Řeč emocí + Líza


30.09.2017 - 15:05
(Střelec) Nazgûl
Řeč emocí + Líza
https://www.databazeknih.cz/knihy/… ... nejen o emocích.

S touhle knížkou pracuju už asi rok, a jelikož mě to ještě neomrzelo, říkám si, že možná se tu najdou další emoušci, co ocení. Nejsem ale ve formě, abych psala nějakou hezkou recenzi, tak jen přiložím obsah. Některé podnadpisy se u samotných emocí sice opakují, ale kapitoly nepůsobí nijak strojeně nebo monotónně, jak by se možná mohlo zdát. Naopak, vždy jsem tam našla něco, co mě překvapilo.

Tak příjemné počteníčko :97: :84:


PS: Líza (Uzdrav svá vnitřní zranění) začíná od 9. stránky

Příspěvky: Všechny | tajga

Řazení:
02.03.2018 - 10:03 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » tajga
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele ZA 6 MINUT, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
proc je jich tak hodne?
pro potechu oka
pokud mas jen kolecko TT, TF, FF, FT
je to variace 2 prvku ze 2 s opakovanim(stejne jak u typologie zraneni)
MBTI jen o neco vic kombinuje
je to vpodstate pro odvedeni pozornosti, aby se pripadni neopravneni zajemci o MBTI ztratili v detailech a unikla jim podstata veci a pripadne i moznost jejiho vyuziti v terapii :1:
jeste jedna podstatna vec, na kterou jsem zapomnel
nejmene vyvazeny je INTJ a jeho opak ESFP
naproti tomu, ty ve stredu: ESTJ, ENFJ, ENTP plus INFP, ISTP, ISFJ
jsou formace, ktere takhle muzou fungovat naprosto v klidu cely zivot
karmik se po nich tak nepase
ESFP nejspis driv nebo pozdeji nekoho zprasi a pujde si pak sednout, aniz by vubec tusil co provedl
a nebo kdyz bude mit stesti, coz je pravdepodobnejsi, bude prasit jinym, protoze, co si budem povidat i fenomen skodne je ve vesmiru potreba
naproti tomu INTJ zas bude ze vsech typu nejvic spilat na osud, protoze nebude dost dobre chapat, proc zrovna on ma takovy pech na neschopne dementy, nebo treba jen na blby pocasi
01.03.2018 - 22:36 | Filtr
(Blíženci) tajga » ZA 6 MINUT
Jestli tomu rozumim a opak INFP je ESTJ, tak to sedí, proč je jich tak hodně tady těch nesnesitelných typů? :-D nechápu.
27.02.2018 - 11:58 | Filtr
(Blíženci) tajga » thééé
:4: Já právě některé věci vůbec, ale jiné zase jo a ze všech různých typů. Četla jsem teda zatím tři z toho 1 důkladně.
27.02.2018 - 11:49 | Filtr
(Blíženci) tajga » Nazgûl
touha po svobodě/nezávislosti může být zase projevem zranění z opuštění


ano.... :11:
27.02.2018 - 11:48 | Filtr
(Blíženci) tajga » mili111
Jo mění se to. Já jsem se třeba cca v 15 obalila dost tukem. Přesně v té době se mi začalo oživovat zranění, kterému tloušťka odpovídá. Do té doby to spalo. A pak jsem zase zhubla.
Vysvětlení může být prozaičtější, do 15 let jsem docela intenzivně sportovala, pak jsem přestala a ztloustla jsem. Potom jsem si uvědomila, že chci být za krasavici a začala jsem s cvičením a dietama.... Myslím, že obě vysvětlení jsou ruku v ruce.

(Ignora mám taky v plánu, někdy...)
27.02.2018 - 11:41 | Filtr
(Ryby) thééé » tajga
Potěším Tě, já mívám vždy pocit, že mám všechno. :75: :32: a teď, buď jsem tak divná, nebo takový empatik:4:
Škoda, že tam není třeba tabulka na určení, čeho kolik procent.
27.02.2018 - 10:35 | Filtr
(Střelec) Nazgûl » tajga
---"Přesto já chci víc :-D. Mám představu, že tohle jediné člověku přinese svobodu, opravdovou vnitřní svobodu...A to pro mě není kontrola nad zraněními, ale jejich absence, stav, kdy je už nepotřebujeme."---

Na toto by mě zajímalo, kdo má jaký názor. Já to prozatím vidím tak, že absence zranění/komplexů/traumat je nemožná. Asi by se dalo mluvit o absenci utrpení, které ta zranění způsobují, respektive které si způsobujeme tím, že se s těmi komplexy ztotožňujeme.

Když už tu trousím střípky z knížky, tak pokud by to někoho zajímalo, touha po svobodě/nezávislosti může být zase projevem zranění z opuštění.
27.02.2018 - 09:31 | Filtr
(Vodnář) mili111 » tajga
V Řeči emocí se nějak rozpli(y?)závám a nejde mi ji dočíst.

Líza mi přijde srozumitelnější....ale ještě jsem nedočetla...(bo jsem se začetla do Ignora od Pjéra-la a ten je taky na dýl a taky není špatný :3:).

K těl. proporcím dle zranění...jsem také namíchána....a jak jsem studovala okolí...málokdo je vyhraněný typ.....spíš má okolo mne každý vyfasováno více věcí. Ale popis původního zranění a toho, jak se maskuje mi přijde dost dobrý.

A čeho jsem si všimla...stavba těla se s věkem a zkušenostmi také může změnit...oblení tukem, změna kůže, nebo naopak zmužnění z chudinky křehkého a vyzáblého. :29:
27.02.2018 - 09:31 | Filtr
(Blíženci) tajga » Nazgûl
To mě taky napadlo, že to bude překladem.

Jsem dost velký skeptik na to, abych si myslela, že četba knížky může zásadním způsobem pomoct. Takže mě to vlastně taky primárně nemotivuje. Ale stejně by mě zajímala nějaká stopa, po které jít, jestli tam není něco třeba nového, o čem nevím.

U mě to je dlouhodobé uvědomování. I když i to považuju za velký pokrok a určitě se to od té doby, co jsem získala náhled, zlepšilo.

Opakem dospělosti beru pro sebe dětinskost, nebo možná nezralost. Dětskost beru v mnoha projevech za žádoucí....Jj. chápu, jak to myslíš. Asi ano uvědomění je první projev dospělosti. Znám lidi v seniorském věku, kteří tam asi nedošli, takže i tohle není málo...Přesto já chci víc :-D. Mám představu, že tohle jediné člověku přinese svobodu, opravdovou vnitřní svobodu...A to pro mě není kontrola nad zraněními, ale jejich absence, stav, kdy je už nepotřebujeme.
27.02.2018 - 09:17 | Filtr
(Blíženci) tajga » thééé
Takže člověk může být směska, tak to jo...Když jsem si četla popis jednoho typu, říkala jsem si - jé to mám a pak zase dalšího a vždyť to taky mám :75: Přesně s tím tělem mi to dává smysl, protože jsem jakoby nesouměrná, už mi to bylo vyvraceno, ale já to vím jistě, jedna polovina těla působí subtilně a druhá tedy moc ne... Teď se mi vysvětluje, že je to dané směsí různých typů.
27.02.2018 - 08:48 | Filtr
(Střelec) Nazgûl » tajga
Máš pravdu, že název knížky je vlastně matoucí. Pro mě název nebyl podstatný, ale doplním tedy, že o uzdravování tam toho moc není, pokud jako uzdravování nebereš ono uvědomování. Poslední kapitola se jmenuje „Léčení zranění a transformace masek“ a též tam skoro nic o léčení není. Nejsem si jistá, jestli vůbec něco – přiznám se, že vyléčit zranění nebyl můj motiv k četbě, tak jsem se na to ani nezaměřovala. Třeba bude něco v té další knížce. Nicméně zavádějící není ani tak název knihy jako spíše jeho překlad – v originále je to něco jako „Pět zranění, která nám brání být sami sebou“.

Ke druhému odstavci nevím moc, co říct, sama se na tu typologii 5 zranění nefixuju ... takových typologií už je hafo, ad poruchy osobnosti, jak píšeš. Röhr, který hodně píše právě o PO, má zase jakousi typologii „tajných programů“, negativních přesvědčení, ale sám píše, že to je spíše takové vodítko, než pevně ohraničený systém a já to tak beru víceméně u všech typologií. Jsou to různé pohledy na podobné věci.

Můžu se zeptat – píšeš, že jsi sama sobě důkazem, že uvědomění vždycky nestačí – myslíš jednorázové uvědomění nebo dlouhodobé uvědomování si?

Je taky otázkou, co bereme jako tu „dospělost“. Opak dětskosti? Myslím si, že to není tak jednoznačné. Už jsem to tady někde psala, ale naše kultura je prý kulturou dětí, a jestliže námi hýbají takové „mocnosti“ jako je mateřský komplex a já nevím co ještě, tak by bylo naivní (dětské?) myslet si, že s něčím takovým vůbec můžeme bojovat nebo to jakkoliv „léčit“ ... to by klidně mohla být jistá smrt ... což fanoušci Zubatý asi hrotit moc nebudou, ale stejně. Takže stát se dospělým by mohlo vypadat i tak, že uznáme existenci těchto sil, které se skrze nás projevují a možná nakonec dospějeme do stádia, kdy pod vlivem svého dětského vzteku nepůjdeme vystřílet půlku vesnice, ale rozbijeme doma jen pár skleniček. A nebo taky nic. Velká neznámá. Ale tak nemůžeme mít všechno pod kontrolou, že. (Mimochodem, dle Líziny typologie souvisí potřeba mít věci pod kontrolou se zraněním ze zrady, takže i touha mít svá zranění pod kontrolou je svým způsobem vtipná :) Občas můj případ.)
27.02.2018 - 05:49 | Filtr
(Ryby) thééé » tajga
No já to vidím v podstatě stejně jako Ty. Tak uvidíme, co v tom volném pokračování. Dám vědět.
Jinak k tomu tělu píše, že zranění můžeme mít namíchané, klidně všechny v různých procentech. K tělu, mnohdy je důležitý první dojem. Popisuje ženu, která byla na plastice prsou, a ona ji stejně v tom prvním vyzařování viděla jako před plastikou. Že často se snažíme ty charakteristické rysy jakkoliv na těle maskovat. Potom, že třeba v horní části může být vidět třeba první zranění, v dolní třeba páté, a určující je i svalový tonus v tom místě..atd..
26.02.2018 - 21:17 | Filtr
(Blíženci) tajga » Nazgûl
Mám konkrétní představu, dokonce v různých situacích vím jasně, že jsou dvě cesty, buď se budu chovat jako dospělý člověk a nebo bude skrze mě jednat zraněné dítě. Takže já jsem sama sobě důkazem, že uvědomění si vždycky nestačí.

Mně přijde, že vlastně ta zranění odpovídají různým poruchám osobnosti, ale těch je mnohem víc, takže je to takové velmi zredukované. Vlastně možná že je 5 zranění, ze kterých vyplývá mnoho různých poruch. Ale terapie na poruchy osobnosti neexistuje, jen podpůrná, jak s poruchou žít. Což je zase psychologický pohled, který vůbec nemusí 100%-ně platit.
26.02.2018 - 21:06 | Filtr
(Blíženci) tajga » thééé
To je pravda, uvědomit si je základ. Jen sebou automaticky nepřínáší uzdravení a právě tím pádem název je trochu matoucí. Nejspíš to bylo myšleno číst dohromady s dalším dílem. Tak dej vědět. Až budu mít jednou čas číst knížky co si vyberu sama a ne ty co musim, tak si to přečtu pořádně.
26.02.2018 - 19:46 | Filtr
(Střelec) Nazgûl » tajga
Ahoj. Ty obrázky jsou víceméně k ničemu. Zobrazují jen jednu z x možností toho, jak může tělo symbolizující určité zranění vypadat. Pro autorku je tělo rozhodující, ona to na něm asi vážně pozná. Pro mě je to sice zajímavá myšlenka, ale zaujaly mě tam spíše jiné věci. Máš nějakou konkrétní představu toho, jak to vypadá, když už jsi "z toho venku"?
26.02.2018 - 19:01 | Filtr
(Ryby) thééé » tajga
No, nad tím jsem se taky pozastavila, protože mě moc nebaví jen popis bez řešení.
Ale jednak ona popisuje,že samo to uvědomění si zranění už krokem k léčení je, protože je opakem zakrývání si a obcházení. Jakože najdeš kořen, a od toho se odvíjí vše ostatní. (mám zkušenosti s takovým tím vytrháváním vedlejšího plevele a bez účinku :4:)
A za další objevila jsem další její knížku, která by už měla být snad o léčení těchto zranění. Tak Ti dám vědět, jakmile pročtu.
Léčba pěti zranění duše
https://knihy.heureka.cz/lecba-peti…
26.02.2018 - 18:36 | Filtr
(Blíženci) tajga » ZA 6 MINUT
Takže východisko v knize není žádné? Jen popis bezútěšných stavů? :-D

Z časových důvodů jsem to tak zběžně prolítla, mátly mě obrázky postav, přišlo mi, že tam jsou jen takové extrémy tloušťka, vychrtlost, svalnatost , nic mezi, vůbec bych se neuměla na základě toho diagnostikovat a přitom to má být rozhodující, jak jsem se tu dočetla. Ale jestli tam není žádný způsob, jak z toho ven, tak by to stejně byla jen diagnóza pro diagnózu.


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna v BeranBeranu
ukázat kalendář »