Skutečná náhoda


12.06.2018 - 13:07
(Ryby) pozemstan
Skutečná náhoda
Kolem tohoto tématu opatrně obšlapuju posledních asi 30 let, možná je čas s ním trochu pohnout.

Většinový názor o existenci skutečně náhodných jevů díky pravděpodobnostnímu přístupu k mikrosvětu (kvantová teorie) jsem vždy jen bral na vědomí, ale nikdy plně neakceptoval.

Teď jsem si ale dohledal, že v tom nejsu sám, jsou i jiné iniciativy, které za kvantovou pravděpodobností (a tedy vlastně všude) předpokládájí (resp. nevylučují) jednoznačnou zákonitost. Dokonce i Einstein to tak bral. Ta otázka je evidentně víc otevřená než uzavřená a jako takovou je nutné ji brát.

Když se nad tím zamyslím z tvůrčího hlediska (a čím víc se do toho nořím, tím víc je mi jasné, jak to je zamlžené všudypřítomnými pseudonáhdami) - nějak zajistit skutečně náhodné chování není nic snadného, dokonce ani teoreticky. Náš vesmír nějak funguje a všechny jeho zákonitosti jsou tak nějak v souladu, ale toto se jim zcela vymyká.

Rovnám si myšlenky, omezená diskuze možná.

Příspěvky v diskuzi

Řazení:
12.06.2018 - 16:28 | Filtr
(Rak) aktigram » pozemstan
No ak mám byť úprimná aj ja občas použijem to slovo aj ked viem že to náhoda nie je, ono príde ihneď vysvetlenie. S priateľkou nie je problém lebo vieme ako tu náhodu myslíme iné je to s cudzími ľudmi. Takže aj ja to slovo použijem aj ked tu náhodu myslím inak.
12.06.2018 - 16:10 | Filtr
(Ryby) pozemstan » silentium
Předpokládám, že kulový blesk má nějaké celkem jednoduché vysvětlení, jenom ho přesně neznáme.

Shodou okolností v tom článku, co odkazuji v jiné diskuzi, se nějak zabývají zdánlivě chaotickým pohybem něčeho, co se chová podobně - a vysvětlení je "nenáhodné":

https://www.wired.com/2014/06/…
12.06.2018 - 16:05 | Filtr
(Ryby) pozemstan » aktigram
Ono to ani nejde mít jistotu náhody. Vždycky tam může být nějaká skrytá zákonitost, která tu náhodu "vysvětlí" - že to pak vlastně vůbec není náhoda.
12.06.2018 - 15:03 | Filtr
(Rak) aktigram » silentium
Ako malé dievčatko niečo cez 3 roky som videla guľatý blesk, hrali sme sa so súrodencami na dvore a odrazu pomedzi nás preletelo niečo ako žeravá guľa s reťazou prebehla stále rovno cez cestu do dalšieho dvora naproti nám a išla stále rovno až prišla na chodník do kopca a tam išla žena s hrabľami a ten guľový blesk ju zabil. My sme uhli a stali sme po stranách a ona išla sama a neuhla a musela ho vidieť tak ako aj my.
12.06.2018 - 14:35 | Filtr
(Štír) silentium
Skutečně náhodné "něco". Asi nelze napsat "výsledek,událost,čin, chování atd...", protože to co za něj můžeme považovat, je možná ve skutečnosti ještě stále probíhající děj...
Co kulový blesk ? - je to pár let, co ta koule za velkého třesku nedaleko "vznikla", skoro jasno, bezvětří, prolétla nějakých 500 m vzduchem a zastavila se o strom pár metrů nad zemí. Ze stromu zbyl jen pahýl kmene.
12.06.2018 - 13:32 | Filtr
(Rak) aktigram
Ja si tie náhody rovnám v sebe tiež takých 35-40 rokov, no veľmi som nepokročila. Viem len že náhodu nepoznám.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »