´A proč musím do té školy?´


13.09.2018 - 09:45
(Býk) Khalia Zvlčelá
´A proč musím do té školy?´
Trochu povzdech, možná to tu pak smáznu, ale nechci, aby to byla jen stížnost. Spíš se chci zeptat, jestli se dá situace nějak vyřešit, nějak pomoct, podpořit, sama o tom však trochu pochybuji. Navíc vím, že podobná diskuze tu nedávno byla.

Sestře je 6 let, teď byla 9. den ve škole a už proběhla tato konverzace:

"Mami, a proč musím tady do této školy? Já se tam nudím. Já už to všechno umím, co tam děláme." "Ale některé děti nejsou tak šikovné jako ty, tak na ně budeš muset chvilku počkat." (Půl roku? Rok..?) "Ale proč, mami?"


Co udělat pro to, aby se z úžasného, talentovaného a učenlivého dítěte nestal ten apatický zprůměrovaný "zmetek", jako se stává ze všech? :8: Je nějaká šance udržet motivaci? Případně jakým způsobem?

Přejít na jinou školu se moc nedá, není kam. Tohle má být jedna z těch lepších škol i lepších učitelek, a jsem si vědomá, že učitelé prostě nemají na výběr, nemohou se věnovat individuálně každému ve třídě o 20 dětech.

Montessori je mimo město, navíc s blbýma referencema, waldorf pro mámu ukrutně drahej, domácí vzdělávání časově nereálné.

Takže...? Šoupat nohou a doufat, že to prostě taky "přežije"? :11:

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2 3
Řazení:
13.09.2018 - 11:18 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
lenin se učil při svíčkách
a archimedes psal do písku
žádné montesori ze zmetka člověka neudělá a naopak
je to vše o osobnosti člověka ta je z drtivé části utvořena do 6,5 let
tzv inprinting + zbytek je nativita a to ostatní je málo na to změnit člověka pokud se nejedná o gulag kde i tam silní odolali
dneska je móda říkat že škola je koncentrák
přecitlivělá zhýčkanost mileniálů, pamprskosráčů
13.09.2018 - 11:36 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » Bosch
Napřed jsem se chtěla zeptat, kde je odpověď na mou otázku - ale pak mi došlo, že jsi mi ji v podstatě dal.

Díky. I když je to pro mě až poslední možnost. :68:
13.09.2018 - 13:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Khalia Zvlčelá
správně
i luis satchmo amstrong chodil za školu
a jaký byl génius
13.09.2018 - 22:11 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý
Neporadím.
Nikdo nemyslí na to, že některé děti prostě ve škole strádají kvůli tomu, že jsou dobří. A povinná školní docházka je tam nutí jít, sedět... Ale že jim to nic nedá do doby, než je ostatní děti doženou...
V zásadě by šlo snad jen to, kdyby rodiče sami vymysleli nějaký plán pro dítě, co má ve škole dělat a předali jej učitelům. Jenže Ti stejně nebudou mít čas, aby na toto dítě přiměřeně dohlédli.
13.09.2018 - 22:47 | Filtr
(Blíženci) tajga
Asi bych si zjistila, jak je to přesně v zákoně o asistentech pedagoga, vím, že byly změny, ale neznám to přesně. Měl by být nárok na individuálni plán na základě rozhodnutí pedagogicko psychologické poradny.

Neříkala bych jí, že ostatní děti nejsou tak šikovné, to může vytvářet zbytečný pocit výjimečnosti.

Jestli je samostatná, tak bych se zkusila domluvit s učitelkou, jestli si může dělat věci, co jí baví, pokud všechnu látku zvládá a nemusí se učit slabikovat, může si číst něco svého...To mě tak napadá, záleží, jací jsou.

Že umí dřív číst, psát, počítat, nemusí nutně znamenat, že bude vždycky dopředu, může se to dost rychle srovnat...ale nevím, to jen soudím ze svojí zkušenosti, že to super výjimečnou inteligenci opravdu znamenat nemusí :-D (ale může :-))
13.09.2018 - 22:57 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » tajga
Děkuji :68:

Hele, to je těžké... je jí 6, čte, píše, počítá, rozumí anglicky (i se vcelku domluví), rusky a trochu španělsky, od pěti ji zajímá fyzika, ovládá i něco z optiky, na její věk fakt nechápu. :63:

Jasně, ono to nebylo myšleno tak, že by byla něco víc, ale na druhou stranu - co jí říct, když se zeptá?

Samozřejmě nemusí být napřed pořád, ale pokud bude už teď studovat látku dopředu pravidelně, tak se to pak bude asi tím hůř srovnávat s ostatníma. :4:

Je to škoda, říkám si... kdyby se třídy míchali i se staršíma dětma, ty starší by mohly učit mladší a naučili by se všichni nejvíc. Učitel by max. usměrňoval. Škoda, že to u nás nefunguje. A s metodou unschoolingu je tu jedna škola v republice. Ach jo.
13.09.2018 - 23:03 | Filtr
(Blíženci) tajga » Khalia Zvlčelá
jo tak...tak to bych fakt zkusila víc zjišťovat možnosti. Nadané děti mají podle zákona nárok na individuální plán.

Buďte rádi, že máte možná malého génia v rodině :4: Berte to z té lepší stránky, tohle k tomu patří :67: :17:
13.09.2018 - 23:05 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » tajga
Určitě se na to mrkneme. :17:

To jo, my rádi jsme. Ale víš jak... když ono to s sebou nese toliko problémů, někdy jsem ráda, že jsem se narodila spíš jako blbeček. :61:

Respektive... samozřejmě nevím, jak by to vypadalo, kdyby byly dnešní možnosti učení už za mýho dětství. Od útlého věku počítače, tablety a tak. Ségra to má právě hlavně na to vzdělávání a vlastně se všechno naučila díky tomu.

Možná jsme všichni jen géniové, co to o sobě nezjistili včas.
13.09.2018 - 23:52 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
apatický zprůměrovaný zmetek se z člověka nestane chozením do školy ale spíše čůměním do tabletů a ifonů podobně jako dříve do beden a novin
nic z toho nenaučí myslet
14.09.2018 - 01:08 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » Bosch
No tak to je dost diskutabilní.
Plně souhlasím že čuměním do novin se z tebe génius nestane (co se novinářů týká: výjimečně :4: sdílím názor pana prezidenta).
ALE - když už umíš číst, můžeš si vybrat i něco hodnotnějšího, třeba dobrou knihu nebo učebnici. A číst si můžeš i na ajfounu :5:. Ale dnes už jsou k dispozici mnohem zábavnější a efektivnější interaktivní způsoby učení než za našich mladých let :3::4:, bohužel naše školství je na časové ose pořád blíž k Marii Terezii :19: :23:. Chudáci chytré děti :8:
14.09.2018 - 08:19 | Filtr
(Střelec) bubobubo
U prvorozeného jsme to řešili tak,že udělal vždycky společně s ostatními to,co se MUSÍ,tedy osnovy a pak pro něj měla paní učitelka nachystány nějaké zajímavé pracovní sešity,obrázky knížky a tím se zabavil,když se ostatní učili to,co on už zvládal.
U čtvrtorozeného je to vyřešené IVPčkem,kdy on MUSÍ udělat to co je třeba,ačkoliv ho to nebaví a úplně mu to nejde(ČJ) a za odměnu si pak v předmětech ve kterých exceluje může pro kamarády připravit zajímavé referáty o tom,co baví jeho(historie,přírodověda,vesmír...atd.)
Je to hodně o přístupu učitele. :1:
14.09.2018 - 09:36 | Filtr
(Vodnář) mili111
neporadím...asi víš, že my jsme si taky "užili"...ále...šťoura se probudila :20:....co takhle, že se má učit sledovat, jak fungují jiní a co je k tomu vede....možná je to taky o škole....bo...prostě potkávat je bude a ...no atd.

a druhá věc...asi ne moc k tvému dotazu..ale... :20:...knihy, psaní , jazyky (ty obvzlášť)...jasně je to dobré.....ale nezapomenout zachovat druhou moudrost (běhání po lese, čumění do zdi, tvoření blbostí atd...atd...atd)
jasně že škola opruz...ale do zdi jsem tam procivěla půl času a těch pomalovanejch sešitů....co takhle bílé papíry navíc :4:

PS: taky doufám, že se to pohne...brzo budou vnoučata a nic moc se za posledních 15 let neudálo
14.09.2018 - 10:14 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Buddha/2
z prezidenta se stal prezident nejspíše právě tím čuměním do novin
peroutku nečetl
a chytrý je asi jako rudé právo
by mně zajímalo kolik mladých čte na tabletu julese verna
anebo se na tabletu učí matiku
14.09.2018 - 10:20 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » bubobubo
Jj, takhle nějak si to také představuju. Učitelka se schválně vybírala nějaká ne úplně zamrzlá. :4: Tak věřím, že se s ní půjde domluvit.

Děkuju :62:
14.09.2018 - 10:34 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » mili111
Tak to ségra určitě nezapomíná, příroda je teda v rámci možností, ale tvoření má v krvi asi jako každé dítě. :17:

Hele, popravdě ohledně školy lituju jediný věci - že jsem si nezačla v hodinách kreslit dřív. :4: To byl totiž pak pro mě nejefektivněji využitý čas. Ale tehdy jsem ještě věřila, že mi škola něco dá. :14:

Bílé papíry a pastelky jsou do školy nutností! :15: :4:


Další pohyb v rámci školství bych u nás v dohledné době asi neočekávala. Vždyť vidím, že se to nehýbe ani v jiných věcech, a po tolika letech... podle mě budem vždycky jedni z posledních.
14.09.2018 - 11:32 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » Bosch
To je ta dnešní důchodcovská móda, prohlašovat, jak jsou tablety a počítače špatné a že to neučí myslet. :4: Škoda, že napřed nezačnou myslet oni. Zřejmě je to škola nenaučila.

Ale prý nemám krmit trolly. :61: ok.
14.09.2018 - 12:50 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Khalia Zvlčelá
kdo jako oni?
14.09.2018 - 12:57 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » Bosch
No ti důchodci. Co si myslí, že tablet je na předpis od dochtora :4:
14.09.2018 - 13:01 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Buddha/2
žádné takové důchodce neznám
mobily i tablety už zakazují ve francii v anglii a někde i u nás..
myslím že z rozumných důvodů
http://www.pedagogicke.info/2018/…

https://www.czechcrunch.cz/2018/08/…

https://budejovice.rozhlas.cz/mobil…
14.09.2018 - 13:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Khalia Zvlčelá
"..Věříte tomu, že technologie ve školách zlepšuje a zefektivňuje vzdělávání našich dětí? A podle čeho tak soudíte? Podle toho, co nám, ústy svých tiskových zpráv, říkají společnosti Apple, Google, Microsoft, Facebook a další korporace usilující primárně o profit a akvizici nových, věrných, zákazníků? Víte z jakých dat vycházejí podporovatelé elektronických zařízení ve školách? A proč technologie nepodporují dětští lékaři, psychologové a dnes už i psychiatři?

Minulý týden Francie schválila rozšíření zákazu mobilních telefonů i na používání během přestávek, či polední pauzy. Je to skvělý krok, který možná neocení velké korporace, ale ocení jej pediatři, rodiče a v budoucnu, snad i zdravější, děti samotné..."
https://www.czechcrunch.cz/2018/08/…
14.09.2018 - 13:08 | Filtr
(Váhy) Buddha/2 » Bosch
Vyřešil bych všechny problémy jedním tahem :46:. Zakázal bych školy :4:

Kdyby ti idioti konečně pochopili, co je příčina a co následek, ale to ne, systém je ok, osnovy jsou ok, učitelé jsou ok, jen děti jsou "vadné" :32:
14.09.2018 - 14:26 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » Bosch
Mně jsou ty důvody naprosto jasné.

Jestli jsou rozumné, to už je na uvážení každého. :3:
14.09.2018 - 14:33 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Buddha/2
kteří idioti?
14.09.2018 - 14:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Khalia Zvlčelá
tak vidíš
malému děcku rozumně nevysvětlíš že bonbóny kazí zuby
a na potvoru zrovna malé děti preferují sladkou
14.09.2018 - 14:44 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » Bosch
Ano, když je naučíš na sladké bonbony typu Bonpary, tak je jasné, že je pak preferují. Jsou i zdravé varianty.

Ale radši právě vylít s vaničkou i dítě, no. Nic moc řešení. :4:
Příspěvky: 1-25 26-50 51-53
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »