Vzpomínka na 17.listopad


05.11.2019 - 01:36
(Kozoroh) Bosch
Vzpomínka na 17.listopad
U mně to jsou takové dvě. Jak jsem vylepoval po sloupech plakáty které jsem předem nadepsal textem "lidé probuďte se" a podobné. Kolem projížděly hlídky VB ale nikdo nezasáhl. To byl tehdejší studentský folklór, ačkoli jsem jednal na vlastní pěst mimo studentskou úderku. S jedním kamarádem se kterým jsme plánovali emigrovat do austrálie. Nesebrali nás. Pochopil jsem že to tedy bude asi větší, že to mají nařízeno shora. Naprostá nečinnost. Pak jsem "bděl" na náměstí v centru na hlídce kde procházeli předáci z dolů z noční a přesvědčovali nás ať to zabalíme že nás zavřou a bude to jako v 68 že si pak neškrtneme. Naše příbuzné budou buzerovat a děti se nedostanou na školy.

A pak to byl koncert ve vítkovické hale kde přijeli Hutka Kryl Nohavica Merta..no a Kryl na závěr koncertu to byl zážitek numero uno.
To bylo krátce po 17., všichni se vrhli ze sedátek k pódiu a zpívali s ním.

Za mně symbol sametové revoluce Karel Kryl. Jeho nadčasové písně poslouchám dodnes. Díky, nezapomeneme.
https://www.youtube.com/watch/…
YouTube

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2 3 4 5
Řazení:
05.11.2019 - 13:41 | Filtr
(Blíženci) Lupi
Já nikdy neuvěřím, že to "bylo řízený shora", protože jsem byla přímo v oku tornáda. Tedy v centru Prahy, ne že bych zakládala OF. Dodnes si myslím, že možná nějaký to "shora" sice mělo snahu, ale nikoliv už sílu.
Moje nejsilnější vzpomínka je to, jak lidi reagovali jako jeden jedinej obrovitej tvor - obrovskej, silnej a hodnej tvor s velkým smyslem pro srandu.
Dodnes si myslím, že jsem zažila maximum, a že těm spoustám lidí, co teď chodí demonstrovat, se prostě jen stýská.
Já nedokážu splynout s davem, kdybych se rozkrájela - a že jsem se tehdy snažila! Ale aspň jsem to parádně viděla jako pozorovatelka zvenčí.
Líbilo se mi, jak se jeden den kolektivním mozkem k čemusi dospělo a druhý už se to uskutečňovalo.....a taky mám jeden naprosto zásadní poznatek, co se revolucí týče: Havel tehdy kdesi prones, že nemáme vyhráno "dokud se nepřipojí fabriky." Měl pravdu, Vendelín......a přála bych všem těm demonstrantům dneska, aby jim to došlo. Že bez fabrik = bez šance.
Spešl pro tebe, Bošu a pro Faníka dodávám, že "fabriky" jsou částečně metafora!!
Jo, kdysi jsem četla jakéhosi mága (jméno už nevím) a ten říkal, že on se tam chodil jen koukat na ty neskutečný výbuchy energie - prej, že se nedalo do vejšky dohlídnout. Tak to věřím.
05.11.2019 - 13:44 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Lupi
Jo a ještě jsem tehdy fascinovaně pozorovala, jak funfuje egregor v praxi, to se asi taky hned nepoštěstí.
05.11.2019 - 15:10 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
Oni to nahore vzdali.
Ne vsichni ale ti duleziti.
Byli a jsou taci jako napriklad otec radka ondracka kteri i dnes tvrdi ze meli prahu obehnat ostnatym dratem a nechat ji vychcipat.
Muzeme se tomu smat, pokud by to ovsem nebyla pravda.
Lidove milice mobilizovaly. Ten impuls prijit musel bez nej by system bezel setrvacnosti dal az do uplne grotesky.
A stacilo asi uz jen zatlacit a nestrilet. Domluvit se.
05.11.2019 - 15:32 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Bosch
Ano, mobilizovaly. Pamatuju se na tu směs strachu a vzdoru, kterou to vyvolalo. Jak by to ve skutečnosti dopadlo, to nikdo neví, ale v té chvíli už byl lid tak rozvrkočenej, že by se snad šel poprat i s těma milicema.
Nevím, jestli ta spontánní vlna vzdoru byla to, co nakonec milicím zabránilo - teď myslím mentální obranu, ne nějaké dohady, či vyjednávání, to snad ani nebylo.
Možná to byl jeden ze silných impulzů, to jo.
05.11.2019 - 15:36 | Filtr
(Vodnář) mili111
Tak Kryl je aktuální i dneska...ne :3:

https://www.youtube.com/watch/…


Jinak....mám své pozorování a zkušenosti ale..proč si kazit revoluční náladu :61:

PS: Ale zas....pozitivně vidím to, že kdo se zúčastnil, mohl cítit co dokáže hafoooo lidí, když mají stejný cíl a tolik se nebojí :16: :20:
od toho by se dalo odpíchnout
jen se trochu obávám(tedy spíš pozoruji)...že ještě nedozrálo...ještě jsou tu tací, co jim to hraje do karet.....tím myslím v středostavovském prostoru a pár býv. vexláků...nynějších vlastníků hotelů, ubytoven, realitek a stavebních spol. a podobně(ne ty pimprdlíky nahoře)
YouTube
05.11.2019 - 15:45 | Filtr
(Blíženci) Lupi » mili111
Njn. To chtělo nedělat si iluze :37: a takovejch nás bylo na prsty rukou, řekla bych.
Já například vyloženě cítila ty hladový žraloky, jak vzadu v davu rozrušeně funěj - a byla bych blázen, kdybych se divila hladovým žralokům, žejo.
Potíž s lidma je ta, že se furtundfurt považujou za něco onačejšího, nadpřírodního, vyžadujou od sebe vzájemně jakousi prachpodivnou formu "ušlechtilosti" - a pak se děěsně divěj :61:
05.11.2019 - 16:53 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
Jo například očekávají že se nebude krást..taková naivita.
místo aby vzali zavděk místem lektora nevděčníci
https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
05.11.2019 - 17:13 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
S tím řízením demolice socialismu. On tam asi nestál nikdo za kniplem a nepřikazoval co a jak bude a má se dělat. Ale víceméně bylo to očekávané o tom hovoří i klaus otevřeně že oni v prognosťáku už čekali až se to stane.
A jelikož prognosťák založil bývalý šéf kgb andropov tak je jasné s jakým úmyslem oni soudruzi v rusku nebyli vůbec tak blbí. Uměli tu svoji rus docela dobře kočírovat všemi prostředky. No a právěže všemi.
Byla to kdysi konspirační teorie cibulkova že prognosťáci jsou agenti kgb ale s odstupem času to už jako konspirace tak nevypadá. Všichni zpívají dnes unisono stejným hlasem stejnou písničku i když po 89 nalezli do různých stran.
Ale i kdyby žádná konspirace neplatila, bylo to jistě plánované hledání východiska z centrálně plánovaného řízení ekonomiky a státního vlastnictví výrobních prostředků. Což na druhou stranu byl počin celkem vzato bohulibý.
Václav Klaus, mohl jezdit přednášet na západ už před listopadem.
Jeho manželka Livia.. její otec vedoucí cenzurního odd. ŠtB v Bratislavě.
Dnes sedí bývalá vážená první dáma v mnoha dozorčích radách.
Ne ne, revoluce to ani tak nebyla. Byl to takový převrat z rukou do rukou.
05.11.2019 - 17:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
Podle mně pokud dneska někdo vlastní výrobní prostředek středostavovského typu, provozovnu, dílnu, statek, má odpovědnost za zaměstnance, vykazuje zisky a přínos pro společnost, je základem ekonomiky tohoto státu.
A to je něco zcela jiného než když miliardář který ke svým miliardám přišel půjčkami a čendžováním(vexlováním) s firmami a žije z dotací.
Dneska křičí babiš v bruselu aby dotace nám a ost block zemím plynuly dále v nemenší míře, neboť pobral letos 1 miliardu na dotacích. A přesto pokrytecky prohlašuje že eu potřebuje reformy.
Jaké dotace získá majitel autodílny nebo topenář. Babiš nabere 50 tisíc ukrainců kteří mu v masokombinátu dělají za minimum, zbytek dotace a je za vodou.
Malopodnikatelé mu kazí ceny a překážejí nechce je.
Takže nevím co bys ráda viděla za změny ty. Já bych rád viděl už ten přechod z centrálního plánování. Vytvořit právě zdravý středostavovský podnikatelský sektor který stále neexistuje anebo funguje špatně. Aneb některé výrobní prostředky zprivatizovali papaláši vexláci a ti co dostali půjčky a ždímají z kůže "tu spodinu". To by ovšem stát nesmělo vlastnit pár miliardářů, cizinci bankovní sektor, investoři továrny..naši vodu.. Takže znárodnit a začít odznovu. :-) No a má to cenu? Dopadlo by to opět stejně.
05.11.2019 - 18:08 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
Ale vždyť říkáme oba dva to samé...každý z trochu jinýho konce :4:
Naprosto s tebou souhlasím...že by to tak mělo být ....jenže už zbylo velmi málo těch, co se nemuseli zaplést...dost přizpůsobit apod.....aby jako střední stav přežili....někteří se stále snaží, ale musí např. zvedat ceny a pak se jim vytváří klientela zas jen z těch podobných....a tak se to stále mele a mezitím se víc a víc lidí dostává z kola.
Chtěla jsem tím říct něco jako.....hmmm....abys pochopil vo co gou :63:....
.....třeba...dokud nezačne 2/3 lidí spolupracovat a zaměstnavatel si vážit zaměstnance a zaměstnanec zaměstnavatele a nepodrží se navzájem....tak hydry budou hodovat.....a to i ti, kteří zatím měli v povaze něco jako....jo Pepa to nedal....kašlu na něj, ale znám ještě Frantu a ten mi něco přihraje a vidíš, že to ustát jde i za těchto podmínek :44: :41:
Prostě je třeba hranice (hrdost) za kterou nelze i kdyby na chleba nebylo a ego splasklo :4:....a nemyslet si, že kdo to prokličkuje je machr.
No a celé to vypadá, že jsme do ní ještě nedošli...ještě se dá...a tak to pošlape, dokud to některým půjde.
No a pak by možná něco jako privatizace el.plyn,voda, soc. firmy a spol. nebyla na škodu.....myslím, že není problém udělat prověrky a prohlédnout účetnictví a spol. a zjistit kdo co a nechat splácet nebo naopak nechat v dobrých rukou dál a neprivatizovat.
Jenže....dokud lidi jednaj takhle...podělalo by se zřejmě i tohle a zas nanovo :63:...takže asi ještě kus nakládačky...no :43:
Šmarjá...dlouhý....už mlčím....lze pochopit i na druhé straně vesmíru? :61: :29:
05.11.2019 - 18:25 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
U nás je kamarádíčkovství tradice. To se asi hned tak nezmění. I na vesnici to tak funguje když neznáš osobně neudržuješ dobré vztahy jsi vyobcována to se považovalo už v pravěku za nejvyšší trest.
Tahle komunalizace lidských potřeb nikdy nevymizí. Jde v podstatě jen o etické principy. Nechat vydělat i ty druhé. A s tím se pojí zase i důvěra atd.
V principu vždy společnost řídí takzvané klany. Skupina dopředu domluvených kteří si hrají do karet. Jinak by nic nedosáhli. Někde se tomu říká mafie a jinde zase privatizační fond. Podle toho který ten klan má zrovna navrch. Dříve se zavíralo, střílelo, popravovalo, dneska jsou už vlivy a prostředky téměř rozděleny. Takže už nás čeká asi jen "normalizace".
05.11.2019 - 18:30 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
JJ...je to prostě složitý :61:
05.11.2019 - 18:38 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
Z hlediska obyčejného smrtelníka neřešitelný. Ale.
„Poctivej člověk je všude váženej, ctěnej, spokojenej sám se sebou a cítí se jako znovuzrozenej, když jde ležet a může říct: dneska jsem byl zase poctivej."
(Švejk k Lukášovi při rozhovoru o chování sluhy)
05.11.2019 - 18:40 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Bosch
Ano, naivita. Ne všude, ne vždy - ale všeobecně ano. Nebo například ten idiotský požadavek, aby byli v politice slušní lidi. Ti už tam byli a zdrhali, až se jim za patama prášilo.
Politici nemají co být "slušní", politici mají být kontrolovaní.
Talenty jsou různé, každý je k něčemu a každý má talentit tam, kde k něčemu je.
05.11.2019 - 18:42 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Bosch
No a já si to nemyslím, já si myslím, že to prostě vyhnilo, sesulo se to samospádem, že to prostě u převážnou většinu lidí přestalo bavit, ať z jakýchkoli důvodů.
05.11.2019 - 19:53 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
Jedno druhe nevylucuje. Lide prestali verit v socialismus.
A bohuzel se nechali velmi rychle koupit na pozlatka.
Coz funguje dodnes.
05.11.2019 - 19:55 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
Treba takovy kozel ma talent pro zahradniceni. :4:
05.11.2019 - 19:59 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Bosch
Haha.
05.11.2019 - 21:47 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
Ještě takhle...po venčení :4:....myslím, že právě o to se tu nyní hraje...aby většině došlo, že -----jak se má ten poslední, tak-----znáš to.
A dokonce snad, aby došlo (po 151 bo jakém opáčku :63:), že jsme v tom všichni a stejně....nebo ještě....vidět komplexně a za roh...ale ne ve svůj prospěch...ale aby došlo, že to nelze separovat pro sebe, svou rodinu, stát...že se to nakonec vrátí...a to samé pokud si zničíme prostředí atd...atd.
Ale třeba je to o něčem úplně jiným...a o tomhle to mám já :3:
05.11.2019 - 22:20 | Filtr
(Býk) player » Lupi
Řízený shora to bylo. Totiž - v Jablonci jsme na začátku září zakládali akustickou asociaci a tam už se mluvilo o tom , že až se uvidíme příště , což mělo být prvního prosince , tak už možná poteče šampaňský.

Druhá věc , než jsem se narodil , tak pod námi bydlel Ota Nuc , pozdější redaktor Českého rozhlasu. Máma mu čtvrt roku před tím volala , a ptala se ho , jestli bolševik už nepoloží vládu - on jí odpověděl: Nasťo , my nesmíme nic říkat.

A hlavně - my jsme nešli první , ale padalo to všude kolem. Důvodem bylo to , že už režim nevěděl , kudy kam. V podstatě země Varšavské smlouvy Reagan vyhladověl přes zbrojení.

Samozřejmě - nebyl asi předem domluvenej přesnej scénář , ale kdyby bolševik nechtěl , tak moc nepustil.
05.11.2019 - 22:47 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
opravdu se o to teď hraje? a kde a kdo?
pozor na to máš nebezpečně sluníčkové názory. :3:
dnes letí důraz na "národní zájmy"
05.11.2019 - 22:54 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » player
Byli jsem předposlední myslím že poslední byli rumuni.
Ale je pravda že kdyby nebyl "tlak lidu" seděl by tam jakeš asi ještě dnes. Jenom v jiném sedátku oni plánovali rošády tak jak tak to se ví že by reformy museli udělat sami ale moc se jim do toho nechtělo. Je to nepopulární jako důchodová reforma. Ta se taky provede asi až jako důsledek sociálních nepokojů.
05.11.2019 - 23:28 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
národní zájmy se s touto teorií nevylučují...resp. opravdová láska umí být i přísná :61:
06.11.2019 - 00:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
Ať tak či naopak, tohle je myslím si dost dobré z centra dění. Mohlo to tak nějak probíhat. I když detaily a zákulisí zcela neznáme.
Byl to quasi řízený přechod od centrálního plánování k tržnímu systému. Ovšem kapitalismus si ano havel nepřál. To až později došlo ke sporům s Klausem který razil cestu privatizace. A došlo na klausův vynález. A proto tady máme dneska naše miliardáře. Ono je asi celkem jedno jestli to bylo v plánu anebo spontánní.
Jisté je že to bylo nevyhnutné. Pokud jsme nechtěli zůstat zemí podobnou severní korei a to jak říkáš nás přestalo bavit. Protože na nás přece čekaly tranďáky a hadry a všechno to šuntové druhořadé zboží co na západě už nikdo nechtěl kupovat. A i to byl důvod proč nás tak rychle přijali.
Tak pořád lepší než jezdit na kolech zn ukraina ne?
Lidskou přirozenost nepředěláš. Každý toužil žít jako ti na západě. Dovolená u moře, auto v garáži, děcka na škole plat z kterého ti zbude i na nesmysly které nepotřebuješ ale jsou milé. Jenže tento sen se netýká všech, a tak dokud spolupráce s eu naplňuje představy většiny zastáváme "západní hodnoty".
Když proletariát nemá na činži bourá svazky.
Je to stále totéž. Od věků věkův. Stále totéž a titíž. Až únavné.
fakt nadčasový text :15:

https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
06.11.2019 - 00:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
To už se vydáváš na šikmou stezku kompromisu. A budeš se v tv dívat na tonoucí dítka ve středozemním moři a to jak jim z "přísné lásky" nesmíš pomoci ti vypálí cejch boha trestajícího otce. Ovšem ty nejsi bůh. Anebo jsi bůh? Možná že jsi bůh. Kdo ví? Přísný bože. Kdo bude jednou soudit tebe?
Příspěvky: 1-25 26-50 51-75 76-100 101-105
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »