JEZTE DUHU


28.11.2019 - 13:08
(Býk) Zvlčilý Khalís
JEZTE DUHU
Pujčuji si. Jak jste na tom? Já zjistila, že jsem tak na polovině co do druhů... :41: :4: Přes zimu je to, zdá se, horší.


EAT THE RAINBOW - Jaký vliv má konkrétní složení potravin na střevní mikrobiom?

Studie publikovaná v mSystems dr. Rob Knight lab mining data z projektu American Gut Project zjistila, že BEZ OHLEDU na konkrétní stravovací směr (vegetarián, vegan či všežravec) tak ti, kteří každý týden konzumovali více než 30 různých druhů rostlin, měli vyšší mikrobiální rozmanitost neboli diverzitu než ti, kteří konzumovali 10 a méně potravin rostlinného původu týdně. Prospěšné kmeny produkující SCFA (mastné kys. s krátkým řetězcem) Faecalibacterium prausnitzii a Oscillospira se vyskytovaly hojněji u lidí, kteří konzumovali širokou škálu rostlinných potravin.

Při bližším pohledu na metabolom stolice zjistili, že rozmanitost potravin rostlinného původu také vedla ke zvýšené produkci konjugované kyseliny linolové (CLA), což pravděpodobně odráží větší výskyt kmenů Lactobacillus plantarum a Bifidobacterium, které přeměňují kyselinu linolovou na CLA .

Konzumace nejrůznějších rostlin byla také asociována s redukcí genů souvisejících s antibiotickou rezistencí. Ti, kteří konzumují více než 30 druhů rostlin týdně mají mnohem méně genů spojených s ATB rezistencí (aminoglycosidy, chloramphenicol..) než ti, konzumující 10 a méně druhů rostlin týdně.

Co z toho tedy vyplývá? Většině populace bude prospívat konzumace co největší variability zeleniny a ovoce (v další studii se například zjistilo, že tepelně upravená forma kořenové zeleniny je pro střevní mikrobiom prospěšnější než v raw podobě). Každodenním pomocníkem vám může být duha barev, tzv. Rainbow diet :) kdy se zaměříte na to, abyste v denním jídelníčku pokryli co nejvíce barev duhy (v tomto období se může jednat především o nejrůznější druhy kvašené a kořenové zeleniny, bylin, které si doma můžete stále pěstovat, klíčků, sezoního ovoce..

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/…)

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
29.11.2019 - 06:28 | Filtr
(Ryby) thééé
Mě ta představa, že jím duhu, udělala dobře na břicho. A to je super, protože jsem nemohla najít barvu, která by mojemu břichu lahodila. :69:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v BýkBýku
ukázat kalendář »