Hlavní strana > Diskuzní fórum > Poslední příspěvky v diskuzích

Filtr:

GURURU - Poslední příspěvky (Archiv)


  
 
 
 
27.09.2009 - 17:30
Hudební koutek: basové vyhrávky

GURURU » Najdise.cz
Nejni to metal, ale... cca v 1/3 skladby má basačka zajímavé sóličko :13: G
12.09.2009 - 00:19
Hudební koutek: Rockové balady

GURURU » Najdise.cz
Čauky koukám,že si vystačíš v tom hudebním monologu (myslím to v dobrém :27: ) je vidět,že máš zásobu... takže - není to na škodu,rád si poslechnu dobrou music. Ale už mi padaj víka... jdu chrnět...brou :13: G
11.09.2009 - 23:55
Hudební koutek: Rockové balady

GURURU » Clanci
Neuhnuli jsme trochu z těch balad...? :27:
11.09.2009 - 23:46

GURURU » ži.va
Všechno má někde svý kořeny... :27:
27.08.2009 - 00:25
Mezi nebem a zemí: Mantry...

GURURU » mymyna
To má... já to uved jen jako takový jin-jang paradox :27: brou...už mi padají víka G.
27.08.2009 - 00:21
Mezi nebem a zemí: Mantry...

GURURU » mymyna
Víš,že Zlatka je povoláním jeřábnice ? :27:
27.08.2009 - 00:16
Mezi nebem a zemí: Mantry...

GURURU » mymyna
:15: :15: :15: a třeba Atlantis Angelis od Paticka Bernarda - nemá chybu :27:
26.08.2009 - 23:52
Mezi nebem a zemí: Mantry...

GURURU » ži.va
Ahojky,hezky zpracovaný jsou mantry od Henry Marshalla (emerický muzikoterapeut),který vydal cca už 5 CD s mantrama.Nabídku najdeš na webu relaxmusic.cz V Praze je 13.září (ned.) zpívání manter v galerii "Cesty ke světlu" na Chodově.(www.cestykesvetlu.cz) Já si je občas zpívám s podobným účinkem,co popisuješ... :27:
23.08.2009 - 23:30
Zdraví a nemoci: Pět Tibeťanů

GURURU » ži.va
POHÁDKA O PĚTI TIBET´ANECH

Za devaterými horami a devaterými lesy....kdesi v tajuplné říši zvané
Tibet, žilo, bylo, v neznámém klášteře asi tak 12 pohádkových dědečků / vlastně mužů středně neurčitého věku /, kteří objevili tajemství „elixíru mládí“.
Ano,toho elixíru, po kterém se pídili všichni mudrci od okamžiku, kdy zjistili,že člověk stárne, začínají se mu dělat vrásky, bolet klouby a v moderním kožichu z leoparda vypadá směšně.
A tu je navštívil jiný kouzelný dědeček, říkejme mu třeba plukovník Bradford, jenž od nich toto tajemství převzal, zázračně omládl a náhodou potkal autora knihy „Pět Tibeťanů, kterému se svěřil se svým tajemstvím. /Co by za to dal svého času pekařův císař!/

Takhle nějak začíná příběh o cvičení „Pět Tibeťanů“, které se náhle, jako famozní prostředek proti stárnutí objevilo na stránkách stejnojmenné knihy, jež se stala po svém druhém, přepracovaném vydání populární v celé světě. Jakby ne! Tipuji, že omládnout by chtělo nejméně 70% populace nad 40 let, z toho 120% žen.

Uvodní příběh není až tak důležitý, podstatné je, s čím nás seznamuje. Tak tedy: zasvěcuje nás do tajemství cvičení „Pěti Tibeťanů“, jehož účinek je popsán jako omlazující. O co tedy jde ?

Dovolte mi sdělit vám svůj názor člověka, který před pár desítkami let /doslova/ byl osloven jogou a přijal ji jako způsob bytí, který mu „pasuje do života“. Proto také považuji „Pět Tibeťanů“ za jogové cvičení / slovo cvičení skřípe,ale budiž /, v čemž se vlastně shoduji s autorem předmětné knihy.

