Vyslovené a nevyslovené


30.06.2020 - 16:07
(Ryby) MG34
Vyslovené a nevyslovené
(resp. napsané a "smazané")

V poslední době jsem začal systematicky přemýšlet nad něčím, co mne tak nějak provází dost podstatnou část života (já většinou v roli toho dítěte, které říká, že císařpán je nahý) a co se mimochodem i nedávno tady vyeskalovalo.

Někteří lidé nejsou rádi, když o nich něco nepříjemného (ale pravdivého) zazní. Většinou je to něco, co jim narušuje masku, kterou se pokouší navenek nosit. Tady se jednalo třeba o tu podvodnici s psaním z cizího profilu a kupodivu i o část jejího fanklubu, který přejal její styl "přepisování historie" (a třeba i vyhrožování, že něco o ní nesmím napsat, protože blablabla).

Fascinující je na těch lidech asi nejvíc to, jak někdy vehementně zkouší sestřelovat jakoukoliv snahu někoho jiného tu (škaredou) věc vyslovit. Přesněji ta vehemence - ta je prostě neúměrně strašně silná proti tomu máslu na hlavě. Člověk, který se normálně chová +- přijatelně, je v takové situaci schopen jíst dost výrazně přes čáru. Jako kdyby tam byl nějaký motor nebo dokonce uskutečnitelný záměr, po kterém dotyční (pokrytci) vyloženě jdou. Jakoby na tom fakt záleželo. A není to jen o jednotlivcích, týká se to třeba i režimů (Čína např., že ano). Ty režimy jsou možná o dost důležitejší příklad, protože to tady teď začíná být zase dost aktuální.

Jakoby tam byla sázka na to, že co se podaří z historie vymazat, tak se nikdy nestalo, dokonce ani z kosmologického úhlu pohledu. V souvislosti s tím se musím smát třeba nad tím známým GDPR pravidlem "právo být zapomenut" - to je solidní úlet..

A tady nastává ten okamžik, kdy se to ocitá mezi nebem a zemí - je tu nějaká vyšší entita (nějaký bůh třeba), která všechno "eviduje" a dá se na to třeba "napojit", takže je úplně jedno, jestli někdo něco zamlčuje nebo ne - anebo se všechno prostě fakt ztratí v nenávratnu a dál přežívá jenom to, co si v sobě nesou všichni stále živí tvorové? Případně jiný informační mechanizmus?

Anebo je tu ještě jiná strategie, kdy dotyční pokrytci sice ví, že se z kosmologického pohledu nic nezamlčí, ale sází na hlas "neznalých médií", který je pozdvihne a stane se jakousi "polehčující okolností" a případně přebije tu prvotní "vinu"? I to je docela drsné a skoro si myslím, že dotyční to tak většinou mají.

Pokud mám mluvit za sebe, tak samozřejmě klasicky nevím, jak to z toho kosmologického pohledu je. Ale žiju (nebo se snažím žít) jakoby žádné tejmství ani přepisování historie nebylo reálně možné, takže to prostě někde stále je nepřepsané. A současně z obavy před tou "druhou" možností se snažím občas i něco vyslovit, aby to nezmizelo v nenávratnu.

Tahle otázka je dost podstatná, protože je z velké míry určující pro naši životní strategii - možná asi nejdůležitější věc, kterou v životě řešíme. Pokud není žádný "přesah", tak není důležité vůbec nic. Pokud ale nějaký přesah je, pak je tu přesně to, o čem mluvím.

Asi nejdrsnější by bylo, kdyby tu byl přesah a to přepisování historie by fakt bylo možné. Jakože by se zpětně skutečně změnila. To by pak ti přepisovači byly ty nejdravější a nejbezohlednější kreatury, co svět stvořil - hlavně pokud by to "přepisování" bylo cílené na jejich nepřátele (například Čína a její snaha vymazat veškeré zmínky o "ostatních Čínách", atd.). Něco jako kdyby bylo pravdivé egyptské náboženství (samozřejmě není, ale to je teď jedno, pro příklad jakože je) - a někdo někomu s úmyslem uškodit spálil jeho mumii..

