Svoboda internetu - končí?


27.06.2018 - 06:43
(Štír) Nalia de Chava
Svoboda internetu - končí?
Kdo o tom něco ví?
Poslední dobou nesleduju dění a toto na mě vyskočilo dneska.

https://www.studenta.cz/life/…

https://www.lupa.cz/clanky/…

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
10.07.2018 - 12:44 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » kocour_mivik
Nepokračuje, u nás to bylo zamítnutý. :1: Vždycky se ale může všechno ještě změnit. Směrnice nějaká bude, ale bude se ještě upravovat. Aspoň takhle jsem to vyrozuměla.
10.07.2018 - 12:31 | Filtr
(Kozoroh) kocour_mivik
Vazeni spoludiskuteri,
nevite jak to pokracuje ?
29.06.2018 - 02:49 | Filtr
(Ryby) pozemstan » Laki
to je irrelevantní, protože tihle se zrovna těžko budou hlásit o nějaká autorská práva :3:

nehledě k tomu, že pod jejich chýší může být klidně velké ložisko zemního plynu a tím je tvůj předpoklad na vodě...

EDIT: jinak takhle to začíná - jeden si (aby přežil) založí malé políčko v drsné přírodě, pak se přidá další a další a další a najednou místo už nepatří všem - tzn. došlo ke krádeži a je jedno, že se vina dělí mezi spoustu lidí - to ji nijak nezahlazuje
29.06.2018 - 00:16 | Filtr
(Panna) Laki » pozemstan
koukam ze filozofie a pravo se zasadne rozchazi :4:

nenazyvala bych parecek co si nekde na Sibiri postavili chysi a obdelali kousek pudy aby prezili "uzurpatory"
28.06.2018 - 13:50 | Filtr
(Ryby) pozemstan » aktigram
Ano, dá se to říct i takto jednoduše.

Autorské "právo" je jen legalizovaná rozpínavost něčího ega do prostoru (myšlenek a výtvorů), který z principu patří všem. A tím prostorem zdaleka nemyslím Internet (i když v souvislosti s tématem příspěvku se to přímo nabízí).
28.06.2018 - 07:06 | Filtr
(Rak) aktigram » pozemstan
Myslím že veľakrát ti vôbec nerozumiem a predsa sú veci v ktorých mám jasno a to je jedná z nich, všetky autorské zákony je ta najväčšia hlúposť.
27.06.2018 - 17:54 | Filtr
(Ryby) pozemstan » Laki
Předně se na žádném takovém "přikázání" neshodneme - koncept vlastnictví čehokoliv je v tomto světě uměle vytvořený a udržovaný byl dříve z pozice síly a dnes spíše tak nějak v návaznosti a setrvačnosti. Zdání legálnosti se vytrácí ve chvíli, kdy se přes řetězec "vlastníků" dostáváme k prvotnímu - zloději, uzurpátorovi - který si něco na začátku přivlastnil - ať už půdu, nerostné zdroje, práci někoho jiného, atd. Všichni v tomto světě tedy obchodujeme POUZE s kradeným zbožím a jsme součástí tohoto systému, jsme zloději - a naopak se tedy shodneme na tom, že krademe všichni bez rozdílu, je to nutnost, jinak bychom se nepohnuli z místa. Jen je otázkou, jaká pravidla v těch zlodějinách aktuálně nastavíme - tohle se stále vyvíjí a není to nikde dané, jak to má "správně" být.

Další věc - "držitelé" autorských "práv" si situaci velice rádi zjednodušují - ono totiž SKUTEČNĚ dokázat, že někdo je autorem něčeho, není vpodstatě priniciálně možné - třeba nikdy nelze vyloučit, že někdo dříve nepřišel s něčím podobným - když se budu držet pozemských měřítek. Všechny ty samozvané patentovací úřady a kolektivní správci si doslova uzurpují patent na rozhodnutí o něčem, co z principu rozhodnout nemůžou.

Dál - jedním ze základních atributů krádeže je to, že okradený o něco přijde. Což je rovněž neprokazatelné - tragikomické pokusy typu "film si stáhlo 500 lidí, tedy škoda činí 500x maloobchodní cena filmu" jsou úplně mimo - resp. není to žádný skutečný důkaz - je to prostě fabulace.

Další věc - píšeš "chránit autory" - když pominu kontroverzi ohledně autorství, tak přijímaná opatření nejsou ve prospěch autorů, ale držitelů autorských práv - což je obrovský rozdíl. Přenositelnost autorských práv je zhovadilost. To je jakoby někdo přenášel/prodával rodičovská práva. Chránit držitele autorských práv (ne autory) rozhodně nemá smysl.

A k samotným "autorům" - proč je nutné je chránit? Protože by nás svými "díly" přestali spamovat, kdyby nevydělávali? Je to tak šílená hrozba? :3: V dnešním světě je tu spousta lidí, co rádi tvoří zadarmo. Alespoň zbude více místa pro ně. Ve společenském zájmu je tedy naopak veškerou právní ochranu tohoto typu zrušit a spíše se soustředit na podporu sdílení již hotových autorských děl a vědeckých patentů atd. Jak je možné, že vedle sebe existuje Windows (za peníze) a Linux (zadarmo)? Proč tedy když to jde zadarmo chránit někoho, kdo si uzurpuje peníze?

K čemu na závěr směřuju - není to o tom, co je "správné" (takový dojem se snaží vyvolat lobby kolektivních správců autorských práv), ale co je pro celou společnost aktuálně přínosem - a to je čistě politická volba. Nic víc, nic míň.
27.06.2018 - 15:59 | Filtr
(Panna) Laki » pozemstan
tak nejprve se shodneme na prikazani Nepokrades

asi ma smysl chranit autory pred piratstvim

jak funguje Osa netusim, verim ze driv nebyla spousta veci koser - pred EU
27.06.2018 - 13:18 | Filtr
(Ryby) pozemstan » aktigram
Tak - reálně žádné autorství není. Vazba ego vers. dílo nemá žádnou exkluzivitu.

A zajímavé je i to, že za ty autorská "práva" se často nejvíc bijí ti nejméně originální "tvůrci" (kteří se "dost silně inspirovali") anebo dokonce nějací "držitelé práv" (kteří je zdědili nebo koupili, atd.) - to už je úplně absurdní, když se autorské "právo" převádí na zřejmého neautora (v běžné chápaném slova smyslu).
27.06.2018 - 12:37 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » player
Nesahej mi na kolínko, tam je samá kost... :61:
27.06.2018 - 12:26 | Filtr
(Štír) Nalia de Chava » Khalia Zvlčelá
Chápu. Jak říkám, mám smíšené pocity a beru to z globálního a dlouhodobého hlediska. To víš no, mentální tělo mám extrémně aktivní a tohle ho zaměstnalo :4: Netrápím se, ale je to rozhodně něco, co mě donutí zbystřit.
27.06.2018 - 12:22 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » Nalia de Chava
Já to chápu. Ale já už bohužel neumím rozmýšlet pesimisticky, a rozhodně si nedokážu lámat hlavu s něčím, co tu ještě ani není. V praxi může být ledacos úplně jinak, než jak se tam píše.

"Co když namaluješ něco, co bude podobné jako něco, co už vytvořil někdo jiný a internet ti to prostě odmítne zobrazit?" - tak to prostě veřejně nenahraju, no. Zboří se svět? Nezboří. :3: Zakázky většinou posílám soukromě, osobní tvorbu dělám pro sebe. Veřejný nahrávání je především moje dobrá vůle. :4:

Tímto zákonem by se technicky dalo lépe zamezit tomu, aby někdo stahoval cizí obrázky a dával je jako potisky na svoje předměty, který pak prodává. To mi přijde jako dobrá věc.
27.06.2018 - 12:18 | Filtr
(Štír) Nalia de Chava » Khalia Zvlčelá
No víš, ono to má dvě strany mince. Co když namaluješ něco, co bude podobné něčemu, co už vytvořil někdo jiný a nějaký pitomý automat ti to zakáže? Takhle to vypadá jako zdánlivá výhoda pro umělce a podobně. Dala jsem to sem jako info a neměla jsem moc v úmyslu diskutovat, ale mám z toho smíšené pocity, protože jakmile se začne s cenzurou, tak z toho kouká většinou vždycky průser z dlouhodobějšího hlediska. Mě to někdy přijde, že je to celé plán, zvykat lidi na utahování opasků, omezování svobody (samozřejmě anarchie už není svoboda, ani případné zcizování a přivlastňování si uměleckých děl a podobně). Ono je totiž velmi dobře známo, že kdo si počká, ten se dočká. Jakmile by byla omezená svoboda lidí příliš, tak by se děly demonstrace, výtržnosti atd. To nikdo nepotřebuje a (když to řeknu hodně ironicky) na to nemá nikdo chuť, takže stačí P O M A L U a jistě a úspěch je zaručen.

Máš pravdu v tom, že lidi aspoň vylezou z ulit (takže, brzo sraz v čajovně ve Šternberku/ce - nevím jak se to skloňuje :4:) anebo se taky může stát ( u méně inteligentnější leč bohužel početnější světové populace), že zůstanou tam kde jsou a nechají si vymývat mozky dál zbylou snůškou lží, která ještě na internetu zbude. To je samozřejmě dost extrém, ke kterému nemusí dojít, ale může.

Za těmito opatřeními je vždycky něco víc a většinou to nevidíme dříve než si uvědomíme jaký je jejich skutečný dopad na realitu našeho života a někdy ani to ne.

Většinou jsem optimista, ale tyhlety věci mi neštymují a myslím, že to má více mínusů než plusů. Ale uvidíme, všechno záleží na lidech. Člověk si nepřitáhne, co s ním nerezonuje, takže doufejme že stav společnosti je na takové úrovni, že tady po pár letech z toho nebude diktatura.
27.06.2018 - 12:11 | Filtr
(Rak) aktigram » pozemstan
Súhlasím s tým že nie sme autori ničoho, uvedomujem si aj moju tvorbu. Ja som sa rozhodla pre také šperky bláznivé a aká náhoda a objavila som jednú reportáž kde niečo podobné v tu istú chvíľu začala robiť iná pani, takže sme to iba stiahli - mali sme to v tom čase k sebe naklonené a aj ked som to robila podľa seba - teda žiadne schéma, žiadne kopirovanie tak aj tak to bolo odninakiaľ.
Reklamy na to ako je to piratské napaľovať CD u mňa vyvolal väčší záujem o napúaľovanie a vtedy som si dokupila aj napaľovačku, myslím že som nebola jediná ktorá to v tých začiatkoch tak cítila.
27.06.2018 - 12:01 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » player
:15: Ne asi :4:

Mně a mnoha jiným se tím ulehčí spousta práce, já si nestěžuju. Sice z netu zmizí kopa srandy, ale tak co. Sranda se dá dělat i jinde a jinak. Třeba lidi konečně vylezou ze svých virtuálních realit a mrknou se i ven :15:
27.06.2018 - 11:33 | Filtr
(Býk) player » Sosna zvlčelý
To už jsem sežral...
27.06.2018 - 11:31 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » player
Zkus dát na FB fotku toho uzeného kolena. Jestlipak to taky stáhnou, že to někteří nejedí ať už z přesvědčení, zdravotních důvodů, nebo náboženského vyznání? :61:
27.06.2018 - 11:23 | Filtr
(Býk) player
Já včera na facebook pověsil do jedné diskuse nick knížky zajímavé k přečtení. Jako doporučenou četbu (C.Blackledgeová - Vagína). Vzápětí mi fejsbůk oznámil ale , že onen obraz vidím jenom já , že je to nepřípustné. Přitom to bylo normálně z databáze knih.

Ale takhle - že by mě to nějak nasralo , to zase ne. Prostě maj nějakýho robota , kterej cosi hlídá , no...večeře (uzené koleno) mi chutnala stejně jako převčírem.
27.06.2018 - 10:56 | Filtr
(Ryby) pozemstan
Kolektivní správci "autorských práv" jsou jeden z morů dnešní doby. Už od dob OSA - vzpomínám si, že před 20 lety jsem organizoval festival se vstupem zdarma, kde hrálo několik skupin svůj vlastní(!) repertoár. Musel jsem ale přesto zaplatit (a peníze si mezi sebe přerozdělili Jandové, Gottové a jim podobní). Ty kapely z toho samozřejmě neviděly nic.

Později si ti samí kolektivní správci prosadili výpalné z každého prodaného média - CD, DVD, paměti do foťáků atd. Nikoho nezajímá, že to máš pro vlastní autorská díla - fotky, svou hudbu, atd. - přesto zaplatíš výpalné Gottům, Jandům a podobným. Ale má to jednu kompenzaci - autorská díla lze stahovat legálně. Není to žádné kradení, dokonce i naše legislativa to umožňuje.

"Oni" ale samozřejmě chcou stále víc. A toto je další jejich krok, jak uzurpovat další část veřejného prostoru.

Naštěstí existuje underground a ten si svoje cesty vždycky najde.
27.06.2018 - 10:30 | Filtr
(Ryby) pozemstan » Laki
Co když existuje nějaký univerzální informační prostor v jiné dimenzi (někteří tomu říkají Akáša)?

A co když tzv. autoři svoje "myšlenky" a "díla" jen kradou z této Akáši (a je celkem jedno, jestli je to vědomý nebo nevědomý proces) a tady je vydávají za SVOJE autorské dílo a dožadují se ochrany?

Celé autorské "právo" je pak úplně absurdní - je to jenom pokus zotročit si pro svoje soukromé zisky část všehomíra, která patří všem.
27.06.2018 - 10:04 | Filtr
(Panna) Laki
nazvala bych to spis: nezakonna dzungle internetu konci :1:

nekrast data a dila je myslim si spravne
27.06.2018 - 09:23 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá
Tolik o tom teda nevím, ale novinka to pro mě taky není. Už nějakou dobu s tím počítám. Moc se mi to nelíbí, ale pro mě jakožto umělce to má i dost výhody. Tak či tak - my s tím moc nenaděláme. :1:


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna v PannaPanně
ukázat kalendář »