižkou evidentně jezdil ten náš chlapec z youtubka.
17.11.2021 - 19:28 | Filtr
(Vodnář) Anilah » player
Zdá se, že na to, jak je možné při plné slepotě řídit vojska a vyhrávat bitvy, ani Palacký nedokázal odpovědět. Dějiny jsou příběhy vyprávěné lidmi s nějakým rozhledem, znalostmi atd. - géniů je málo.

K muzeu - četla jsem článek od Táborských vlastenců, kteří si právě stěžovali na protihusitské pojetí expozice, jestli se to tak dá říci. Teď se vlastenectví nenosí, tak se naplive na vše české, včetně minulosti.
Za krvelačného bys mohl označit i Vlada III. Draculu, ale nebýt jeho, tak jsme tu možná řešili problémy s muslimskými migranty o stovky let dříve.
Stejně tak nebýt Žižky, tak tu mohla tzv. protireformace začít mnohem dříve a trvat déle. Díky němu jsme tu měli nějaké to století bez vlivu Vatikánu, byť na České země bylo uvaleno embargo a kvůli tomu kulturně zaostávaly. Něco za něco.
Stejně tak obrazoborectví patřilo k té době - obrazy, sochy, architektura byly tehdejší prostředky propagandy a podle toho se s nimi nakládalo. Muslimové obrazoborectví praktikují dodnes.
17.11.2021 - 22:31 | Filtr
(Býk) player » Anilah
Jo - ty seš vlastně ta vlastenka...no tak jako jo. Nevadí , že dobyli polovinu hradů jejíchž majitele většinou zmasakrovali a vyhladověli tehdejší Českou zemi , protože každej sedlák musel okovat cep a jít s nimi nebo se nechat upálit , takže nebylo co jíst. Hlavně , že byli vlastenci.

Nu což , to oni byli. Ano , vedli válku se Zikmundem a úspěšně.

Jinak Žižka bitvy nevyhrával. Jen si nechal popsat terén a potom , měl v tu dobu již kolem sebe hodně zkušených a bojema protřelých vojevůdců. Ostatně ani se sám všech bitev nezúčastnil.

Já ho nesoudím. Jako dítě jsem ho taky zbožňoval a filmy Jan Žižka a Proti všem jsou krásně (byť ideologicky jednostranně) natočeny. Spíš se vyhrazuji proti tomu abrakadabrálistovi v yotubuvém dílku.
17.11.2021 - 22:50 | Filtr
(Vodnář) mili111
Tak jsem to skoukla....no večer...takže jsem u toho málem usnula....mě nadchla příroda...krajina. A Začal mě zajímat Žižka :61:...měl by být pokračovatelem Husa...že?...takže to je u mě první+ ....škoda, že v té době nebyly fotky...neexistuje nějaká skica....podobizna, ale fakt podle něho...ne to domyšlené? To bych k tomu něco mohla...takhle vím :95:
:29:

PS: od věci...koukala ses na manifestaci? jakej z toho máš pocit? mě lezlo něco fascinujícího...snad je to jen nějaká kravina....když tak do os. :29:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2021
Lunární kalendář
Luna ve Střelec Střelci
ukázat kalendář »