Eutanázie


29.08.2019 - 21:01
(Kozoroh) Bosch
Eutanázie
Nemůžete odstranit problém utrpení tím, že zabijete trpícího, říká kněz Marek Orko Vácha

A musím říct že mně v tomto duelu celkem přesvědčil, a to i díky tomu že paní poslankyně která připravuje zákon o eutanázii na mně působí docela nepříjemně neosobně, jako zástupkyně nějaké skupiny čekající rozjezd podnikatelského plánu. Lobbistka.
Nemám pochybnost o tom zda autanázii ano anebo ne, jsem přesvědčený také o tom že by na ni měl v určitých případech mít nárok každý.
Ale nejsem vůbec přesvědčený o tom že se taková možnost v našich podmínkách nezvrhne jak se to stalo v jiných, musíme si přiznat i vyspělejších zemích.

rozhovor na DVTV
https://domaci.ihned.cz/c1-66606380…

No a zde důvod proč jsem pro eutanazii ale současně i nejsem pro její praktické zavedení.

Nizozemský soud nyní posuzuje, zda lékařka, která v roce 2016 na přání usmrtila svoji pacientku s těžkou demencí, jednala správně podle zákona. Pacientka, která se dozvěděla, že trpí Alzheimerovou nemocí, požádala o eutanazii v budoucnosti, ve chvíli, kdyby jí hrozil život v domově pro seniory. A protože tato chvíle nastala, lékařka – v souladu s přáním nemocné - ji zcela legálně zabila. Problém je podle soudu a právníků v tom, že ve chvíli, kdy došlo k naplnění přání nemocné, nebylo jasné, že smrt ještě stále jejím přáním je. Možná i proto, že ji při "dobrovolné" aplikaci smrtící injekce musela silou přidržovat dcera s manželem..... :23:
https://nazory.ihned.cz/c1-66632430…

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2 3 4 5
Řazení:
30.08.2019 - 08:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Neretvička
Zajimave je poslankyne pouzila pro tu smrtici latku nazev LÉK.
Tak to uz je dost alarmujici manipulace s vyznamy.
To se to pak vlastne "léčí".
Místo "zabíjí".
Kyanidova kapsle je pak vlastne lék.
A asistovana eutanazie je "léčba".
Tak se jeste mozna dockame i toho ze zacnou nemohouci lezaky "lecit".
Tady je cerv uz v zarodku.
30.08.2019 - 08:44 | Filtr
(Panna) Mici Angóra
Jasně, takže když má paní Alzheimera, honí se jí hlavou asi leccos, takže se zřejmě mělo čekat s injekcí v ruce na "světlou" chvilku, kdy si opravdu bude přát umřít a odkýve to s jasnou hlavou. I člověk bez demence, který chce zemřít, může na poslední chvíli dostat strach. Podle mě je zásadní, že ti blízcí, kteří ji počítám znali, vyhodnotili, že by takhle žít nechtěla. Lepší řešení je asistovaná sebevražda, ale v tomhle stavu toho paní asi nebyla schopna, takže podle mě je to úplně ok a lékařce teda fakt nezávidím, je to za dobrotu na žebrotu. A nějak jsem nepochopila, jak se to dostalo k soudu, když pozůstalí stojí při ní? :23:
30.08.2019 - 09:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
Nj a když léčba dopadla úspěšně..kdo by si stěžoval, že? :25:
30.08.2019 - 10:50 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Bosch
Mě by zajímalo, na čem staví ti odpůrci eutanazie, to se bojí, že to někdo zneužije proti nim a nechá je zabít? :3:
30.08.2019 - 10:52 | Filtr
(Panna) Mici Angóra
"Nemůžete odstranit problém utrpení tím, že zabijete trpícího, říká kněz Marek Orko Vácha"

Tohle jsem nějak přehlídla. Jasně, lepší řešení je útěcha duchovní, to ale někomu, kdo už nemá žádnou šanci a modlí se, aby už chcípl, nepomůže...
30.08.2019 - 10:54 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Mici Angóra
Třeba tohle mi přijde fajn a důstojné, ale každý si nemůže dovolit letět přes půl světa, aby mohl ukončit život, který mu už nic nepřináší:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/…
30.08.2019 - 11:16 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
Ano přesně tak. Protože dědeček a babička, ujídají z krajíčka.
To je známé budovatelské heslo. Přiznejme si to důchodci jsou prosté na obtíž.
Jestli si to neumíš představit tak máš malou představivost. Ono se to totiž už ve světě děje. A poslankyně tvrdí že my se přece můžeme poučit.
To je stejné jako by jsi řekla že ti okolo se rozvedli ale to je jejich problém, my se z toho poučíme..
Ty její argumenty jsou zcela demagogické. A to je děsivé že na tomto základě má být postaven průmysl na likvidaci nepotřebných. Jistě že není tak těžké těmto lidem vysvětlit že už tady vlastně nemají co dělat. Ono to je totiž rozhodnutí společnosti, ani né tak jejich.
Když tě třeba rodina odstaví a nejsi na tom se zdravím fit, pak té tady už nic nebaví. Spousta lidí pak už jen čeká na konec, chce zemřít. Je to jejich rozhodnutí? Ne, je to mizérie společnosti.
V holandsku je to těžký byznys. Nebo ve švýcarsku. Špatná cesta. Myslím si že na to nemáme.
30.08.2019 - 11:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
No a co mu pomůže?
30.08.2019 - 11:23 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
Víš babičko, ležíš tady na té posteli, a vypadáš zcela nedůstojně. Vpích.
No tak ano v tom článku to vypadá rozumně. Ale otázka je zda to není jen póza. Když je člověk mladý či relativně ještě v provozu, je to snadné si to myslet že to vypadá blbě to umírání. A vypadá. Ale co s tím.
Podle mně je zaprve zapotřebí zařídit aby fungovala perfektní paliativní péče pro všechny.
A když bude takový člověk mít tu možnost, mít pocit že nezůstává "na krku", pak se může i rozhodnout. Ale ty podmínky zdaleka nejsou.
Po injekci zde sáhne kdekdo a to z dúvodů že se už nemůže koukat na ty kyselé ksychty okolo. Například. Anebo že tuší že mladí by už rádi převzali jeho dědictví. Tak babičku podrží aby se neškubala..jako v tom článku v holandsku..kde doktorka jednala podle práva..
30.08.2019 - 11:46 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Bosch
Eutanázie? :61:
30.08.2019 - 11:55 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Bosch
No tak to s tím rozvodem není zrovna dobrý argument, můžeš se poučit, že se třeba problémy nemají nechat vyhnít apod.

Nevím no, zneužitelné je všechno, neumíme nastavit kritéria (jasně, že tady to je hodně kontroverzní, když jde o život), tak to radši nepovolíme.

Znám několik starých lidí včetně mojí babičky, na které se nikdo nevykašlal, žijí s rodinou, ale už jim prostě neslouží zdraví tak, jak by si přáli, je jim kolem 90 a nevidí smysl v tom ráno vstát. A naše babi pořád opakuje, že kdyby měla někde ležet několik měsíců a být na obtíž, tak ať ji necháme uspat (ale právě ví, že je to nelegální). Tak co s tím? Když vím, že by to tak chtěla, budu stejně nakonec za tu, co ji přidržela a zabila? Nebo má spáchat sebevraždu, dokud o tom může ještě rozhodovat sama?

Tohle jsou lidi, kteří jsou ještě jakžtakž při vědomí, ale co třeba nějací těžce postižení, kterým nefunguje tělo vůbec a vědí, že budou doživotní ležáci? Nebo někdo v komatu, taky neodpojit?

Vzpomínám si na toho chlapíka z Británie, co se dorozumíval jenom mrkáním a úřady rozhodly, že mu eutanázii nepovolí. A ta manželka má dělat co, udusit ho polštářem?

https://www.bioedge.org/bioethics/…
30.08.2019 - 11:59 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Bosch
S tou paliativní péčí samozřejmě souhlasím a taky si myslím, že třeba hospice se dost rozjíždějí... :15:

A jinak ona jasně v tom rozhovoru říká, že se bude striktně jednat o pacienty v terminálním stádiu nevyléčitelné nemoci, tak nevím, o co jde. Pokud budou schopni vyslovit souhlas-neprodlužovat utrpení a ukončit to, tak podle mě není co řešit. Kněz by všechny nechal ležet nadopované a nechat personál se o ně starat. Zajímalo by mě, jestli někdy strávil pár měsíců třeba v hospicu nebo někde na LDN. :28:
30.08.2019 - 12:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
Tak s tim poucenim to samozrejme funguje tak ze na chybach druhych se nelze poucit. To je jen takovy argument ale chaby. Protoze z chyb druhych se jeste zadny narod nepoucil.
Zkusenosti jsou neprenosne a to i kolektivni.
Chapu ty argumenty pro, ty rozumne, avsak..je to sikma plocha.
Na zacatku by to snad i fungovalo. Ale jak dlouho.
No a prave zde je i ta mez v rezervach v peci.
Eutanazie je krok B. Krok A jsou moznosti.
A mezi tim jsou i ty duvody proc. Tak sebevrazda jen proto ze to tady nekoho uz nebavi je maler v mysleni, ale tohle se deje po svete..legalne.
30.08.2019 - 12:44 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
Ja myslim ze on ty podminky zna.
A to je presne ten duvod ktery je alarmujici.
Kdyz rikas..nevim jestli videl podminky v hospicu.. :28: ble ble jasne..
A to je duvod toho cloveka nechat spachat sebevrazdu anebo ho rovnou zabit.
Protoze ty podminky v hospicu jsou spatne..
Posloupnost myslenek je desiva. Ne ten cin samotny je li vykonan jak by si clovek predstavoval.
Ale maji li k tomu cinu vest dyvody jako..spatne podminky v hospicu, pak je eutanazie spatna volba.
30.08.2019 - 12:45 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Bosch
"Tak sebevrazda jen proto ze to tady nekoho uz nebavi je maler v mysleni"

Myslím, že dokud v té situaci nejsi, nemůžeš posoudit vůbec nic. Docela bych chtěla vidět pana faráře, kdyby se do té situace dostal on. Ale nepřeju mu nic zlého, chraň Bůh :2:
30.08.2019 - 12:49 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Bosch
Hele, byl jsi někdy v hospicu? :22: Já jo. Ten blicí smajlík byl na toho faráře, protože neví, o čem mluví (naproti tomu lékařka, která tam pracovala, ví, jak ti lidi v terminálním stadiu nemoci uvažují), ne na hospice. V hospicech jsou naopak obecně podmínky dobré, ty se budují právě kvůli důstojnému umírání, pokud je mi známo. Ale je jich málo, čili paliativní péče jak by měla být funguje jen někde. Problém je v důchoďácích, LDN apod., kde ti ležáci právě mají nedůstojné podmínky. Podsouváš mi, že chci likvidovat lidi, na které není pěkný pohled, což je úplná kravina. Jde mi výhradně o to, aby člověk měl volbu a mohl vyjádřit přání, dokud je toho ještě schopen.

Přiznávám zaujatost proti kněžím a teoretikům z VŠ ústavů (zde ústav etiky), on je kombinace obojího a pro mě jako červenej hadr na bejka.
30.08.2019 - 17:52 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
Ja to ale nezpochybnuju ze je to v ustavech casto spatne.
Ale to ma byt argument pro to abychom duchodce usetrili toho prostredi?
Podat jim "lék" v podobe smrtici pilule? To jako fakt? Ma to byt systemove reseni?
30.08.2019 - 22:01 | Filtr
(Panna) Mici Angóra » Bosch
Podle mě to takhle vidíš jenom ty
30.08.2019 - 23:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Mici Angóra
Myslím že ještě pár lidí.
Snad. Možná že gretka by v tomto se mnou souhlasila.
A ten dr.z pořadu dvtv.
Ale to je přece úplné jedno kolik lidí vidí tohle stejně, na věci to vůbec nic nemění.
31.08.2019 - 01:32 | Filtr
(Střelec) bubobubo
Souhlasím s knězem. Jsme součástí přírody a už bychom to měli pochopit. Žít a umírat tu, je převážně utrpení, ale my v něm umíme najít světlo, tak proč tak radikální řešení.
Má nejoblíbenější scéna ze Sanitky je, jak ti dva dědouškové přijdou poděkovat na záchranku, že toho jednoho z nich zachránili, když už nechtěl žít a on pak poznal v nemocnici kamaráda, se kterým teď chodí roubovat pláňata podél cest, aby pocestní měli co zakousnout.
Takhle to vidím... co když začne člověku proudit smrtící látka do žíly a jeho mozek říká ne, ale jen ten člověk nemůže ani naznačit, že ne.
31.08.2019 - 13:22 | Filtr
(Býk) player
To je ryze filosofická otázka.

Jednou jsem poslouchal v telev izi rozhovor s kardinálem Vlkem. Tehdy se ho redaktor ptal , zda se bojí smrti a on odpověděl: Víte , nic lepšího se člověku nemůže stát , než to , že umře.

VeŠvýcarsku si o to může říct i mladý člověk , když komise potvrdí svéprávnost a on řekně , že se na tomhle světě trápí. A v půlce světa nemá lidskej život příliš vysokou cenu.

Prostě filosofie - a nikdy se nelze dobraz regulérního závěru.
31.08.2019 - 15:09 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » player
Ano je to filosofie až do okamžiku když ta látka začne kolovat žilami, jak píše bubo, pak může být všechno jinak.
31.08.2019 - 18:19 | Filtr
(Váhy) Jupíí
Nemám ráda fláterníky,ale Vácha mluvil rozumně.Z ní mám divný pocit.Takové podobné chladné vystupování jsem zažila s jednou mudr u námitkové komise,ta kdyby měla smrtící lék, tak mi ho podala i bez mého souhlasu :4:.
S nastupující zvýšenou populací důchodců to na mě v jejím nynějším podání působí jak mina.
Ovšem nejsem rezolutně proti euthanasii.Z hlediska etického, si neumím dost dobře představit ty popravčí čety.

jeden příběh:
Měla jsem dědu, kterého jsem opravdu milovala.Bylo mi necelých 22 a jednoho dne volala jeho tehdejší partnerka (po smrti babičky) matce,aby přijela, že dědovi zčistajasna přeskočilo.
Máma se k němu do bytu v ten moment v podstatě nastěhovala.Ovšem chodila do práce,jakožto i teta,její sestra(ta měla k tomu manžela půl roku v nemocnici po operaci páteře) a tak začaly prozatím jednat o umístění dědy do LDN Bohnice(skutečně nemohl být sám, neboť rozdělával oheň v koši apod.).Za pár týdnů se toto uskutečnilo a matka nastoupila opět do zaměstnání.Já jsem již měla dceru, chodila do práce,měla rodinu a k tomu na starost v domě dvě babky přes osmdesát od zesnulého otce a tak bohužel jsem nestíhala jezdit ještě za dědou...(jenže jsem si nepřipouštěla, že jeho čas se tak krátí),což mě mrzelo.Po pár týdnech mi v mém zaměstnání řekla paní vedoucí(zdravotní setra) u kávy,že se mluví o tom, že pacienti tamější nemocnice nějak podezřele často umírají.Krve by se ve mně nedořezal.Musím říci, že děda, ač působil před nástupem "jen" jak mentální pacient a la alzheimer,v té době přestal komunikovat, byl do měsíce ležákem, krmeným z kojenecké lahve a zemřel náhle za pár dní po tom sdělení mé paní vedoucí údajně na embolii.Dodnes mám zvláštní pocit...
31.08.2019 - 18:43 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Jupíí
No možná že se už to tak nějak i neoficiálně děje v některých ústavech.
Že když starý člověk jednou vkročí do nemocnice už to mívá spočtené.
Přestane se hýbat..
Ta poslankyně je fakt divná. Studená neosobní.. tady máš "lék".. :23:
31.08.2019 - 18:58 | Filtr
(Váhy) Jupíí » Bosch
"její" zákon...
Příspěvky: 1-25 26-50 51-75 76-100 101-116
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna ve Střelec Střelci
ukázat kalendář »