Zpíváte si?


07.01.2018 - 23:47
(Kozoroh) Sosna zvlčelý
Zpíváte si?
Tak když už tu byla řeč o hraní na hudební nástroje (http://diskuze.najdise.cz/prispevek…), zpíváte si?
A kdy a jak? Troufnete si jen ve sprše a s vědomím, že vás nikdo neslyší? Nebo si troufnete před členy rodiny? Nebo jen někde u ohně, kde částečně doufáte, že se ztratíte hlasem mezi ostatními? Nebo zpíváte i o nějaké stupně výš?


Nedávno jsem na toto téma vedl rozpravu. Je zajímavé, kolik lidí si netroufne zpívat jinak, než s pocitem, že je nikdo neuslyší.
Nemám hlas, neumím zpívat... Slýchám to docela často. A v mnohých případech i vím, že nemají pravdu. Jedna kamarádka (tu jsem tedy skutečně nikdy neslyšel zpívat) prý nezpívá od 5. třídy ZŠ, kde jí nějaká „osvícená“ (no spíše ozářená) učitelka řekla, že zpívá hrozně a že zpívat nemá. Tak nezpívala a nezpívá dosud. A více lidí mi řeklo, že jim to někdo řekl (učitelé ve škole vedou), tak od té doby nezpívají, nejvýš právě ve sprše.
Vezmu-li v potaz, jak blahodárný dopad má vlastní zpěv na psychiku jedince, že leckde (neříkám všude), kde nastoupila antidepresiva, by vydatně pomohlo zpívání, nestačím se divit, jak přistupujeme k vlastnímu zpěvu. A jak škola a příbuzenstvo často na dětech páchají v tomto ohledu nevratné škody.
Je zajímavé, že třeba tělocvik považujeme za prospěšný pro všechny. Neroztřídíme v 5. třídě děti na ty, které mají k nějakému sportu talent a jednou třeba mohou se sportem živit, a na straně druhé ty pohybově méně nadané, z nichž nikdy nebude sportovec na profesionální úrovni nebude, a nezakážeme jim cvičit. Některá děcka by to jistě uvítala, ale neuděláme to. Tak proč se zpěvem, který je prokazatelně také prospěšný, se chováme naprosto opačně?

A tak bych chtěl na závěr vyjádřit přání, ať ti, kteří si nezpívají vůbec, se nebáli zpívat si alespoň o samotě, ti zpívající ve sprše aby se nebáli zanotovat si i před někým blízkým, no a ti ostatní aby se také nebáli zpívat o úroveň dále, protože jsem přesvědčen, že většina se podceňuje. A i kdyby vám to trošku, no ujelo, tak co? Dobrý člověk vás nezkritizuje, ale spíše se přidá a ve dvou to půjde lépe. A do duše vám to vnese kousek pohody. A kdo kritizuje, ten za nic nestojí. On jenom říká, jak by to dělal on, kdyby to uměl alespoň tak dobře, jako vy.

Příspěvky v diskuzi

Stránka: 2 1
Řazení:
16.03.2018 - 11:32 | Filtr
(Rak) odowakar
Jo, zpívám si pořád a když nemůžu nahlas nebo potichu, tak alespoň v duchu (pořád se mi v hlavě odvíjí ten "magneťák" :4: ). Lide si o mě myslí, že mám stále dobrou náladu. Ale jak jim to vysvětlit, že i když je mi třeba zle, přesto si pořád něco pobrukuji. Strašně to drží nad vodou v těžkých chvílích a když je dobře, tak to je tím víc radostné.
Mimo to od dětství zpívám v pěveckém sboru. :27: :45:

Apropó - nejezdil jste někdo v minulosti na Bohemia Cantat?
Po menší přestávce opět funguje a bude letos v Liberci 23.-26. 8. 2018. Bývalo to tam fantastické!
Za 3 dny intenzivního cvičení nastudovat náročnou skladbu s profesionálním dirigentem a potom vystoupit na koncertě! Chce to jen znát trochu noty (nebo zpívat stylem "ty kuličky jdou nahoru nebo dolů a tak zpívám nahoru nebo dolů" :75: . A nebát se zpívat, protože kromě dirigentů jsou tam samí amatéři. :45:
Kdyby někdo nevěděl, je to nesoutěžní festival sborového zpěvu, určený jednotlivým zpěvákům případně i celým sborům. Zpěváci se přihlašují do některého z ateliérů různého hudebního zaměření (stará hudba, česká klasická a moderní sborová tvorba, jazz a populární melodie, spirituály a gospely ...), které pod vedením špičkových sbormistrů nastudují program.
http://www.bohemiacantat.cz/index2.…
11.02.2018 - 00:19 | Filtr
(Ryby) Hanka
Ahoj všichni. :-)
Dnes při vaření obýdku, jsem se musela tak trošku uklidnit a tak jsem asi půl hodiny v kuse zpívala různé písničky, co mě napadly. A hodně nahlas,aby mě bylo slyšet.Cítila jsem se potom naprosto očištěná od zloby,co jsem měla v sobě a tak nějak mě to i dalo pozitivní energii, kterou mi neustále odebírá člověk v mé blízkosti. :25:
Co s takovým primátem? Neustále mi lže a lže.. Opravdu už nevím a jsem bezradná. Říkám,že je to Baron Prášil,který věří vlastním lžím.Asi by to chtělo,zalepit mu ústa :14: a nebo naopak, aby zpíval a ta jeho vyřčená slova byla alespoň nějak využitá,že?
Ale to už je do jiné diskuze. :3:
Tak si zpívám a zpívat budu, dokud na světě budou lidi, jako on. :29:
07.02.2018 - 07:45 | Filtr
(Štír) tronco » nebešťanka
V Čechách lípu a třešeň a ve Španělsku olivovniky a almend... teda mandlovniky.
Myslela-li jsi strom. A lapacho :84: :69:
Hudebni kousek? Si moc nepamatuji texty, ale i Ceskou hymnu si zazpivam. Nebo Zivot je jen nahoda.
A nebo....
Pratelstvi,
to je casto vic nez manzelstvi.
Zakaz pratelsvi
to je casto vic nez pratelstvi.
Soudruzstvi
to je casto vic nez dobrodruzstvi.
Otylstvi
to je casto vic nez tehotenstvi.
Staromladenectvi,
to je casto vic nez vdovectvi.
Je to savec,
ktery uzavira pratelstvi.
Pratelstvi,
to jsou stromy plne lidi. :75:
(Savectvi. Skupina: Zeny)
A Ty? Ktery mas nejradsi?
06.02.2018 - 19:02 | Filtr
(Štír) tronco » nebešťanka
Stromy jsou dobré :30: :69:
05.02.2018 - 11:55 | Filtr
(Vodnář) dandyl
:)..zpívám pouze v sebeobraně... :61:
04.02.2018 - 12:39 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele VerONE, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Zpívám si ve sprše, zpívám si v obýváku u rádia či televize,při vaření..před všemi :)
10.01.2018 - 19:32 | Filtr
(Panna) Arezet » Loen
:61: a to jsme viděla video na youtube,kde tatínek tim OM uspal dítě,který ze začátku řvalo jak tur a v průběh use uklidnilo až uslo :3:
10.01.2018 - 16:12 | Filtr
(Lev) charlie600
ano většinou tuto :3: :4:
YouTube
10.01.2018 - 14:59 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele aktigram, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Spievam a spev potrebujem, pomáha mi. Občas sa zbadám aj na ulici a presne tak rýchlo sa obzerám kto ma počul. Vo svojich najťažších chvíľach som potrebovala spievať, svoj žiaľ som vyspievala - potichu, nahlas. Tiež som dúfala že ma nikto nepočuje. Spievala som rada v spoločnosti, ale my sme doma všetci spievali len tak popri práci. Brat išiel po schodoch a spieval si a kým prišiel do izba spievali sme s ním všetci, toto mi ostalo len sa to už veľmi nenosí.
Spievala som svojim deťom ale aj vnukovi ked sme už nevedeli čo s ním, hlasný spev ho upokojil, jasné že zas nemohli spať iní.
V lete som bola na oslave narodenín mojej mamky a bolo nás tam veľa a ja som zistila že už nevládzem tak spievať ako kedysi a všetci odo mňa chceli aby som spievala.
Tak neviem, včera večer som si v kúpeľni z celého hrdla zaspievala po dlhom čase, možno sa už môj dych skonsolidoval a znovu budem môcť spievať a nie si iba bzukať popod nos.
10.01.2018 - 14:46 | Filtr
(Rak) Loen » Arezet
Haha, to mi připomnělo že sem jednou byla na Om shanting :61: - hodinu v kuse zpíváš Om se skupinou lidí... jako zajímavý... OM sem se taky ukliďnovala když malej vyvávděl a já nevěděla co s ním, tak sem "rezignovaně" seděla - zpívala OM a on po mě lezl a řval :61: :61:
10.01.2018 - 14:29 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » Loen
Hrdelní zpěv jsem na Vojtu zkusil jednou. A přidal se svým hrdelním řevem. To si budu raději bručet a vibrovat někde jinde. :61:
10.01.2018 - 14:23 | Filtr
(Panna) Arezet » Loen
mě třeba hrozně baví Ommmmmmmmmmmmmmmmm , kro mtoho že si protáhnu před zpěvem hlasivky :) a ta vibrace je úžasná, někdy takhle Omujem s mamkou,docela se i nasmějem než to dáme perfektně společně, hezky to uvolní
10.01.2018 - 13:44 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá » Loen
jo, proto jsem si teď vlastně s tou karaoke párty začala - snaha přehlušit syna :61: :61: a pomáhá to :15: :4:
10.01.2018 - 13:43 | Filtr
(Rak) Loen
Taky sem dřív moc nezpívala protože sem se styděla a myslela si že to neumím

Změnilo se to na různých mantrováních a v kundalini joze jsem taky zpívali- jednak ty vibrace sou úžasný ale hlavně když skupina lidí vytvoří sourvuk, že rezonuje celej prostor kolem, to je pecka :4:

Doma teď zpívám hlavně synovi...ale občas si vymejšílm a různě improvizačně zpívám když mě to popadne třeba na ulici ... nebo když jsem na procházce venku...to mě to chytá asi nejvíc

A je fakt, že když byl syn menší a víc uřvanej a já už z toho byla totálně vyřízená, tak sem se zpěvem hodně uklidňovala (spíš rmůžnýma melodickýma imrovizacema co hodně rozvibrovávaly tělo - takže to občas znělo jak hrdělní zpěvy :61: )
10.01.2018 - 13:35 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá
Teď tu máme s Vojtíkem Moana-karaoke party, sousedi musej mít radost :61: :61: https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
10.01.2018 - 13:10 | Filtr
(Panna) Arezet
Zpívám pořád,všude :) a nejvíc se těším na chvíle,kdy vystupuji s kapelou...protože mohu předat tu svojí energii druhým...

Zpívám intuitivně,noty moc neumím....vlatsně prostřednictvím hudebních nástrojů se maličko snaží mse je naučit,ale zpěv nechávám pocitům,co cítím z melodie....doplňuji dalšími töny či vymýšlím různé variace,nikdy nezazpívám píseň stejně,vždy jinak...podle emocí a prožitku...
09.01.2018 - 02:37 | Filtr
(Štír) tronco » nebešťanka
Tvoje babicka je bobrik. Ty jo. Myslis si vazne, ze jsem to myslel vazne? Zrovna ja, takova huba a ze bych se stydel si zpivat? Bych umrel. Jen mi napadlo, ze budu prvni a mozna jediny, kdo se prizna ze srandy v diskuzi o zpivani si, ze si nezpiva. Si sedni na bobrika :115: (sorry. to mi prijde taky ftipne... imfaltilne... no jo... tak zas dobrou)
08.01.2018 - 22:12 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » player
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Jane123, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Nechce se mi věřit, že by právě Rotrová měla svůj nádhernej hlas vycvičenej,souhlasím s názorem, že patří spolu se Špinarovou (ta bohužel už jen na nahrávkách) k našim nej zpěvačkám ale možná tomu houby rozumím. Já myslím že hudební sluch trochu mám, hrávala jsem na klavír v dětství ale z donucení rodičů, tak jsem se dlouho bránila až jsem se se zadostiučiněním nechala vyhodit ze zkoušek, pak jsem si našla sama kytaru, ale zůstalo to u drnky brnky - u ohně a koledy na vánoce:) Taky jsem zpívala ve školním sboru , 2. hlas., já se třema holkama jsme získali pěkný umístění v soutěži Puškinův památník:) se pamatuju, byla to oslavná písnička o Pavlíku Morozovovi kterej udal vlastní rodiče. že byli kulaci a tak zemřel jako mučedník.
Moje krevní skupina byl vždycky rock, funky, trance, písničkáři - Zuzana Navarová, Plíhal ,Nohavica, Kryl, ze zahraničních Leonard Cohen Co se týká rocku nic tvrdýho ani maskuliního typu Brutus , Kabáti apod., spíš jemnější ,jako Coldplay, U2, Pink, Monkey Business , J.A.R., hudba mě dokáže vždycky povzbudit, je opravdu tím nejlepším antidepresivem.
08.01.2018 - 22:11 | Filtr
(Štír) tronco
Nevydam z hrdla ani hlasek. Nikdy. Bych se propadl hanbou. Jeste k tomu kdyby mi tak nekdo slysel. :14:
08.01.2018 - 19:28 | Filtr
(Býk) Khalia Zvlčelá
Pro sebe hodně často, někdy i když jdu po ulici. Tam to teda napůl tlumím, tolik se mi ostatní trápit nechce :4:

Ale naposled, co jsem zpívala před lidma, tak mě vcelku chválili, že je to čistý. Jenže to jsme byli všichni mírně ovátí... :4: No a když jsem dopila celou lahev rybízovýho vína, tak už jsem teda tóny moc netrefovala a nad ránem všechny moje pseudotóny rozvibrovaly záchodovou mísu :61:
08.01.2018 - 19:26 | Filtr
(Střelec) bubobubo
Zpívám skoro pořád.Cítím se pak lehce,spokojeně... :1:
08.01.2018 - 18:52 | Filtr
(Býk) player » Jane123
Hudební sluch má asi každej , jen někteří ho nenechají rozvinout.

Můj bratranec je kněz. Když v dětství začal zpívat , celej dům šel raděj dřít na pole. Jenže pak začal chodit v Olomouci na bohoslovecký seminář a kněží zkrátka mají zpěv v popisu práce. Dnes má kytaru , je ze Slovácka , když vytáhne zpěvník slováckých písniček , zpívá skoro čistě. Sem tam mu to mírně nezaladí , ale kdyby zpíval s kytarou častěji , byl by úplně čistej.

Já třeba zpívám od 12 let v kapelách a sborově. Intonaci jsem ale do čista vyladil až někde v před třicítkou. Uši prostě je potřeba trénovat.

Jinak máme tady studio , takový to poctivý , analogový...a divila by ses , jak někteří profíci zjišťují , jak jsou falešní. Maruška Rotrová kdysi dozpívala písničku , pak si to šla poslechnout a jen vyděšeně pravila: je to vůbec možný , že zpívám tak falešně? Studio zpěváka svlíkne donaha.

Ale stoprocentních intonátorů je velmi málo i mezi profíky. Teď jsem poslouchal živej koncert jelena , nedávno Divokýho Billa , dost děsný teda. Jenže lzwe to pochopit , zpívaj do děsnýho rambajzu , tím je to těžší. Jenže faktem je , že po nich nikdo čistou intonaci nevyžaduje.
08.01.2018 - 18:47 | Filtr
(Býk) player
Já někdy i na ulici...čuměj na mě jak na blázna...jejich věc. Jak kdyby zpěv byl výsadou bláznů či opilců.
08.01.2018 - 18:06 | Filtr
(Blíženci) tajga
Jj. zpívám, je to očistné. Podobné příběhy s učitelkami jsem taky slyšela. Moje máma byla taky učitelka hudební výchovy, ale zpívat nám pro změnu zakazoval náš neurotický otec když řídil, bál se, že kvůli našemu zpěvu nabourá :-D Doma je můj hlas považován za krásný (což já si nemyslim), takže se nestydím. Přesto si zpívám nejradši sama. Syn podědil "talent" asi zpíš po otci, přesto si zpívá s nadšením, hlasitě, je to nádhera, že ještě nemá žádné bloky. Tak doufám, že už jsou dneska učitelky osvícenější a nikdo mu nezkazí radost.
08.01.2018 - 17:42 | Filtr
(Vodnář) mili111
Zpívám....často a vydatně....vždy, když mám náladu. Ovšem je o můj "brblozpěv"...tzn...slova jen mimořádně....spíše tóny a pak ten "mezinárodní jazyk"...a poslední dobou alikvoty.
A pak taky s kytarou moje...se slovem...ale jen pro velmi úzký okruh.
Většinou jen pro sebe...ale jednu dobu jsem si oblíbila jednu kapličku, co nádherně vracela zvuk (ještě povýšený někam)a pak jsem byla takový hlasový terapeut :4: a naučila jsem několik lidí se přes zpívání otevřít. A samo, že si mysleli, že je to blbina...ale pak si oblíbili.
A mě ty kaple drží stále.
Jo a zrovna letos jsem měla ve Francii "koncert" :4:...vysvětl.: vždy kouknu, zda se neblíží nějaký další turista, když objevím kapli, kde je hezká akustika...a pak si pěji :4:. No a tak jsem se rozjela a nějak mě to pohltilo....všude ticho....jen tóny... a skončila jsem a potlesk za mnou :22:. (zpívá se z hlavou k oltáři nebo jak se jmenuje ten kus vepředu...ne :3:). A tam banda japonských, či jakých, tichých turistů, která vesele (tipla bych si tak nejmíň 5 minut) poslouchala a mlčela. :61: :61: :61:
No tak hlavně že neházeli šutry :4:
Příspěvky: 31-7 6-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna ve Lev Lvu
ukázat kalendář »