Zbytečná úvaha o nesvátku.


10.11.2019 - 09:01
(Kozoroh) Sandro
Zbytečná úvaha o nesvátku.
Kalendář mi oznamuje, že mám zítra svátek. Jako dítě jsem se na něj vždy velmi těšil. Měl jsem skvělý pocit, když se mi ve formě drobných dárků dostalo alespoň trochu pozornosti. Vždy jsem onu magickou moc přikládal věci, kterou jsem dostal. Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, proč onen slastný pocit tak rychle odezní, vydrží pár okamžiků a pak i ona tolik vytoužená hračka ztratí svůj lesk, přestane mě zajímat a skončí někde v koutě mezi dalším harampádím.

Dnes už svůj svátek neslavím. Nemám vlastní rodinu ani nikoho blízkého, s kým bych ho alespoň symbolicky oslavil, ale ani onen kratičký pocit výjimečnosti z dětství už dávno nefunguje. Ego chce mnohem víc. Naštěstí se najde spousta lidí, kteří tento den oslaví za mě. Nacpou se husou a dobře ji spláchnou mladým vínem. Je to přece svátek hus a vína, ne? Problém dnešní doby vidím v tom, že už nějak nedokážeme rozlišovat mezi formou a obsahem. Nebo abych nebyl označen za staromilce, ještě to nedokážeme.

Vlastně ani nevím, proč bych měl oslavovat to, že se v kalendáři objeví jméno, které jsem si ani sám nezvolil. Vybrali mi ho rodiče ještě předtím, než jsem se narodil. Jméno by o dotyčném mělo něco vypovídat, ale jak o mě může vypovídat, když jeho výběr byl víceméně náhodný? Takto jsem mohl jedině já naplnit nějaký obsah a vibraci které v sobě nese. Ale altruistickým světcem po vzoru svého slavného jmenovce jsem se nestal. I mé martovské projevy prudkosti a agrese byly už v raném dětství výchovou spolehlivě potlačeny a já byl domestikován.

Když chcete vycvičit psa, musíte mu dát nějaké jméno, na které bude slyšet, aby věděl, že povely jsou určené právě jemu. Mám podezření, že mé pojmenování mělo primárně plnit tento pragmatický účel. Kalendář mi oznamuje, že mám zítra svátek. Já? Už nějaký čas se necítím být oním Martinem. Kouzlo z dětství dávno nefunguje, falešný pocit důležitosti a ten malý náznak sounáležitosti jsou nenávratně pryč. Pochopil jsem, že šlo o iluzi a ani v tento jeden den, kdy mi někdo věnoval trochu pozornosti nešlo o to, že by chtěl odložit svou roli a navázat opravdový kontakt. I ti, co mě měli upřímně rádi viděli jen toho svého Martina.

Ale to víno bych si přeci jen dal. A mám nemalý cíl, oslavovat každý den. Jen trochu jinak než je zvykem. Sbohem, Martine.

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
10.11.2019 - 09:20 | Filtr
(Býk) Zvlčilý Khalís
Chápu, svátky mi taky nic neříkají a svoje jméno celkově moc nemusím, nemám ráda, když mě tak lidi oslovují. Vlastně na něj ani moc neslyším.
Nikdy jsem nepochopila, proč se to má "slavit". Ale samozřejmě nevynechám jedinou příležitost se řádně nadlábnout, takže na druhou stranu proč ne. :4:
10.11.2019 - 09:33 | Filtr
(Kozoroh) Sandro » Zvlčilý Khalís
Tak bych to pojal jako oslavu dobrého jídla a milé společnosti, pokud člověk nejí sám. A taková oslava se může konat klidně 3x za den ;).
10.11.2019 - 09:45 | Filtr
(Vodnář) Znovuzrozená
Tak já svůj svátek taky neslavím, ale vždy se najde někdo, kdo mi to připomene. :4:
Nevadí mi to. Vždyť se říká již od dob antiky "nomen - omen" (jméno - osud). A údajně si duše jméno vybírá sama před narozením, věřím v tuhle informaci, setkala jsem se s tím i ve svém životě. Rodiče pro mne měli vybráno zcela jiné jméno a v porodnici ho změnili. Takže jsem zkrátka Znovuzrozená a se svým jménem plně ztotožněná.

