Rapa Nui aneb proč Česko vysychá


06.08.2018 - 21:24
(Kozoroh) Bosch
Rapa Nui aneb proč Česko vysychá
Dost dobrý dokument o tom proč Česko pomalu ale jistě vysychá, ztrácí schopnost zadržovat vodu což v blízké budoucnosti znamená hodně vážný problém.
Možná že vážnější než například imigranti islám a další politická témata která můžou být možná jen zástěrkou pro to aby se neřešily reálné problémy které sice plíživě ale bezpochyby nastávají.
Všiml jsem si toho i já jelikož žiji ve svahu jak je náročné zadržet živiny v půdě tak aby nebyly splavovány dešti.
Začalo to nejspíše rozoráváním mezí a remízků při kolektivizaci kdy byl přeťat vztah člověka k půdě a půda se začala užívat jen jako substrát pro intenzivní polnohospodářství. Bez celkového kontextu krajiny jako ekologického a kulturního dědictví. I monokultury viz babišova řepka jsou příčinou proč voda není schopná zůstat v půdě ale dochází k postupné erozi jejíž důsledky jsou řešeny jen intenzivnějším chemickým hnojením, to ovšem vlivem splavování také mizí v moři s patřičnými důsledky.
Film skupiny dobrodruhů na tento problém upozorňuje celkem specifickou cestou.

Ostrov Jura
Překvapivý projekt Jiřího Novotného (Jura) z Hané je nejen o ekologii a erozi půdy, ale i myšlení lidí.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysil…

https://www.csfd.cz/film/…

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2
Řazení:
06.08.2018 - 23:09 | Filtr
(Štír) silentium
Zadržení vody v krajině, či zpomalení odtoku vody z krajiny - i tak je již konečně pojmenováno řešení problému s vysycháním krajiny. Bude ještě dlouho trvat, než se přes "odborníky" ze státních podniků Povodí...a ostatních správců vod podaří prosadit opravdu učelné uzpůsobení vodotečí v krajině. Když se navíc do problému montuje politika a podružné stokrát omílané klišé (třeba se zemědělstvím), opravdové řešení problému se tím jen oddaluje.

Kolik Ha řepky je letos v ČR? A kolik Ha zpevněných a nepropustných ploch průmyslových areálů na bývalé zemědělské půdě přibylo letos v ČR? A kolik km malých potoků bylo za posledních 30 let v intravilánech obcí narovnáno a změněno z členitého toku na kanál? Kam zmizel zákon z doby Marie Terezie, který přikazoval, jak může být maximálně spádován tok? Mnoho je otázek a jen málo se chce odpovídat. V době dotací na cokoli se systematičnost ztratila.
07.08.2018 - 07:07 | Filtr
(Blíženci) kopretina4
Vážné téma a většina lidí ho stále ignoruje, nevím jak zemědělci, neznám žádné.

"půda se začala užívat jen jako substrát"
Jen poznámka - cokoli budeme jen využívat/zneužívat nám přinese trápení a bolest
07.08.2018 - 09:33 | Filtr
(Býk) player » silentium
No - moc času nemáme. Voda je totiž náš zásadní problém. Všechno ostatní je proti tomu prkotina.
07.08.2018 - 15:58 | Filtr
(Ryby) Psyko » silentium
Souhlasim. Staci si rict, ze "voda je zivot". Jsou to tri slova, ale plati bezvyhradne. Uprchlici a islam jsou ucelove politicky nafoukle tema, ale vic bychom se meli zmen klimatu, cili vlny veder a sucha. Je to celkem jednoduche - roste teplota=roste výpar. Vic vody se ztraci do ovzdusi a zaroven prsi porad stejne, nekde min, ale vic narazove. Tim, ze jsou teple zimy bez snehu, probiha vypar i v zime, takze vody dale ubyva a chybi na jare. V letnich vedrech je pak ten deficit neprehlednutelny. K tomu mame krajinu nastavenou tak, aby vsechnu vodu co nejrychleji odvedla pryc. Nekdy ji odvede i s urodnou ornici, ktera se tvori stovky let..

Repky letos bylo zaseto 394 699 ha.
Kazdy rok zastavime 7 444 ha orne pudy betonem, vesmes v tech nejurodnejsich oblastech.

Ale verim, ze ledy pomalu taji a zacina se to posouvat dobrym smerem. Stejne jako se ropne spolecnosti zacinaji zajimat o obnovitelne zdroje energie, zacinaji se cesti agrobaroni vice zajimat o stav svych (nebo pronajatych) poli. Protoze vsem jde v prve rade o penize a taky o preziti.
07.08.2018 - 16:54 | Filtr
(Býk) player » Psyko
Doufejme...a modleme se.
09.08.2018 - 22:14 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » silentium
„Všechny vyspělé civilizace před námi vyschly. My tohle víme, a tak bychom se toho měli vyvarovat a neopakovat jejich chyby. Navíc je nás tolik, že měníme celou planetu, ne jen údolí řek Eufrat a Tigris. Už více než dvacet let se snažím zkoumat krajinu a způsoby, jakými nakládá se slunečním zářením. A jak to může ovlivňovat člověk. Všechny výzkumy nasvědčují tomu, že vysychání pevnin má mnohem ničivější dopad na světové klima, než se říká,“

"transpirace
Je to základní klimatizační efekt rostlin, stromů, lesů. Stromy pohlcují sluneční energii a pomalu produkují vodní páru. Tím ochlazují prostředí. Pro klima je zásadní přechod mezi vodou a vodní párou, která v noci vystoupá do výšky, ochladí se a zkondenzuje a zase spadne dolů. Jenže, když les nahradíme polem, schopnost pohlcování energie se snižuje. Pole se oteplí a nad nimi vznikají víry teplého vzduchu, které navíc odhánějí mraky. Pokud schopnost krajiny pohlcovat teplo narušíme, stane se to, že od sebe později začne mraky vlastně odhánět a pořád dále vysychá."
https://budejovice.idnes.cz/jan-pok…
10.08.2018 - 09:11 | Filtr
(Vodnář) mili111
Tak pro mě to byl spíš dokument o lidech....neziskovkách a hlavně o tom, že alkohol je sviňa a zbytnělej egouš na škodu. :61:
Hele....jak to vypadá s přírodou už se ví alespoň 20 let...10 let už to nelze ani popírat a posledních 4-5 už to musí docházet i duševně zaostalejším :4:

Většinou (ne vždy) ale bohužel ti, co dosud neplenili, nemaj na to kupovat a zachraňovat. Je několik světlých výjimek.
No a do toho Babinskej a EU.

Ale domnívám se, že to asi zřejmě muselo dojít až těchto scénářů, aby se to nedalo ignorovat....prostě když už se to týká skoro každého a je to vidět na každým kroku....nedá se přehlédnout.
(Když jsme před cca 8lety cpali postupně sudy pod všechny okapy...byli jsme dost za paka....no a nyní to tam obdivují :61:....to samý s piliňákem a "přebytečnými" stromy nad záhony) NJN :63:
To je první bod.....a teď kdy všem dojde, že honit si na tom egouše je kravina, chtít z toho vytěžit je kravina, nechat to zlepšování na druhých je kravina...atd...atd..
takže...kdoví..kam to ještě dojde :61:
10.08.2018 - 12:56 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
Genesis..Bůh řekl:
(33,5) Jste tvrdošíjný lid. Kdybych šel jediný okamžik uprostřed vás, musel bych vás vyhladit.
10.08.2018 - 16:34 | Filtr
(Blíženci) il*ča
Teď mi přistal ve schránce zajímavý mejl. Je to tedy dlouhé čtení... a je to smutné:

http://www.ohlasy.info/clanky/2018/…
10.08.2018 - 19:48 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » il*ča
zajímavý článek

...A proč pořád sejeme řepky, kukuřice, pšenice v bramborářských a lněných oblastech? Proč to nikdo nereguluje?..

..Srnec tam byl vždycky a vždycky pásl trávu a okusoval měkké listnáče. A zase: tím, že jsme zde nasázeli smrkové monokultury, jsme ho de facto připravili o potravu. Srnčí zvěř mimo jiné není zvěř lesní, jak se mylně mnoho lidí domnívá, ale stepní. My jsme srnce vyhnali z polí, kde jezdí velké traktory a kombajny, nacpali jsme ho do lesa, kde se aspoň má kde schovat. Ale co tam má žrát, když je tam samý pichlavý smrk?..
10.08.2018 - 20:21 | Filtr
(Beran) maret85
Bylo to tento týden, kdy jsem kolem velkého hypermarketu, u kterého byly vystaveny obrovské betonové parkoviště. A tak jsem začal přemýšlet. Tož když začne pršet, tak voda nevsákne do půdy, která tu byla před nějakými 15-ti či 20-ti lety, než vznikl tento hypermarket i s obřími parkovacími prostory, ale půjde odtud přímo do řeky a od tud v nějlepším případě do nějaké přehrady. A protože vím, že v Česku ve směru toku již žádná přehrada není, tak půjde přímo do moře. Dříve by se alespoň chvíli udržela v půdě, a postupně by prosakovala dále. Takhle se dnes ani nedivím tzv. bleskovým povodním. Jel jsem kousek dále a zde stál další relativně nový supermarket, s dalším velkým, i když tentokrát přeci jen menším obrovským parkovištěm. A o kousek dále byl další, tentokrát opět hypermarket s nákupním centrem a obrovským betonovým parkovištěm.
10.08.2018 - 21:07 | Filtr
(Blíženci) il*ča » Bosch
Těžko říct, asi není zájem regulovat.Naše zemědelstvi je dost rozmrvené, dřiv bylo družstvo v kazdé vesnici, dodržovaly se určité postupy. Dnes se hraje hlavně na dotace, na úrodnost a kvalitu půdy se kašle.

Zde byla bramborařská oblast...a teď - žluto. I když pravda, letos bylo v okolí řepky méně, než jiné roky.
11.08.2018 - 19:36 | Filtr
(Rak) AL8EX
Jasně, splachujem pitnou vodu do ha.zlu.. a prej je jí nedostatek...něco je špatně...připočti k tomu nárůst mikrovlného záření a neustálý frekvenční stín a výsledek na sebe nemůže dlouho čekat...nebýt hnojiv z ropy, nemáme šanci tu "úrodu" a zem uživit, nikdo však neřeší, proč a co ta ropa v zemi dělá, resp. co se děje , když ji vytěžíme...
Každá civilizace zatím skončila, často jako důsledek úbytku vody, voda je život a taky jeden z živlů. Vnitřní klid je jako voda, vede nás do "vnitř"...hluboko od vnějšího světa času a prostoru a spojuje nás s vnitřním vesmírem a vědomím jednoty...toto vědomí tu schází a tak není divu že tu bude scházet i voda.
11.08.2018 - 23:20 | Filtr
(Vodnář) Anilah
Proč ČR vysychá, není těžké odhadnout.
Nakonec jsem vydržela a na dokument se mrkla. A musím souhlasit s tím malířem, že podobné projekty jsou vyhozené peníze - kdo to vlastně všechno platil, včetně natáčení dokumentu? Celé mi to připadá jako nabubřelá senzace, místo které kdyby se nakoupily a vysadily stromy, nebo udělalo cokoli jiného užitečného, mělo by to větší význam. Kdo se o stav přírody nezajímá, pojede se na nějaké sochy podívat jen jako na atrakci a stejně ho to k přemýšlení nepohne, pokud je líný myslet.
12.08.2018 - 17:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
možná
mně ale nejde v této diskusi ani tak o to vzbudit pravého ekologického ducha lidu jako spíše pochopit souvislosti
nedělám si iluze o nějakých změnách k těm dojde až z důvodů krizí a to kdoví jestli ti co by doopravdy něco změnit mohli nemají žádný zájem
ony se ty krize nakonec stejně dotknou jen těch dole, babiš a spol budou vegetovat už dávno někde v panensky čisté zemi někde na banánových ostrovech kde vybudují hotelový komplex jako investici pro svůj klan protože myslet na udržitelný život a ekosystém nemá v programu mozku
lidé ve volbách nepochopili že volí predátora na kterém se jim líbí jen jeho vlastní kožich, u jiných politiků by to ale bylo ve výsledku cca stejné v tom si taky nedělám iluze
mj ti lidé co postavili moa na moravě dělají pro zemi dost oni ty ideje právě zavádějí i do praxe tudíž bych byl v kritice jejich počínání asi shovívavější
nakonec daný stav věcí je jen společenskou objednávkou lidé to tak chtějí
na toto téma je skvělá povídka
https://www.youtube.com/watch/…
12.08.2018 - 17:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » AL8EX
jj většinu pitné vody prolejeme hajzlem
13.08.2018 - 16:05 | Filtr
(Ryby) Psyko » Bosch
... aneb jak pronesli Cyril s Metodejem...
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
13.08.2018 - 16:26 | Filtr
(Ryby) Psyko » Bosch
Presne jsou to jen 2 % vyrobene pitne vody, ktere prijdou do nejakeho kontaktu se clovekem, at uz piti, myti, apod. Zbytek splachneme, umyjeme v tom auto, zalijeme zahradku, pouzivame jako technologickou vodu v prumyslu...
Ale to mnozstvi, ktere potrebuji lide je uplne nic v porovnani s tim, jake objemy naprsi, vypari se, jsou a muzou byt uskladnene v pude, nebo celkove ve vzduchu samotnem.

Kdyz si vezmeme takovy prumerny mesicni srazkovy urhn 50 mm vody, to muze spadnout za hodinu (bourka), za den (silny dest), nebo za mesic, nebo za dva (sucho). Je to vrstva 5cm vody a kdyz to prepoctem na hektar, tak to predstavuje 500 tun vody na ctverec 100*100m. Kdyz to vynasobime plochou CR v hektarech (7.78 mil.) dostaneme cislo temer 4 miliardy tun vody spadne v prumeru na CR kazdy mesic. Z toho se drtiva vetsina postupne vypari zpet, at uz skrze rostliny transpiraci, nebo z nezivych povrchu evaporaci. Nejake male procento odteka povrchovymi toky a to je jedina voda, kterou my vidime. Ale uz nevidime ty obrovske objemy, ktere odchazi z krajiny vyparem.

Takze musime umoznit zasaknout maximalnimu mnozstvi srazkove vody, aby vytvorila zasobu pro obdobi bez deste, kdy vodu ve velkem odebira vypar. Takove mnozstvi vody nezachyti zadna prehrada, ale jen kvalitni puda, kvalitni les (nemluvim o plantazich/monokulturach smrku), mokrady. Ale to vsechno jsme si dost znicili v honbe za kratkodobym ziskem ze zemedelstvi/lesnictvi. Takze mame brutalni sucho, kurovcovou epidemii a v parlamentu dnes zacinaji resit co? Jestli maji nebo nemaji zakazat muslimkam nosit satky na hlave. WTF??
13.08.2018 - 17:20 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Psyko
cyril s metodějem byli agenti chazarských židů
v podstatě nic nového nepřinesli kromě krveprolití a násilného pokřesťanštění naukou vzývající osvobození skrze utrpení a chudobu
abeceda tady už byla
13.08.2018 - 17:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Psyko
nejsem si jistý jestli se nám to podaří
ale pokud ne, aspoň budeme vědět proč
13.08.2018 - 17:43 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Ona už ani moc pitná není, obsahuje až 40 tis. nejrůznějších chemikálií od drog přes hormony a léky po hnojiva.

Mít dvoje rozvody by něco stálo. A někde už je i dešťovka vzácná. Takže chudina se možná brzy vrátí ke kadibudkám.
13.08.2018 - 17:46 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Jsem si všimla, že je ekozemědělec, jen trochu megaloman. Pitka od Milešovky je mi sympatičtější - pozitivní vlastní příklad má větší efekt než sochy za miliony.
13.08.2018 - 18:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
myslím že rozbory žádné drogy a hormony nepotvrzují kde vy se tam vzaly
končí v moři a odparem do mraků se nevznesou
13.08.2018 - 18:16 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
já neznám pitku od milešovky
nakonec je otázka jak to vše doopravdy je
řídí věci sobecký gen richarda drawkinse?
pak je to úplně jedno jestli sochy nebo cokoli jiného svět je z časového nadhledu jen mlýnek na maso
z globálního úhlu pohledu je možná čas na to abychom uvolnili místo jiným species
třeba krysám
kdoví kdo to řídí kdysi to házeli na boha
člověk to ale ve svých rukou evidentně nemá..ten "vývoj"
možná tak ďábel
13.08.2018 - 20:44 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tulačka
to je supr :15:
Příspěvky: 1-25 26-40
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »