Cesta do Damašku Alfreda Fuchse


01.02.2018 - 16:02
(Kozoroh) Bosch
Cesta do Damašku Alfreda Fuchse
Vyjímám odstavec z biografie Alfreda Fuchse Cesta do Damašku (autor Dr.Ctibor Mařan) který má za cíl nastínit rozdíl v chápání utrpení v tradici křesťanů a židů.
Alfred Fuchs novinář a konvertita zemřel v Dachau 16.února 1941, zanechal však za sebou pozoruhodné dílo.
_______________________________________________________________________________
"Utrpení bylo chápáno židy vždycky jako trest. V křesťanství však se stává tajemnou spoluúčastí na vykupitelském smírném díle Kristově a prostředkem vnitřního zdokonalení.
V tomto bodě se stýká křesťanství s hrdinským pojetím smyslu života, jak jej chápali i naši pohanští předkové, kteří viděli ve smrti bojujícího hrdiny cosi největšího."
"Cesta do Damašku" s.28
_______________________________________________________________________________
Je zřejmé že v naší ateistické společnosti může nastat rozpor i v chápání utrpení dnešního běžného člověka a člověka nábožensky založeného když opomineme rozdíly v chápání utrpení v náboženstvích samotných.
Zajímalo by mně jak se s otázkou utrpení vyrovnáváte.
Souhlasíte s postojem židů nebo křesťanů, máte jiný postoj, anebo je zapotřebí si takovou otázkou vůbec zatěžovat mysl?

Nechť doufají v tebe, kdo poznali jméno tvé, neboť neopouštíš, Pane, hledajících tebe.
Žalm IX.,1 Římský breviář Vyšehrad Praha 1937
https://www.podzemni-antikvariat.cz/…

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 4 3 2 1
Řazení:
16.02.2018 - 09:50 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Kiyoko
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele ZA 6 MINUT, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
pro me srozumitelna ses - ja mam ale nakoukany uz to video od Pjera
:61: :61: :61:


PS1: mala napoveda - Pjer je jen predator predatoru (tak jako i ja napr.)

PS2: hele, nechces si udelat testik?
https://www.16personalities.com/cs
http://www.emiero.cz/typologie-osob…
16.02.2018 - 09:35 | Filtr
(Blíženci) tajga » Kiyoko
Pro mě jsi naprosto srozumitelná a mám ráda tvoje příspěvky. Jen jsem se pozastavila nad tím, že v nejlepším psychologickém slovníku je úplně jiná kategorizace, než jsem se jí učila já. Že se psychologie neshodne ani v tom nejzákladnějším.
Taky si myslím, že tvoje kritika Pjéra la šéze je v pořádku. Osobně mám problém hlavně s kvantitou, jakoby už občas vykrádal sám sebe (a to zdaleka nesleduju všechno) a přemýšlím proč to vlastně dělá. Zároveň mám srovnání s jinými "běžnými" psychology a přijde mi, že on opravdu jde víc k podstatě, než většina z nich.....Prostě lidem říká, že mají duši, která si říká o pozornost, to je myslím dobré vědět :-) Samozřejmě, kdybych ho brala doslova s chtěla se tím řídit, tak bych si zadělala na velké problémy :-D , snad to tak nikdo nemá.
16.02.2018 - 09:19 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
Já si taky myslím že ji nemá člověk brát vážně, obzvláště vzhledem k její dynamicky měnící se povaze.
Co bylo dnes zítra už není a střet různých protichůdných názorů z nichž když jeden převládne není žádnou zárukou že jde již o definitivní neměnné faktum ale spíše jen o další objevený omyl.
Místo "bylo vědecky dokázáno" by se mělo správně říkat.."bylo vědecky vyvráceno".
16.02.2018 - 09:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
"Co je vlastně podstatné, čeho se máme držet?"
Myslím si že není zapotřebí se držet ničeho.
Je v tom příliš mnoho analýzy což může někdy souviset s postavením planet v panně?
Takto bychom mohli analyzovat donekonečna rozebírat proč to řekl jak to řekl..a zabředávat do detailů dál a dál..pozor na to přílišná analýza vede k paralýze.
Zde bude zapotřebí ubrat směrem k syntéze. Nepitvejme žábu. Analytická psychologie už není v módě její doba minula.
16.02.2018 - 01:07 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » Kiyoko
Tolik zbytečných nábojů :4:

Takže odborná forma nemůže být zábavná a srozumitelná laikovi ?
Hádej čemu dám přednost :3:.

Způsob jakým píšeš mi připadá jako snaha o diskvalifikaci. V mých očích ale odborník, který umí problém vysvětlit srozumitelně i laikovi je výš než suchar uzavřený v "akademické bublině".
Něco podobného tvrdil už Einstein, když říkal, že ten, kdo jí opravdu rozumí, dokáže vysvětlit teorii relativity i své babičce :5:

Mimochodem, za Pjérem chodí lidi, kteří by těžko hledali pochopení u akademiků - přirozená "dělba trhu"(a díky bohu za tu možnost).
16.02.2018 - 00:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
tohle je docela zajímavé čtení
http://wikisofia.cz/wiki/Emoce
průřez historií zkoumání emocí
15.02.2018 - 23:50 | Filtr
(Blíženci) tajga » Kiyoko
Tady jde vidět, že psychologii opravdu nejde brát jako vědu vážně. My jsme se zase učili, že cit spolu s vášněmi, afekty a náladami, je podkategorie emocí, které se dále dělí na nižší a vyšší. Vzhledem k tomu, že dálkově dostudovávám, to mám v čerstvé paměti. Píšu jen pro zajímavost. Jinak mě tyhle kategorizace nebaví a nijak zvlášť mi na tom nezáleží :-)
15.02.2018 - 23:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
Tys to právě vymazala takže si to nelze přečíst co říkali ti největší odborníci..
O žádné oddělenosti nemůže být řeč spíše ta definice zní že emoce je určitý druh citu ke kterému se dají přiřadit ještě další rozlišovací znaky asi jako když mluvíš o podčeledi.
Jako například fyziologické změny v organismu, zvýšení tepu rozšíření cév atd.
Totéž se ovšem děje v organismu citově zabarveném jenomže né v měřitelné výši tudíž mezi citem a emocí je rozdíl jen ve formě projevu, nikoli v obsahu.
Láska nebo estetický cit má ale také vliv na fyziologii. City i emoce působí oboje na tělo příznivě nebo nepříznivě podle toho jestli jsou pozitivní nebo negativní. To je jejich řeč, logika, racionalita.
Emoce je citová exprese. Umocněná krátkým časovým trváním od afektu přes nálady po citové vztahy.
Mezi emocí a citem je rozdíl jako mezi klidně plynoucí řekou a dravou peřejí, v obou případech se však jedná o vodní tok.
Co se týče jak pravíš spojení s učením tam tam nastupuje nesporně mechanismus myšleni který určuje zda jsou věci správné, dobré, morální, sociálně přijatelné..z čehož ale nelze usuzovat že toto jsou atributy citu, cit i když třeba sociálně podmíněný že je v tomto směru edukační proces. To rozhodně není, jeho výstupem je libost/nelibost, nikoli rozlišování dobra a zla, morálky etc.

I emoce přibarvená vášní zápalem myšlenky může být ovlivněna intuicí stejně jako morální estetické nebo intelektuální city jsou přibarveny rozumem nebo vnímáním (krásna, umělecký cit).
Neměli bychom však tyto příměsi označovat za nosnou stěžejní součást této psychické funkce(citu, emoce)). Obzvláště tam kde emoce teče jako klidná řeka.
Tudíž neexistuje žádný předěl kde by bylo možné říci zde končí cit a začíná emoce.
Lze však mluvit o prolínání jednotlivých funkcí přičemž je zřejmé že současné členění nemusí být kompletní a ani přesné. Příští vydání slovníku možná přinese změny, tudíž bych se o jeho výpověď neopíral jako o absolutně bernou minci pokud mluví o oddělenosti citů a emocí.
Mluvíme li o psychickém prožíváni jako o procesu nemůžeme oddělit citovou složku od emoční a označit ji za zcela jiný druh a to ani na základě údajné iracionality zvyšování tepu při strachu u domorodců.
Mluvit zde o iracionalitě není namístě neboť emoce mají svou vlastní logiku. Mají také cíl a intenci. Jsou organismickou výpovědí o našem stavu a o tom, co s ním dělat, směřují ke změně vnější nebo/a vnitřní situace. Mají dokonce schopnost se přizpůsobit opakujícímu se podnětu čemuž se říká citová adaptace. Mají i senzibilizační efekt. Jejich schopností je ale rozlišit libé od nelibého což náležitě dokáží tudíž se v rámci vlastního určení chovají věcně, racionálně. Jsou to funkce racionální.
Patologické odezvy neznámého původu nejsou důvodem pro klasifikací emocí jako takových za iracionálni složku psychiky.
To bychom mohli říci o čisté rozumové složce rovněž a podle stejných kritérií, že se v mnoha situacích chová zcela nepředvídatelně, iracionálně, když jako produkt myšlení vypadne čas od času divný výsledek, logika mozku dokonce dokáže spočítat věci i které neexistují, jsou iracionální, nejdou sestrojit, vyrobit, pokud by racio bylo opravdové racio, bylo by dokonalé a plodilo jen samé dokonalé věci což se jak víme neděje. Tudíž mluvíme vždy o tendencích, nikoli o kategoriích.
V tom bych byl rád kdybychom se shodli, že zde neexistují žádné pevné kategorie. A neexistuje žádný vyhraněný typ. Mluvíme o procesním prožívání.

Změna v chápání těchto pojmů je rozdíl v přístupu mezi chápáním čistě biologicky atomistickým a holistickým. Bylo by dobré neoddělovat jednotlivé části od sebe chceme li dostat plausibilní výsledek resp. umět je spojit a vidět neustále jako spojité. A o to nám i v astrologii jde. Začít chápat svoji bytost jako proces nikoli jen součet jednotlivých částí. Jsem si vědom že skutečná změna v myšlení tímto směrem je pro většinu lidí nepředstavitelný krok. Revoluce vědomí. Heuréka když někdo zjistí že není oddělená jednotka ale procesující součást celku. Vlastně hósana. Se říká.
15.02.2018 - 21:43 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Kiyoko, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Citovala jsem Ti z psychologického slovníku - asi nejlepšího, který u nás zatím vyšel. Cit a emoce jsou v něm oddělené. Emoce je spojená s iracionalitou - měřeno i transkulturně - příkladem byli domorodci. Při strachu se jim nekotrolovatelně zvýšila tepová frekvence, stejně jako lidem žijícím v civilizaci. Cit je spojen s učením, tedy s racionalitou - patří sem např. morálka, sociální cítění...

Podle mě se vše políná. Pokud je člověk stabilizovaný, je v harmonii i sám se sebou. Pokud je člověk emocionálně nestabilní, resp. má v podvědomí zasunutá nějaká stará traumata, mohou být reakce na případné podněty mnohem bouřlivější. Od věci není ani genetická predispozice. Proto je nutná vnitřní očista "černé skŕíňky" - s tím pracuje psychoterapie - to jsou ony sklepní prostory našeho vnitřního domu, kam se vchází i v hypnóze. Tam jsou vytěsněna traumata. Proto je není možné zpracovat racionálně, tedy rozumově si to vysvětlit.

Se vším lze ale pracovat - ošetřit, přejmenovat (mluvíme o překlíčování).

Stabilní člověk reaguje spontánně na nové podněty, emoce si dokáže prožít i bez větších výkyvů, přesto intenzivně. Rychleji se i vzpamatuje z případných traumatických zážitků. Jsme jako soustava spojených nádob.
15.02.2018 - 21:18 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
A jaký je tedy ten rozdíl mezi emocí a citem?
Dá se cit od emoce oddělit?
Když odhlédneme od případů disociální poruchy a od toho že cit je dlouhodobý emoční stav?
15.02.2018 - 19:59 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
Tak já s emocemi problém nemám je škoda že se je snažíš eliminovat v rámci "čistě logické linky" protože jak známo čistá logika nedává to co bychom nazvali reálný obraz reality. Dává jen obraz reality z pohledu logiky a to je velmi zavádějící a nebezpečné opírat se o takové postoje založené na čisté logice. Víme že nejsme schopni posbírat dostatečné množství informací abychom mohli posoudit a rozhodnout na základě logiky "co je pravda". Proto je logika a racionalita (v úzkém významu toho slova, racionální-logický) berličkou k tomu abychom si vůbec něco mohli o věci myslet, utvořit názor, neboť naše ego by se bez utváření takových obrazů těžko mohlo obejít. Necítilo by se bez takových opor dostatečně jisté. Dokonce to jde až tak daleko, že mnoho lidí potřebuje až žádá aby jim bylo řečeno co si mají myslet. Ti co si pyšně tvoří své obrázky takzvané skutečnosti na tom však nejsou o mnoho lépe. Známe vždy jen sekvenci, část platnou navíc jen v konkrétním časoprostoru. A i to slovo známe je přehnané, spíše jsme jen zacítili pach situace. Podbarvený vlastními přáními toho co chceme aby byla pravda.
Pravdu nikdo doopravdy znát nechce. To by byla příliš krutá konfrontace. Na to lidská bytost nemá.
To tě nenutím přijímat, jsou to jen takové úvahy..
15.02.2018 - 19:14 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
Já neříkám že jsem nespokojen.
Manipulativním se pro tebe může stát i to co si určíš (z jakýchkoli příčin) jako manipulativní a pak si to jdeš vyvracet či dokazovat dle potřeb.
Ono je toho dnes tolik co se zneužívá stačí si jen vzít společenskou situaci kolik je v ní emotivního boje a manipulace s kolektivními emocemi. Žijeme v jednom manipulativním kotli, citliví jedinci by mohli prohlásit že se v něm obrazně vaříme.

Třeba jsou manipulativní tvá tvrzení kterými dokládáš nekompetentnost či minimálně sníženou výpovědní hodnotu pjér la šéze jako člověka který snad ani nemá nárok na to věcem které vykládá rozumět. Strhala jsi jeho kvalifikaci natolik že by se možná mohl někde schovat pod postel a styděl se že si vůbec dovoluje se k psychologii vyjadřovat. Takový náboj nesou tvé odstavce o něm. A nemyslím si že to vnímám přepjatě.

Mně zaráží na té tvé rétorice už jen samotný fakt, tvá potřeba snížit hodnotu odbornosti toho člověka. Kdyby ses vyjádřila k obsahu toho videa neřekl bych ani fň. Ale ty se jmeš ponižovat jeho odbornou úroveň odtažitými manipulativními argumenty.

Tak to mi přijde povědomé. Kde jsem to už slyšel.. ano, v románu George Orwella 1984. Angsoc. Já tomu co píšeš nechci vůbec rozumět. To bych snad musil pak vstoupit do partaje. Podobný způsob argumentace se mi jeví jako čirá demagogie.
__________________________________________________________________
Předpokládám že s tím že cítění (a) myšlení jsou racionální funkce problém nemáš. Jak jsem z tvých sdělení vyrozuměl.
15.02.2018 - 16:03 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
Třeba mu křivdíš.
Na mně působí jako takový pan Blažek co obyčejnému člověku rozumí.
A akademicky vzdělaný bude taky.
A temperament snad nemůžeme člověku přičítat za zlé..že je extrovert nemá s jeho schopnostmi co dělat.
15.02.2018 - 14:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
Nerozumím na co narážíš.
To že se jako soukromník v tomto oboru uživí a není závislý na státních penězích je podle mně spíše známkou schopností.
Platila by jsi terapeuta který by ti nepomohl? Minimálně to svědčí o tom že jeho "věda" sedí v realitě.
15.02.2018 - 13:55 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Buddha/2
Rozhodně jde o experimentátora praktika z terénu. Na rozdíl od vědátorů z kateder si myslím že se nebojí obstarat si i vlastní osobní tématické zkušenosti. Tudíž ví asi i co mluví aniž by to musel mít nastudované z "vědecké literatury".
15.02.2018 - 13:51 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Buddha/2
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Kiyoko, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Takže uděláme resumé:
Kdo je Petr Knotek? ...vystudovaný klinický psycholog.
Vykonává praxi?...ano, pracuje jako soukromý psychoterapeut, tedy vykonává.
Má přednáška opěrné znaky svědčící pro tématiku z oblasti psychologie?....nesporně.
Je psychologie vědním oborem...ano.
Vystupuje v ní Petr Knotek jako lektor, psycholog?....ano.
Vystupuje v přednášce jako umělec, herec?...ne.
Je přednáška vedena zábavnou a srozumitelnou formou... ano.

Přednáška je tedy vedena popularizační formou, aby byla lépe srozumitelná přítomnému publiku. Zřejmě nejde o odbornou veřejnost - resp. osobně v to velmi doufám.

Ale možná, že šlo o hereckou show typu "na stojáka" a já to jen nepoznala :5:
15.02.2018 - 13:25 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » Kiyoko
Tak tenhle závěr mi přijde jako unáhlená střelba od boku :4:. Řekl bych, že Pjérovi o nějakou popularizaci vědy vůbec nejde. Navíc mám dojem, že tu vědu by bylo lepší dát do uvozovek :20:.
15.02.2018 - 12:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
no někdo ty standardy linkovat musí..
15.02.2018 - 12:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
Takže dají se emoce ovládat?
15.02.2018 - 11:56 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Kiyoko
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele ZA 6 MINUT, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
to je proto, ze jsi nezacala na 50min05sec :1:
tam vysvetluje rozdil mezi "zamerenim" a "typem" - coz je pro celou prednasku klicove
15.02.2018 - 11:54 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » tajga
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele ZA 6 MINUT, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
jeezis, tam je takovejch frku(zas) :61: - na to fakt nemam slov
diky za cele video
to je balzam na moji dusi :64: (jak uvod, tak i samotna typologie)
15.02.2018 - 08:40 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Kiyoko, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
OK :4:

Poznámka pod čarou: Občas se vyplatí vzít si i do tunelu baterku.
14.02.2018 - 17:02 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
V psychologickém slovníku Hartla a Hartlové se emoční inteligence pojímá jako „míra radostného prožívání života i míra, se kterou jedinec zvládá každodenní problémy.“
Které se lze učit stejně jako se lze učit myslet určitým způsobem.
Emoce jsou myšlenkovou zkratkou, okamžitou nebo krátkodobou odpovědí na situace přičemž nás tyto odpovědi mají připravit na reakci stejně jako rozum.
Existuje management emocí který cíleně s emocemi pracuje neboť..např "podle Golemana je důležité učit se, jak zacházet s emocemi, a to jak u sebe, tak i u druhých, neboť emoční inteligence z přibližně 80 % utváří úspěch v osobním i pracovním životě." Lze to zvládnut to víme.
Nevidím v emocích nikde nějakou nevysvětlitelnou rozumem nepochopitelnou záhadu, naopak.
Jako součást racia dnes stále více využíváme emoce vědomě záměrně s cílem.
Emoční inteligence ovšem předpokládá znalost vlastních emocí, ovládání vlastních emocí, schopnost sebemotivace..zcela jasná racionalizace emočních procesů. :3:

I tady se pleteš.. "Slyšíš vedle sebe hlas, který ti připomene muže, který tě kdysi napadl. Protože sis z té události zažil trauma, organismus zcela iracionálně zareaguje. Proč iracionálně, protože rozum by ti řekl, že to není on,.." Organismus reaguje zcela racionálně na prožitou zkušenost kterou takto zpracovává. Dává jednoznačnou smysluplnou odpověď. Rozum dodá informaci analytickou zpřesňující přičemž syntézou těchto informací dojde mozek(cns) k pochopení celkového stavu situace.
Máš slovo racio nějak moc spjaté jen s rozumem a jeho mentálními procesy, chtělo by to se trochu odosobnit od takto rigidního výkladu toho slova a přijmout fakt že racionální může být každá reakce která vede k věcnému hodnocení situace, aniž bychom si dopředu stanovovali kde a jak má k hodnocení dojít. Či v rozumové či citové oblasti a jakými prostředky se tak má stát. Racionálně dokáže jednat pavouk který dokáže najít nejkratší cestu k potravě aniž by měl možnost přemýšlet neboť mu to jeho nervová soustava neumožňuje. Nedávno jsem viděl video na toto téma nad tou trasou labyrintem k mouše by musel uvažovat zdatný myslitel jakožto vnější pozorovatel déle než byl pavouk schopen ujít celou vzdálenost. Racionální je každý účelový proces. Je celkem jedno jak byl nastaven když výsledkem je odpověď na situaci.
Ostatně ani čisté závěry mentálního uvažování - rozumu nezaručují racionální výsledek.
A právě proto se rozum opírá o city a emoce neboť zkušenostně zpravidla jen tak dosáhne optimální výsledek.
Racionalita je syntéza citů a rozumu. Emotivita je průvodní jev který tento uchopovací proces provází. Kope v každém případě za dosažení co nejlepšího výsledku což se nezřídka ani nejbystřejšímu rozumu nezdaří.
Je dobré si dát dohromady tyto souvislosti. Už mně nebaví to neustále opakovat dokola takže postupme do dalšího kola někam za hranice psychických funkcí směrem k té skutečné iracionalitě kterou dr.Fuchs zachytil. Emoce je racionální věcná odpověď na podnět. Iracionální je například Bůh.
Bůh (Brahma) je ve védské filosofii připisován pralátce vzduch(éter) přičemž zde mluvíme o vnímání. Emoce jsou quasi plácání se v bahně světa, skutečná vyšší inteligence se rozkládá v imaginativních oblastech nadpomyslna. A to je co mně zajímá. Takže se s tématem emoce loučím a nashle v jide. Tečka. :29:
14.02.2018 - 13:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kiyoko
No asi tak.
Emoce v rámci maximální subjektivity se jejímu opaku(rozumu) sice nemusí jevit racionálně (např.zmíněná slepá zamilovanost do "nežádoucí osoby" což hodnotí rozum ze své pozice maximální objektivity), nebo iracionální pocit strachu což může souviset a být ovlivněno více s intuicí jakožto vyšší mozkovou fcí založenou na zkušenostní bázi takže to s emocí už nemá tolik společné.. atd.).
Rozhodně emoce zde vystupuje jako faktor hodnotící (subjektivně) a rozum jako faktor hodnotící (objektivně) což je pro pochopení jejich racionálního významu dostačující. Jak jsme si již několikrát vysvětlili.
Je dobré vnímat i to čím jsou emoce spouštěny, podbarveny. Dávají však vždy zcela specifickou a v kontextu životních událostí zcela racionální odpověď.
I když se rozumově stavěnému člověku mohou jevit poněkud abstraktněji než myšlenky a slova. Emoce jsou to co při bližším zkoumání hýbe světem mnohem promyšleněji(racionálněji než) jakékoli slova.
Neumím si představit že by automobilka dokázala prodat aniž by na zákazníka nezapůsobila emotivně, jen čistě na základě sdělených parametrů vozu.
Anebo že by žena našla partnera na základě advertisimentu typu umím vařit svíčkovou a ráda štepuju. Přes všechnu racionální objektivitu tomu něco chybí aby bylo dosaženo cíle..emoce? Emoce snadno uchopujeme a používáme je k prospěchu svému. Vždy tomu tak bylo, hlavně u žen, emoce jsou mocné zbraně. Jsou cílevědomé více než jakýkoli rozumový rozbor. Že až rozumová fakta často proti nim ztrácí význam dojde li na racionální lámání chleba. :3: Takový výběr partnera čistě jen z rozumových důvodů taky není nic moc.. a že výběr partnera je setsakra racionální záležitostí. Neponecháš náhodě. :4:
Emoce mají původ v subjektivně prožívaném raciu. V objektivní formě jsou to myšlenky a řeč. Rozdíl je jen v rovině prožívání, vnější či vnitřní.
Co může měnit vnímání emocí na tzv.iracionální může být jak jsem již uvedl jen zcela obyčejný záměr. Povaha komplexů. Ty můžou být ovlivňovány tzv.stíny což může způsobit že se člověk nechová tzv.rozumně. Ale my člověka tímto směrem neprogramujeme. Na člověka je pohlíženo jako na bytost kde jeho psychické složky synergicky spolupracují, nikoli se navzájem likvidují. Synkreze jednotlivých složek psychických funkcí je projevem patologie. Iracionálně působící emoce jsou tedy spíše součástí nějakého patologického procesu který se dá takto i astrologicky diagnostikovat.

Tohle je zrovna jeden z takových příkladů takové patologie.
Iracionální muž Woodyho Allena.
https://www.csfd.cz/film/…
14.02.2018 - 11:41 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Kiyoko, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Takže, nejprve Ti musím poděkovat za exkurz do astrologie. Velmi zajímavé vhledy. To, co píšeš v rámci prvního odstavce je naprosto srozumitelné a osobně to vnímám stejně - takže zde rozpor nevidím. Psychologie je plná slov a schémat, aby se sama v sobě neztratila. Nepohltila se. Proto nyní vznikají odnože jako je psychologie souhlasu, psychologie štěstí apod. - což jsou jakési detašáky, které by měly pokrýt současnou relativizovanou přítomnost. Nejsem zastánce těchto odnoží. Psychologie by měla mít v záhlaví zdravý rozum a individuální přístup. Jenomže všemu se nyní dávají jména, vše se třídí a škatulkuje, vše se psychologizuje. Všechny problémy se rozebírají na součástky aniž byl brán v potaz celek a individualita.

Já jsem napsala, že tvrzení: emoce je racionální funkce je nonsens. Protože je - to jsme si myslím vysvětlili. Na to nemusí být člověk odborník, aby cítil (už jsme u citu), že tu něco nesedí. Každý z nás zažil iracionální pocity strachu, iracionálně se člověk může intenzivně zamilovat do nežádoucí osoby...Jsou to věci, které vnímáme zcela přirozeně, aniž by nám kdo říkal, jak je vnímat máme.

K tomu hádání - všimni si, že já se s Tebou vůbec nehádám. Jen jsem pojmenovala v rámci psychologie to, co se jeví jako nesmyslné. Prostě jsi to špatně nazval. Emoce není racionální funkcí, ale je jí cítění. Třeba jsi to tak myslel, ale vyjádřil ses mylně - na to jsem reagovala. Tím bych to uzavřela.

Určitě nebudu tvrdit, že je apendix nonsens, protože vím, že funguje stejně jako mandle v krku. Apendix je tzv. filtr. Nic, co je v těle není zbytečné a nesmyslné, jenom v rámci času nechápeme souvislosti.

Myslím, že lidstvo by si od dalších systémů mělo odpočinout. Stačilo by vyprecizovat ty stávající. Není to o uzavření dalších pohledů a variací, to určitě ne, ale tyhle současný relativizace všeho prostě přináší jen chaos. Lidé začínají ztrácet identitu a tím i půdu pod nohama. A nakonec se objeví biohumanoid Sofia, která se zeptá: a víte jistě, že jste lidé? No, a někteří z nás už se zamyslí nad tím - kdo vlastně jsme. Co když má ona naprogramovaná Sofie pravdu. Humanoidi jsou přeci konstruováni pro přesnost. Proč to vlastně pronesla? Možná budou chtít humanoidi v budoucnu stejná práva jako lidé - protože jsou vlastně ještě lidé, nebo jsme taky programy? Hm… to je velké nebezpečí v rámci relativizace.

Není nutné spočítat, kde spadne na podzim list, který následně na jaře vyraší, ale je nutné pochopit přírodní cykly, využívat volné zdroje a začít s přírodou komunikovat v rámci svého nastavení a v rámci vlastní harmonizace. Zkrátka, začít konečně využívat oněch 90% mozku i bez přídatných technologických implantátů, jejichž cílem je vzít nám svobodu volby.

ad: "Míra racionality a možná i kauzality čehokoli je nejspíše dána jen schopností vhledu do zákona příčiny a následku. Ten máme každý různý. Neznáme vše takže se pohybujeme někde mezi nebem a zemí, hmotným a nehmotným, racionálním a iracionálním."
Ano, neustále se pohybujeme v nastavených schématech, protože toužíme po jistotách vlastního bytí. Jenomže my sami jsem oním bytím, onou jistotou. Nepotřebujeme uměle vytvořená schémata, pokud dokážeme rozlišovat a využívat vlastní zdravý rozum v symbióze se svým srdcem a svědomím. My víme kam patříme a kdo jsme - v rámci své přirozenosti. Jen si to musíme uvědomit, až se nás nějaká Sofie zase zeptá.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »