Astrologie - fikce nebo věda


28.06.2018 - 12:23
(Panna) TomVysehrad
Astrologie - fikce nebo věda
Proč není astrologie uznanou vědou?

Dá se brát i tak vážně?

Zajímají mě názory a případné důkazy, že by mohla být.

Kdo vymyslel definice povahových rysů znamení, je to snad z pozorování chování tisíců jednotlivců v daných znameních napříč kulturami?

Ascendenty, descendenty, numerologie, proč? Proč právě takto? Z čeho to vychází, kdo s tím přišel?

Rozhodně nic neshazuji, spíše pátrám.

Díky :)

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 2 1
Řazení:
29.06.2018 - 23:17 | Filtr
(Ryby) MG34
Astrologie není věda, protože je to folklór.

Přesto se dá i tak brát vážně (ostatně jako se třeba v Kyjově bere smrtelně vážně ten jejich folklórní Krůžek).

Vědou by to mohlo být, kdyby mezi "experty" panovala shoda a interpretace horoskopů by byla prokazatelně funkční (ani jedno ale zdaleka neplatí).

Zbytek nevím a ani neřeším, protože je to ten folklór.
29.06.2018 - 21:02 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Kannál
a Jára Cimrman
29.06.2018 - 20:08 | Filtr
(Střelec) Kannál » TomVysehrad
No kdyby sis dal tu praci a nebyl liny,zjistil bys ze dle mnohych osvicenych hlav skutecne vedomosti vlastnit nelze. ke studiu-Einstein,tesla,miles davis apod.
29.06.2018 - 15:44 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » TomVysehrad
když jsi zde jako panna pak je to ten bulvár
interpretace je naopak nejlepší když se zbavíme hodnotících kritérií
švejk(hašek) pojmenovával věci reálně, dá se říci astrologicky bezvadně
chce to jen trochu nadhledu a odosobnění
29.06.2018 - 13:46 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Sosna zvlčelý
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
No ja som tiež rada že tu Player je, ma iný pohľad na veci, no chcela som poznať odpoved.
29.06.2018 - 13:45 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » TomVysehrad
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
No ja si myslím že ak si niekto prečíta aj tu pri rozbore svojho radixu tie veci okolo tak musí brať do úvahy že to robil stroj a teda automatický podľa pokynov ale nezistil všetko a preto si myslím že brať tie veci hned na začiatku ako veľké fakty je dosť mylné. Ja som až po rokoch zistila že to čo som nesúhlasila s opisom môjho radixu malo význam a vysvetľujú to iné veci.
Tak si stále myslím že ak je to skutočne dobrý astrolog ktorý sa zaoberá viacerými vecami a nie je iba úzko zamerany môže pomôcť nasmerovať človeka a určite mu tým neublíži lebo vie ako to ma podať aby to bolo tak aj chápané.
29.06.2018 - 13:18 | Filtr
(Lev) Orfanikus
Já myslím,že lepší/přínosnější,než se jiných na jejich názory ptát,je studovat
SAM,nějak prosakuje z toho co píšete,že "nemáte čas".
Myslím,že jakýkoliv "výcuc" z mnoha astrologických knih by vám stejně nepomohl
ve smyslu,že byste začal astrologii v krátkém čase "věřit".

Pokud pátráte a pátráte vážně,čas si na studium najdete.
Můžete od září třeba nastoupit do kvalitní astrologické školy
s dobrým pedagogickým vedením a tam vědomosti získat a udělat si časem závěry.
Nejsem agentem žádné školy.

Nevím,kdo by tady měl takové množství volného času s Vámi o všech Vašich
otázkach obsáhle korespondovat,ale třeba někdo se najde?

Orf.
29.06.2018 - 13:09 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » TomVysehrad
Jak píšeš ještě jinde, že Tě na astrologii dráždí to, že si třeba ztotožňujeme s napsaným a přebíráme to, takže pak to vapadá, jak astrologie souhlasí, tak to asi nebude problém astrologie jako takové, ale jedince jako takového, ne?
Navíc může takto manipulovat (úmyslně i neúmyslně, vědomě i nevědomě) i věda (vědci)! Třeba medicína: když Ti někdo řekne, že máš tu a tu nemoc a dávají ti měsíc života, max. dva, tak asi změníš plány. Budeš jim věřit a přizpůsobíš svůj zbylý čas.
A když ti pak řeknou, že došlo k záměně vzorku, že to nebyl Tvůj vzorek a že se omlouvají, protože ty umřeš už za dva dny, tak Ti bude líto, že Ti dali tolik a tys toho stihl méně, než jsi mohl. :21:
29.06.2018 - 13:03 | Filtr
(Rak) dan162 » TomVysehrad
Astrologii bych nepřeceňoval. Žádná "přidaná" paseka se totiž nedá způsobit. Labilní jedinec když nepůjde za astrologem, tak si přečte "dámský časopis" nebo poslechne hospodské kecy nebo bude slepou příbojovou vlnou a bude to stejné, liší se jen vnější vlivy, které uposlechne. Kdo je svůj, tak vlivy vyslechne a proseje. Změny na sobě samém poháněné zvenku u labilních jedinců nemají žádné trvání, a u lidí zakotvených v sobě taky ne, protože jsou jen inspirací. Asi něco jako "měl bych více cvičit". Stejně to, jaký jsem, vyhraje, důležitý je vnitřní přístup, jak co beru, přijímám, čeho se bojím, od čeho odtahuji...

Velkou roli bych dal u sebepoznání, zkus vzít astrologii jako inspirativní pomůcku k pochopení sebe. Co mne naplňuje, co je mi blízké, jak funguju, proč mi co dělá problém, kde jsem omezený...
29.06.2018 - 13:00 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » TomVysehrad
Tady jsi se dotkl i Ty jedné podstatné věci: "A psychiku člověka ovlivňují i tak vzdálené věci jako planety..." (Mléčnou dráhu vynechám).
Třeba já na toto mám jiný názor. Pro mne planety jsou jen symboly, nikoliv činitelé jakéhokoliv dění na Zemi; výjimkou jsou Slunce a Měsíc, jejichž účinky jsou měřitelné fyzikálně a prokazatelné i v psychologii (existují statistiky, že například za úplňku narůstá procento sebevražd, citliví jedinci jsou labilnější aj.).
A těmto symbolům v jejich kombinacích hledáme odpovídající výklady.

Oproti tomu mnoho astrologů naopak vysvětluje astrologii jako obor zkoumající vlivy planet na člověka - planety jsou aktivní činitelé, změny aktivně působí.
29.06.2018 - 13:00 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » Sosna zvlčelý
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele ., který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Někdo si prostě dobrovolně zvolí být blbcem. Je to žití potom takový nezodpovědný a tím i lehčí.
Takže souhlasím - nemrhej časem. Vidoucí jsou jen ti, co věří. A hlavně ti, co se pořád učí.

Jak ráda říkám, a vždy to platí - co člověk kritizuje, tomu nerozumí. :1:
29.06.2018 - 12:59 | Filtr
(Panna) TomVysehrad » player
"Faktem je , že lze zkrátka vypozorovat rozdíly povah , jestli se někdo narodil v horkým červenci , vlhkým řijnu , zmrzlým lednu...to asi jo."

s tímto taky spíše souhlasím, že má na člověka vliv do jaké části roku se narodil a podle toho je buďto méně starostlivý nebo více, atp.
29.06.2018 - 12:58 | Filtr
(Býk) player » TomVysehrad
No přesně...

Kdyby mi z Najdise či odkudkoli poslali klidně padesátistránkovej dotazník , abych vyplňoval údaje , a pak to nechali zpracovat výkonný computer , tak by to vyletělo ven.

A pak by se vidělo. Pokud by všechny ty jednotlivé aspekty měly přes 90% , bylo by vypovídající , že to nějaký smysl má. Protože 10% statistická odchylka , může bejt. Je to hodně , ale dejme tomu.

Ani pak by z toho nebyla věda , ale aspoň by se to někdo vědeckou formou pokusil potvrdit , či vyvrátit. Ale pokud by vyletělo , že sluneční znamení má 77% , Jupiter tam a tam 65% , Neptun v sedmým domě 49% , tak už to celé je opravdu jen ztráta času.

Navíc - tady se furt bere ten sumerskej základ , jenže zemská osa tehdy byla ve zcela jiném náklonu , takže podle siderickýho horoskopu bych já měl bejt Beran a to teda ep ep...já padám. :4:
29.06.2018 - 12:56 | Filtr
(Panna) TomVysehrad » player
Musím v obou tvých dalších příspěvcích opět spíše souhlasit :) asi budeme oba spíše analytické osobnosti, kde převládá rozum nad city, kdežto u lidí s jasnou vírou v astrologii převládají asi spíše emoce.

Mě ta astrologie hlavně dráždí v tom, jestli si opravdu přišíváme to co čteme v charakteristikách nebo to opravdu popisuje jací jsme.
29.06.2018 - 12:53 | Filtr
(Býk) player » dan162
Máš pravdu.

existuje teorie , že celý vesmír je holografické kino pro duše a ty si tu realitu tvoří sami. V tomto bodě by šlo říci , že když někdo věří v postavení planet při prvním nádechu - tak to tak v jeho realitě zkrátka fungovat bude.

Kdo ví , jak to všechno (ne)funguje?
29.06.2018 - 12:51 | Filtr
(Panna) TomVysehrad » player
Ano taky bych potřeboval ty statistiky, protože ty přece v dnešní době není problém získat od tisíců respondentů, pokud by znal někdo odkaz sem s ním :)

Já bych ji neodsuzoval, je to pro lidi koníček, pomoc místo katolické církve atp. každému to může nějak pomoci ta víra v nějaký vesmírný systém, ale také uškodit. Mylně se identifikuje podle hvězd a bude třeba dodržovat nepřirozené návyky, které mu "hvězdy" poradily.
29.06.2018 - 12:49 | Filtr
(Býk) player » TomVysehrad
Faktem je , že lze zkrátka vypozorovat rozdíly povah , jestli se někdo narodil v horkým červenci , vlhkým řijnu , zmrzlým lednu...to asi jo.

A ještě jeden dovětek.

Zatímco astrologie není věda , tak je tu jeden paradox : erudovaný astrolog (i když jeho erudici zpochybňuji) je zpravidla vynikající vědec analytik. Dopodrobna tu kružnici prozkoumá , dá si s tím mravenčí práci. Tudíž atrologové rozhodně nejsou hlupáci. Jen prostě na jisté křižovatce zabočili do slepé uličky , ale zábavné uličky. I když si to vystudovali sami večerním samostudiem.
29.06.2018 - 12:46 | Filtr
(Panna) TomVysehrad » Kannál
Vědomosti může poskytnout jen ten kdo je má.
29.06.2018 - 12:45 | Filtr
(Panna) TomVysehrad » dan162
Dane taky to tak cítím a právě mě zajímá, kolik paseky se dá natropit víře ve špatně vypočítané cosi a jak to může zamávat s labilními jedinci nebo je tlačit do různých aktivit a změn na sobě samém.
29.06.2018 - 12:43 | Filtr
(Panna) TomVysehrad » TriVJednom
"A sluneční znamení můžou být takovou pomůckou při rozlišování psychologických typů lidí. Astrologie je hodně o psychologii. A psychiku člověka ovlivňují i tak vzdálené věci jako planety v Mléčné dráze."

Díky tady ses dotkla toho jak to vnímám a snažím se použít v praxi. Ta poslední věta je asi dost těžko prokazatelná nebo vysvětlitelná.
29.06.2018 - 12:41 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » player
Inu pokud se chce podle toho provdat, tak co? Nebo Ty nejíš nic, co víš, že není úplně neškodné? :3: Máme svoji zodpovědnost, sami si následky neseme na bedrech. I když někteří se je snaží hodit na druhé a sami si svoji zodpovědnost nepřipouští. I tak je doběhne.
29.06.2018 - 12:35 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » player
Plájo, o těch statistikách jsem psal výše. Nebo jak by sis je představoval Ty? Pořád říkám, že to není o tom, aby někdo řekl: aspekt toho s tím - význam - shoda v % populace... Kombinací je mnohem více (aplikační, separační, levostranný, pravostranný, z domu do domu, ze znamení do znamení, mezi vládci domů... Není to aspekt jedné planety s devíti dalšími planetami, tedy 9 kombinací krát několik možných aspektů, ale mnohonásobně více.
Množství literatury, které zmiňuješ jinde, je vodítkem do začátku. Naučí základům významů, ale nikoliv používání. Ne každý, kdo studuje astrologii, s ní bude kdy umět pracovat. Já nikdy nebudu profi astrologem a taky nikdy nebudu muzikantem, abych se tím mohl živit, ale zpívat si budu rád. Ale abych věnoval zbytek života shromažďování důkazů pro Tebe, že a jak astrologie funguje? Mám tě rád, ale před Tebou mnoho dalších a některé úplně nejvíc. Ty nebudu šidit o city a svůj krátící se čas pro Tebe. To si nás radši označuj za šarlatány a bláhovce, když se nechceš snažit sám. Ale víc to vypovídá o Tobě, než o nás.
:36:
29.06.2018 - 12:34 | Filtr
(Býk) player » Sosna zvlčelý
A největší prdel na tom je , že jak jsem přišel sem , tak od tý doby se stejně každýho zeptám , v jakým je znamení a kde má ascendent. Takže jsem absolutně nevěřící věřící.

Protože tam je , že to spíše funguje , než nefunguje. To , že na někoho vůbec neseděj jeho rozbory , jest fakt. Holý fakt. Nahá fakt. Nebo-li mě to kapku oblblo.

Řeknu tak - je to taková neškodná zábava , dokud si někdo nechce přes hvězdičky léčit rakovinu či se provdat.
29.06.2018 - 12:31 | Filtr
(Rak) dan162 » Kannál
Astrologie podle mne není věda, protože nepoužívá vědeckou metodu hypotéza-pokus/důkaz, exaktní výpočet efemerid nestačí aby byla vědou. Hlavní strom poznání/interpretace totiž je empirie, zvyk, jakýsi souhrn subjektivních postojů.
29.06.2018 - 12:24 | Filtr
(Rak) dan162 » player
Můžeš. Vztah máme k čemukoliv, i k tomu, co reálně neexistuje. Vztah i k černé díře máš, máš svůj pocit, hodnocení, postoj, dojem. Vztah je totiž jen uspořádání v naší hlavě, nic reálného.
Příspěvky: 49-25 24-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna ve Vodnář Vodnáři
ukázat kalendář »