Tělesa a body na 29° znamení


04.01.2018 - 17:02
(Panna) vlastneaninevim
Tělesa a body na 29° znamení
Dobrý den,
mohl byste mi, prosím, někdo doporučit literaturu k vlivu těles v nativním horoskopu, jsou-li tato umístěna na posledním stupni zvířetníkových znamení? Mé klíčové prvky (ASC, Slunce, Luna, Venuše) jsou všechny umístěny na hranici dvou znamení. ASC se mi dokonce změnou místa pobytu ze Střelce přesouvá do Kozoroha - tedy mi výrazně proměňuje výklad nativu i působení tranzitů.
Děkuji a přeji příjemný večer.

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
04.01.2018 - 22:45 | Filtr
(Blíženci) kiqa28
Odporúčam knihu od Rudhyara Astrologická mandala. Alebo možno by bolo ešte lepšie čerpať od pôvodného autora Marca Jonesa The Sabian Symbols in Astrology. Je asi zohnateľna len v angličtine. Možno tam niečo nájdeš.
04.01.2018 - 23:17 | Filtr
(Beran) jaroslavh
Říká se tomu anaretické stupně. Literaturu nevím, ale na internetu naleznete nějaké články v angličtině budete-li hledat ANARETIC.
05.01.2018 - 08:03 | Filtr
(Váhy) Marcie
Zdá sa mi, že tento prvok uvádzal M.Schulman v knihe Duše v horoskopu :3: ako prvok vyspelej duše ... :3:
05.01.2018 - 13:28 | Filtr
(Blíženci) předsedkyně SVJ
literaturu taky nedoporučím a obávám se, že k tomuhle tématu žádnou vyloženě komplexní studii nenajdeš. napíšu tu trochu, co vím já:
- na planety na koncích znamení existuje víc náhledů... obecně se jejich působení začalo považovat za negativní z toho důvodu, že ve všech známých systémech zodiakálních hranic se na posledních 3-6 stupních všech znamení nacházejí hranice škůdců, tj. planety v těhle lokalitách jsou vždy v hranici marta nebo saturna, a hranice jsou hodnost významově srovnatelná s domicilem nebo povýšením, takže pokud je planeta v hranici marta, bude se chovat podobně, jako by byla v domicilu marta (ale samozřejmě, vždycky je tam ve hře spousta faktorů, vládce hranice je jenom jedna z nich, byť důležitá). i když je planeta peregrinní, vždycky je jí líp v hodnosti dobroděje než škůdce.
- potom někteří moderní tradiční astrologové, mezi nimiž je dneska taková móda tahat metody horární astrologie do výkladu nativit, je interpretují tak, že to, co daná planeta signuje plus oblasti/domy, jejichž je signifikátorem, jsou oblasti v životě zrozence, v nichž v průběhu života nastane nějaká markantní změna k lepšímu/horšímu (na základě toho, jestli planeta vstupem do následujícího znamení nabude/ztratí esenciální hodnost). třeba frawley říká o venuši m. lewinský (která je myslím na stejným stupni stejnýho znamení jako tvoje) doslova - její venuše v její nativitě vstupuje do znamení svého pádu, což znamená, že v životě se jí dostane ponížení prostřednictvím venušinských záležitostí /"hodnost" pádu má na rozdíl od exilu vysloveně význam ponížení/... což se teda u ní stalo, ale osobně s tímhle náhledem moc nesouhlasím, protože tahle metoda sledování vstupů/výstupů planet z/do znamení se prostě používá v horární astrologii, která je uzpůsobená na řešení úplně jiných záležitostí než je komplex nativity. ale nevím, potvrdit nebo vyvrátit tuhle teorii by asi mohla jenom patřičná statistika.
- pak je taky názor (opět přejatý z horární metodologie), který hodnotí planety na koncích znamení jako zbrklé, agilní, s tendencí k nepromyšleným ukvapeným činům (viz symbolika konce znamení - "je třeba rychle něco udělat, protože za chvíli se situace změní"). v horární astrologii třeba prvky na pomezích znamení mají význam "změna, situace nezůstane taková, jaká je", proto věci jimi signované jsou nestabilní, nespolehlivé, vrtkavé... no a někdo tak hodnotí i planety v nativitě
- no a potom existuje široká škála psychoastrologických rsp. karmických přístupů, který vesměs pojímají planety na koncích znamení jako "vyspělé", že se "naučily všechny lekce daného znamení", jedna psychoastroložka dokonce dělá analogii mezi takto postavenýma planetama a fenoménem "late bloomers" (čili lidi, kteří celý život nic, a na starý kolena se rozjedou... v rámci seberealizace, profese, uplatnění svých talentů atd.), ale tyhle teorie osobně považuju za nesmysl, protože to vychází z evolučního konceptu astrologie, který nemá žádné opodstatnění a žádnou oporu v západní tradici astrologie - není náhodou, že veškeré tyhle teorie se začínají objevovat až ve 20. stol. čili těch přístupů je hodně, žádný konsensus, asi je na každém, aby pozoroval projevy těhle planet a potažmo oblastí, které signujou, a potom si udělal názor... osobně k nim nijak zvlášť nepřistupuju, jedině když vidím takhle postavenou planetu, tak hned vím, že bude v hranici škůdce a její projev tím bude silně zabarvený, i kdyby jinak byla v domicilu dobroděje... planeta v hranici marta se projevuje ukvapeně nebo hostilně, planeta v hranici saturna restriktivně vůči sobě a/nebo druhým, tečka.

co se týče změny asc při relokaci, to je náročný téma, tam bych asi doporučovala kontaktovat někoho, kdo se vysloveně na relokované nativity specializuje - někteří astrologové s relokací pracují, jiní ne, někdo soudí, že dynamika (tranzity, direkce, progrese, solární oblouky,..) funguje na relokované osy, ale základní "životní" význam nativity zůstává stejný bez ohledu na změny místa pobytu... ale zrovna u tebe, pokud se přestěhováním z místa narození přesunul asc do kozoroha, by to měla být dost markantní změna - jediná planeta, která v radixu vypovídá jen o vlastníkovi nativity a základu jeho osobnosti, je vládce asc, a to je dost rozdíl, jestli je vládcem asc dobroděj v povýšení nebo škůdce v exilu jako to je u tebe... pokud to je pro tebe důležitý téma, zkus kontaktovat astrologa zdeňka bohuslava (mail by měl mít někde na stránkách) - pamatuju, že na kurzech o relokaci často mluvil, má v týhle oblasti bohatý zkušenosti, a určitě odpoví.
06.01.2018 - 11:04 | Filtr
(Panna) vlastneaninevim » předsedkyně SVJ
Děkuji všem za podnětné reakce,

téma nepodceňuji, cítím, že hraniční poloha těles opravdu funguje. Zkusím ještě pátrat. :) Ráda bych se dobrala bližších detailů.
06.01.2018 - 17:08 | Filtr
(Beran) jaroslavh
Něco jsem přeložil...

Anaretický stupeň:
V astrologii označuje 29. stupeň některého znamení; někdy se nazývá stupněm osudu. Když je planeta v anaretickém stupni znamení (zejména vodního znamení Raka, Štíra nebo Ryb) jsou posíleny duchovní vlastnosti (včetně intuice, intuitivnosti, psychické schopnosti a empatie) spojené s danou planetou a znamením.

http://www.llewellyn.com/encycloped…


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna v RybyRybách
ukázat kalendář »