O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od začátku: / 23 

Řazení:
07.11.2016 - 23:56 | Filtr
(Blíženci) tajga
Jsem úplný začátečník v zakládání záhonů, četla jsem, že je dobré je na zimu něčím přikrýt. Můžete mi někdo poradit, jestli má smysl zakrývat je listím? Někde jsem se dočetla, že v listí se daří škůdcům a plísním, někde zase, že je to vhodné.Taky mi není jasné, co potom na jaře? Listí tam vydrží a dá se potom na kompost? Nevím, koho se zeptat, otec je starý zahradník, ale tohle nikdy nedělal. Kdybyste mi někdo dokázal poradit, budu vděčná.
09.11.2016 - 20:46 | Filtr
(Blíženci) tajga » ovii
Úplně nové záhony to jsou, máme dům prvním rokem. Četla jsem, že je lepší si půdu připravit už na podzim a pokud se to zakryje, tak je to lepší pro semínka, že půda nebude tak studená. Myslela jsem, že seženu slámu, jenomže jsem na to neměla čas, takže teď mám jen to listí. Trošku jsem ho na záhon náházela, abych si označila místo, kde je zasazený česnek, ale pořád váhám, jestli to tam dát všechno. Kolem keříků jsem listí dala, tam se asi nemůže nic stát a taky ke stromům, obkopala jsem to kolem nich a listí přihrabala, což taky nevím, jestli je dobře, protože švestky i jabloně dost hnily.....Fakt v té zahradě tápu, mě to nikdy totiž nezajímalo, dokonce jsem měla vypěstovaý odpor z dětství, ale teď chci. Mít obrovskou zahradu a chodit si do obchodu pořád kupovat zeleninu, mně přijde dost pitomé.
11.11.2016 - 14:52 | Filtr
(Býk) Deam » tajga
Nadšení chválím. :) Co se česnekových záhonů týče, myslím, že česnek vydrží hodně a listí bych se nebál.

Ale vyzkoušené to nemám..

U ovocných stromů bych byl opatrnější, pokud mají problémy, tak napadené listy asi nepomůžou.
11.11.2016 - 16:50 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » mikiduc
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele :):):), který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Paráda :1:.
05.03.2017 - 22:15 | Filtr
(Býk) Deam
Dlouho jsem to zanedbával...:) Jak tak člověk přemýšlí, co dělat, aby si co nejvíce usnadnil práci, dostal jsem se přes jeden odkaz až k tomuto:

https://www.youtube.com/watch/…

Zajímavá metoda a rád bych to časem aspoň v malém vyzkoušel, dvojité rytí už mám celkem zmáknuté, takže je vhodná doba zkoušet i něco jiného. :)
YouTube
24.04.2017 - 22:35 | Filtr
(Býk) Deam
Menší reklama. :)

https://www.kosmas.cz/knihy/226806/…

Ještě jsem se ani nedostal přímo k zahradničení a už teď považuji koupi za výborný nápad. :)

Alternativa je:

http://permaseminka.cz/knihy/…

V tomhle případě je to i se semínky dýně. Bohužel jsem na tuhle možnost narazil zrovna den poté, co jsem knihu koupil v knihkupectví Kosmas. :)
25.04.2017 - 00:02 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já to mám letos jednoduchý.
Zbyteček semínek co jsem loni uškudlil z pohanky tatarky na poslední chvíli než se vysypaly vniveč jsem dnes vysel. Načež mi je v nestřežené chvíli z nějakých nepochopitelných příčin zašlapal rozšlapal zadupal pes takže letos jsem dopěstoval a mám to trápení z krku. A koupím si zelené bejlí asi v zelenině už mně to fakt někdy nebaví. :-)
26.04.2017 - 21:49 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Já si vystačím sám. :D Poctivě jsem si předpěstoval sazeničky rajčat a chilli, pak se pobláznil teplým počasím, no a nakonec ze sazeniček rajčat přežila sotva 1/4, chilli papričky asi 1 z 12 Habanero a 5 z deseti u Jalapenosek. :) Tedy z těch, co vyklíčily. Samozřejmě nevyklíčily všechny, ale s ohledem na běžnou pokojovou teplotu ta první fáze dopadla docela dobře. :)

Holt až na ten česnek jsem stále amatér. :1:
27.04.2017 - 12:51 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
No a proto se začínám orientovat hlavně na to co nepotřebuje trvalou péči. Není choulostivé roste samo a dá se prakticky jen sbírat.
Vysel jsem rukolu polníček tak ty jedou samy a sklízím. pak i salát už sklízím ale ten se přecijen musí zalívat s tím nic nenaděláš ve skleníku to mít musíš když chceš sklízet v dubnu.
teďka venku ale už je hotová česneková pažitka to je spešl druh šnitlíku co voní po česneku. vypadá trochu jak listí od narcise a je dobrá teď na jaro.
další šnitlík normální je už k použítí pak petržel kadeřavá a libeček.
No a největší skvost mořské zelí taky super věc velmi lahodná zelenina listovka.
Takže prakticky už nekupuju saláty ze zeleniny.
meerkohl, ten je zcela bez péče a k použití od jara do zimy.
daj se použít listy i ty květy. roste u nás zcela normálně tak jak na obrázku. v té slané půdě u moře je snad o trochu větší. ale tady se mu daří dobře.
http://www.natur-um-huettenfeld.de/…
28.04.2017 - 22:29 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Rukolu už mám v zemi také, prý je to nezmar, tak snad..:) Mám na čtyřech místech medvědí česnek, ale vzhledem ke kvantům česneku kulturního ho nechám pozvolna rozšiřovat a v klidu růst. :)

Každý rok si říkám, že zkusím rozšířit nějaká další hnízda, ale nějak z toho vždy sejde. Až se divím, že jsem se při původním přesazování přiměl k aktivitě. :)

Katrán přímořský vypadá fakt dobře, jen nevím, co by řekl na ten náš jíl. :)
02.05.2017 - 23:03 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Medvědí česnek jsem viděl i na flóře olomouc prodávat, když si uvědomím kolik ho je tady po lese...tuny a tuny..
Rukola mi už přerůstá když to nestihneš sníst tak zahořkne je štiplavá jde do květu to je naprd.
Polníček je lepší. I chutnější.
Ti malí slizcí smradi ještě na to nepřišli asi jim mrazy daly sodu.
A topinambury kompletně vyplenily myši. Mám jen nepatrné oddénky. Vše ostatní bude zase dřina do čehož se mi letos nechce takže asi přejdu na hydroponii. :-)
http://brno.idnes.cz/sklenik-fosfa-…
08.05.2017 - 21:34 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
U nás už lezou, nedávno mě "vyděsilo", že ti parchanti škodí i česneku. :)

Polníček je jedna z rostlin, které bych rád vyzkoušel, říkám si to každý rok a ještě jsem se k tomu nedostal, tak snad letos. :)
08.05.2017 - 22:41 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Na česnek jsme je ještě jít neviděl.
To muší bejt ňáký zmutovaný. :-)
Tak jsem neodolal a vysel zas jakési saláty čínské fenykl bejlí a tak jsem zvědavý co z toho zas vyleze.
Ale mají přijít ještě mrazíky tak jsem vytáhl loňský vlís a přikryl.
Je to super věc urychlí to růst asi o měsíc. Ono to pod tím roste úplně normálně zvedne to tu plachtu jako nic ta rostlina i salát si s tím poradí.
09.05.2017 - 21:43 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
No jo, osobně jsem nikdy žádné velké škody nepozoroval, ale když jsem se to dočetl, hned jsem si uvědomil, že problémy s nakousanými listy, co mám u některých česneků, budou způsobeny nejspíš od nich. Nesežerou celý česnek, ale asi ho dokážou oslabit. Ale třeba si pochutnal i někdo jiný, kdo ví...

Salátům by snad mráz vadit nemusel.

Ještě k těm slimákům, kolega nadšenec do permakultury z jedné facebookové skupiny mě navnadil, že slimáky začíná likvidovat místní ptactvo a to nejen kachny, o kteých je to známo, tak budu doufat. :) Ptáků je u nás opravdu dost, letos z ohladu ožrali i rakytníky, tak třeba půjdou i po slimácích. :)
10.05.2017 - 00:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Co se těch ptáků týká tak těch je u nás taky dost. Ale nemyslím že by chtěli žrát slimáky. To ledvatak klobásky pečené. :-)
10.05.2017 - 06:30 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ze stejných důvodů jsem přestal s pěstováním, ta chuť nebyla až tak úchvatná.

Jenže jsme po letech otevřeli nakládačky, kde byla ačokča, a bylo to super.

Samozřejmě část udělá nálev, ale stejně mě to přesvědčilo, zvlášť s ohledem na výnosy z jedné rostliny a nenáročnost.
12.05.2017 - 22:10 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
Aktualizace - počátek předpěstování 6.5.2017 - zatím vyklíčila 4 z 5 semínek Costates Romanesco, 0 z 5 dýně, 7 z 15 rajčat Latah a 1 ze 4 semínek Ačokči. Předpěstováno při teplotách mezi 20 - 27? °C.

aktualizace: tak už začaly klíčit i první dvě dýně, další ačokča a minimálně další dvě rajčátka. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
16.05.2017 - 18:41 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
už vyrašily?
chtěl jsem koupit okurky salátovky sazenice ale tady na severu nic. nikde nic.
nechápu to. nikde nemají obyčejné salátové okurky.
a protože mi nevyšly jsem odkázaný na babiše.
nejhorší situace jakou si umím představit.
16.05.2017 - 22:00 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Připadá mi, že okurky jde celkem snadno pěstovat ze semínek, sazeničky netřeba. Aspoň teda nakládačky, ale předpokládám, že u salátovek to nebude o nic horší. Mamka si takto pěstuje ze semínek každoročně a vždy bez problémů.

Co se týče rašení, bohužel u dýní stále jen dvě, z toho jen jedna mi připadá zcela bezvadná.

Cukety stále 4/5, ale to považuju za úspěch.

Rajčata na osmi, ale možná už se klubou i další, zatím jen malinké.

Oproti tomu 100% úspěšnost u ačokči. To je opravdu nezmar. :)

Mimochodem, komu by se pro začátek nechtělo investovat do permasemínek, taková nízkonákladová možnost je

http://stores.ebay.co.uk/Premier-Se…

Možná dobré využít dokud je UK v EU. :)

Když vezmu klíčivost - tak nejspokojenější jsem byl u rajčat - přes 90% z 48 semínek.

Chilli papričky klíčily také dobře, především Jalapenos, a to jsem je rozhodně nehýčkal.

Oproti tomu přímý výsev - ředkvičky i hrášek jedna velká bída, dost zabržděné, ale to může být nedostatkem péče o záhony, je fakt, že jsem to hodně nechal na přírodě, připadalo mi, že srážkové poměry jsou OK, ale teď už se to začíná docela horšit, tak asi trochu kropit začnu.

"Naťová cibulka" klíčivost zdá se ok, ale naivní představy o sklizni po pár měsících vzaly za své. Budu rád, když z toho něco bude do konce roku. :)

No dýně a cukety taky nic moc, vlastně jen jedna sazenice ze 4 u dýně. Může to být ale nedostatečnou velikostí kontejneru. Těžko říct, v tomhle jsem na začátku a teprve sbírám zkušenosti.
19.05.2017 - 11:30 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Jak tě tak poslouchám mám dojem že nemáš dobrou hlínu.
Na klíčení potřebuješ výsevní substrát jinak to nevyleze. Špatně se to odhaduje když to mícháš sám ony ty semínka žerou své zásoby a když je tam hnojivo tak to mrně spálí a už to nejede.
Já do lilků vůbec nejedu kvůli revma. Jen brambor kousek.
S těmi semínky se myslím se dá uspět v gengelu.
Našel jsem pár vzdušných ředkví (ředkev krysí)z loňska tak jsem vylouskal a nasel. Je to dobrá alternativa k ředkvičkám štiplavé to je plodí dobře spolehlivě roste všude a ve všem.
http://gengel.cz/3382-redkev-krysi

Dobrá věc je třeba schnittknoblauch a nebo česnek sibiřský. Kromě šnitlíku.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
19.05.2017 - 11:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
to je ten druhý už nevím který je který sibiř nebo dojč.
Jeden je více po česneku druhý jde do šnitlíkova.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
19.05.2017 - 14:33 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Hlína v zahradě má k ideálu opravdu dost daleko. Na druhou stranu, když jsem, myslím, před dvěma či třemi lety prvně zkoušel pěstovat dýně ze semínek, použil jsem obyčejnou hlínu z krtin a zafungovalo to celkem dobře.

Jinak na předpěstování používám v současnosti kupovaný zahradnický substrát, byť bych rád zkusil i něco vlastního, ale nějak nestíhám vyzkoušet všechno, co bych chtěl vyzkoušet. :)

Co se česneků týče, jsme na tom dobře. :) Během pár týdnů mě čeká ulamovaní pacibulek a to budou zásoby, že nebudu vědět, co s tím (ale vyhazovat je to fakt škoda )

Když jsme u těch divočejších rostlin - výborné jsou i květy křenu. Na kořen jsou lidi zvyklí, ale ta rostlina se dá jíst prakticky celá. :1:
19.05.2017 - 17:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
tak mně zrovna křen kvete.
pozor na to substrát na předpěstování není totéž co výsevní.
je zapotřebí mít ten výsevní. když se utvoří rostlinky je pak dobré přesadit do toho druhého. aspoň myslím že nějak tak to je. letos jsem to podcenil a nic. výsledek tristní.
19.05.2017 - 22:58 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
No jo, ale kdyby to bylo o substrátu, mělo by to vadit všemu, ne?

Přitom cukety vyklíčily v pohodě, rajčata relativně přijatelně a dýně špatně. Ačokča taky ok, i když už mám jednu ztrátu.

Zvlášť ten kontrast dýní a cuket je zajímavý - obojí jsou příbuzné rostliny s podobnými nároky na půdu a podmínky klíčení.
20.05.2017 - 21:52 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vernal, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Pozrela som si blog, ktorý si uviedol vo svojom profile - no, úrody máš pekné :1:
Na našej záhrade sme sa dali na úplné bio pestovanie rastlín, navyše sme sa rozhodli pestovať len staré, nešľachtené kultúry ovocia a zeleniny a nerobíme ani žiadne chemické ošetrenie. Na ošetrenie používame prírodné výluhy a moridlá z rôznych rastlín. Mnohé z nich som sa naučila na škole vďaka profke z Ruska, ktorá bola v tomto neprekonateľná.
Tento rok sme nesadili už ani jediný druh šľachtenej zeleniny i napriek tomu, že stratíme na výške úrody, ale získame to na výnimočných chuťových vlastnostiach týchto starobylých odrôd.
A ak smiem poradiť - s kupovanými substrátmi opatrne - treba sledovať chemické zloženie, pretože v mnohých (i dovážaných), ktoré sa miešajú s priemyselnými kalmi, bývajú zvýšené množstvá kadmia,niklu,olova, ... fluoridy ... a ak tam tieto informácie nie sú, tak radšej nekupovať taký druh.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »