DŮM - Bill Bryson - aneb dějiny běžného života prostého lidu


28.11.2017 - 23:15
(Štír) Jane123
DŮM - Bill Bryson - aneb dějiny běžného života prostého lidu
Při výběru vánočních dárků jsem v knihkupectví sáhla mj. po téměř 500 stránkové knížce od britského autora Billa Brysona , která má zcela jednoduchý název – DŮM (a v podtitulku DOMOV , DOMÁCNOST, DĚJINY ARCHITEKTURY). Milovníky historie obvykle zajímají významné osobnosti , významné události , bitvy, války apod. Ale tahle kniha je o tom,z čeho se běžné dějiny doopravdy skládají . Z každodenních činností , které lidé obvykle vykonávali a pokoušeli si zjednodušit život, tedy jedli, spali, milovali se, jak se pralo prádlo, jak a čím v zimním období topili, pokoušeli se rozsvítit ,chodili na záchod, jak se nakládalo s odpady, se splaškami, jak fungovaly hřbitovy, jaké to bylo jít na operaci, k zubaři apod. (velmi bolestivé a drastické)..

Nejvýstižněji by se to dalo nazvat asi dějiny soukromého života a autor to vše popisuje s neodolatelným humorem. Člověk si najednou uvědomí, jaké obrovské štěstí má, že žije v době, kdy anestetika jsou samozřejmostí při jakémkoliv chirurgickém zásahu, že nemusí vynakládat příliš mnoho úsilí když si chce zatopit nebo posvítit, atd atd..... Naší předci s tím měli poměrně záhul a často šlo o život.

V minulém století ještě před vynálezem elektřiny, lidé svítili mj. třeba petrolejovými lampami a stalo se jednou v Chicagu r. 1871 že jedna kráva během dojení kopla do petrolejové lampy, ta se převrhla a požár se začal rychle šířit. V ohni skončilo 18 tisíc domů a připravil o střechu nad hlavou 150 tis lidí , škody se vyšlhaly na 200 tis dolarů,na základě čehož zkrachovalo 51 pojišťoven. (Kvůli jedný blbý krávě:)

Nebo vztah k sexu a k sebeukájení ve viktoriánské době, uvedu malou ukázku - „Marry Wood Allen v oblíbené knize What a Young Women Ought to Know uklidňuje své mladé čtenářky a ubezpečuje je, že v manželství je přípustné podnikat i fyzické intimnosti, pokud se tak děje „bez zrnka sexuální vášně“. Věřilo se totiž že matčina nálada i její myšlenky i ve chvíli početí mají hluboký a trvalý vliv na budoucí dítě,... Aby se ženy vyhnuly zbytečnému vzrušování, radilo se jim trávit hodně času na čerstvém vzduchu, vyhýbat se zbytečným kratochvílím jako je hra v karty nebo četba. Hlavně neměly příliš namáhat svůj mozek. Vzdělávání žen bylo bráno jako plýtvání časem a zároveň jako cosi škodlivého pro jejich jemnou konstituci. V roce 1865 v jedné ze svých esejí vyjádřil John Ruskin názor, že ženy mají být vzdělány tak, aby mohly být prakticky užitečné svým mužům, ne ale více....

Sebeukájení bylo naprosto vyloučeno. Mezi vedlejší účinky masturbace patřily všechny nežádoucí příznaky, které lékaři znali ,včetně slaboduchosti a předčasné smrti. Ukájející se lidé – tito „ubozí, plazící se, roztřesení, pobledlí, ubozí tvorové si zasluhují naše politování“ Ještě štěstí že tu byla věda,která byla ochotna pomoci. Mary Roach ve své práci The Curious Coupling of Sex and Science podává popis pomůcky, která zaručeně působila. Šlo o kroužek opatřený ostny. Ten se před spaním (nebo vlastně kdykoliv) navlékal na penis a svými trny se zabodl do každého ptáčka, který se nestydatě zvětšil mimo velice malou přípustnou mez. Existovala i zařízení elektrická, která provinilce šokem probrala k vylekané, nicméně kajícné bdělosti“.... (Pánové buďte rádi že jste rádi:)

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
28.11.2017 - 23:40 | Filtr
(Rak) dan162
Ta knížka bude zajímavá, i bez ohledu na tvé vybrané špeky, teda jestli obsahuje vůbec i něco jiného ? :-)) Dobrá, 500 stránek, to tam něco jiného bude.

Petrolejkou jsem svítil na chatě běžně tak před dvaceti lety, hm třiceti nebo tak nějak, jezdili jsme na kole do města s konví 5l pro litý petrolej, ale krávy nebyly vidět, tak k velkopožáru nedošlo.

Astrologii početí neděláme, pravda.

Intimnosti bez zrnka sexuální vášně - to by nesvedla ani římská matróna :-) Mám pocit, že pro přípustnou úlevu se tehdy chodilo ke gynekologovi, ne ?
29.11.2017 - 07:44 | Filtr
(Štír) Jane123 » dan162
Já myslím že na gynekologii chodili odjakživa pouze ženy:) Muži chodí v případě potíží v daných oblastech pokud vím na venerologii (kožní) či sexuologii dle charakteru potíží.

Ale jak uvádí tato kniha, tak ve viktoriánské době to měli s lékařskou péčí v intimních oblastech těžké obě pohlaví. Cituji "Pro muže hlavní výhra spočívala v tom, aby ani kapku semene neukápli mimo posvátné hranice svazku manželského - a raději ani příliš nekapali ani tam. Podle vysvětlení jedné autority semenná tekutina, pokud je ušlechtile přechovávaná uvnitř těla, obohacuje krev a povzbuzuje mozek.Pokud tedy neoprávněně tento přírodní elixír vypustíte, stanete se ochablým na těle i a duchu. tedy i v rámci manželství bylo třeba semenem spíše šetřit, neboť častější sex způsoboval "lenivost" spermií, která dále vedla k apatickému potomstvu. Coby bezpečné maximum se doporučoval styk jednou měsíčně."(Teda zajímalo by mě kam na ty svoje světonázory chodili???)

Cituji dále :" Pro spoustu lidí byl radostný sex něčím nedosažitelným a v takovéto atmosféře upjatosti se není čemu divit."

"Být ženou bylo těžké ,i když šlo všechno dobře, neboť ženství samo o sobě neslo jakousi pečeť patologického stavu. Obecně se věřilo, že po dosažení puberty jsou ženy buď neustále nemocné, nebo těsně před onemocněním. Menstruace byla lékaři chápána jako měsíční projev nedbalé péče o tělo. Říkali:" Pokud se během měsíčního ženského cyklu vyskytuje bolest, pak důvodem je nesprávné oblékání nebo chybné osobní a společenské návyky."

"Lékaři se k ženám přibližovali jen hodně všeobecně. Následky mohly být katastrofální, neboť žádný z nich neprováděl řádné gynekologické vyšetření. Maximálně zlehka pod prostěradlem a za tlumeného světla svou pacientku prohmatával, ale jen výjimečně. Jinak, pokud žena měla problém v oblasti někde mezi krkem a koleny, musela postižené místo s uzarděním ukázat na figuríně. Jistý americký lékař se pochvalně vyjádřil o ženách, které raději snášejí bolest a nebezpečí, než aby odstranily závoj slušnosti, bránící plnému prozkoumání. Následkem toho mezi lidmi vládla až středověká neznalost ženské anatomie a fyziologie. Lékaři se k ženským pohlavním orgánům nepřiblížili ani na délku paže a jen matně tušili co by zahlédli. Byli přesvědčeni že skoro všechny ženské nemoci jsou vyvolány periferním vzrušováním pubického nervu, končícího na klitorisu. Řečeno přímo - mysleli si, že ženy, které masturbují, mají z toho všechny ty epilepsie, hysterie, katalepsie, nespavost a další nervové poruchy."

Takže Dane nejde ani tak o "vybrané špeky", knížka mi přijde zajímavá na všech téměř 500 stranách, i když né všechna témata jsou natolik působivá svou absurdností. Ještě jsem jí nestihla přečíst celou, zatím jsem si vybrala kapitoly, které mě zajímaly prioritně. Myslela jsem si že takové naprosto středověké názory lékařů jsou dávnou minulostí a šokovalo mě že to není zdaleka tak dávno ( 19 st.) co nebývalé pokrytectví a rádoby morálka a cudnost přerůstala takto zhoubně i do oblasti medicíny a vědy. Nechtěla bych se v té době zabývat nejstarším řemeslem:) a raději ani být ženou.
29.11.2017 - 08:11 | Filtr
(Býk) 144
No kdysiv tom bylo jasno i vzdelavani i medicina
Ted se k tomu tezce dostavame pres vychodní filozofie
Ale uz i v soucasne litetature
Nspriklad
Sinelnikov - Formule Života
Uz je stejnej názor na plytvání mužskou sexualni energii plytvani spermiěa a oslabeni pristi generace

Hezky taky v Anastasii zvonici cedry ruska
Jak šel Vladimir plodit potomka - dceru
Tak mu prvni potomek - syn předepsal napred ocistne a energizujici procedury a musel jist stejne byliny co jedi jeleni v říji

Medina sla do slepe ulicky od dob Švejka
Tam byla na vrcholu
29.11.2017 - 09:36 | Filtr
(Rak) dan162 » Jane123
Ty jo to byl dlouhý příspěvek, a přečetl jsem ho :75: :-))

Byl jsem v Hořovicích na prohlídce a zaujalo mne z výkladu, kolik pověr bylo přilepených na běžný život, jo ještě i v 19. století. Ty pověry měly navíc dost tvrdé sankce, nepamatuju si to přesně, ale typu když neuděláš v té a té chvíli tři křížky, do roka ti umře dítě a tak. Že by vánoce třeba byly pohoda, to vůbec, tam bylo těch nutících prvků snad nejvíc, žádná romantika házení botkou.
29.11.2017 - 09:39 | Filtr
(Rak) dan162 » 144
Ale no tak, medina sice zatím váhavě přijímá celostní pohled a je to nyní průmysl, ale nemyslím si, že bych chtěl medicínskou péči z dob Śvejka.
29.11.2017 - 10:02 | Filtr
(Býk) 144 » dan162
Ses eine simulanten bande
:61:
29.11.2017 - 10:04 | Filtr
(Rak) dan162 » 144
no tuhle péči už vůbec :-)
29.11.2017 - 10:18 | Filtr
(Blíženci) FungieD » 144
:61:
29.11.2017 - 10:20 | Filtr
(Býk) 144 » dan162
Vyplach zaludku a klystir
Je vrchol zapadni mediciny

Ale neni tu multibilion dolar biznis to je fakt
30.11.2017 - 00:13 | Filtr
(Štír) Jane123 » dan162
K tomu bych jen dodala,že dle mých zkušeností s doktorama, a že jich nemám málo, medicína nesdílí celostní pohled, má ve svých řadách pár jedinců, co ho váhavě přijímají (většinou homeopatii či čínskou medicínu) ale jsou v naprosté minoritě, hlavní proud je zcela alopatický, doktoři téměř všichni varují své pacienty před léčiteli, před nadějemi, před snahami se sami léčit, to že podstatou všech nemocí je disharmonie daného pacienta nejčastěji v souvislosti s narušenými vztahy k jeho nejbližším nebo i k sobě samotnému, často pramenící z raného dětství ,to je myšlenka ,ke které ani většinou nedospěli.
J.
30.11.2017 - 07:05 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Nebo vztah k sexu a k sebeukájení ve viktoriánské době, uvedu malou ukázku - „Marry Wood Allen v oblíbené knize What a Young Women Ought to Know uklidňuje své mladé čtenářky a ubezpečuje je, že v manželství je přípustné podnikat i fyzické intimnosti, pokud se tak děje „bez zrnka sexuální vášně“. Věřilo se totiž že matčina nálada i její myšlenky i ve chvíli početí mají hluboký a trvalý vliv na budoucí dítě,... Aby se ženy vyhnuly zbytečnému vzrušování, radilo se jim trávit hodně času na čerstvém vzduchu, vyhýbat se zbytečným kratochvílím jako je hra v karty nebo četba. Hlavně neměly příliš namáhat svůj mozek. Vzdělávání žen bylo bráno jako plýtvání časem a zároveň jako cosi škodlivého pro jejich jemnou konstituci. V roce 1865 v jedné ze svých esejí vyjádřil John Ruskin názor, že ženy mají být vzdělány tak, aby mohly být prakticky užitečné svým mužům, ne ale více....

- dobovy odbornik na slovo vzaty


Sebeukájení bylo naprosto vyloučeno. Mezi vedlejší účinky masturbace patřily všechny nežádoucí příznaky, které lékaři znali ,včetně slaboduchosti a předčasné smrti. Ukájející se lidé – tito „ubozí, plazící se, roztřesení, pobledlí, ubozí tvorové si zasluhují naše politování“ Ještě štěstí že tu byla věda,která byla ochotna pomoci. Mary Roach ve své práci The Curious Coupling of Sex and Science podává popis pomůcky, která zaručeně působila. Šlo o kroužek opatřený ostny. Ten se před spaním (nebo vlastně kdykoliv) navlékal na penis a svými trny se zabodl do každého ptáčka, který se nestydatě zvětšil mimo velice malou přípustnou mez. Existovala i zařízení elektrická, která provinilce šokem probrala k vylekané, nicméně kajícné bdělosti“.... (Pánové buďte rádi že jste rádi:)

- fuj, to musel bejt docela brutal, vzhledem k tomu, ze kazdy muz, pokud je zdravy, ma erekci v noci
http://promuze.blesk.cz/clanek/…
30.11.2017 - 07:06 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Jane123
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
"Jistý americký lékař se pochvalně vyjádřil o ženách, které raději snášejí bolest a nebezpečí, než aby odstranily závoj slušnosti, bránící plnému prozkoumání."

jeziiis :61:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »