Jiné následky koronaviru


19.03.2020 - 15:44
(Panna) Žihadlo
Jiné následky koronaviru
Od kolegů a kolegyň z oboru mám informace, jak začíná současná informačně-mediální masáž dopadat na psychiku lidí. Informací je strašně moc, často protichůdných. Na jedné straně pracují kospirátoři, na druhé ani prohlášení politiků nepřidala na důvěryhodnosti (roušky jsou k ničemu - noste roušky atd.), spousta zpravodajských serverů se řídí heslem, že čím vice šokují, tím více čtenářů přilákají (čím hůř, tím líp)...

Nedivme se apelům na to, ať komunikujeme se seniory, že jsou nejopuštěnější. Těm jde z toho hlava kolem a nikdo jim relevantně (pro ně) není schopen situaci vysvětlit. Odevšad se na ně valí jen hrůza.
Volejte nyní svým rodičům a prarodičům, nebuďte netrpěliví při vysvětlování. Pozorné naslouchání a věnovaný čas teď jim velmi pomáhá.

Velmi významnou skupinu, o které se však nehovoří, jsou pak ženy na mateřské resp. rodičovské dovolené. U nich se přidává i strach o blízké. Bohužel jak jsou uzavřeny doma, velmi mnoho času tráví na sociálních sítích, odkud se to na ně valí a valí... Mohou si připadat odolné, ale ani si nepovšimnou, jak tomu podléhají. Žijí v dost velkém stresu ohledně péče o dítě, jsou do jisté míry sociálně vyloučeny a najednou takové zprávy odevšad. Stres se násobí. Začínají ho přenášet na děti a mnohdy i na manžele navrátivší se z práce. Někdy zbytečně ujedou nervy a pohádají se, což za normální situace by se nestalo. To rozhodně situaci nepřidává.
Maminky na mateřské, prosím, odpojit se od internetu, sociálních sítí a online života vám nyní může jedině prospět. Vypněte wifi, ať nemáte nutkání tam lézt a věnujte se dětem a svým mužům! Skutečně důležité informace se k Vám vždy donesou, někdo je předá (třeba muž). Jste ochránkyně a bohyně, tak jimi buďte!
Mužové, buďte ohleduplnější ještě o trošku více. Buďte si vědomi, že nyní Vás ženy potřebují ještě více, že potřebují vaši pevnost a jistotu, bez níž nemůžete být oporou. Nepřehlížejte obavy svých žen, ale současně je neprohlubujte. Případně se nebojte upozornit nějak takticky, pokud to již vaše žena přehání.

Je zde spousta nemocných, kteří jsou nuceni přerušit své terapie, odložit operace... Člověk, který se již nemohl dočkat nějakého úkonu, který mohl zlepšit kvalitu jeho života může velmi snadno propadnout malomyslnosti, když jeho operace se odložila na neurčito. Totéž lidé s psychickým onemocněním, kteří nemohou na terapie a spousty dalších a dalších. Prosím, mysleme i na ně a pomáhejme, jak je jen možno, a buďme s nimi o trošku více trpěliví.

Jsou i další skupiny, na které to dopadá. Možná i na někoho z vás, kdo toto budete číst (a pokud dočtete alespoň sem). Nepodceňujte situaci! Je to opravdu veliká nálož stresu. Nehledejme v této situaci za každou cenu senzaci, nepředhánějme se za každou cenu v tom, kdo přinese zaručenější hrůzostrašnější informaci (zvláště když zaručená není).
I zde se hodně diskutuje. Ano, je to téma, je dobře, že se diskutuje. Jen sama pozoruji, jak někteří lidé na jedné straně se tváří, jak oni jsou v pohodě, na druhé straně nemluví o ničem jiném. Chce to doopravdy zklidnit, dát si odstup. Pokud jste skutečně tak v klidu, určitě nepotřebujete trávit diskuzí nad tématem tolik času.
Nerada bych, aby si někdo myslel, že tu nabádám, aby lidi nediskutovali. Aby neinformovali. Nechci nikomu radit, o čem a jak má diskutovat. Nabádám k tomu, aby se lidé zamysleli nad možnými dopady na druhé i na ně samotné. Tedy i nad formou sdělení. Protože z praxe vidím skutečně velký nárůst obav a lidé už se začínají hroutit. Buďme, prosím, opatrní na sebe, ale mysleme i na druhé. Ohleduplnost a laskavost jsou krásné vlastnosti. A že je někdo nepotřebuje ke svému životu ještě neznamená, že je nepotřebují jiní. A i toto je jen dočasné (přestože někteří straší tím, jak už zůstanou šrouby stažené a o svobodu že jsme definitivně přišli - toto přesně nepotřebujeme).

Držte se, meditujte, vysílejte dobré myšlenky. Přeji nám všem, ať je brzy lépe. :62: :74:

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
29.03.2020 - 09:27 | Filtr
(Býk) světýlko
:62: :79: :74: :68: :17: :15:
24.03.2020 - 11:08 | Filtr
(Blíženci) FungieD
Vypada to ze virus zabije i lidi, ktery jeste ani nedostali sanci se narodit :1:

Karanténu nepřežila oslabená manželství:

V některých čínských městech, která už zrušila zákaz vycházení, úřady přijaly nezvykle vysoký počet žádostí o rozvod

https://www.novinky.cz/zahranicni/…
24.03.2020 - 00:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » il*ča
Ale neni. Mozna jednou. Asi az my tu nebudem.
Kdo ma pak verit tem satel snimkum co2 nad cinou?
24.03.2020 - 00:31 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Žihadlo
No vidis nikomu se neda verit. Bylo to i ve zpravach.
23.03.2020 - 19:35 | Filtr
(Rak) Elisa001
Děkuji za tvoje zamyšlení, jasné, stručné a vyzývavé :15: :27:

Tady je zajímavé pozorovat ty různé charaktery, to napadání našich starších spoluobčanů tebou taky

uvedené, to je opravdu k zamyšlení, pro mě jsou tito jedinci šokující i kddyž vím že jich je opravdu hodně a jsou všude.

Dobré je, vzít si z toho do všedního života ponaučení.

Umět filtrovat lidi je důležité, jinak se rychle ocitneme ve špatný čas na špatném místě.
23.03.2020 - 18:52 | Filtr
(Blíženci) il*ča » Bosch
https://www.idnes.cz/zpravy/…

Ale bylo by to hezké :4:
23.03.2020 - 17:29 | Filtr
(Vodnář) Putes » Elisa001
Co to je vevyděla? Že by neviděla? :43:
23.03.2020 - 10:53 | Filtr
(Panna) Žihadlo » Bosch
A představ si, že to byl taky kec (s tím delfínem). :24:
20.03.2020 - 20:17 | Filtr
(Rak) Elisa001 » Bosch
V Benátkach nad Jizerou jsem se narodila, ale delfina jsem nikdy nevyděla.
19.03.2020 - 16:53 | Filtr
(Kozoroh) O coroně se nebavím a jsem na to hrdý
Hezky napsáno. A pravdivě. Díky. :15: :30:
Jedu domů, věnovat se ženě a dětem, jak píšeš. :62:
A dobrovolně a bez mučení si dávám koronavirus (Covid 19, Corona atd.) na blacklist a do diskuzí o něm se od teď nezapojuji :76: (kromě vtipných hlášek :20:).
19.03.2020 - 16:44 | Filtr
(Panna) pine70
Nevím, kam to dát, ale sem se taky docela hodí. Stojí za poslech.

https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
19.03.2020 - 16:39 | Filtr
(Býk) Sám jseš corona
To je hezké čtení, díky. :17:

Taky sleduju, co se z lidí valí, naštěstí se ke mně valí tak 90% pozitivity na 10% negativity, takže jsem vděčná svému okolí za aktivní přístup k pozvednutí lidských myšlenek, jsem vděčná za motivování k činorodosti, za kurzy k poslání, tvoření, cvičení těla a duše, a všechno je to na radostné vlně. Sounáležitost vnímám víc než kdy dřív.

Člověk je ale v jednom kole, a nedokážu si představit, že bych už teď měla vlčata školou povinná. Smekám přede všemi, co chodí do práce, pak ještě po nocích učí děti a zároveň stíhají obstarávat i všechno ostatní, nač byli zvyklí a k tomu šijí roušky. :15:
19.03.2020 - 16:34 | Filtr
(Rak) Loreena Mckennitt » Bosch
:61: :61: :61:
19.03.2020 - 16:28 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Hele a predstav si v benatkach se uplne vycistila voda objevily se ryby a jsou tam nahle i delfini.
19.03.2020 - 16:25 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Hlavne nesmis nicemu a nikomu verit. Usit si svoji rousku, nakoupit zasoby, a pripravit se na karantenu. Nic lepsiho se neda delat.
Respirator nesezenes, gumove rukavice ani desinfekci taky ne, seniory nevychovas aby zalezli a zamkli se na 3 mesice.
Musis jednat tak jak je to v dany moment mozne. Svet nezachranime je nutne to nejak preckat a pak..bude podzim.
Neco to prinese i to draze vykoupene neco dobreho.
Nekteri z nas se pozastavi nad tim co ma pro ne hodnotu. Vetsina pojede v kolejich zas dale.
Nekde ten clanek od Sedlacka mam napsal na tohle tema dobrou vec..


Výhody nevýhod aneb nenechte si karanténu protéct mezi prsty

Kašli na psaní článku, je apokalypsa, říká mi včera kamarádka. Je čtvrtek odpoledne a už teď je cítit, jak město ztichlo a ustalo ono Komenského kvaltování, které prý jen pro hovada (míněno dobytek) dobré jest.

Je to vlastně nepředstavitelné, mávnutím proutku celá společnost přejde do mírně postapokalyptického režimu, nastane přepnutí do jakéhosi spořicího režimu. Nedozírné důsledky na ekonomiku shrnuje téměř každý článek, není divu, něco podobného se za našeho života nestalo, jestli vůbec někdy nastal takto globální halt.

A tak využijeme situaci, se kterou se stejně nedá nic moc jiného dělat. Já osobně se chystám podívat se po dlouhé době na vy(k)lidněné Staroměstské náměstí, být bez turistů turistou ve svém vlastním městě a projít si Královskou cestu. Možná se dokonce podívám až na Václavák. Chci vidět zavřenou večerní Prahu bez všudypřítomných zurčících hospod a dunění divadel a vábení popcornu z multikin. Svět se scvrkne v jakési své nutné minimum. Jo a s gustem si projdu Karlův most.

Suspenze kvaltu

Podívejme se na to z té pozitivní strany. Svět si udělá šábes. Města se uklidní. Člověk se suspenduje a vrátí zpět trochu do své kůže, do svých vlastních lidských rozměrů. Za chvíli se nám dost pravděpodobně začne stýskat po turistech, až zjistíme, jak je to město bez nich pusté. Vyřeší se problém s vyhrožováním a rušením letadlových linek z Číny. Možná si po pár týdnech sebeostrakizace dokonce začneme vážit globalizace, jejíž výhody pro nás byly tak automatické, že jsme na ně skoro zapomněli.

A hlavně: budeme mít čas na své děti. Budeme mít čas na své blízké, tak jako kdysi. Předpokládám, že čas se zpomalí a bude se vléct a táhnout líně jako med. Budeme se opět zvát na návštěvy domů a vařit si navzájem večeře. Uvědomujete si, jak rychle a bez vděku jsme se naučili chodit do restaurací a nechat, aby nám vařil někdo jiný? Ekonomika si odpočine a leckde se vyčistí zamořený vzduch. Člověk se stáhne ze svého širokosáhlého rozcapení po celém světě zpět do svého přirozeného prostoru. Čeští funkční alkoholici si zkusí, jaké to je, být bez hospod, bez večerního točeného piva. Možná vzroste porodnost. Bude čas na přečtení všech těch knížek. Na dodělání všech projektů, které člověk odsouval. Bude víc času na přemýšlení, na večerní černé hodinky, jak o nich zpívají Suchý a Šlitr.

Vláda a podniky konečně pořádně pohnou s prací z domova. Pamětníci si vzpomenou, jak vypadala naše města před otevřením hranic. Uvědomíme si hezky, jak je naše vyspělá společnost křehká. Vymyslí se nové formy málo nebo zcela bezkontaktního pozdravu. Zlepší se vědecká spolupráce. Můžete po večerech začít s novými koníčky, nenechte si karanténu protéct mezi prsty. Přestanou problémy s rušením nočního klidu. Jistě zjistíme, že život bez večerního kulturního programu má i svá kouzla. Bude čas, plno času. A budeme doma. Hodně doma. Prostě nás nepochybně čeká zážitek života.

Mnozí ušetří. Kritici konzumu budou mít své jaro milosti, odpůrci velkých davů a hluku budou mít žně. Pro ty, kteří si stěžují na příliš rychlé tempo moderního života, máte měsíc svého života. Z velkých měst se stanou sousedské vesnice. Z globální vesnice zbude jen vesnice (ale s připojením na internet).

Masivní vykolejení do klidu

Člověk má být vždy rád, když jej něco vykolejí z automatické rutiny, a toto je opravdu masivní vykolejení, vykolejení do klidu. Najednou budeme muset vyplnit ono prázdno sami sebou, to prázdno, které nastane, když umlkne múza a hluk lidí, když ze života odpadne ona sportovní, umělecká, společenská, cestovní a jiná "nadstavba", se kterou jsme se tak sžili. Možná se naučíme být více sami se sebou, sami sebou. Možná se naučíme lépe kontemplovat, a když ne, bude aspoň čas na vytřídění oněch fotek, nastřádaných za tolik let.

A pak ta radost, až se to všechno zase rozjede. A zase budeme díky své povětšinou zbytečné práci vědět, jaký máme životní smysl, a budeme se moct vrátit k zahlcení onoho vnitřního hlasu, který nejvíce mluví v klidný podvečer, na sklonku dne.

Tomas Sedlacek
19.03.2020 - 16:14 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
:25:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
19.03.2020 - 16:06 | Filtr
(Váhy) Buddha/2
:15: :5:
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2020
Lunární kalendář
Luna v RakRaku
ukázat kalendář »