Histriónská porucha osobnosti


09.08.2017 - 20:59
(Štír) tronco
Histriónská porucha osobnosti
Jsem hysterik a kocovny psychopat ...

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 1 2 3 4
Řazení:
09.08.2017 - 21:36 | Filtr
(Štír) tronco
Chytrá Běta
Bratři Grimmové
Byl jednou jeden sedlák, který měl dceru, a té říkali chytrá Běta. Když vyrostla, otec řekl: „Teď abychom ji provdali.“ „Ba, ba,“ povzdechla si matka: „jen by přišel jeden, co by ji chtěl.“ Konečně se jeden objevil, byl z daleka a jmenoval se Honza. Požádal o její ruku, ale rád by měl ujištění, že je opravdu tak chytrá, jak si lidi povídají. „Ba, ba,“ řekl otec: „ta vám má filipa.“ A matka dodala: „Ta vidí vítr běhat po ulicích a slyší mouchy kašlat.“ „Dobrá, dobrá, však hloupější bych nebral!“ řekl Honza.
Sedli si všichni ke stolu, aby pojedli, když matka pravila „Běto, jdi do sklepa a přines pivo.“ Běta popadla džbán a šla do sklepa; aby neměla dlouhou chvíli, klapala si víkem džbánku do kroku i do skoku.
Když byla dole, vzala si stoličku a postavila ji před sud, protože se nechtěla shýbat, aby si, nedej bůh, nepošramotila záda, nebo nepřišla k jiné škodě. Džbánek přistrčila nohou, otevřela pípu, a zatímco si pivo spokojeně teklo a žblunkalo, bloudila očima kolem, aby jí cos neuteklo.
u jí oko padlo na sekyru, kterou tam nedávno zapomněl zedník, a teď jí visela přímo nad hlavou. „Bože, božíčku,“ začala Bětka lamentovat: „když se za Honzu dostanu, budeme mít jistojistě dítě a ono nám jednoho dne vyroste, půjde do sklepa pro pivo a tady ta sekera mu spadne na hlavu a zabije ho.“ Krve by se v ní nedořezal a kámen by se nad ní ustrnul. Seděla a usedavě plakala.
Nahoře už měli žízeň, ale chytrá Běta nikde. Tak matka poslala děvečku, ať se jde podívat, kde zůstala. Děvečka přišla dolů a uviděla ji sedět u sudu a hlasitě naříkat. Tak se jí zeptala, co se stalo, tu jí Běta celou tu smutnou historii vylíčila tak barvitě, že ubohá děvečka zalomila rukama a zvolala: „Na to by jiný než naše chytrá Běta nepřišel! Bože, božíčku, takové neštěstí!“ sedla si vedle a nebyla k utišení, zatímco těm nahoře se lepil jazyk na patro.
šak taky poslali dolů pacholka, aby vypátral, co se tam děje a kde je pivo. Byl to chlap jako hora, ale když slyšel to Bětino srdceryvné vyprávění, něco se v něm zlomilo a zaúpěl: „Na to by jiný než naše chytrá Běta nepřišel! Hrom do palice, takové neštěstí!“
ak ho našla matka, jak sedí na podlaze a naříká a ty dvě mu přizvukují. Na její otázání, na její přikázání, jí to vypověděli, co čeká to nenarozené. „Na to by jiný než naše chytrá Běta nepřišel! Bože, božíčku, takové neštěstí!“ zakvílela matka.
Do té lamentace jí vběhnul otec, který už nahoře neměl stání. Ani toho Běta neušetřila, pěkně mu to pověděla, co jeho vnoučka čeká, a bylo toho hodně. Starý to neunesl a rozplakal se: „Na to by jiný než naše chytrá Běta nepřišel! Svatý Antoníčku, takové neštěstí!“ Tak tam seděli kolem sudu a bylo jich málem jako apoštolů, naříkali a plakali, vzdychali a kvíleli, lamentovali a lomili rukama.
Nahoře zůstal s tím vším jídlem a bez piva ženich sám. A protože samotnému tak nechutná, zvedl se od stolu a vydal se do sklepa. Našel je všechny, jak vespolek usedavě naříkají, jeden předhání druhého a druhý trumfuje třetího, a tak se jich ptal, cože se stalo. A když mu Bětka vypověděla, co se má stát a stane se, řekl: „No, Běto, vidím, že ty jsi chytrá tak akorát, chytřejší bych ve svém hospodářství ani nesnesl, tebe si vezmu za ženu.“ a popadl ji za ruku, vyvedl ven a brzy byla svatba.
Tak si žili jako dvě hrdličky, až jednou Honza pravil: „Milá Bětko, já musím za prací, abych vydělal nějaké peníze, ty jdi zatím na pole a nažni obilí, abychom měli chleba.“ „To víš, můj milovaný, že udělám, jak říkáš.“ slíbila Běta, a když Honza odešel, uvařila si chutnou kaši a vzala si ji sebou na pole. Když tam přišla, rozumovala: „Co teď? Dám se do práce nebo se napřed najím? No, raději se napřed najím.“ Vyjedla z hrnce kaši a pak mudrovala: „Co teď? Dám se do práce nebo se raději prospím? No, raději se prospím.“ a uložila se do obilí a usnula.
Honza byl už dávno doma, byl už večer, ale Běta nikde. Tak se šel podívat, kolik udělala práce, ale našel ji, jak leží v obilí a spí, zato práce byla netknutá. „Hrome, to mám ale chytrou ženu!“ řekl Honza, utíkal domů, aby přinesl síť na ptáky i s rolničkami, kterou pak kolem spící Běty omotal. Pak běžel zase domů, zamknul dveře, sedl si na stoličku a čekal.
Byla už tma tmoucí, když se Běta celá zpitomělá probudila. Při každém svém pohybu, slyšela rolničky. „Jsem to já nebo to nejsem já?“ ptala se sama sebe udiveně a vydala se domů, aby se tam zeptala. Ale dveře byly zamčené, musela zaklepat na okno, a když se ozvalo Honzovo zabručení, zeptala se: „Honzo, je Běta doma?“ „Baže, je doma,“ odpověděl Honza: „kde by byla?“ Do Běty jako by uhodil hrom: „Bože, božíčku, já nejsem já!“ běhala po vsi jako šílená od dveří ke dveřím, ale lidé slyšeli jen její kvílení a cinkání rolníček, a tak jí žádný neotevřel a ona utekla pryč. Už ji nikdo nikdy nespatřil.
09.08.2017 - 21:46 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
a simulant
09.08.2017 - 22:19 | Filtr
(Rak) Áta22
To nevadí a nic si z toho nedělej, každý jsme nějaký a každý máme "něco"; jen na nás ještě není škatulka... :3:
Zajímavé čtení o hysterii je od Sigmunda Freuda: Totem a tabu, nebo Studie o hysterii :46:
PS anebo se řadíš do škatulky "Simulantenbande" https://www.youtube.com/watch/…
09.08.2017 - 22:32 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele onka, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Čím déle budeš číst v "chytrých" knihách, tím více se budeš nacházet v přesvědčení , že máš všechno .. i horečku omladnic :3: :4:
10.08.2017 - 12:01 | Filtr
(Štír) tronco » Bosch
Prave. Simuluji, ze mi nic neni a oni mi to neveri. :3:
10.08.2017 - 12:05 | Filtr
(Štír) tronco » Áta22
Zikmund, to je kulisak. Ctu jeho romany a cekam, jak to dopadne a co si z toho vzit za ponauceni a ono je to nedopsane ;)
10.08.2017 - 12:09 | Filtr
(Štír) tronco » onka
Helejd, je nas ve skupine zavislaku sedm. Pet stiru, beran a rak. S tim rakem jsme jedini dva na oddeleni kvuli alkoholu....
10.08.2017 - 12:19 | Filtr
(Štír) tronco » onka
Dostal jsem povinnou cetbu.
Hysterie. Strach z odmitnuti.
Autor se zabyva systemem rozmazlene divky zavisle na matce, ktera musi byt porad sexi. Obe tyrane autoritarskym otcem. Klasicky priklad.
Nic neobvykleho, ze se vymykam prikladum. Jsem v detstvi utlacovany chlapec autokrativni matkou nehledic na svuj zevnejsek a nepritazlivy pro velky zadek a spekate telo.
Ale hystericke vypadky mivam. To jo. Kdyz mi treba pripadne nespravedlive absence zdravotni pece v nemocnici...
Ale ne. Vazne. Jsem hysterka. Jsem schopny zatezovat sve okoli a protoze to vim, ziju osamocen, abych se mel rad, jaky jsem sam. A je to drina.
10.08.2017 - 14:17 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tronco
jestli neumíš nasimulovat následující příznaky nemáš na histriónskou poruchu nárok
teatrálnost projevů
přehnané flirtování, koketnost
upozorňování na sebe, snaha být středem pozornosti
neustálá potřeba vzrušení
egocentrismus
touha po ocenění
vymýšlení si
hypochondrie
nestálost citů
manipulace ostatními
časté urážení se, trucování
nepřípustnost vlastních chyb, nesnášenlivost kritiky

Tvou diagnózu bych nazval "troncování" ale tento projev není součástí příznaků tak smůla hybaj do procesu makat lenochu !
10.08.2017 - 15:22 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » tronco
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele onka, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Jestli Ty nebudeš trošku startovací? Dlouho nic, klídek, piánko a najednou to přeteče. Slyšela jsem názor, že takoví lidé neumí postupně upouštět páru, vidí nepravosti, ale nechávají si to pro sebe, i když vnitřně burácí. No a přijde chvíle, kdy už není zbytí a musí to ven .. bohužel všechno najednou. Ale protože jsem s Tebou husy nepásla, záhon neokopala a chleba nepojedla, můžu jen střílet od boku :3: :84: :65:
10.08.2017 - 16:18 | Filtr
(Štír) tronco » Bosch
Prave. Nektere z techto priznaku se mi spatne zastiraji. I prestoze je histrionska osobnost odbornikem na to hrat role dle toho, co si mysli, ze okoli vyzaduje. Zivil jsem se dva roky jako poulicni klaun, tak tam to slo k duhu. Pro psychiatra staci splneni jen nekolika z tech Tebou zminenych bodu a uz mas jasny suplik. Neni to ekonomicke, aby mi pustili pracovat. Nene. Polovina pacientu je tu propustitelna, ale to by ztratil ustav prijmy. Smutna realita. ....
10.08.2017 - 16:21 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Bosch
Změna názoru na pětníku - to se myslím obzvláště špatně fixluje :4:
Na pětníku - tím myslím, že musíš umět zastávat zcela protichůdné názory cca v průběhu minuty - a to zcela věrohodně :2:
10.08.2017 - 16:21 | Filtr
(Štír) tronco » onka
Jasne. Jenze obe varianty jsou spatne. I ta, kdyz si papinak odfoukava, aby nevybouchl, to stejne stve lidi jako, kdyz vybouchne, protoze to v ramci ohledu na ostatni dusi v sobe. ...
10.08.2017 - 16:25 | Filtr
(Štír) tronco » Lupi
Souhlas.
Vychodisko z toho? Je to na letity proces....
10.08.2017 - 16:34 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Lupi
Tak zrovna tento bod ovládám zcela dokonale. A nepotřebuju ani tu minutu.
10.08.2017 - 16:35 | Filtr
(Blíženci) Lupi » tronco
Nemám tušení.
Píše se o nich, že je ani ve snu nenapadne, že chyba je (i) na jejich straně.
Postoj "Já jsem vpořádku, ale vy všichni jste vadní" je zabetonovanej.....takže pokud takový něco tuší, asi nebude úplně pravý a nefalšovaný - zrovna, jak poznamenal Bosch :1:
Ještě jedna okolnost: může mít vztah jen k tomu, co je výslovně jeho - v případě lidí je to jeho krev (genetika)
Jako otec tudíž dobrej :1:
10.08.2017 - 16:52 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tronco
no já nejsem odborník.
pak ale jsa oni řkouc že ano tak asi budeš. ouředně uznanej histrión. provozující na svobodě busking.
to není tak špatný.
10.08.2017 - 17:35 | Filtr
(Štír) tronco » Bosch
busking... to je spanglish cool. Tranquilo. Buscando la vida todavia... :)
10.08.2017 - 18:01 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tronco
to něpaňimáju slyšel jsem to slovo poprvé při prohlídce pražského podsvětí a Karlem Lampou. baskingem se dá uživit u nás asi jen v praze.
10.08.2017 - 19:03 | Filtr
(Štír) tronco » Bosch
No, cesky je to hanlive somrovani... buscando la vida... tak si rikaji lidi ve Spanu. Hledajic zivot con la musica treba... pote tusim prevzato do Anglictiny.
10.08.2017 - 20:27 | Filtr
(Blíženci) Lupi » Bosch
No vida tě :1:
10.08.2017 - 22:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tronco
no to né jedná se o jakýkoli umělecký projev na ulici
třeba když na václaváku zazpívá got dá před sebe klobouk je to basking
v pražských ulicích najdeš občas i velmi dobré umělce ale je pravda že ouroveň je často slabá nestojí většinou ani za pěťák
11.08.2017 - 11:09 | Filtr
(Štír) tronco » Bosch
Ach jo.... pomaleji...
Buscando la vida con la musica.
Busking with the muzik.
Somrovani s muzikou.
Jinak poulicni vystupovani za ucelem vydelku v podobe dobrovolnych peneznych, ci materialnich daru kolemjdoucich, ci pritomnych.
Se mi to nechtelo psat tak zdlouhave. Proto jsem pouzil to "hanlive" somring. Jenze Cesi jsme takovi predposranci, nez to rict na rovinu bez predsudku, radsi to zamaskujem okecavanim.
Vidis? Uz dramatizuji. Hysterik. Ma to urcite jednoslovny cesky nazev.... jako treba... zarizeni s pozvolne prechodnym prevodem... mmm... cesky variator :D
11.08.2017 - 11:29 | Filtr
(Štír) tronco » tronco
vsak se jim nejak cesky musi rikat poulicnikum...
11.08.2017 - 12:42 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tronco
hele já se častokrát zastavil před pražskými umělci s kloboukem ti kvalitnější vystupovali a snad je tomu dodnes kolem rohu na příkopě u náméstí republiky jsou tam často i profiumělci. žádná lúza. pak se vyskytují i mnozí světoběžníci bohémové kterým nejde apriori o peníze. tedy o somr. je to pouliční umění.
no češi..na montmartru už taky moc takových nenajdeš pokud vůbec. tak možná ještě arbat žije ale tam jsem nikdy nebyl mám jen z doslechu.
a co jsi jako pouliční herec předváděl?
Příspěvky: 1-25 26-50 51-75 76-97
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna v PannaPanně
ukázat kalendář »