Skúsenosť


08.01.2018 - 17:37
(Panna) Epoxit
Skúsenosť
Už dlho si kladiem otázku. Sú naše skúsenosti naozaj naším najlepším sprievodcom životom. Nezdá sa Vám niekedy, že Vaše skúsenosti limitujú percepciu Novej Reality, prežívanie niečoho úplne Nového? Vôbec pripustenie možnosti, že by mohlo existovať niečo vo svete a spätne vo Vašom živote, čo nielenže odporuje Vašej skúsenosti, minulosti, niečoho čo ste zažili a čo sa nedá vymazať ale aj Vášmu obrazu, rámcu, ktorým tú svoju "realitu" žijete a v tomto zmysle vlastne aj ohraničujete. Že či niekedy náhodou my ľudia svojím lpením na niečom minulom, možno skepsou nepodceňujeme tvorivé schopnosti univerza. :4:

Příspěvky: Všechny | MG34

Stránka: 1 2
Řazení:
08.01.2018 - 21:32 | Filtr
(Ryby) MG34 » siili
past špatných zkušeností jsou právěže ty emoce samy o sobě - přes emoce nelze být otevřený novému - novému se dá otevřít jedině bez emocí...

když ty emoce budou kladné, tak na tom ujedeš až někam do bludů a když záporné, tak se zase zavřeš - chce to prostě chladnou hlavu při "sběru a vyhodnocování"
09.01.2018 - 11:05 | Filtr
(Ryby) MG34 » Marcie
V zajetí těch zkušeností se nacházíme právě když v tom jsou zainteresované emoce - jakmile je něco bez emocí, není problém se toho velice snadno vzdát a přijmout klidně i něco jiného, když to dává smysl.

Ale jakmile jsou za těmi zkušenostmi emoce, tak jakákoliv "protizkušenost" generuje ohrožení (těch prvních emocí) a z toho jsou další emoce a to je přesně ta past špatných zkušeností...
09.01.2018 - 11:29 | Filtr
(Váhy) Marcie » MG34
asi preto platí: emoce=nemoce ... :3:, to by však v praxi znamenalo že sa vzorce ktoré vznikli počasw udalostí sprevádzanými silnými emóciami prakticky nedajú preprogramovať? alebo ako by sa dali?
09.01.2018 - 11:39 | Filtr
(Ryby) MG34 » Marcie
možná se to dá s odstupem času s chladnou hlavou nějak rozklíčovat, ale musí se to průběžně stále chladit, asi.

nicméně je jasné, že na začátku (u dětí) to bez emocí nejde - jen vědět, kdy přestat...
09.01.2018 - 11:55 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Nesúhlasím s interpretáciou - "V zajetí těch zkušeností se nacházíme právě když v tom jsou zainteresované emoce - jakmile je něco bez emocí, není problém se toho velice snadno vzdát a přijmout klidně i něco jiného, když to dává smysl."

ak si oprostený od emocií daného stavu - emócie ktoré vyvolávajú hnev či iné horšie veci - no nikdy neodídu emócie s tou vecou spojené, ale sú iba prítomné, bez reakcie a v nich človek vníma iba to dobre, to si myslím že je stav odžitia tej veci ktorá tak veľmi bolela. Prečo sa oprostiť od emócií? - v tom neviem pochopiť tvoj zámer.
Lenže akonáhle mám odžitú skúsenosť je priestor na nové veci a nový pohľad aj ked u mňa určite vedenou pocitmi.
09.01.2018 - 12:04 | Filtr
(Ryby) MG34 » Kiyoko
"Člověk s poruchou osobnosti (psychopat, deprivant, jak chcete) je emočně plochý. Nezajímá ho bolest druhých, jde mu jen o naplnění vlastních potřeb."

tohle nepíšeš správně - psychopati jsou sami o sobě emočně právěže většinou dost přebujelí - co jim chybí je pouze to vnímání druhých
09.01.2018 - 12:07 | Filtr
(Ryby) MG34 » aktigram
úplně nechápu jak to myslíš

že něco bolelo ti nepomůže v tom, abys to správně pochopila v širších souvislostech - "pochopíš" to jen v tom jednom konkrétním (bolavém) případě vytrženém z kontextu, který pak právě díky těm emocím nesprávně zobecníš a už se v tom vezeš...
09.01.2018 - 12:17 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Kiyoko, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
...je to můj denní chleba takže věř, že vím, co sděluju :3:
Ale, abys neřek´, že nejsem nestranná, pak článek zde:
http://www.neviditelnycert.cz/blog/…

Jinak Koukolík, Vzpoura deprivantů
09.01.2018 - 12:26 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Nemáš pravdu, ak sa pri určitej spomienke ukáže hnev či iné negatívne reakcie ta spomienka bolí a ty ju jednoducho nemáš uzatvorenú - príklad, necha ťa partner a nájde si inú, človek je nahnevaný a zúri. Potom si myslí že sa už oprostil od toho možno ako ty že zatlačí emócie do úzadie, lenže to sa ešte nevyriešila ta bolestná skúsenosť. Práve že tie emócie sú veľmi dobre ak im rozumieme - upozorňujú nás - hele, tam to už konečne dokončí, no a ak človek dospeje do toho bodu že odpusti aj partnerovi aj sebe, odrazu pri spomienke na to čo jej urobil už nenaskočí hnev, možno trochu smútku a možno nič a teda bolestná skúsenosť je skutočne odžitá ale človek tým pádom nestratil emocie, iba tie negatívne viažuce sa k tejto skúsenosti.
Preto si myslím že zatlačiť emócie je to najhoršie, lebo oveľa viac uškodia. Naučiť sa žiť s emóciami a pokusiť sa im porozumieť je ta najlepšia cesta. Iba stroj môže byť bez emócií, alebo sa znovu nerozumieme v tom čo sú emócie.
09.01.2018 - 13:48 | Filtr
(Ryby) MG34 » Kiyoko
Ale vždyť i v tom tvém vlastním odkazu se nepřímo píše, že ti deprivanti jsou emočně dost vyšponovaní - egocentricita, závislost na moci - to se tam zmiňuje a za tím přece stojí (dost brutálně silné) emoce...
09.01.2018 - 13:59 | Filtr
(Ryby) MG34 » aktigram
"zatlačiť emócie je to najhoršie"

...o tomhle mluvíš ty - alespoň tím stylem, jak to chápeš - lze přece věci prožívat i tak, že žádné emoce ani nevzniknou (takže se nemusí nic "zatlačit")

"Iba stroj môže byť bez emócií" - to není pravda :1: Máš spoustu lidí, kteří se dokážou nad všechno tak nějak povznést (stoikové např.) a rozhodně bych o nich neřekl, že to jsou stroje - resp. pokud stroje mají znamenat předem čitelné naprogramované chování, asi bych strojové označení přiřadil právě k lidem zmítaným emocemi - emoce jsou dost často právě takové čitelné, předvídatelné, manipulovatelné - to jsou pak pro mne stroje...
09.01.2018 - 14:04 | Filtr
(Ryby) MG34 » Epoxit
"rigídny monolit, ktorý im často vydrží až do hrobu.."

- a ten je podle mne právě spojen s těmi emocemi, které ho formovaly a udržují - bez nich by nebyl tak pevný

jinými slovy - nedokážu si představit, že se půjdu s někým bít jen čistě za myšlenku - spíše je to za emoce, které ve mně ta myšlenka (a cizí odpor k ní) vyvolává
09.01.2018 - 14:42 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Kiyoko, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
...OK, možná oba mluvíme o tom samém, jen jinak. Emoční chlad, plochost...se vztahuje převážně na vyšší city. Omlouvám se, měla jsem to vydefinovat.

Vyšší city vznikají v průběhu socializace člověka a závisí na stupni socializace.

Intelektuální – touha získat nové poznatky, zklamání, nedůvěra…
Estetické – podněty z okolí – vnímání krásy, komična, drama
Etické – city pociťování mravní normy – pocit provinění, křivdy, výčitky svědomí, zodpovědnost za něco, pocit vlastenectví…
Sociální – prožíváme je při styku s ostatními – lidská důstojnost, kolegialita, úcta, lhostejnost, nedůvěra
Všechny vyšší city se navzájem doplňují a prolínají


Deprivanti nechápou humor, jsou vztahovační, krása, pokud pro ně není nějak užitečná, je nezajímá, nemají výčitky svědomí - nelitují spáchaných činů, litují, že byli chyceni, neznají úctu, nechápou etiku - etika je to, co chtějí oni - tak si to vykládají.
09.01.2018 - 14:51 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Ja som nepovedala že sa máme nechať zmietať v emociach, ale ich prijať. Emócia nie sú len vysoké otáčky, výbuchy a pod., každá spomienka v mysli je emociou. Všetko na čo si spomenieš je emocia, iba to čo prežívaš ako prítomno môže byť oprosteno od emocií takým spôsobom ako píšeš, ale ten človek nie je stoik - stoik ma tiež emocie ale sociopat ktorý necíti. Ty za emocie považuješ niečo iné ako ja a to je rozdiel. Aj obyčajná intomácia hlasu je o emociach - vzrušenie, radosť, hnev, smútok alebo polib mi prdeľ - to je podľa teba stoik ale za tým všetkym stojí tiež emócia.
09.01.2018 - 15:09 | Filtr
(Ryby) MG34 » aktigram
No... a přesně i ty "drobné emoce", které zmiňuješ (intonace hlasu, atd.) nás klidně svedou na zcestí falešných zkušeností.

Ty to stále bereš tak, že musí být něco "správně" - ale tak to v tomto případě není (když ty emoce prostupují skoro všechno) - naopak je zde prakticky všechno špatně (tu více, tu méně).

Ale i s tím se dá žít - nepřidávej si už k tomu už žádné "ale..." - prostě se s tím dá celkem dobře žít :1:
09.01.2018 - 15:33 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
No ja som šťastná aj s tak vnímanými emociami a ty si šťastný bez emocií, super a tak vlastne nie je žiaden problém.
09.01.2018 - 16:08 | Filtr
(Ryby) MG34 » aktigram
To nejde být šťastný bez emocí - být šťastný je také emoce.

A u tebe... popravdě ti nevěřím, že jsi šťastná.
09.01.2018 - 16:44 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » MG34
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Môže byť človek permanentne šťastný? - môže byť človek permanentne nešťastný? - môže byť človek permanentne nahnevaný? atd.
Tak podľa čoho sa dá určiť čo som - preto že musím brať do úvahy všetky aspekty života, ale ak v mojej mysli prevladajú krásne emočné spomienky tak to asi nie je depresia.
09.01.2018 - 17:08 | Filtr
(Panna) Epoxit » MG34
ale ako všetci dobre vieme, emócie sú povahy premlenlivej.. vzkypím zlosťou - opústí ma, mám veselie - a zas ho nemám, som smutný - a zas ma smútok prechádza.. hlavne v tomto sa líšia emócie od citov, emócie sú prchavé.. kdežto určité city môžu človeka sprevádzať celý život bez toho aby ho obmedzovali.. takže absolutizovať či priorizovať v tomto kontexte emócie, od osobnosti a ďalších jej charakteristík, to podľa mňa nepovedie k vysvetleniu ani k riešeniu, skôr sa to nimi ešte viac zamotá..

takže keď už tu hovoriť aj o emóciach, o obmedzujúcich emočnej percepcii, emočných prejavoch, tak jedine v súvislosti s javom zvaným zvyk.. nie sú podstatou problému tie emócie ale iba jeho konkrétnym sprievodným symptómom.. problémom je ten zvyk, návyk, železná košeľa a klietka.. rovnakým manifestačným prostriedkom ako emócie môže byť predstavivosť či inteligencia a všetko sa to práve odzrkadľuje vo vnímaní a interpretácii reality nielen okolo nás ale i v nás..
09.01.2018 - 20:10 | Filtr
(Ryby) MG34 » aktigram
Nebylo účelem otázky slyšet obhajobu za každou cenu - to jsou právě ty emoce.
09.01.2018 - 20:22 | Filtr
(Ryby) MG34 » Epoxit
je celkem irrelevantní, jestli jsou emoce nestálé a jejich stálé formě říkáš nějak jinak - city atd. (ani ten zvyk nikdy nevznikne bez emocí)

to, co jsem psal, by mělo totiž platit pro všechny "stupně stálosti" emocí - a pro ty trvalé obzvláště - a je to podle mne dokonce JEDINÉ MOŽNÉ vysvětlení problému - a je to pak vlastně úplně jednoduché

zkus mi napsat nějaký protipříklad, který podle tebe neobsahuje emoce (ani v nějaké trvalé formě) a přesto vede ke špatnému zpracování a využívání zkušeností a k uzavřenosti před novými zkušenostmi (v tom protipříkladu musí být splněny všechny 3 tyto předpoklady - špatné zpracování, špatné využívání, uzavřenost)
10.01.2018 - 17:54 | Filtr
(Panna) Epoxit » MG34
veznime v súslosti s touto témou príklad astronómie, astrofyziky, či kvantovej fyziky.. poznatky a teorie, ktoré priniesli odmietali ľudia uveriť natoľko vehementne, vrátane klasických vedcov, nakoľko tieto zistenia odporovali ich bežnej skúsenosti.. ale matematicky a za prispenia nových vynálezov, napríklad teleskopov sa potvrdili tieto nové paradigmy aj empiricky, pozorovaním to, čo dovtedy odporovalo "zdravému rozumu".. lenže a tým sa vraciame na začiatok - čo bolo zákonom v jednom priestore, je irelevantné v inom.. ale ľudia si často myslia, zdôrazňujem slovo myslia, že čo platilo to musí platiť stále..
10.01.2018 - 21:43 | Filtr
(Ryby) MG34 » Epoxit
"natoľko vehementne" - to jsou přesně zase ty emoce...
11.01.2018 - 09:06 | Filtr
(Panna) Epoxit » MG34
ale pochádzajúce z racionálneho presvedčenia..
11.01.2018 - 09:26 | Filtr
(Ryby) MG34 » Epoxit
Jakékoliv racionální přesvědčení (pokud je skutečně racionální) připouští možnost chyby v úvaze, různé neurčitosti, neznalosti atd. Tam problém není - soudný (racionální) člověk ví, že všechno má svoje meze.

To až teprve emoce (+ někdy i pocit ohrožení) z toho udělají "zabedněnou víru, nepřipouštějící jiné možnosti" (byť na začátku byla racionální úvaha nebo cokoliv jiného - neškodného).

nemůžeš pak z té zabedněnosti vinit tu úvahu jako takovou, ale až způsob jejího přijetí a realizace - pod vlivem emocí

to je jakobys při autonehodě nevinil řidiče za alkohol v krvi, ale místo toho bys obvinil zatáčku za to, že je moc prudká...
Příspěvky: 1-25 26-28
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v RakRaku
ukázat kalendář »