Vládce (dispozitor)


24.11.2018 - 21:23
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Muhahahe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====

Vládce (dispozitor)
Zdravím všechny, potřebuji pomoct s nejasností. Dejme tomu, že např ASC (hrot prvního domu) je v Raku, I. dům má v sobě Venuši, ale ta už je ve Lvu. Vládce ASC je Luna. Vládce Venuše, která je ve Lvu je Slunce. Působí Slunce v tomto případě jako spoluvládce věcí I. domu? Je Luna spoluvládce Venuše, kvůli tomu, že hrot I. domu není ve Lvu, ale v Raku? Díky za odpovědi.

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2
Řazení:
24.11.2018 - 23:52 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý
Určitě Luna není dispozitorem Venuše ve Lvu (skrze znamení), to je Slunce. Samozřejmě můžeme sledovat třeba i vládce dekanu, ale Slunce je hlavní, to je dispozitor Venuše. Zde se vliv domu (jeho vládce) nepřenáší.
Ovšem při interpretaci je nutno si uvědomit, že v 1. domu, jenž je ovládán Lunou, je Venuše. Záležitosti 1. domu jsou Luně podřízeny a zde jistý přenos vlivu Luny na Venuši nastává. Ale pořád se Luna nestává vládcem Venuše, to je nutno odlišit.
Slunce jako spoluvládce 1. domu by se uvažovalo v případě, že by ascendent byl v Raku a Lev by byl celý v 1. domu uzavřen (hrot 2. domu by byl až v Panně), což zde nenastává. Ovšem ani tak bych jistý vliv Slunce neopomíjel a to hlavně ve zmíněném příkladu, kdy jsou v 1. domu obsaženy planety ve Lvu. Ovšem v tom případě na to více hledím jako na dispozitora zmíněných planet, nikoli spoluvládce 1. domu. Ovšem zde se mohou názory astrologů lišit a každý k tomu může přistupovat jinak. Někdo například za spoluvládce hrotů považuje i planety, jež jsou v příslušných znameních v povýšení (zde by to byl Jupiter, jenž je povýšen v Raku).
Samozřejmě bych zbystřil v případech, kdy není znám zcela přesný čas narození a asc. (nebo hrot jiného domu) se nachází u hranic znamení. Ovšem zde by pochopitelně astrolog tím spíše neměl činit rozhodnutí jednostranně bez konzultace zkoumaného subjektu, tím spíše by jej neměl přesvědčovat o tom, že hrot se určitě nachází tu, či onde. Měl by prozkoumat obě varianty a po důkladné konzultaci se zkoumaným subjektem se rozhodnout, která poloha lépe odpovídá. Zde se to často řeší právě spoluvládcem (v tomto případě Slunce), který se uvažuje ve výkladu. Zde však záleží značně na praktických zkušenostech.

EDIT
25.11.2018 - 06:24 | Filtr
(Rak) Martin_B_D
To závisí aj od systému domov. V placidovi niektorí astrológovia berú ako spoluvládcu druhé znamenie, ktoré síce nie je na hrote domu, ale je ešte v danom dome. Ale nie som si istý, či sa s týmto prístupom stotožňujú všetci. Podľa mňa je lepšie brať, keď už, tak hlavne vládcu znamenia na hrote domu.

Vládca planéty sa odvádza od znamenia, kde planéta je a nie od domu, takže v tomto prípade Luna nie je spoluvládca Venuše.

Ja používam systém domov celých znamení, kde takéto problémy nevznikajú, pretože každý dom je jedno znamenie. Takže v tomto prípade by som už Slnko nebral ako spoluvládcu I. domu, ale ako vládcu II. domu.
25.11.2018 - 13:10 | Filtr
(Lev) Orfanikus
Pokud se dotaz týká nativu,který je v tomto profilu,pak je celé to stelium s Venuší z mého pohledu už ve 2.domě.

Jestli planety stelia mají silný vliv už na 2. dům se pozná (další otázkou je,do jaké míry je uvedený čas narození přesný ?),pokud budou tyto planety ze stelia
a Slunce v předikčních horoskopech - solarech,profekcích,případně tranzitech v silně harmonickém spojení a současně budou v té době harmonicky u dotyčného prospívat věci 2.domu,tak by to mohlo dvojce svědčit.
25.11.2018 - 22:31 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Sosna zvlčelý
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Muhahahe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Díky za odpověď. Vycházim z knihy Jana Kefera "Praktická astrologie" , který působí dojmem, že je napsaná odpovědně a logicky, ale je taky dost stručná.
25.11.2018 - 22:38 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Martin_B_D
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Muhahahe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
O systému domů celých znamení slyším prvně. To je teda Ascendent totožnej se začátkem znamení, který zrovna vychází? (začátek Raka v tom mym případě)
26.11.2018 - 00:47 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Orfanikus
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Muhahahe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Čas je přesnej podle tvrzení mojí mámy. Při výpočtu horoskopu používám Regiomontana a tam je ten první dům o něco málo rozsáhlejší než podle Placida.
26.11.2018 - 07:42 | Filtr
(Lev) Orfanikus » Muhahahe
Zmiňovaný systém celých domů = celé zn.Raka = 1.dům,celé zn.Lva = 2.dům,atd. je velmi zajímavý,hodně pravdivý pohled na zrozence a odpadá dilema,jaký
druh domů,když u některých typů jsou značné rozdíly ve velikostech d.

Pokud se podívate do svých předikčních horoskopů,z běhu vašeho života poznáte,jestli planety,na které se ptáte " hrají" za druhý dům.
Na tuto otázku si můžete odpovědět nejlépe sám, vy znáte nejlépe události
ze svého života.
26.11.2018 - 22:17 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Orfanikus
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Muhahahe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Ok, dík za info.
27.11.2018 - 21:27 | Filtr
(Rak) Martin_B_D » Muhahahe
Je to pôvodný systém, ktorý sa používal do 7. storočia.
Funguje jednoducho. Znamenie v ktorom je ASC je celé prvý dom, druhé znamenie za týmto znamením je celé druhý dom. Znamenia sú teda domy. Nie sú tam žiadne hroty domov. Takže ak je napríklad ASC v Rakovi, tak Rak je prvý dom, Lev je druhý dom, Panna je tretí dom, ...
Tento systém používa aj indická astrológia, hoci oni majú znamenia posunuté, takže to vychádza trochu ináč, ale princíp je ten istý.
27.11.2018 - 21:51 | Filtr
(Střelec) Iteza » Orfanikus
Jenže odpadá i Ascendent a MC jakožto důležité body horoskopu. A systémy domů, které nerespektují dvě hlavní osy horoskopu, jsou prostě archaický nesmysl. Ano, ve středověku se nejspíš osy nepoužívaly, ale ve středověku jsme si o nějaké rozvinuté individualitě nebo o vědomí podle Junga mohli nechat zdát...

Každý nejlépe zná, co a jak se mu v životě děje a jaký to má astrologický předobraz. Mně osobně třeba fungují nejlépe a nejspolehlivěji domy Topocentrické. A že jsem jich fakt důkladně vyzkoušel! To, že někdy jsou domy velké a někdy malé, je taky celkem normální, každou životní oblast vnímáme jinak důležitě a intenzivně. Co fakt funguje, a co bych chtěl zdůraznit, je znamení uzavřené v domě či dům uzavřený ve znamení. Kdo tomu aspoň trochu rozumí, ten ví, co to může dělat.
28.11.2018 - 07:37 | Filtr
(Lev) Orfanikus » Iteza
Já vás nijak o "své pravdě" nepřesvědčuji a je příjemné když nepřesvědčují i ostatní mne o té své.Poměrně dlouhou dobu se tady propaguje myšlenka,že vedle sebe zde můžou existovat příznivci tradiční astrologie i moderní astrologie,samozřejmě,že si neporozumí,ale to je každému jasné.

Řešení je ,že modernista bude mluvit o svých věcech s modernistou
a tradiční s tradičním,je to jednoduché.

Přeji vám hodně zážitků s vaší astrologií.

Orf.
28.11.2018 - 09:18 | Filtr
(Panna) Žihadlo » Iteza
Já sice pracuji s domy jako Ty, ale myslím, že ASC a MC (potažmo ostatní hroty domů) ve zmiňovaném systému domů vypadnout nemusí, jen to nebudou počátky a konce domů, ale právě důležité body horoskopu, podle nichž určíme vládce. Vyzkoušela jsem a výsledky byly velmi zajímavé. :15:
28.11.2018 - 23:32 | Filtr
(Střelec) Iteza » Žihadlo
Planeta na AS vychází na obzor a na MC kulminuje...tak to prostě je. Nějaký pseudokonstrukce jakože to jsou vlastně prostředky domů, nebo nedej bože jen nějaké nepodstatné body, je naprostým základním nepochopením principů astrologie. Ještě jednou a pro blbé: Ascendent je hrot prvního domu a MC hrot desátého. Tečka. Tady není o čem. Jestli věříte v něco jiného, pak nepište na astrologické fórum, ale běžte někam na nějaký jiný ezoduchopičostránky.
Výsledky jsou velmi zajímavé u kdečeho. Lidská schopnost projekce je poměrně rozsáhlá...i nesmysly jako Transpluto, Proserpina, Vulkán nebo Nibiru docela úžasně fungují. Zkuste to! Protože vidíme, co vidět chceme. Obzvlášť my astrologové. Osobně ale dávám raději přednost tomu, když nejsou výsledky zajímavé, ale průkazné.
28.11.2018 - 23:48 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Iteza
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Muhahahe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Co to znamení uzavřený celý v domě a dům ve znamení dělaj?
29.11.2018 - 00:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Iteza
nojo ale když vidíme co vidět chceme pak fungují průkazně i ezoduchopičovinky
do relativně nedávna fungovala astrologie na principu v jakém znamení je asc stojí i první dům další znamení 2.dům atd..a po staletí to dobře fungovalo
nevidím důvod proč by to všechno mělo být náhle špatně
znali jen 5 planet a taky s tím žili neméně dobře
a systém kde asc je střed domu je taky docela oprávněný když přijmeme jeho logiku
siderický systém má taky svoji logiku a máme asc zase někde úplně jinde
já bych zaběhnuté systémy neznevažoval vše co funguje a padají z toho výsledky je správné..proč ne?
ty informace se dají tahat třeba i z kávové sedliny..když to umíš
29.11.2018 - 01:17 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Bosch
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Muhahahe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
U systému co dům to znamení ale úplně odpadá například rozdělení na dekany. Můj ascendent je například v 3. dekanu Raka a pak mam tři planety ve Lvu, který jsou ale podle Regiomontana pořád v prvním domě. Jestli teda to Lví stéllium má vliv na osobnost nebo na věci druhýho domu je podle mě podstatnej rozdíl. Další věc je, že takhle defakto "zaokrouhlíš" všechny horoskopy v časový výseči cca tří hodin (cca čas východu znamení) do jednoho horoskopu, ale přece například začátek Ryb by měl dělat trochu něco jinýho než konec Ryb.
29.11.2018 - 01:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Muhahahe
dekany zůstávají ve znameních a celé se to zjednodušuje
já jsem zastáncem zjednodušovacích metod
kdysi to měli jednodušší a asi dávali i plausibilnější výsledky
dneska se rozplizáváme ve složitostech a nechápeme základy
ty jsou třeba světla a jejich fáze a pak živly
až pak to ostatní..nějaká eris je fajn ale jako bohyně sváru vyvolává svým objevem bitky a napětí no pokud z toho něco vykrystalizuje budiž ale jsem v téhle věci skeptický
stará astrologie vyvěrala ze znalostí hermetismu a ta stojí na znalosti vlastností živlů, jejich pozorování v běžném životě
a to je meditativní zkušenost a tu můžeme provádět třeba ráno při cestě do práce autobusem
dekany teda zůstávají
osobně jsem si zvykl na systém západní tropický a soustředím se na subjekt a z něj vyplývající souvislosti které pak skládám v kontext v co možná nejvíce holistickém pojetí kde astrologie tvoří jen poměrnou část
myslím si že člověka je zapotřebí znát a pak určovat z něčeho něco, jinak vaříme z vody a výsledek je často nepřesný až nesmyslný
čím více okrajových podmínek tím lepší závěr jako v metodě MKP
je však lepší když k tomu závěru dospěje i subjekt a to bez manipulace zvnějšku
pak za to lze vzít i odměnu beze studu z čehož vyplývá že být astrologem vyžaduje zcela výjimečného génia
29.11.2018 - 10:55 | Filtr
(Lev) Orfanikus » Iteza
Jste jednoduše přívržencem moderní astrologie.
Já se zajímám o astrologii helénskou a astrologii starých arabů a středověkou.
Máme jiná východiska,jiné postupy a pak logicky,kdy každý máme jiné závěry.

Jak intenzivně vnímáme životní oblasti podle velikosti
obloukové délky domů,to je myslím prvek hlavně moderní astrologie.

Jsem toho názoru,že je tady svobodný prostor pro všechny druhy astrologie,
nemusí nutně docházet ke konfrontacím.

Já tady často čtu z mého pohledu velmí často rady tazatelům, které vychází ze zcela nesmyslných predikčních horoskopů,sestrojených poradci z pozice moderní astrologie a MLČIM ,prostě nekomentuji to i když diletantismus z toho bučí do nejvyššího nebe.¨
Ovšem lituji ty příjemce těchto rad,pokud to v dobré víře přijmou a řídí se tím.

Systém celých domů,který je podle Vás archaický nesmysl,používal výkvět
astrologů helénského světa,staří arabové a objevuje se i ve středověku.

Zeptal bych se a vy jste kdo ?,že tyto vážené muže a jejich postupy znevažujete.
Já bych se do astrologie K.G.Junga,takto nenavážel.

Orf.
29.11.2018 - 11:07 | Filtr
(Lev) Orfanikus » Muhahahe
v systému celých důmů dekany i hranice zůstávají " beze změny"
29.11.2018 - 12:14 | Filtr
(Střelec) Iteza » Orfanikus
Já jsem člověk žijící v 21.století. Kdybych ale žil ve středověku, určitě bych bezesporu helénskou astrologii používal.
30.11.2018 - 10:15 | Filtr
(Lev) Orfanikus » Iteza
Nebudu v té debatě dál pokračovat,z mého pohledu to nemá smysl.
Tady tuto argumentaci o moderním člověku s pokročilejšími duševnímí funkcemi,projevy jsem už slýchal často před dvaceti léty,když jsem docházel
do škol moderní astrologie.

Moderní astrologie mně však nijak neuspokojovala,
Tak jsem jí zanechal a dělám tradici.

Každopádně Vám přeji hodně zdaru,dobrodružství a zážitků s moderní astrologíí.

Orf.
30.11.2018 - 13:19 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Orfanikus
No kdyby šlo o zvládnutí technické stránky věci, uměly by si dneska počítače už se všemi výkladovými nuancemi poradit a astrologie by se stala dialektickou jednoznačně definovanou vědou snadno zvládnutelnou algoritmy.
Ale astrologie nejspíše není šablona kterou když přiložíš vypadne ti jednoznačný výsledek.
Tudíž by mohla být brána helénská astrologie spíše jako dobový folklór.
Čož není důvod k posměchu, Newtonovi se také neposmíváme jenom proto že pak přišel Einstein Heisenberg a další. Ale mnohé úkoly dnešní doby se prostě už nedají Newtonovským přístupem uchopit, řešit, jako když na vysoký tlak taky už nepoužíváme pijavice. A najdou se jedinci co na ně nedají dopustit..tak budiž. Ne?
30.11.2018 - 14:07 | Filtr
(Lev) Orfanikus » Bosch
To se ti povedlo.
Výborně Boschi,astrologické konstelace skutečně nemají charakter šablony,kterou může člověk přiložit jednou na ten a podruhé na jiný nativ a vypadne mu výsledek,
je to potřeba neustále opakovat všem těm trochu naivním tazatelům :"já mám v tranzitech aspekt xy,jak se projevil u tebe a u tebe ??

Opakovat všem toto by byla velká osvětová činnost na poli astrologie.
Možná dalším velkým krokem osvěty by bylo,že naprosto každý astrologii dělat
nemůže i když jméno tohoto webu v mnoha lidech tuto myšlenku živí.

Snad se nedostaneme do situace,že všechem lid si bude hrát,že dělá astrologii
a když získá vědomí,že v těch hrách je už dobrý,že to už umí,půjde to vše dál a lid bude volat,že chce znát všechna tajemství egyptských faraonů...


Scéna - obraz :Lid zvládl astrologii a volá po poznání tajemství egyptských faraonů, to je jakoby vystřiženo z výborných Brdečkových komedií - Adéla ještě nevečeřela,nebo Tajemství hradu v Karpatech.
-----------------
Pod čarou ,
akorát tebou zmiňovaný dobový folklor má v predikcích excelentní výsledky
v porovnání s modernou.
Právě nechci už tady srovnávat,protože ze zkušenosti, jakékoliv srovnávání
tady nepřinese nic konstruktivního.
30.11.2018 - 15:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Orfanikus
Když se aspekty jeví u různých lidí různě pak lze celkem s úspěchem zpochybnit i právě tu predikční výpovědní schopnost.
Jakožto i v otázkách kauzality a svobodné vůle vzniká zde jistý rozpor..často manipulativně zneužívaný konceptem což je astrologie vždy.
Bez živé interakce a osobní invence je to vždy o nás bez nás. Kdysi jsem si třeba myslel že by v horoskopu mohl být zapsán "osud".
No a jak tak šel čas přestal jsem si to myslet. Což nechci hodnotit jako pokrok možná že pokrok by byl kdybychom jako lidstvo zůstali na stromech. Kdo ví.
30.11.2018 - 17:48 | Filtr
(Střelec) Iteza » Orfanikus
Já nějak nerozlišuju, jestli je astrologie taková nebo maková, psychologická nebo tradiční, to ať si řeší někdo, kdo si to potřebuje všechno zařadit do škatulek. Já toho dost zkoumám, sleduju, myslím, že docela nepředpojatě, a držím se toho, co funguje, nemíchám do toho filosofii ani víru. Nepochybuji, že v helénské a archaické astrologii se dají najít zajímavé věci, stejně tak jako nepochybuji, že v něčem je lepší léčení bylinami, pouštění žilou atd. Zásadní léčbu ale nechávám na moderní medicíně, a s moderní astrologií to mám taky tak...
Příspěvky: 1-25 26-44
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v KozorohKozorohu
ukázat kalendář »