O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od konce: / 23 

Řazení:
11.11.2016 - 14:52 | Filtr
(Býk) Deam » tajga
Nadšení chválím. :) Co se česnekových záhonů týče, myslím, že česnek vydrží hodně a listí bych se nebál.

Ale vyzkoušené to nemám..

U ovocných stromů bych byl opatrnější, pokud mají problémy, tak napadené listy asi nepomůžou.
09.11.2016 - 20:46 | Filtr
(Blíženci) tajga » ovii
Úplně nové záhony to jsou, máme dům prvním rokem. Četla jsem, že je lepší si půdu připravit už na podzim a pokud se to zakryje, tak je to lepší pro semínka, že půda nebude tak studená. Myslela jsem, že seženu slámu, jenomže jsem na to neměla čas, takže teď mám jen to listí. Trošku jsem ho na záhon náházela, abych si označila místo, kde je zasazený česnek, ale pořád váhám, jestli to tam dát všechno. Kolem keříků jsem listí dala, tam se asi nemůže nic stát a taky ke stromům, obkopala jsem to kolem nich a listí přihrabala, což taky nevím, jestli je dobře, protože švestky i jabloně dost hnily.....Fakt v té zahradě tápu, mě to nikdy totiž nezajímalo, dokonce jsem měla vypěstovaý odpor z dětství, ale teď chci. Mít obrovskou zahradu a chodit si do obchodu pořád kupovat zeleninu, mně přijde dost pitomé.
07.11.2016 - 23:56 | Filtr
(Blíženci) tajga
Jsem úplný začátečník v zakládání záhonů, četla jsem, že je dobré je na zimu něčím přikrýt. Můžete mi někdo poradit, jestli má smysl zakrývat je listím? Někde jsem se dočetla, že v listí se daří škůdcům a plísním, někde zase, že je to vhodné.Taky mi není jasné, co potom na jaře? Listí tam vydrží a dá se potom na kompost? Nevím, koho se zeptat, otec je starý zahradník, ale tohle nikdy nedělal. Kdybyste mi někdo dokázal poradit, budu vděčná.
03.10.2016 - 22:29 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
Česneková sezóna 2015 - 2016 dokončení. :):

Shrnutí česnekové sklizně za rok 2016...

Po lety získaném realismu jsem si říkal, že budu spokojen, podaří-li se mi překonat metu 300 kg sklizně česneku. Nevyšlo to jen těsně, tedy zůstávám v naději na světlé česnekové zítřky..;)

Celková sklizeň - cca 295 kg (možná ještě vykopu něco zapomenutého, ale 5 kg to asi nebude, uvidíme. :)

havel - 102,11 kg ze 4052 stroužků a 35,75 kg sadby, čistá váha stroužků 33,08 kg, průměrná váha cibulí 25,2 gramů.
havran - 73,22 kg ze 3294 stroužků a 33,92/32,34 kg, průměrná váha cibulí 22,23
bjetin - 42 kg ze 1800 stroužků a 10,83 kg/8,87 kg sadby, průměrná váha 23,3 gramů
lukan - 77,22 kg ze 3615 stroužků a 20 kg/18,02 sadby, průměrná váha 21,3 gramů.

Musím říci, že jednotlivé odrůdy letos dopadly vzácně vyrovnaně, k mé nelibosti...:)

Minulý rok mě namlsala odrůda havel průměrnou váhou 40 gramů, letos se nic podobného neopakovalo.

Pro zajímavost - průměrná váha stroužků u odrůd lukan a bjetin byla cca 5 gramů, průměrná váha stroužků u odrůd havran a havel se pohybovala od 7,34 až do 11 gramů a přesto jsou výsledky nezávisle na velikosti sadby srovnatelné.

Zdá se být stále pravděpodobnější, že půdní a povětrnostní podmínky hrajou mnohem větší roli než průměrná váha stroužků, což přirozeně nabádá k testování do dalších let..

Má statistika není zcela přesná, ledacos se mi letos pomíchalo, ale rozhodně nedošlo k chybám v řádech. +- vše sedí.

Z pěstitelského hlediska vzhledem nízkému množství stroužků v poměru k množství sadby u odrůd havel a havran dopadly nejlépe odrůdy lukan a bjetin.

Ze spotřebitelského hlediska je však jasné, že havran a havel vycházejí lépe. :) 25/6 a 22/6 vychází lépe než 23,3/8 či 21,3/8-17.
29.08.2016 - 09:45 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
blbé je že se člověk učí pořád všechno znova od píky. ty zkušenosti jsou tak principiální a přitom stohy knih a to důležité k úspěchu si musí každý omakat sám. to co uměli dříve prakticky na vesnici všichni zcela přirozené a bez návodů a knih.
28.08.2016 - 11:41 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
anebo naopak nečinnosti.
jak dí masanobu fukuoka, nejvyšší stupeň zemědělství je když neděláte vůbec nic.
takový stupeň mistrovství ještě neovládám.
28.08.2016 - 10:00 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Super je, když je to rok od roku lepší, to člověka pak dokáže pořádně nakopnout k další činnnosti. :)
23.08.2016 - 21:30 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
to byla odrůda největšího česneku co jsem kdy viděl. fakt obrovské sazenice.
to co vyrostlo je tak 1/3 - 1/2 velikosti sadby ale i tak pořád větší než co jsem kdy sklidil. :-)
23.08.2016 - 19:52 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Zas takovou spotřebu nemáme, takže prodávám. Zatím většinou po známých, živnost na vedlejší činnost, už se nemůžu dočkat EET. Ale jelikož mám v plánu postupné rozšiřování a snad se to i docela daří, tak budu muset asi zapracovat na prodejních schopnostech. :)

Se zeleným hnojením mám trochu potíže v tom, že se ne vždy ujme, jak bych potřeboval.


Pěkné úlovky, já se k té velikosti dostávám postupně, letos už se dařilo i překročit metu 100 gramů, teď ještě dosáhnout toho, aby takových česneků byla většina a budu spokojen. :)
22.08.2016 - 11:01 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
česnek máš jen pro sebe anebo prodáváš?

taky mulčuju. ten samý důvod jinak nejsou žížaly a mikrobi. půda se splavuje živiny mizí eroze.. takže normální trávou a pak i zelené hnojení po sklizni.
nechávám plevel na zimu zapravím do země a nechám.
v podstatě na políčku zdánlivý bordel ale ten se vyplácí.

někdo i zelené hnojení, upřednostňuju posekanou trávu (nesmíjí být moc aby neplesnivěla) a nechávat plevel který na zimu zapravím. pak i dohnojit a přihnojovat jauchou.
http://hobby.idnes.cz/zelene-hnojen…
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
23.07.2016 - 13:46 | Filtr
(Býk) Deam
Po delší době přidávám něco nového

Prozatímní poznatky z pěstování česneku sezóna 2015/2016:

Podstatná část sklizně probíhala od minulé soboty do čtvrtka 21.7.

Zatím nedokážu odhadnout, jak velký bude výnos, ale už teď mohu přinést pár zajímavých informací.

Předminulý rok jsem se poprvé odvážil využít mulčování na rozsáhlejší plochu, tehdy šlo o cca 60 m2. K rozhodnutí jsem dospěl na základě četby odborné literatury..;) Tedy knihy Growing Great Garlic od Rona L. Engelanda. Na rozdíl od něj jsem mulč nechal až do sklizně, autor jej odstraňuje v době přibližně měsíc před sklizní, aby umožnil česneku co nejlepší podmínky pro dozrávání.

Potvrdil jsem si, že český česnek mulčem proroste stejně dobře jako ten americký;), navíc cibule měly zcela srovnatelnou velikost s česnekem nemulčovaným a opečováným ručním pletím.

Na základě zkušenosti jsem se rozhodl zamulčovat podstatnou část záhonů. Cca 265 m2 z cca 330 m2. Po prvních třech zamulčovaných záhonech jsem si uvědomil, že možná pokrývám záhony až v příliš silné vrstvě a zbytek jsem překryl jen tak, aby k došlo k úplnému zakryt, ale bez vrstvení.

Novinkou letošního roku je lukan, který byl sázen jen do tence pokrytých záhonů, tudíž nemohu posoudit, co by raději. Nicméně mám srovnání odrůd havran i havel. Obě odrůdy vykázaly mnohem lepší předsklizňový stav v záhonech pokrytých silnější vrstvou (po slehnutí cca 3-4 cm). Havran se dokázal poměrně dobře vypořádat i s vrstvou tenkou - značná část porostu byla ještě relativně zelená. Havel s tenkou vrstvou mulče byl ale o dost zaschlejší i přes to, že dle informací od šlechtitele by měl být sklízen kolem 20. července, zatímco Havran už kolem 15.

Nicméně značná část porostu zamulčovaného silnou vrstvou mulče jak v případě havrana tak i havla jevila dost známek toho, že by v zemi klidně ještě týden vydržela - hodně rostlin mělo ještě 5 - 6 zelených listů, občas i 7. Ohledně velikosti cibulí platí, že v průměru největší byly jak u havla tak u havrana právě pod silně zamulčovaným česnekem.

Co se týče metod, jak už u mě za ta léta bývá zvykem, pro přípravu záhonů jsem použil dvojitého rytí.Nejprve na jaře 2015 a pak ještě jednou v průběhu září a října, kdy jsem spolu s rytím do země zapravoval kravský hnůj od místních zemědělců (jde o součást metody, ideálně kompost, ale tolik kompostu jsem neschrastil). Minulý rok jsem ani nepoužil zelené hnojení (svazenka vratičolistá), bylo velké sucho. Vlastně tam, kde jsem jej použil, vzešlo až následující sezónu spolu s česnekem. :D

Když uvážím, že česnek byl sázen do záhonů, kde ještě několik let dříve nebylo nic než prostá louka a ještě dříve jen klasické pole od zemědělců, půda za sucha tvrdá jak kámen, sotva jedna žížala na rýč a se spoustou kamení, tak je vidět, že tyto metody, ač velice pracné, mají opravdu hodně do sebe.

Kdybyste viděli těch žížal, co bylo v česneku a pod mulčem, srdce každého milovníka přírody musí při takovém pohledu zaplesat. :)

Jako každý rok i letos se staly chyby, z kterých snad přijde poučení - musím si dát pozor a sázet česnek dále od krajů, sice si tím trochu snížím výnos na plochu, na druhou stranu budu moci snadno odstraňovat krajovou trávu, právě v krajích byl česnek stejně většinou malý a navíc se to obtížně udržuje. V podstatě jsem na údržbu těch krajů nakonec rezignoval, jen jednou jsem se to zkusil pokrátit.

Každopádně pokud už po prvním roce byl tak krásný výsledek, nezbývá než se těšit na další léta...:)

Abych však jen nechválil, už asi čtvrtým rokem mám záhony, kde pěstuju česnek v rozporu s doporučovanými pravidly stále na stejném místě. Z původních cca 70 m2 jsem to rozšířil na 200 m2, posléze ubral na cca 100 m2 a nakonec minulý rok dále ubral na cca 40 m2.

Ze 40 m2 jsem u jednoho cca 8 m2 velkého záhonu vysázel cca 500 stroužků v rozestupech 11x11, tentokrát bez přerušení zeleným hnojením, a čekal jak to dopadne. Vzdálenost byla zvolena na základě knihy Growing More Vegetables....od Johna Jeavonse, z této knihy s mnohem delším názvem, než jsem uvedl, mám dvojité rytí, nicméně zatímco dvojité rytí se jednoznačně osvědčilo, takto malé rozestupy zdá se nikoliv, byť to může do značné míry být jednostranným vyčerpáním půdy. Bude zajímavé zjistit výnos na m2, jestli se to přiblíží ke 2 kg z metru, každopádně na základě výsledku mohu říci, že tyto rozestupy se s ohledem na velikost česneku prozatím nejeví jako dobrá volba, každopádně pokusy budu dělat i v následujících letech.

Abych to shrnul, zatímco po prvních dnech sklizně jsem byl rozpačitý, po tomto týdnu jsem ohledně pěstování pln optimismu. :)

Další informace budu vědět až po zvážení/prodeji česneku, tak doufám milé čtenářky i čtenáři, že objednávky se jen pohrnou, ať mohu co nejdříve dát vědět o svých celkových úspěších i neúspěších.;)

Dodatek: Ještě důležitá informace k překrývání slámou, málem bych zapomněl na jeden z hlavních důvodů, proč vlastně mulčuju a proč mulčovat, nemusíte odstraňovat plevel, případně nemusíte používat herbicidy. U tenké vrstvy bylo znát, a je to vidět i v albu, že si plevel prorůstá poměrně snadno. Oproti tomu silná vrstva už byla docela oříšek. V obou případech jsem plošné odplevelování neprováděl - částečně z lenosti, částečně ze zvědavosti.

Co vyplynulo, pokud je dobře připravená půda s dostatkem živin, nemusí mít mírné až střední zaplevelení až tak hrozné důsledky na velikost cibulí, ale jak již jsem psal výše, silnější vrstva mulče vyšla z testování nejlépe.

P.S.

Fotografie ukazuje, že při dobře připravené půdě a vhodných podmínkách můžou vyrůst z jedné jamky i tři slušné cibule česneku. :1: Velká je hlavně ta první, ale i ty ostatní vzhledem k okolnostem dopadly dobře.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
07.07.2016 - 09:12 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » musiúa
masanobu - génius a zenový mistr.
07.07.2016 - 09:11 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
někdy se to dělá tak že se nechá jen ten kmen a z něj vyraší nové haluze ale je to masakr já bych do toho nešel nemusí to přežít a vypadá to hrůzostrašně takto ořezaný strom.
jestli to byl původně sad pak to jen prořezat podle pravidel. prosvětlit a ufíknout větve co rostou dovnitř.
06.07.2016 - 23:50 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele musiúa, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
sleduju tak napůl oka, nevím jestli ho tady nemáte Masanobu Fukuoka
https://www.youtube.com/watch/… pro mě.. :74:
06.07.2016 - 23:40 | Filtr
(Blíženci) tajga » Bosch
Dík, to jsem nevěděla, že se dá se stromy takhle čarovat. No ale ta odrůda musela být dobrá, protože kdo by si na zahradu vysázel plané jabloně? Tak snad postačí jen to prořezání, bylo by mi líto je nechat skácet.
05.07.2016 - 23:06 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » tajga
pokud původní odrůda byla dobrá tak jo. dobře hnojit a správně řezat.
pokud už jako planá vyrostla tak sotva. to v jedné generaci nenakultivuješ řezem.
musel by se naroubovat nový štěp/haluz na kmen to jsem už viděl i u velkých stromů.
jeden strom může mít i několik různých odrůd.
05.07.2016 - 23:03 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
jsou to takové ty plastové pásky za 30kč kus jen se nasadí instalace trvá asi 5 sekund.
já používám ale králičí pletivo protože jsem slyšel že prý zvěř nejde když ucítí železo a to je z toho pletiva cítit. zatím fakt ani neokusují listy když vyčuhují z toho pletiva nějak mají respekt. ale jak se sundá les je tady kousek hned v noci to objeví jako kdyby hlídkovali.
a kmínek má dýchat. takže nic přiléhavého.
05.07.2016 - 21:53 | Filtr
(Blíženci) tajga
Nemáte někdo zkušenost se zplanělými jabloněmi? Dá se prořezáním docílit toho, aby opět nesly dobrá jablka?
05.07.2016 - 20:55 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
To bude chtít vyzkoušet.

S těmi zvířaty jsou trable, letos jsem to zatím vyřešil tak, že jsem kmínek (u stromů volně na louce) obalil starými novinami a zatím to funguje.

Už jsem tedy koupil i oplocenku (jen kolem stromků), ale zatím jsem se nedonutil k instalaci.
04.07.2016 - 17:37 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
jo to je on. chuť výborná křehoučký dá se jíst jen tak po lupeňech.

lipku mi ožraly svinské srnky hned poté co jsem sundal ochranný obal na jaře myslel jsem že už daj pokoj ale ohlodali kmen přesto že všude okolo žrádla plno. snad ještě přežije.
03.07.2016 - 14:02 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
Ještě jednou lipka - celkový pohled. Letos budu určitě sázet další, spolu s dalšími stromy. :)

Bohužel fotoaparát má škráblý objektiv, takže ty fotky už nejsou, co bývaly..
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
03.07.2016 - 13:59 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
https://cs.wikipedia.org/wiki/…

To je ono?

To nevypadá špatně.

Dnes se musím pochlubit rozkvetlou lípou.

Fascinující samozřejmě není to, že lípa kvete, ale to, že mi rozkvetla už letos, přitom sázena byla v roce 2011.

Bádal jsem docela dlouho a podle zjištění lípa rokvétá nejméně po 15 letech. :1:



K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
27.04.2016 - 12:13 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
meerkohl, naprostá špička. kapusta/zelí bez péće stačí jenom trošku přihnojit je to trvalka.
už z ní beru lupeňe jsou křehké a velmi chutné.
jinak kromě šnitlíku zatím venku vlastního nic neroste.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
20.03.2016 - 12:27 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Letos už musím trochu nakročit podobným směrem. :) Dvojité rytí je super jako prvotní metoda na zakládání záhonů, ale na dlouhodobé udržování je to fakt náročné a navíc s těmi mikroorganismy je to pravda...
16.03.2016 - 23:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
tak tohle je jiná takhle pořádně vyhnojit záhon přikrýt hlínou a na to sadit.
http://us3.campaign-archive2.com//…

a letos samozřejmě sazení s maria thun výsevními dny.
podle menstruačního kalendáře přírody. :4:
http://www.amazon.co.uk/Mit-Mond-du…
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2024
Lunární kalendář
Luna v PannaPanně
ukázat kalendář »