Domácí mýdlo


10.01.2021 - 21:26
(Vodnář) Anilah
Domácí mýdlo
Vařil někdo z Vás doma úspěšně mýdlo?
Zkoušela jsem a nepovedlo se. Tak bych, pokud se odhodlám k druhému pokusu, ráda vyzkoušela nějaký (téměř) zaručený recept.


(časem smažu)

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
19.01.2021 - 05:47 | Filtr
(Býk) Korzárka
Doma ne. Jen ve školních laborkách. Máš někde, prosím, recept na to, které se nepovedlo? :68:
19.01.2021 - 16:31 | Filtr
(Rak) Urania
Niekedy som varievala, teraz asi 2 roky nie ale stále používam tie moje varené.
V čom sa ti nepodarilo? kope? či iné veci. Z čoho si varila?
19.01.2021 - 22:59 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Korzárka
a pro Uranii:

opsala jsem si recept, ten online už nemůžu najít. Samozřejmě bych to nebyla já, abych si to neupravila podle svých možností, takže místo 3 olejů (olivový, kokosový a palmový) v poměru 8:1:1 jsem použila jen olivový. Louh jsem měla, ale zato jsem neměla teploměr, kterým bych změřila, jestli olej i louh s vodou mají stejnou teplotu (37°C) - takže jsem to vzala tak nějak přibližně.

No a pak se mělo oboje míchat mixérem - nemám, tak jsem šlehala na nejvyšší rychlost metličkami. Po 40 min už jsem byla unavená a otrávená, protože se to pořád dost nepojilo. Nalila jsem to tedy do formy, kde se obě složky časem ještě víc rozpojily. :D
Teď nevím, jestli to vylít, nebo se pokusit o záchranu.

(Mohla bych si mixér půjčit, jen se bojím, abych ho neznehodnotila, když se používá na jídlo.)

Celkově se moje neochota držet se předpisů nevyplatila. :) Je otázka, jestli by to při dodržení celého postupu na 100 % vyšlo.


Ještě pozn. účel byl vyrobit následně z mýdla šampon. Nejsem si ale jistá, zda by byl opravdu použitelný - koupila jsem nakonec březovou Naturinku a to je naprosté zoufalství. Výrobce se snad chtěl zákazníkům pomstít, protože vlasy se mi tím umýt vůbec nedaří. Spíš jako by se tuk v mýdle obsažený na vlasech ještě vysrážel.
20.01.2021 - 10:05 | Filtr
(Rak) Urania » Anilah
Takže tu je vidieť že ti to nemohlo byť dobre. Najdôležitejší je pomer tuku a luhu to musí byť odvážené nesmierne presne, jeden tuk nie je najlepšie a olivový asi naozaj nie, tuky si mohla doplniť klasickým repkovým či slnečnicovým, na varenie mydla sa používajú klasické lacné oleje nie za studená lisované alebo aj tie ale účinok väčší nie je, tu ide o zmydlovatenie.
Mixer neznehodnotíš lebo je to akoby si umyvala jarou, neostáva na ňom nič čo by sa nedalo zmyť.
Luh ja nemeriam teplomerom ale podľa oka, šľahačom môžeš šľahať mydlo s prídavkom šľahačky to sa šľaha, mydlo je penové je úžasné ale veľmi rýchlo sa veru aj spotrebuje, ale pridavala som také so šľahačkou do tekutého teda aj mydla ale aj ako sprchač.
Nakoľko som človek ktorý neznesie žiadnu chémiu z obchodu tak si vlasy umyvám stále mojim mydlom, najskôr som chcela robiť šampon ale ten ma krátku spotrebu a zdalo sa mi to zbytočné.
To čo som do mydiel pridávala už dalej ako bylinky, ovocie či kokos alebo kávu som už neriešila podľa nikoho ale iba seba. Ak som chcela dať do mydla ako základ bylinky urobila som silný odvar z byliniek a v tom som potom rozpustila luh. Ja neviem všetko z pamäti ale páčili sa mi rady od mydliarky na tejto stránke http://moderna.alchymistka.eu/p/…
20.01.2021 - 10:32 | Filtr
(Štír) Nalani
Tady vyrábí všechno možné: https://www.facebook.com/groups/…
20.01.2021 - 17:49 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Urania
Vážila jsem náhodou přesně, to jsem si od oka netroufla. Akorát olej byl papenský - viděla jsem i mýdla čistě z olivového oleje, tak jsem si myslela, že to nebude problém.
Myslíš, že by to šlo ještě zachránit - kdybych do té rozpojující se směsi s přidala ještě jiný olej a k tomu louh?
20.01.2021 - 18:12 | Filtr
(Rak) Urania » Anilah
Samozrejme môžeš použiť pri dalšom varení mydla, ja som u nás s olivovým nejako neoslovila, je dobre ale mám aj lepšie - milujem ovocné. Ja som použivala tuky čo nikto nechce, takže hovädzí loj, k tomu oleje aj kokosový ale stále bol nevyzreté a tak som ho prerobila s dávkou bravčovej masti, masla a šľahačky. Takže dá sa nepodarok prerobiť.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2021
Lunární kalendář
Luna v RakRaku
ukázat kalendář »