Máš hezké jméno Martine, bylo by škoda jej zavrhnout. :3:
10.11.2019 - 09:55 | Filtr
(Vodnář) Znovuzrozená » Zvlčilý Khalís
Hm, je to zvláštní, že nemáš ráda, když tě lidé oslovují jménem. Je právě naopak dokázáno, že v komunikaci lidé velmi rádi slyší své jméno a chceš-li získat něčí důvěru, máš jej v hovoru oslovovat jeho jménem. Tolik z mé několikaleté praxe v marketingu. :3:

Jednu krátkou dobu jsem své jméno taky neměla ráda, ale bylo to z toho důvodu, že jedna moje sokyně se jmenuje stejně. :43: Připadalo mi to, že mi krade nejen manžela, ale i mé jméno. Naštěstí jsem tu situaci dokázala zpracovat ( tohle jméno jsem měla dřív než ona :4:) a jsem se svým jménem spokojená. Zkus zapátrat, proč se ti tvé jméno nelíbí, třeba na něco přijdeš. :17:
10.11.2019 - 10:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Martin, mart, jmeno symbolizuje martovskou tedy marsovskou energii.
To jak s nim zachazis poukazuje na zpusob jakym prijimas svoji muzskou energii.
Vzhledem k postaveni marta ve tvem nativu na asc se rodicove rozhodli dat ti to nejlepsi a nejspravnejsi jmeno jake mohli.
Tve pochyby prameni spise z bilancovani cloveka v krizi uranske opozice.
Ta byva casto silna prudka obzvlaste u kozorohu, kteri mivaji pocit ze niceho nedosahli..tzv.zkurveny zivot.
To vybijeni se na jmene je uz jen momentalni zaminka. Ono by se naslo stejne neco jineho kdyz ne jmeniny.
Mej se rad a oslavuj. Na Martina. :37:
10.11.2019 - 10:52 | Filtr
(Býk) Zvlčilý Khalís » Znovuzrozená
Tak pro mě to holt neplatí, no. :4: Tedy, existuje jen jedna výjimka, u které jsem skutečně zvyklá a přijímám tohle oslovení, a to je moje máma, protože ona mi to jméno dala a proto to pro ni ctím.

Jinak v marketingu a tak to beru, jakože "oficiálně" to prostě přežiju, ale není mi to moc sympatické ani blízké. Obecně platí, že když mě někdo osloví Khali, rozhodně to považuji za vřelé, upřímné, a svědčí to o tom, že mě dotyčná osoba aspoň trošičku zná. Rozhodně je to pro mě daleko osobnější. :1:

Proč to tak mám, to opravdu netuším. "Khali/Khalia" mi přišlo ve snu jako skutečné jméno před asi 11 lety a už mi zůstalo. Výhodou je, že se to vlastně od původního až tak neliší, jen je to jako by měkčí. Tož kdo ví. Třeba to prostě máti jen trefila těsně vedle, něco jí znělo v hlavě, ale v kalendáři to holt nebylo. :4:

Jinak s tím jménem jako takovým problém nemám, líbí se mi, ale ke mě tak úplně nesedí. Uvidím, co budu říkat, až si pořeším zase trochu víc to dětství, třeba se s tím ještě srovnám. :1:
10.11.2019 - 12:54 | Filtr
(Kozoroh) Sandro » Znovuzrozená
Já ji naopak docela chápu, když se jí nelíbí, že jí oslovují tím "zotročujícím" jménem. Je to dle mě známka nějaké individuace. Však jak je vidno si našla své indiánské jméno a takový jména se mi dost líbí, protože o tom člověku něco vypovídají a mohou se měnit s tím jak se proměňuje člověk sám. Tyhle civilní jména slouží hlavně k nějakému rozlišování v komunikaci a ano, jejich vibrace se pojí i s nějakým osudem, který občas může být v dnešní době svazující.
10.11.2019 - 13:04 | Filtr
(Kozoroh) Sandro » Bosch
Koukám, že si tam každý najde své :). Jinak ta poznámka o tom jak zacházím se jménem je trefná, díky za ni. Ona ta úvaha nebyla primárně vůbec o tomto, ale musím uznat, že někde v pozadí se to tam taky objevuje. Jsem s tím jménem jinak docela v pohodě, souhlasím, že ke mně i sedí, ale nevím, jestli je toto nějakým pravidlem, protože rodiče ho vědomě takto určitě nezvolili a pokud nějaká síla zaručí takto předem dané či vybrané jméno ve všech případech, obávám se, že z naší tzv. svobodné vůle toho pak moc nezbývá. Jen taková poznámka na závěr, pointou bylo, že to jméno je často nálepka pomocí které se ztotožňujeme se svým egem a já se cítím být i něčím víc, to ale neznamená, že bych něco musel odmítat. Asi jsem to moc dobře nenapsal, když to musím vysvětlovat :D.
10.11.2019 - 13:24 | Filtr
(Býk) Zvlčilý Khalís » Sandro
Jen bych se ráda ohradila, že proti pojmenovávání (kohokoliv, čehokoliv) nic nemám a rozhodně své původní jméno nevnímám jako "zotročující". Naopak ho plně přijímám, stejně jako tu, která mi jej věnovala. Je to součást mě jako cokoliv jiného. Pouze preferuji jiné oslovení... nic víc za tím nehledám. A Khalia mimochodem není indiánské jméno. :4:
10.11.2019 - 14:10 | Filtr
(Vodnář) Znovuzrozená » Zvlčilý Khalís
Přesně tak, v tomto duchu jsem chtěla Sandrovi odepsat (včetně toho "indiánského" jména :4:), ale vidím, že jsi mne předběhla a obhájila ses sama. :15:

Taky nechápu, co by na jméně, které jsme dostali při narození mělo být zotročujícího. :63:

A tvé pravé jméno je moc pěkné, přináší jeho nositelce zářivou krásu, noblesu a slávu :1:
Má mnoho odvozenin a variant a jeho význam je světlá, jasná, nebo také slavná. :30:
A dokonce máš "svoji" písničku od skupiny.... :61: :15: (neboj, neprozradím... :3: )
10.11.2019 - 15:00 | Filtr
(Býk) Zvlčilý Khalís » Znovuzrozená
Jé, Ty to víš. No, ano, já Chinaski miluju. Nejen pro tu píseň. Tak, a je to jasné každému. :61: :15:

Jako v tomto smyslu to na mě možná platí. Já jsem teda spíš typ na skrytou slávu. :4:
10.11.2019 - 15:13 | Filtr
(Vodnář) Znovuzrozená » Zvlčilý Khalís
:75:...já vím všechno... :61:
No to ne, to bych kecala, mým heslem je spíše "vím, že nic nevím",....ale tohle tedy náhodou vím. :3:
10.11.2019 - 15:27 | Filtr
(Býk) Zvlčilý Khalís » Znovuzrozená
No jo. Jinak Tvoje jméno mám taky hodně ráda. Znala jsem jen jedinou jeho nositelku a poměrně fajn holčina. :15:
Ale je fakt, že jeden čas jsme se nesnášely kvůli tomu, že se nám líbil ten stejný kluk. :61:
10.11.2019 - 18:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Sandro
Jméno je v podstatě symbol. A symbol jako takový je vždy mnohovýznamový.
Jen člověk z něj vždy projektuje jen určitou část která s ním nějak něčím koresponduje. A to je začátek hledání čeho a proč.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v BlíženciBlížencích
ukázat kalendář »