Řeč emocí + Líza


30.09.2017 - 15:05
(Střelec) Nazgûl
Řeč emocí + Líza
https://www.databazeknih.cz/knihy/… ... nejen o emocích.

S touhle knížkou pracuju už asi rok, a jelikož mě to ještě neomrzelo, říkám si, že možná se tu najdou další emoušci, co ocení. Nejsem ale ve formě, abych psala nějakou hezkou recenzi, tak jen přiložím obsah. Některé podnadpisy se u samotných emocí sice opakují, ale kapitoly nepůsobí nijak strojeně nebo monotónně, jak by se možná mohlo zdát. Naopak, vždy jsem tam našla něco, co mě překvapilo.

Tak příjemné počteníčko :97: :84:


PS: Líza (Uzdrav svá vnitřní zranění) začíná od 9. stránky

Příspěvky: Všechny | Najdise.cz

Stránka: 4 3 2 1
Řazení:
25.02.2018 - 23:36 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Znouzecnost, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Je fajn, že to tu neusnulo :) Přidávám se k chvále na knížku od Lise Bourbeau. Řeč emocí taky nebyla špatná, ale na mě už má možná asi až moc stránek. Trochu bych se bála toho, že minu to podstatné a zůstanu viset na půl cesty v analyzování jendotlivých emocí. Za přečtení ale stojí určitě taky. Děkuju za inspiraci.
21.02.2018 - 20:54 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele Dagmárek1, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Tu knihu si určitě koupím, protože vím, že se mi bude v mé situaci i v situaci lidí v mé blízkosti hodit. Zatím jsem musela po nechutném rozchodu, který byl najednou, jak kopanec do hlavy od koně, vše sama zpracovávat a vyrovnávat se s tím. Snad v ní najdu odpovědi, jak pro sebe, tak i pro své blízké, kteří mají také nějaké problémy.Děkuji. :1:
21.02.2018 - 18:24 | Filtr
(Střelec) Nazgûl » vibe
S dovolením sem přihodím malou recenzi. Ačkoliv u knížek tohoto typu, ať už je to Řeč emocí nebo Uzdrav svá vnitřní zranění od Líziny, co jsi sem hodil odkaz ... mívám ze začátku pocit, že takových knížek už jsem četla mraky, takže tam určitě nic nového pod sluncem být nemůže :5:, stejně si tam vždycky něco výživného najdu :15:

UZDRAV SVÁ VNITŘNÍ ZRANĚNÍ - Lise Bourbeau

Fajn knížka. Myslím si, že je dobré být se svými zraněními v kontaktu.
Líza se zabývá pěti typy našich niterných zranění - odmítnutím, opuštěním, ponížením, zradou a křivdou/nespravedlností. Na základě těchto zranění, která jsme si zvolili jako součást svojí cesty ještě před narozením, a která se otevřou během dětství, si následně vytvoříme určitý typ masky (můžeme jich mít i víc). Masku potom využíváme, aby nás před oním zraněním chránila a dokonce se projevuje ve fyzickém vzhledu našich těl. Fyzickou podobu bere Líza jako zásadní a vychází z ní - tělo prý nikdy nelže. Možná si myslíme, že máme to či ono zranění, ale tělo může ukazovat, že naším dominantním zraněním je něco jiného. První polovina knížky, přestože mě bavila a byla přínosná, na mě působila dost chaoticky, zdálo se mi, že vaří trošku z vody a uměle škatulkuje různá zranění a vzorce chování atd., jakoby vytvoří škatulky a pak je všechny zase zruší a pak vytvoří.. ,ale dále kniha začala odpovídat i na další mé otázky, pochybnosti a nesrovnalosti a jakýsi smysl jsem v tom nakonec vidět začala. V každém dalším popisu zranění se vrací k předchozím kapitolám a zraněním a vše dává do souvislostí, takže některé souvislosti jsem pochopila takřka až na konci knihy a asi si ji kvůli tomu přečtu ještě jednou. Například ve čtvrté kapitole se sice dozvíme, že člověk trpící zraněním z ponížení bývá tlustý, ale v dalších kapitolách se ukáže, že přibírat na váze můžeme i s jinými zraněními, ale jinak a z jiných důvodů. Atd. Líza zmiňuje i plastickou chirurgii, díky níž se často snažíme projevy svých zranění na našich tělech odstranit, aby nebyla tak viditelná. Svá zranění můžeme též vidět, když si uvědomíme, která zranění se mermomocí snažíme nezpůsobovat druhým. Paradoxem je, že jakmile si dovolíme druhé odmítat, opouštět, ponižovat, zrazovat nebo jim křivdit, tak přestaneme mít tendenci to dělat. Protože člověk, který trpí určitým zraněním a není si toho moc vědom, to stejné zranění, kterého se bojí, způsobuje nevědomky druhým.

U každého zranění je popsáno, se kterým rodičem se otevřelo a v jakém období, jakou masku vytvořilo, jak vypadá tělo a oči, jaký slovník daný člověk používá, jak se stravuje, možné choroby, celkový charakter a největší strach. Nicméně nedá se moc spoléhat na shrnutí, která jsou u každé kapitoly, protože spousta dle mě důležitých informací je rozházeno v navazujících kapitolách. Já bych klidně ocenila pořádnou tabulku, ale holt si jí budu muset asi udělat sama, pokud se mi bude chtít :D

Nastíním největší strachy u různých typů:

ODMÍTNUTÍ / únikový typ / panika
OPUŠTĚNÍ / závislostní typ / samota
PONÍŽENÍ / masochistický typ / svoboda-neomezenost
ZRADA / ovládající typ / odloučení-oddělení-zřeknutí se
KŘIVDA/NESPRAVEDLNOST / nepoddajný typ / chladnost
05.12.2017 - 09:11 | Filtr
(Rak) dan162 » vibe
dík za reakci.

šéfování - to beru. Co se mi (i na mne) nelíbí je sklon logiky/myšlení neposlouchat ostatní živly, a rozhodovat sama.

Vůle jakožto volba, ne se nutit. Nemá třeba někdo oheň, tak ten živel vyhledává, nasává, mělo by mu to dělat dobře. Vánek přijde, tak holt se něco vůlí taženého zhroutí, ale ten pocit rovnováhy si myslím, že pak člověka zase přitáhne. Mne žádný živel nechybí si myslím, ale ve foru jsme narazili na víc lidí, kterým jeden zcela chybí a dělá to problém v životě a nedoplňují ho nijak. Nějaká emoční bolístka z toho deficitu vzniklá to ještě víc zabetonuje...

Rozptýlení vnímám negativně, sklouzávám k němu, těžko se mi přijímá, a pravda, nelze s tím bojovat, jsem to já. Ale lze si toho všímat, pochopit jak funguju. Pochopit příčiny (rozptýlení je následek), hledat spouštěcí věty a kdykoliv si mohu zvolit, tak si vybrat to, co je od rozptýlení daleko. Příčina rozptýlení leží v nějakém nedostatku nebo v emočním karambolu. Je hezké, když se kineziologií, kraniem nebo čím podaří emoční bariéru v sobě rozpustit, ale bez toho přístuopu hlavou si to člověk podle mne zase znovu nově vytvoří.
05.12.2017 - 05:24 | Filtr
(Střelec) Nazgûl » vibe
Proto je Země tak oblíbená ... spousta fetu. Můžeš se tady sjíždět kdečím :46:
05.12.2017 - 03:53 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
"Minule jsem skončil s tím, že je blbost ale tu logickou inteligenci v podobě úsudku zahodit - jen že jí nesmíme nechat šéfovat."
nee, sefovat ji klidne nech
jedine, co je potreba si uvedomit - ze to, ze necham sefovat logiku, jeste neznamena, ze dal nebudu smazakem
na logice samotne, stejne jako na emocich samotnych - neni nic spatneho
ostatne pokud je nekdo slepec, tak je jedno, jestli u toho bude nosit i korunu a nebo treba i zezlo - pokud je to dement, dementem zustane i dal
vule ti je celkem k prdu - staci trochu silnejsi vetricek a veskere vzdusne zamky jsou v cudu
"nesnažit se nikoho do středu cpát"
ano, presne - proto taky cpu lidi zasadne vzdy jen na okraj
"Rozptýlení" je soucasti zivota, podobne jako fet - muzes s tim bojovat, muzes zavest prohibici, ale to je tak vse, co s tim muzes delat - nebo ne? :63:
"Dítě upadne a hned ho učíme hele zajíček jak krásně se vrtí, místo náruče/opory." - ano, pozustatek krestanstvi - Newspeak, plus simulacka prozitku opusteni :30:
"Není nutné s vyhýbavým chováním končit, ale uvědomit si jak sami reagujeme a na co."
vzhledem k tomu, ze se jedna o fet, tak to ani nejde - jen je potreba si uvedomit, ze na prdel pak bude clovek dostavat jeste vic :30:
jinak souhlas :2:
01.12.2017 - 20:47 | Filtr
(Ryby) thééé » vibe
:17: vypadá dobře
01.12.2017 - 19:34 | Filtr
(Střelec) Nazgûl » vibe
Sakra. Můj seznam knížek, které bych si chtěla přečíst (ale asi se k nim nikdy nedostanu) rapidně narůstá..
01.12.2017 - 16:15 | Filtr
(Býk) Najdise.cz
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
PRO VSECHNY BOLAVE A Z-RANENE
to je od Pjera - k vanocum :54: :56:
Trojsky konicek :30:

https://anitram.files.wordpress.com/…
10.11.2017 - 13:19 | Filtr
(Rak) dan162 » vibe
Právě, nepohybujeme se v černé a bílé, jen naše myšlení má sklon ke krajnostem, ostrým kategoriím a příliš jasným soudům.

Myslím si (obecně !), že strach podstatně zvyšuje pravděpodobnost. Tenhle konkrétní případ neznám, ale určitě platí, že dav/hejno je kolektivní entita například s mnohem menšími společenskými zábranami, a chová se podle jiných zákonitostí než jeden člověk.
10.11.2017 - 12:40 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
beznadej - probirana latka
myslis, ze si to ten kluk pritahnul svym strachem?
ze kdyby nemel strach, by se do te situace nedostal?
ja se domnivam, ze takhle to nefunguje
ze to, co tvrdi priznivci pozitivniho mysleni, je brutalni slendrian
jako, neni to lez stoprocentni to ne - ale tak, jak je to prezentovano to neni
09.11.2017 - 16:37 | Filtr
(Rak) dan162 » vibe
Odkaz se mi zobrazil jen na vteřinu, nevím jakou souvislost mi ukazuješ. Olomoučáci byli hrdinové na černocha ?
09.11.2017 - 12:58 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/…
08.11.2017 - 13:00 | Filtr
(Rak) dan162 » siili
V téhle knížce je Vina a stud (obnovení integrity) na stranách 209-226 a tam ještě nejsem. Můj jazyk nebývá pochopitelný, neumím mnoha lidem vysvětlit co chci říct, v té knize to bude určitě líp popsané, aspoň co jsem zatím četl, tak srozumitelné mi bylo.

Letmo jsem nakoukl, a píše že stud je náhlý pád důstojnosti, který buď necháme nás mrzačit, nebo pochopením (oné věty, důvodu) hlídá, aby naše jednání bylo vždy uctivé a korektní. Existuje přirozený stud (třeba když někomu ublížíme) a naučený (neplníme cizí normy)...
08.11.2017 - 12:33 | Filtr
(Rak) dan162 » vibe
Jo, taxem to myslel, děkuju. Rodí se svoje, přirozené, bez deformace socializací.

Máš pravdu, že si něco už vnášíme, ale stud se mi nezdá, ten je společenský.
08.11.2017 - 12:06 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » siili
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
Dan mysli to, jak se rika, ze kazde dite se rodi osvicene, nez mu to zkazi rodice
coz tak je, ale nekazi to rodice(respektive ne jen oni) ale to jak se diteti formuje - vysvita - osobnost
coz treba do veku jednoho roku moc neni
proc, proc :4:
zeptej se karmika
08.11.2017 - 11:32 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » dan162
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
neni pravda, zalezi na osobnosti cloveka
ja uz jako dite se dusledne vyhybal ruznym spolecenskym saradam
myslim treba v jeslich rozcvicku
nebo koupani v bazenu(o neco pozdeji ve skolce) - jen ja(plus jeste jedna holcina, se kterou jsem si hral na piskovisti) z asi 20 decek jsem odmitl byt nahy v bazenku se soudruzkou vychovatelkou, co na sobe mela plavky
pripadalo mi to ponizujici
08.11.2017 - 01:12 | Filtr
(Rak) dan162 » siili
Tak koukni na ještě menší děti.
08.11.2017 - 00:13 | Filtr
(Rak) dan162 » siili
Malé děti ? To do nich očkujeme my, opět nějakou větou. Do té doby se nestydí, jsou přirozené.
07.11.2017 - 01:21 | Filtr
(Rak) dan162 » siili
Rozumím. Tomu už rozumím, i když stud tam ještě pořád nevidím.

Krásně řečené, "zdroj autenticity". Měla bych je přebírání cizích norem, potřeb. Jsem tu od toho, abych plnil co kdo potřebuje. "Měla bych" je uvedomění si rozdílu mezi tím, co potřebuje okolí od mne a co chci sám. Nechce se mi. Mé vědomí ale chce, a nutí zbytek těla, aby se chtění podřídil. Plazí mozek ví, co tělu dělá dobře a proto s vědomím nesouhlasí a dává to najevo: "mám odpor". Svaly neposlouchají, chuť uhasíná.

Pracuju práci, která mne živí, ale nepřináší mi tolik radosti. Jestli se ze mne stane robot nebo ne je moje volba. Vždy to je tím, že dám uměle rozhodnutím do popředí nejakou větu, hodnotu. Například u mne to bylo, že jsem zadlužený, tak dělej i co ti nevyhovuje, vydělávej. Tím se odřezávám od sebe a jako motor přijímám výplatu. A nebo větu zruším, splácení se nebude urychlovat, motor zase naskočí.
06.11.2017 - 21:03 | Filtr
(Rak) dan162 » siili
Taky jsem říkal, že nic moc nepovím :-)) To podstatné je, že se o tématu mluví, krouží kolem, a z toho se pak dá už složit nějaký obrázek, porozumění - a v té chvíli je ti ku pomoci hafo lidí, hafo zkušeností, prožitků.

Maximální nepřijetí ? Jak v praxi vypadá maximální nepřijetí sebe ? Stažení se dřív, než by mohlo dojít ke konfrontaci ? Souhlas s kýmkoliv druhým ? Máš nějakou praktickou a příznačnou příhodu ?
06.11.2017 - 18:35 | Filtr
(Rak) dan162 » siili
Ještě v kapitole o studu nejsem, tak nic moc nepovím. Myslím si, že to je složenina jiných pocitů. Stud je podle mne silnější/hlubší než pocit viny.

Stud z vlastní existence jako společenská nepatřičnost, omyl existence, promiňte, že dýchám váš vzduch, že jsem se narodila. Asi to je plné převzetí cizí normy a absence vlastního pohledu na svět. Maximální nepřijetí sebe jaká jsem. Všechno je hanebné, nejhorší. Jsem nic, nula. Ne, nula je moc, mínus jedna bude přiléhavé. Ale ty si tohle přece nemyslíš o sobě, jak to tedy může být stud ? Rozumím tomu asi blbě, protože ty víš, co zažíváš.
06.11.2017 - 17:11 | Filtr
(Střelec) Nazgûl » siili
Podle mě určitě. Respektive já to tak měla (mám?). Dříve jsem slovo "stydět" moc nepoužívala, spíše pocit viny, provinilost ... ale Karla to bere tak, že stud je emoce, která následuje koncept viny. Takže "cítím se provinile za to že žiju, že jsem se narodila" vyměním za "stydím se.. ". Jen hra se slovy, ale je mi to tak bližší, identifikovat tu emoci jako stud, než vinu. Jestli se k tomu dostanu, mrknu ještě do kapitolky o studu a něco sem hodím.
06.11.2017 - 14:12 | Filtr
(Rak) dan162 » siili
Stydět za to, že se narodil ? Určitě ne, probůh. To je něco jiného, naučeného.
05.11.2017 - 12:36 | Filtr
(Býk) Najdise.cz » siili
Systémová zpráva: Příspěvek je od uživatele vibe, který(á) již smazal(a) registraci na tomto webu:
=====
jasne

pokud ma clovek predstavu, nebo vypozorovane(z reakci okoli), ze to tak je
Příspěvky: 85-61 60-36 35-11 10-1
« předchozí  další » »|
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna ve Štír Štíru
ukázat kalendář »