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
07.07.2020 - 08:19 | Filtr
(Ryby) MG34 » child in time
Strach může "dobře" zafungovat i v "přesahu". Může vést k určité pokoře, odstupu, sebereflexi, může udržet toho "hada v nás" v patřičných mezích - a tím ho výrazně oslabit.
07.07.2020 - 08:09 | Filtr
(Ryby) MG34 » Svá štírka
Tak ta podrážděnost (v tom doslovném slova smyslu - zbytečně a přehnaně reaguji na něco, na co nemusím a co si vykládám hůř než je ve skutečnosti myšleno) je celkem zřejmá, stejně jako podrážděná reakce na nálepku podrážděnosti. Jakési emotikony, sebeobhajoba, silná slova ("ví prd") a na závěr malé přiznání, když už toho přehánění bylo moc "Možná mi jen více vadí..."

Znovu opakuju - rozdíl mezi přežíváním a životem rozhodně není v pocitech a v adrenalinu. Přežívání je bezcílné, skutečné žití naplňuje skutečný cíl. Absence cíle (byť nějakého pseudocíle, protože skutečný možná ani není a pokud je, nikdo ho nezná) byla z tvého popisu celkem zřejmá.

Zajímavé, jak ti vadí určitá tebou popsaná skupina lidí. Že ti vadí je samozřejmě jenom tvůj problém, ale možná tě to zařazuje do jedné opačné skupiny lidí, na kterou narážím i zde dost často (nevadí mi, ale do svého bližšího okolí takové lidi nepouštím, je to dost "nepohodlné" se s nimi bavit). Mnohem "pohodlnější" je, když to někdo rovnou přizná anebo ho to při jednoduchém popření nepodráždí, když to není pravda.

Lidé s nafouknutým egem na správný tip reagují podrážděně a využívají hradbu Internetu k celkem obligátní obhajobě, že nic takového nikdo nemůže vědět. Z prokazatelné věci (stačilo by přijet na místo a přesvědčit se) tímpádem dělají celkem zbytečně neprokazatelnou. Proč vlastně - ty důvody mne zajímají, protože ničemu to nepomůže, maximálně nějak to ego, ale i to přece není tak blbé, aby se falešně vylepšovalo v očích druhých.. anebo - a to se vracím k hlavnímu tématu tohoto vlákna - je to právě ta snaha o vyslovení a nevyslovení a realizaci "stokrát opakované lži"?
07.07.2020 - 01:20 | Filtr
(Váhy) child in time
příběhy z místního lokálu..
kdo se bojí nesmí do lesa řekl had
čeká ho tam kočka s myší
smrtonosné zemské kvítí
i kosa kvítí kosící

kdo se hada bál přežil v jeho hradu
kdo se hada nebál zemřel v jeho očích

jen strach ten přesah zabíjí
a láska střepy spojí
06.07.2020 - 12:52 | Filtr
(Štír) Svá štírka » MG34
Máš pocit, že reaguji podrážděně? :63: Dle mého šlo jen o suché konstatování, že mi teď můj život vyhovuje a je mi fuk, co si o tom ostatní myslí. :63:
Možná jde o určité přežívání, ale po obdobích, kdy jsem sice cítila adrenalin, ale neměla z něj žádnou radost, si velice vážím klidu, opravdové radosti a vděku.
Možná mi jen více vadí lidé, kteří se příliš šťourají v pocitech a životech jiných, zatímco by si mohli tu energii nechat na svoje problémy. Spousta lidí jen tipuje a ví prd a nakonec udělá závěr z něčeho, o čem vůbec nic neví.(Myšleno všeobecně, není to na nikoho konkrétního.) :3:
06.07.2020 - 10:32 | Filtr
(Ryby) MG34 » Svá štírka
Divná otázka na to tipování - přece tipování se používá vždycky v případě, když člověk neví všechno. To je naprosto normální. Kdybych věděl všechno, tak netipuju, ale konstatuju.

Nicméně formálně jsem napsal, že "tipuju", ale vpodstatě jsem striktně vyšel z tebou napsaného, takže ve skutečnosti to tip nebyl. Bylo to odvození z toho, cos sama napsala.

"abych měla pocit, že žiji" je další z omylů - i když má člověk "pocit, že žije", tak stejně většinou jenom přežívá - ten pocit totiž neurčuje vůbec nic

"jen přežívá" skoro každý (ani já se z toho nevyčleňuju), ale ne každý reaguje podrážděně, když to o něm někdo konstatuje..
06.07.2020 - 09:15 | Filtr
(Štír) Svá štírka » MG34
Proč tipuješ, když o mně a mojí rodině nic nevíš? Takže tě nebudu přesvědčovat, že nemáš pravdu - je mi to fuk. :3: NIkomu neubližujeme a pro nás je tento způsob života vyhovující. :1: Nepotřebuji k životu neustálý adrenalin, abych měla pocit, že žiji nebo spíš, aby ho měli lidé, které ani neznám. :61:
06.07.2020 - 08:17 | Filtr
(Ryby) MG34 » child in time
Není pravda, že "jen strach zabíjí" - jednak může strach občas paradoxně člověka posílit a jednak souhra okolností často člověka zabije aniž by stihl poznat strach.

Však i proto strach "vznikl" - kdo se hada bál, ten přežil - kdo se ho nebál, ten zemřel po jeho jedu.
06.07.2020 - 08:13 | Filtr
(Ryby) MG34 » Svá štírka
Přesně tohle "vlastně faj" je ale přežívání a ne život, bych tipnul.

Je to k něčemu?
06.07.2020 - 01:33 | Filtr
(Váhy) child in time
Proč se točí, proč když může
tančit?
Vyšlapané i Nevyšlapené obojí tak krásné
Jen strach zabíjí
Muži píší deníky a bijí hlavami (těch druhých) o stále stejné stropy
A Ženy umlčené tím co pijí
Zas a zas se svlékaj z kůže
05.07.2020 - 13:50 | Filtr
(Štír) Svá štírka » MG34
Chtěla jsem tím jen říct, že je mi vlastně faj. Neřešíme žádná úmrtí, nemoci, bezdomovectví...... :63: No a když přijde nějaká banalita, tak přeci víme, za co to máme :61:
04.07.2020 - 15:54 | Filtr
(Ryby) MG34 » Svá štírka
Co je to "katastrofa"?

A co je to "dobře"?
04.07.2020 - 15:53 | Filtr
(Ryby) MG34 » Urania
No, všechno právěže ne - hned první věta "Presah je" je oznamovací. Následné "ale" už na tom nic nemění. Stejnětak další věty sice mají na konci semtam otazník, ale využívají jako předpoklad něco, co už samo o sobě by si vyžadovalo "otazník před otazníkem". A ten tam není a na to jsem především reagoval.
04.07.2020 - 09:06 | Filtr
(Štír) Svá štírka » pimon
:61: :61: :3: Tohle slýchávám i doma od syna. Když se mi něco "lehčího" přihodí, nikdy nepřijde a nepolituje, ale prohodí tuhle hlášku. No, když se přihodí něco jemu, tak ho tahle věta dost rozčiluje. :61:Naštěstí nás nepotkávají žádné katastrofy, takže je vlastně dobře. :4:
04.07.2020 - 08:52 | Filtr
(Rak) Urania » MG34
Všetko čo som napísala som napísala s otáznikom a teda len v polemickej úrovni nakoľko tieto veci nie je možné inak ani rozoberať.
Nechce sa mi viacej k tejto téme vyjadrovať.
04.07.2020 - 08:17 | Filtr
(Ryby) MG34 » Urania
Co je to "ráj"? Něco takového dost dobře nemůže existovat - a pokud ano, asi by se to nikomu nelíbilo. Musela by se tam osobnost očesat skoro o všechno (ego zejména), takže bychom tam tak jako tak už nebyli my, ale jen nějaká zombie-duše, která by s námi měla pramálo společného. Tomu se ani při nejlepší vůli nedá říkat posmrtný "život".

"niekto ku komu v tej najslabšej chvíľke v duchu prosí aj najväčší ateista"
- to asi znáš málo lidi a podceňuješ podmínky, do kterých se člověk může vmanévrovat - naopak i ten nejfanatičtější věřící může snadno zakolísat (když ho k tomu ty "životní koleje" vhodně navedou) a nějakého boha úplně zavrhnout

"vnútorná viera v nás samotných je napojená na ten zdroj"
nemáme nic takového vrozeného, děti se rodí čisté, je to získaná věc - ať už vědomě, výplachem mozku, podvědomě.. ale izolované dítě je toho prosté

"predsa mi nemôže nikto vymazať z pamäti čo som zažila a aké to bolo"
může - a velmi snadno - a možná tě to dokonce reálně čeká - ve stáří některá z těch degenerativních mozkových poruch nebo jakýkoliv vážnější úraz hlavy - a naopak pokud by vůbec měl existovat nějaký ráj, tak by musel být na přepisování historie a řízeném zapomínání zcela postavený - to je jediný způsob, jak se v sekvenčním světě vypořádat s věčností - cyklické zapomínání a stálé prožívání dokola téhož

"neexistuje človek ktorý by neklamal"
proč si to myslíš? a proč to vlastně vůbec říkáš? proč všichni ukazují na druhé, že "oni to dělají taky"? přitom jednak skutečně je možné, že někdo to nedělá a navíc tu je nějaká nesrovnatelná míra (někdo to dělá pravidelně, někdo naprosto zanedbatelně) - a hlavně je úplně jedno, co dělají druzí, když někdo chce spravědlivě posoudit sám sebe
04.07.2020 - 07:58 | Filtr
(Ryby) MG34 » pimon
Co je to za tmářský blábol?

Jaká karma? To je koncept, který si vymysleli lidé, ovládaní strachem z nespravedlnosti a pomíjivosti.
04.07.2020 - 01:19 | Filtr
(Beran) pimon
Karma je zdarma. asi tak :3:
30.06.2020 - 18:22 | Filtr
(Rak) Urania
Téma nie na jedno prečítanie, ale odpoviem čo mi vyvstalo v mojej mysli pri čítaní.
Presah je, ale? zauvažujme nad tým že sme naozaj iba mravčia farma na skúšku a niekto z toho presahu to riadi, bola skúška v raji ale človek neobstal, potrebuje cítiť a to všetko aj bolesť aj utrpenie aby ho to niekam smerovalo.
Presah áno, ale? je tu Boh či Stvoriteľ alebo niekto ku komu v tej najslabšej chvíľke v duchu prosí aj najväčší ateista - to znamená že iba vnútorná viera v nás samotných je napojená na ten zdroj, dovolil nám používať slobodnú vôľu, alebo sú tu teraz deti od Boha ale aj toho druhého a ide kto z koho, kto viac duši pritiahne.
To s prepísovaním histórie ma naozaj bolí, to predsa mi nemôže nikto vymazať z pamäti čo som zažila a aké to bolo, ale? - čo ak to nebola pravda tak ako nemajú pravdu ani oni. čo ak neexistuje žiadna minulosť ale iba všetko v jednom, to čo hľadáme v minulých životoch je teraz len v inom časovom pásme a všetko s a nakoniec zleje dohromady a záleží len od nás ktorým smerom.
K tomu klamaniu? - neexistuje človek ktorý by neklamal, ak nie v dospelosti tak ako dieťa.
Pamätám si ako mi moja dcéra každý deň ked som ju brala zo škôlky tvrdila že mali rezeň a zemiaky až som sa raz na to opýtala učiteľky čo mali včera na obed - no a vysvitlo z toho to že 2 týždne nič také určite nemali.
Ja si sakra dobre pamätam na nesmierne úbohé klamstvo a to som mala už 21 rokov, doteraz sa pri tom červenám - no zrejme je to ta hranica kedy nám je umožnené vidieť aké je to len hlúpe, ale ak si tým človek neprejde tak to nemôže pochopiť, hlavne je to vždy vidieť aj v jeho natívnom horoskope. Človek potrebuje ten stret aby sa vedel zaradiť či nezaradiť.
Toto je téma na min. 10 prednášok a nebude nikdy zodpovedaná.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »