jana@ (* 16.7.1964)
Žena
z tisku a je to docela zajímavý...
Co se děje s tělem a myslí v okamžiku smrti
Lidé, kteří se ocitli na prahu smrti, vzpomínají, že se jim před očima promítl celý život, viděli bílé světlo na konci tunelu, anebo se vznášeli nad svým tělem. Vědce zajímá, co přesně se děje v okamžiku umírání...
"Většina lidí se domnívá, že smrt je otázkou jednoho okamžiku. Buď je člověk mrtvý, nebo není," říká jeden z autorů výzkumu Sam Parnia z Weill Cornell Medical Center, kterého v této souvislosti oslovil server msn. "Jenže výsledky našeho zkoumání dokázaly, že smrt probíhá v mnohem delším časovém úseku. Umírání začíná, když se srdce zastaví, ale v tomto okamžiku ještě nelze říct, že je člověk mrtvý," tvrdí vědec.
Smrt je tradičně definovaná třemi biologickými -etry: srdce nebije, není přítomný dech a mozek nevykazuje žádnou aktivitu (pokud zornice zůstávají takzvaně dilatované i po dopadu světla, mluví se o absenci aktivity mozkového kmenu).
Smrt přichází velmi rychle poté, co srdce přestane bít, ustává přísun krve k životně důležitým orgánům včetně mozku. Poté, co se srdce zastaví, dostavují se během několika sekund všechny příznaky toho, že je člověk shledán mrtvým. Okamžik, kdy jsou přítomny všechny tři -etry, je definován jako čas smrti.
Člověk může obživnout
Pokud se ovšem lékařům podaří přimět srdce znovu k práci, člověk může obživnout.
Jedna z nejvíc fascinujících otázek, které si vědci v této souvislosti kladou, zní: Ztrácíme v tomto okamžiku vědomí, nebo je naše mysl schopna fungovat dál?
"Nejméně deset až dvacet procent lidí, kteří byli navráceni k životu, se zmiňuje o tom, že byli zcela při vědomí a byli schopni sledovat lékaře a sestry, jak operují jejich tělo, zatímco oni na ně shlíželi svrchu, "
Jedním je vědecký pohled a druhým experiment, který má dokázat, zda mimotělní zážitky skutečně existují. V prvním případě lékaři měří množství kyslíku, který se stále nachází v krevním oběhu i v takzvaném okamžiku smrti, kdy se srdce pacienta zastaví.
Ve druhém experimentu se potom na polici nad pacientovu postel umístí malé fotografie tak, aby na ní z postele nemohl vidět a byla viditelná pouze z pohledu shora. Smyslem je zjistit, zda bude resuscitovaný pacient schopný obrázek popsat.
Ve druhém experimentu se potom na polici nad pacientovu postel umístí malé fotografie tak, aby na ní z postele nemohl vidět a byla viditelná pouze z pohledu shora. Smyslem je zjistit, zda bude resuscitovaný pacient schopný obrázek popsat.
Takže si musíme na výsledky počkat