Pět Tibeťanů je zcela jistě cvičení, které má vliv na zpomalení procesu stárnutí našeho organismu, stejně jako jiná, vyvážená jogová cvičení,/ např.“pozdrav slunci“,harmonisační orgánová sestava, Rišikéšská sestava, apod./ provádí-li se podle určitých, realisací prověřených zásad jogy.

Řekl bych však, že Pět Tibeťanů zaujímá mezi těmito sestavami zvlášť výsadní postavení a svou vyvážeností a svým působením patří k nejúčinějším.Ostatně jsem se o tom sám praxí Pěti Tibeťanů přesvědčil.

Zásady jogy považuji za velmi důležité pro úspěšné cvičení Pěti Tibeťanů, neboť bez nich by účinek cvičení byl na úrovni gymnastické rozcvičky. Navíc, budete-li dbát těchto zásad, snadněji přejdete eventuelní počáteční „neohrabanost“,účinky půjdou víc do hloubky a vydáte méně energie, než když „na to vlítnete“ po radě kolegyně z fitka, která vypadá o p r a v d u d o b ř e.

Dovolte tedy několik doporučení,která vám cvičení Pěti Tibeťanů usnadní /hlavně začátečníkům/ a jak vám přeji-přinesou kýžený výsledek:

1/ Především si uvědomte sami sebe, jako originální lidskou bytost, se všemi svými přednostmi i nedostatky, řekněte si proč vlastně chcete Pět Tibeťanů cvičit a slibte si,že budete respektovat limity svého těla - je to váš nejlepší kamarád. Joga není závodní dráha s někým jiným, ani se sebou samým! Uvidíte, že s postupným pravidelným cvičením se budou vaše limity posouvat a vy to laskavým přístupem ke své bytosti dříve,či později vnitřně prožijete a pochopíte.


2/ Je dobré cvičit v příjemném prostředí s optimální teplotou,tlumeným světlem,bez hluku, kde vás nikdo neruší / ani rodinní příslušníci stylem „nenech se rušit, já si jen hodím kolo na balkon“ /, aby jste mohli odpoutat smysly od vnějších vlivů. / PRATJAHARA /
Samozřejmě nejlepší je najít si takové místo ve volné přírodě - to je ideál, pak dlouho nic a za ním teprve příjemná místnost. V přírodě jsme v přímém kontaktu s universální energií, na kterou se můžeme napojit při cvičení.

3/ Krátkou meditací, zklidněním a dýcháním páteří se napojíme na klid a mír v sobě.

4/ Představíme si v klidu cvik nejprve mentálně-se zavřenýma očima na své „vnitřní obrazovce“.Je to podobné, jako když chceme postavit dům: nejdříve potřebujeme nákres-půdorys,bokorys....atd., a pak víme,jak máme dům postavit.Zrovna tak,po naší mentální představě lépe „postavíme“ tu kterou pozici.

5/ Při cvičení podřídíme pohyb rytmu svého dechu / na který jsme se napojili při meditaci / a ne naopak. Při nádechu si představíme, že nabíráme universální energii / chcete-li sílu / a s její pomocí provádíme silovou část cviku - přecházíme do pozice. Při výdechu se z pozice vracíme a co je důležité - po výdechu provádíme bleskové uvolnění, než se opět nadechneme. Svaly tak nebudou v permanentním napětí a neunavíme se tolik.
Můžeme cvičit systémem - nádech / výdech = vstup do... / výstup z...pozice,
nebo setrvat v jedné pozici RITU několik dechů a přejít do druhé a tak opakovat.

6/ Cvičení provádíme s plným vědomím a jemnou pozorností, soustředěnou na přítomný okamžik - teď a tady, zažíváme každou buňkou svého těla přímou skutečnost-vlastní prožitek. A to je zásadní fakt, kterým se liší jogové cvičení od tělocviku, totiž mentální introspekcí - vnitřním prožíváním a uvědomováním si sebe sama v každém přítomném okamžiku.

Pak také můžeme v tomto námi řízeném a naším vědomím kontrolovaném pohybu zapínat jen nejnutnější skupiny svalů a vydávat jen minimální množství energie potřebné k určitému RITU.To se nám hodí i do života.

Samotný „omlazující“ účinek Pěti Tibeťanů lze vysvětlit takto:
Cviky působí pozitivně na energetické pole člověka- především na sedm hlavních energetických center - čaker / nebo chcete-li čakramů / ,které se nalézají v těle
podél páteře a jsou „transformátory“ vesmírné energie, kterou naše tělo přijímá zpracovává a vydává.
Podle této teorie se pravidelným cvičením Pěti Tibeťanů harmonisuje činnost všech sedmi čaker, které přímo ovlivňují sedm žláz s vnitřní sekrecí. / hypofýza,
šišinka mozková,štítná žláza,brzlík,slinivka břišní,nadledvinky,pohlavní žlázy /. Ty zase souvisejí s jednotlivými tělesnými orgány.
Činnosti tělesných orgánů jsou pak přiřazeny určité myšlenkové vzory. Tak s poznáním,že „vše souvisí se vším“ a naše bytost je kompaktní celek těla a ducha, se projevuje dvojí účinek Pěti Tibeťanů.

A nyní již k praktickému provádění Pěti Tibeťanů :
Budu zde dále hovořit pro jednoduchost o pěti ritech / rit = zkr.rituál /

1. RIT
Stojíme uvolněně, mírně rozkročeni a vzpříma. Pozornost zaměříme na svůj střed -HARA,t.j. na oblast v úrovni pupíku../pocitem/. Při nádechu upažíme s dlaněmi dolů. Zrak zaměříme na nějaký bod ve výši očí a začneme se otáčet kolem své osy.Oči sledují do poslední chvíle svůj bod a pak se hlava otočí o 360 stupňů a oči se opět opřou o svůj bod.Otáčíme se doprava.
Po několika otáčkách / počet ritů si určete podle svých limitů / se zastavíme,nohy máme pokrčené a ruce spojíme ve výši hrudi. Pozornost zaměříme na HARA a volně dýcháme.Tím získáme rovnováhu.Oči se dívají na svůj bod.
Po zklidnění uděláme stejný počet otáček na druhou stranu – doleva.
2.RIT
Položíme se na záda. Zaměříme dech na svoje HARA. Ruce jsou podél těla, dlaněmi dolů, případně si můžeme dlaně vložit pod hýždě. A teď jsou dvě varianty:
a/ s nádechem zvedáme hlavu a bradu přiblížíme k hrudníku.Zároveň zvedneme natažené nohy do přibližně kolmé polohy k trupu. Záda se nezvedají z podložky. Při výdechu se pomalu vracíme do výchozí pozice v leže.
b/ stejnou technikou s nádechem zvedáme pokrčené nohy k břichu, pak je natáhneme a s výdechem necháme pomalu poklesnout holeně. Na závěr klesá hlava a stehna zároveň na podložku. Tento způsob ulehčí bederní páteři.
3.RIT
Klekneme si, kolena od sebe v šíři pánve. Prsty nohou zapřeme o podložku, takže chodidla jsou přibližně v pravém úhlu k podložce.Vytáhněme se z pasu,narovnejme páteř. Položíme bradu na hruď a tím natáhneme krční svaly.Neprohýbáme se v kříži.
Ruce položíme na HARA a procítíme je. S dalším nádechem se uchopíme pod hýžděmi.Začneme otevírat hrudník a mírně zakláníme celou horní polovinu těla vzad.Hlavní je však mentální otevírání srdeční /4./ a krční /5./ čakry. To vše do pozice, která je vám ještě příjemná a při níž nezadržujete dech. Vrátíme se s výdechem do výchozí pozice. Po ukončení serie 3.ritu můžeme spočinout v jogamudře, což je sed na patách s hrudníkem na stehnech a hlavou u kolen. Ruce sepneme za zády,nebo je položíme volně podle těla a relaxujeme.
4.RIT
Posadíme se s nataženýma nohama a chodidly od sebe v šíři ramen. Opřeme se o ruce dlaněmi i prsty na podložce v úrovni kyčlí..Soustředíme se okamžik na HARA. S výdechem skloníme bradu k hrudi. S nádechem pokrčujeme nohy a zvedáme pánev do polohy rovnoběžné s podložkou. Hlavu samozřejmě zakláníme.Naše tělo vytváří jakýsi stolek. S výdechem se vrátíme do výchozí pozice.
Relaxujeme v pozici „vozky“,což je sed s pokrčenýma nohama,hrudník na stehnech a hlava opřená o kolena.
5.RIT
Výchozí pozice je varianta „kobry“- bhudžangásány: v lehu na bříšku se opřeme dlaněmi vedle hrudníku, čelo se dotýká podložky. Chodidla zapřeme prsty do podložky v šíři ramen. S nádechem tahem svalů šíje a zad zvedáme pomalu horní polovinu těla. Ruce jsou v této fázi pasivní a ujímají se činnosti až v konečné, statické pozici „kobry“ - tehdy se o ně opřeme. Koncentrace na HARA.
S nádechem pak zvedáme pánev do pozice „stříšky“ / obráceného „V“ /. Paty tiskneme k podložce. S výdechem se vrátíme do polohy „kobry“. Po ukončení serie 5. ritu relaxujeme v nějaké pohodlné pozici na bříšku / na boku /, např. v „tygří“ relaxaci./ podobná „stabilisační“ poloze při první pomoci /.

Uúúúf....tak hezky zhluboka nadechneme a vydechneme a ...usmějeme se ! Relaxujeme a prožíváme vnitřně účinky cvičení. Zkusíme si svoje pocity / se zavřenýma očima/ konkrétně pojmenovat.Vaše tělo i mysl vám řeknou, co je třeba poopravit, ubrat,přidat,buďte svojí pozorností uvnitř, dostanete odpovědi na své otázky.
Rád bych doporučil začátečníkům, aby začali cvičit pod odborným dohledem a tak se vyvarovali chyb, které by jim mohli při cvičení Pěti Tibeťanů víc uškodit, než pomoci.

Možná ještě jednu radu bych přidal: protože při cvičení se často stává, že adept na mládí se nedokáže soustředit a myšlenky mu poletují mezi včerejší schůzí a zítřejším balením na hory - zkuste cvičení doprovázet příjemnou relaxační. muzikou.

Skončil pátý RIT a s ním i „pohádka“ o Pěti Tibeťanech. Vzpomeňte však, kolik je v pohádkách Pravdy a jak často se její Poznání realisuje v našem praktickém životě. Tímto Poznáním si uvědomujeme, kde je naše pravé a správné místo. Cvičení Pěti Tibeťanů vám přináší Poznání o harmonii vašeho vnitřního světa se světem vnějším a její skutečnost realisuje.Možná je to ten pravý recept na mládí!

Přeji vám hodně zdraví, radost ze života a „věčné mládí“ ! :27:




11.08.2009 - 20:55

GURURU » Najdise.cz
:15: :15: :15: Žena je jediný lovec,který se tváří jako oběť. :27:
24.07.2009 - 09:39

GURURU » ži.va
:27: :3: :27:
24.07.2009 - 09:24

GURURU » ži.va
Samádhí je stav,kdy se rozplyne malé Ego (malé Já) a člověk se spojí s velkým Egem (Já) - ať u´ž to nazveme Nekonečnem,Vesmírem, Universem, Bohem... ztrácí pocit tělesnosti a oddělenosti je vším a všechno je jím, pochopí ve své smrtelnosti svou nesmrtelnost... kurňa teď jsem se rozpovídal a nevim,jestli pochopitelně - ono se to slovy moc nedá... :27: G.
24.07.2009 - 09:12

GURURU » ži.va
Do filmu nikdy nenacpeš to,co je v knize. Tak to na mě působilo. mimochodem všimly jste si,jak je tam krásně popsáno samádhí?... jak ho honí četník,on utíká na skálu a dole mu zastřelí kamaráda. Na vrcholku skály smířen se smrtí tam nádherně popisuje jak splývá s okolím...
24.07.2009 - 08:37

GURURU » rebeka14
Ahoj, Celestýnské proroctví je pro mě "druhá bible" - jsou tam myšlenky které člověk tuší... a v knize jsou vysloveny. Několikero knih,potažmo autorů pojednává o tom samém - pouze jinými slovy. Že závislost na lásce k jednomu člověku je riskantní,pokud tomu není nadřazena Láska ke všemu a všem. "Slepě" zamilovaný si pak ze svého miláčka udělá zdroj "štestí" - tedy přísunu energie a pak ho činí odpovědným za SVOU iluzorní PŘEDSTAVU o štěstí. Dříve nebo později dochází ke zklamání a zamilovaný někdy ve své frustraci obvinuje toho druhého,že vztah není PODLE JEHO PŘEDSTAV. To je tak trochu vydírání. Ve vztahu dvou lidí je každý zodpovědný za svou polovinu vztahu... :27: G.
23.07.2009 - 23:37
Láska a vztahy: Je láska droga?

GURURU » Najdise.cz
Je to nááááhodou Miguel Ruiz máš za jedna. :15: Jeho knížky miluju,včetně notoricky známých "Čtyř dohod". :27: G.
23.07.2009 - 22:43
Láska a vztahy: Je láska droga?

GURURU » Najdise.cz
Sorry,že vytahuji "staré téma" ale chci jen uvést dovětek: Považuji tu knihu za moudrou, protože je v ní spousta dalších myšlenek, které v nahozeném tématu nejsou uvedeny. Slogan "Je láska droga?" je jen úryvkem z jedné kapitoly která se jmenuje "Muž který nevěřil na lásku". A kapitol má ta kniha asi 20. A protože jsme každý jedinečný, neopakovatelný originál, tak prostě prohlašuji, že tu knihu považuji za moudrou :27: G.
22.07.2009 - 22:26
Láska a vztahy: Je láska droga?

GURURU » Najdise.cz
:15: :15: :15: G.
22.07.2009 - 22:24
Láska a vztahy: Je láska droga?

GURURU » Najdise.cz
Záleží jestli se cíleně zaměříš na rituály které se Ti nelíbí,třeba nekonečné vybírání kabelky v obchoďáku (vždy se něco najde) (i když smradlavé nohy nejsou rituál:)a na těch rajtuješ a pak přes tu zlobu nevidíš ty rituály,z kterých se můžeš poučit (platí oboustraně). :27: G
22.07.2009 - 22:05
Láska a vztahy: Je láska droga?

GURURU » už zase ocelová žena
Asi by se každému líbila harmonie ve vztahu,ale leckdy pro to málo děláme... třeba respektování (tolerance) partnerových rituálů... :27: G.
22.07.2009 - 21:25
Láska a vztahy: Je láska droga?

GURURU » UreaNayal
Mě by to taky zajímalo :27: ono se to asi nedá nějak paušalizovat. Asi mi dáš za pravdu,že každý vztah je ve svém "mikroklimatu" trochu jiný a zvenku do toho nikdo nevidí - jen oni dva. Podle toho,co jsem nacucal z učení o Jin-Jang je vlastně každý vztah tak trochu o přetahování energie...dominanci -ale to je vše na určité "primitivní" úrovni. Pokud se k partnerům dostaví Moudrost, tak si svá pole rozdělí a dohodnou se,kdo které bude obdělávat tak, aby to bylo ku prospěchu obou. :27: G.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »