O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od konce: / 20 

Řazení:
15.02.2019 - 22:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Odbornice na lesnictví průmysl zemědělství a především politiku obzvláště tu imigrační v tom má opět své černé jasno. :117:
...a i proto bych byl nerad kdybychom se vydali ruskou nebo čínskou cestou
hedvábná stezka je plán jak nás zavléct do otroctví :3:

https://tn.nova.cz/clanek/…

https://ekolist.cz/cz/…
15.02.2019 - 22:03 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Deam
Chtěla jsem dodat, že jediné smysluplné je dělat takovou práci na vlastním.

Stromy procházejí probírkou - kámen úrazu. Chtěla bych být optimistická, ale vidím co vidím. Státní lesy jsou určené k likvidaci, tak jako byl zlikvidován zdejší průmysl a zemědělství.

Sklizeň stromů... :(
15.02.2019 - 21:19 | Filtr
(Býk) Deam » Anilah
Nesází jenom smrky, takže s kůrovcem bych to tak černě neviděl. Dnes zasazené stromy budou ke sklizni nejdříve za 80 let, to je dost dlouhá doba na to, aby se mohlo ledacos změnit.

Zasazené stromy udělají určitě více užitku než holiny. Navíc každý účastník takových aktivit může pozitivně působit na další lidi a třeba ho to může i přimět k pořízení vlastního pozemku nebo zapojení do organizace, prostě se snažit změnit v této zemi něco k lepšímu, což je fajn. :)
15.02.2019 - 20:21 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Deam
Jako jo, je dobře že jsou. Oni to ve svém volném čase nasadí a pak to zase sežere kůrovec nebo tam někdo pošle harvestory...
A můžou naběhnout další dobrovolníci. Lesy ušetří na zaměstnancích. To se vyplatí.
14.02.2019 - 20:03 | Filtr
(Býk) Deam » Anilah
V tom jsem optimističtěji naladěn, buďme rádi za takové lidi a jejich idealismus a za každý strom, který má šanci díky nim vyrůst.
14.02.2019 - 16:23 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Deam
To je těžký, snad to ani nemá smysl, když z druhé strany usilovně pracují destruktoři, včetně ekoneziskovek :( (př. Duha)
13.02.2019 - 23:01 | Filtr
(Býk) Deam
Něco pro pachatele dobra. ;)

https://www.hithit.com/cs/project/…
13.02.2019 - 23:00 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Jo, v závislosti na infrastruktuře mám velkou mezeru. :) Nicméně i tak se pochlubím nejnovějším výtvorem. :) Přešel jsem na celozrnnou žitnou a pšeničnou + 20 dkg ovesných vloček - respektive v tomto případě žitno-ovesno-pšeničných. :)

Místo cukru med, místo oleje sádlo a všeho tak nějak více, abych nemusel péci chléb tak často. :)

Chuťově vynikající a jako zdroj vlákniny snad dostatečné - stačí dva "krajíčky" a mohlo by stačit i ke splnění doporučené denní dávky. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
31.01.2019 - 21:22 | Filtr
(Panna) pine70 » Deam
:15:

tak ještě bez elektřiny, až nám ji vypnou :3:

https://www.seminka-chilli.cz/chill…
30.01.2019 - 22:49 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
Tak už i chléb. :) Rozšklebil se, ale chuťově super a rozhodně předčí všechny pokusy, které jsem zkoušel dříve. Nevím, jestli je to jen lepším receptem a nebo i tím, že místo remosky jsme pekli v troubě a míto kulatého šiška, těžko říci. Zásadní je výsledek. :)

https://www.youtube.com/watch/…
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
YouTube
28.01.2019 - 22:04 | Filtr
(Býk) Deam
Bratr narazil na užitečné a funkční video k samovýrobě pečiva, máme to vyzkoušené, takže přikládám pro zájemce:

https://www.youtube.com/watch/…

Se složením lze určitě široce experimentovat. Zatím máme vyzkoušenou verzi 100% dle receptu a pak z cca 2/3 z celozrnné pšeničné a ostatek do 1 kg zbytek chlebové mouky a pšeničné polohrubé. V obou případech velice dobře jedlé.
YouTube
25.01.2019 - 10:10 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Deam
Konečně jsem pochopila ty odlehčovací komory...jsem přemýšlela, co to je.
No a zároveň se zmůžu jen na zvolání...bóžínků.
Třeba jsou jen tak blbí...ale nevím :63:
Doufám, že je někdo z odborných dotčených osob upozorní a udělají novelu novely :61:....bóóóžíííííínkůůůůů :22:
25.01.2019 - 05:21 | Filtr
(Býk) Deam
Dost často kritizuju EU, občas ale narazím i na něco, co si zaslouží pochválit.

Ještě není jisté, jak to dopadne, zatím to vypadá nadějně:

https://ecrgroup.eu/article/…

Bojuje se o zákaz dovozu živých zvířat do krajin, které nejsou schopné ve vztahu k zvířatům zaručit standardy na úrovni zemí EU.
25.01.2019 - 05:12 | Filtr
(Býk) Deam » mili111
No jsem zvědav, jak se to vyvrbí. Zvlášť s ohledem na domácí čističky odpadních vod. Místo toho, aby se snažili umožnit v největší míře zásak co nejblíže od místa produkce, tak toho plánují co nejvíce odvádět do čističek do řek a pryč.

Tohle je taky dobré:

https://www.nase-voda.cz/odlehcovan…

Jestli to bylo spácháno tak na rychlo z blbosti, nebo z důvodu získávání dalších peněz na pokutách, to se dozvíme za pár let. :)
24.01.2019 - 21:04 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
a jak ten vzduch to mají měřáky? na zádech kyslíkové láhve? :4:
24.01.2019 - 19:52 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
Tak za trakař už platíme :3:....za vzduch na mnoha místech taky....s dětmi nemůžem nakládat dle sebe a nyní už ani s ho :93:... :4:....zakázáno si tím odpadem ze septiku hnojit záhony....musí se vyvézt....dle norem a odborná firma...takže....co ještě by jsme :63: :63: :4: :4:....vzpomněla jsem si na pohádku :3:...něco s bambitkou a Klusem
24.01.2019 - 18:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
Kdyby na opravy potrubí. :4:
Dle zákona stočné už z dešťovky platí podnikatelé z plochy střechyxkoef..
Zatím se nevztahuje stočné z dešťovky už jen na domky k bydlení, silnice, zoo a plochy ČD tedy koleje :-)
24.01.2019 - 18:32 | Filtr
(Vodnář) Anilah » mili111
Slyšela jsem akorát nějaké návrhy, ale už dřív, že kdo bude pouštět dešťovku do kanalizace, tak bude platit i to, protože se ta voda pak musí taky vyčistit (smíchá se s ostatním sajrajtem). Jestli je to ono, je to akorát snaha ještě víc vyždímat lidi. Nejdřív zprivatizovali vodu a teď neví, jak by z lidí vytáhli chybějící prachy na opravy potrubí. Ostudné.
24.01.2019 - 18:20 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Anilah
No přijde mi to dost..hm..fascinující? :63:..ale..prý voda co ji vypustím z čovky prostě bude nějak navíc či co a i když jí vyleju na svou zahradu...je třeba tohle vše.....
...vlastně jsem nepochopila, co bude má potencionální voda...kdyby tekla do kanálu....stává se vodou odpadní....kdyby zasakovala....taky má pravidla
...voda odpadní to není...voda dešťová taky ne...jsem zmatena :4:

A to jí berem z místního vrtu...takže zas vracíme zpátky...
a navíc náš kanál není kanál....protože není v ofiko papírech :63:....a do minulého roku nebyl vodovod vodovod....protože nebyl v papírech :41:
Zjišťuji tolik zajímavých věcí....žasnu a trénuji nadhled
...no tak snad mi vydrží :61:

Jo ...perla....a mám prý štěstí, že už máme ten ofiko vodovod s měřákem....protože jinak by se množství vody z čističky(důležité pro velikost nádrže za ní) počítalo dle norem....což je 100l na osobu a přes to vlak nejede :39:
100l :39:...to nedáme ani ve čtyřech...NJN :29:
24.01.2019 - 14:33 | Filtr
(Vodnář) Anilah » mili111
A nevztahuje se to na odpadní vodu? Dešťovka není odpadní voda.

Já tuhle úředničtinu nesnáším, kilometrové souvětí poslátané schválně tak, aby se v tom čuník vyznal.
23.01.2019 - 22:23 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Anilah
takhle...nepoznala bych to..kdyby mi to chlapec netlumočil :4:..tuším, že to bylo tohle...ale může to být "zakletý" i v něčem dalším...kdo to má chápat :63: :28:

Rozšíření posuzování žádosti o souhlas k záměru: vodoprávní úřad před vydáním souhlasu posoudí možnost zhoršení dobrého stavu nebo dobrého ekologického potenciálu záměrem dotčeného útvaru povrchové nebo podzemní vody. Zároveň posoudí, zda provedením záměru nedojde k takové změně fyzikálních poměrů, která by vedla ke znemožnění dosažení dobrého stavu nebo dobrého ekologického potenciálu záměrem dotčeného útvaru povrchové nebo podzemní vody. Dojde-li k závěru, že provedení záměru může vést ke zhoršení či znemožnění dosažení dobrého stavu nebo dobrého ekologického potenciálu dotčeného útvaru povrchové nebo podzemní vody, uloží žadateli usnesením povinnost požádat pro následné uskutečnění záměru o udělení výjimky podle § 23a odst. 8 zákona.
23.01.2019 - 21:54 | Filtr
(Vodnář) Anilah » mili111
Neví, jak by lidi ještě odrbali.

Ten hydrologický posudek k vodě, kterou se zalévá z jímací nádrže je kde? Nenašla jsem.
Jaký by pak mělo smysl, že stát rozdává peníze na jímky na dešťovku?
22.01.2019 - 12:12 | Filtr
(Vodnář) mili111
Dávám sem, kdo má, si to najde.
Byla jsem varována na úřadu, když jsem pitvala DČOV....že to přijde.Mohlo by to být za dva roky takové slušné vydělávání si na pokutách...v lepším případě jen šolích pro "odborné" firmy.

Povšimněte si především bodu 8 (novinka) a pak v tom celkovém na začátku...za čtvrtým "čtverečkem"...rozšiřování posuzování...blabla....chtějí už i hydrologický posudek, pokud si někde na zahradě zaléváte a přepouštíte z jímací nádrže. No žasla jsem.

http://www.envigroup.cz/novela-vodn…
21.01.2019 - 20:44 | Filtr
(Býk) Deam
Je zima, na zahradě sníh, venku mráz, pěstovat lze jen uvnitř a až tak moc to nehoří, přikládám pro zajímavost něco o CO2, globálních změnách klimatu (oteplování) a vlivu na pěstitelské snahy:

Alternativnější zdroj:

https://wattsupwiththat.com/2019/…

Mainstreamový zdroj:

https://www.nasa.gov/feature/…
01.10.2018 - 11:20 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Deam
Neštvi...! :D

***

Zkoušel jste někdo pěstovat vignu čínskou?
Prý docela dobře snáší sucho, tak ji chci na rok vyzkoušet.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v RakRaku
ukázat kalendář »