O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od konce: / 18 

Řazení:
15.06.2018 - 22:47 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Cokoliv sloužící k navazování a propojování lidí za účelem prospěšné a užitečné činnosti shledávám jako velice pozitivní.
15.06.2018 - 22:02 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Mně se líbí myšlenka komunitních zahrad, pěstování v pytlích.

https://www.prazskypatriot.cz/dalsi…

https://praha.idnes.cz/komunitni-za…

https://www.denik.cz/bydleni/…

Funguje to už i v ostravě.
15.06.2018 - 21:16 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Ohledně Babiše souhlas, do palestinsko-izraelského konfliktu zabředávat nebudu, to byla jen taková vsuvka. :)

Jasně, permakultura se rozhodně nijak nevylučuje s moderními technologiemi.

Mé hledisko je ale takové, že si vybírám to, co si myslím, že je opakovatelné co největším množstvím lidí s co nejprimitivnějšími nástroji, co nejvyššími výnosy a ideálně minimálními náklady, zároveň však ekologicky. V tom mi asi ideologicky nejvíce sedí John Jeavons a Carol Deppe a další, kteří usilují o totéž.

Krátce řečeno - ukázat, že každý, kdo chce, si může vypěstovat dost potravin pro sebe a svou rodinu, když to dokážu já, tak ostatní také! Bez velkých nákladů na stroje a bez toho, aby bylo nutné být na pozemku 24/7, to je můj cíl! :)

Pravda je, že trochu podvádím (sekačka a dovoz hnoje), na druhou stranu ale to nemám jen pro sebe a příbuzenstvo, ale i na prodej a v samozásobitelství by stačilo mnohem méně. Tedy ano, využívám šťastných okolností a luxusu tam, kde se mi nabízí, ale šlo by to i za horších podmínek.

Další pravdou je, že cíl ještě zdaleka není splněn, ovšem pokroky jsou značné. :)
14.06.2018 - 12:55 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
perma-kultura je vlastně premanentní kulturováni a to znamená trvalé zkvalitňování věcí které děláme
což neznamená nutně předsudky ohledně používaných materiálů (jen přírodní) a technologií (jen archaické, původní)
tudíž můžeme provozovat permakulturu i na měsíci ve zkumavkách když nám bude dána jen takováto forma bytí
13.06.2018 - 21:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já nevím na které straně jsou větší barbaři teďka jsem viděl doku ze socíku "mars kráčí pískem" z r 1968 naše expedice v egyptě..egypťané přijali uprchlíky ze sinaje beduíny, izraelská armáda je bombardovala ze vzduchu napalmem, z 800 dětí zahynulo 300. Izraelci si rozhodně s moderním vybavení poradit umí beduínům napalmem vypálili vesnice domovy a stáda. :3: Ale to je trochu od věci.
Opylování je možná ten největší problém co nás čeká.
Problémem jsou i monokultury, když všude na polích bude jen babišova řepka protože on na ni ještě pobere miliardu na dotacích pak biodiverzita skončila. Ještě pamatuju louky plné různých druhů motýlů to je tak 40let dneska tak max běláska a paví očko když se zadaří. Na to žádné zoo není. Abychom nastartovali malopodnikání v zemědělství což by bylo jedním ze základních kroků museli bychom především odstranit z vlády babiše potažmo jeho agrofert a zavřít dovoz dotovaných produktů. Pak bude stát rohlík 10korun a národ dá tomu kdo to udělal do držky. :-)
13.06.2018 - 19:54 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Dost možná je tohle budoucnost produkce potravin za účelem nakrmení rostoucího množství lidí na planetě, ale taky je to další krok, jak učinit lidi závislejší na vyspělé infrastruktuře a tudíž i zranitelnější.

Pamatuji si, když Izraelci vyklízeli Gazu, nechali Palestincům všechnu zemědělskou infrastrukturu a moc dobře to s moderním vybavením nedopadlo.

Co se týče permakulturnosti či prostě udržitelnosti takových pěstitelských metod by to opravdu chtělo tomu pořádně rozumět.

Na první pohled vidím, že kokosová vlákna si v ČR asi nevypěstujeme. Lze to nahradit něčím srovnatelným z místně dostupných zdrojů? Nevím..

Pominu-li tedy křehkost podobných systémů, jestli vychází celková bilance kladně, pokud by vedlo k tomu, že takové intenzivní pěstování umožní vyhradit více prostoru na zemi divoké přírodě či extenzivně a ekologicky obhospodařovaným plochám, asi nelze v principu nic namítat.

Četl jsem, že se přemýšlí už i o robotických opylovačích, vymýšlí se i různí roboti schopní odplevelovat záhony, nakonec asi není nic, co by takový stroj časem nemohl zvládnout lépe než člověk, no dobrý pocit z toho nemám, byť si uvědomuji, pokud tedy nepřijde kolaps a restart z nižšího civilizačního stupně, že to k tomu prostě směřuje.

Osobně se snažím jít v pěstování tak trochu "proti proudu času", takže žádným velkým nadšením z podobných snah nepřekypuji, ale je mi jasné, že to je do značné míry boj s větrnými mlýny. :)
13.06.2018 - 17:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
Já nejsem agronom. :-) Ale spousta dogmat typu na zahrádce je to vždy lepší už padla. Život je asi trvalá změna a jediné co můžeme dělat je přizpůsobit se. Nemyslím si že by se dneska ještě někdo chtěl vracet do feudalismu. To byla doba dříny a bídy.
I to je ekologie.
V učebnici ekologie pro vš se popisuje stav kdy (lidská)společnost podřeže větev na které sedí jako běžný přírodní jev. S tím se musí počítat pokud nejsme utopisté.
A například krávy popisuje jako masožravce, ony žijí trávením živých organismů. Ta tráva co jedí je jen prostředek aby se dostaly k tomu "masu" které v nich na té hnijící trávě naroste.
13.06.2018 - 17:23 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
jseš génij (tento tvar asi neexistuje, ale nyní mi sem sedí) :4: :15:

já kolikrát nepoznám, zda to myslíš vážně nebo si děláš :71:
třeba tohle cit: "Musí se to přenechat těm co to umí pak to má i obsahy co to mít má"....a několik dalších o hydroponii.
Dotaz.....co do toho sypou a odkud to berou a kde a jak a kdo to zpracovává víš?
13.06.2018 - 16:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
Toto je podle mně způsob jak dále...v holandsku se už v půdě snad ani vůbec nepěstuje.
"Kromě cherry rajčat se dají hydroponicky pěstovat třeba také jahody, papriky nebo meloun. V Břeclavi pak pomocí této metody pěstují salát a v Suchohrdlech u Miroslavi mají podobný skleník na bylinky.."
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/…

Jinak hydroponii doporučuje ministerstvo v tom článku právě tam kde je nedostatek vody.
13.06.2018 - 16:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
Někde u brna s tím před nedávnem začali pěstují v halách několik druhů zeleniny hydroponně a mají úspěch. Nejen komerčně ale i kvalitativně nechávali si dělat testy a hodnoty jsou nesrovnatelně lepší u takto uměle pěstovaných plodin neboť rostlina dostane přesné naordinované dávky živin vody i tepla a světla. To v přírodě není a proto produkuje obranné látky které tělu škodí. Dělali rozbory.
V půdé je také více kontaminátů než v koktejlu roztoku kde se přesně dávkuje co tam jde a ví se co tam jde není důvod tam dávat škodliviny když jsou živiny dostupné.
Co je lepší nevím ale myslím že to může být způsob jak civilizace jednou přežije četl jsem to v jednom scifi románu. :-)
Obecně se to i ví že bio zelenina má často některé parametry horší než běžná z alberta. Já to už dneska nerozlišuju vím že na zahrádce pěstované to nebude asi o mnoho lepší možná právě naopak. Musí se to přenechat těm co to umí pak to má i obsahy co to mít má, já umím jen mátu a verbenu a šnitlík.. Bylinky chci mít čerstvé.
13.06.2018 - 14:44 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Co se hydroponie týká, nehodlám ji praktikovat - mj. proto, že máme nedostatek vody. : D

Spíš by stačila zmínka, kdo ty knihy vydal, s čí podporou, nebo ještě líp přímý odkaz na studii, kdyby byla - momentálně mám na nočním stolečku jiné a všechno neučtu.

Ještě mě napadl takový primitivní test - co je lepší: nabídnout zvířeti produkt hydroponie a produkt biozahradnictví. Co si asi vybere. Zvíře se studií oblbnout nedá. :)

Zbytek soukromě.
12.06.2018 - 19:12 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Argumenty toho typu utínají diskusi zesměšněním protistrany. Je to takový diskusní faul.

Myslím, že současní řiditelé vzdělávání by z Tebe měli radost. Celý český národ vidíš jako bandu srabů, zrádců a neschopných lidí, kteří zmastí, na co sáhnou. Když slyším takové řeči (nebo řeči v tom smyslu), napadá mě, jestli takoví lidé nepromítají svůj pocit méněcennosti na celý národ.

Dotace poberou obyčejně ti bohatší, tak bývají nastaveny podmínky. Rozdává se ze společného těm, kteří to potřebují (nej)méně - to je ničemnost. Ale to sem opět nepatří.

***

Kdo platil studii, která to prokazuje? Plastové potrubí - ehm, tak to budou v zelenině navíc plasty. Takto akorát urychlíme likvidaci biosféry a nahradíme ji technosférou.
Víš to, že i obyčejná ještěrka už patří k silně ohroženým druhům?
11.06.2018 - 22:22 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Fórum jsem úmyslně založil tak, abychom to nezužovali jen na permakulturu a jen na zemědělství. Je fakt, že naprostá většina příspěvků mých i ostatních je v podstatě o zahrádkaření a širším tématům se vyhýbá, co se mě týče, jsou témata s přesahem vítána.

Byl bych také rád, kdybychom se dokázali bavit o permakultuře i ve smyslu "permanentní kultury" a nejen "permanentního zemědělství".

K tématu samozřejmě patří i vymezování toho, co je a není udržitelné. Že je současná společnost neudržitelná považuji za velice pravděpodobné, skoro až jisté.

Bohužel je mnohem těžší přinášet nějaké realistické vize udržitelné budoucnosti než kritizovat všudypřítomné nešvary.

Vždy nakonec dojdu k názoru, že chce-li člověk změnit svět k lepšímu, musí prostě začít od sebe, blízkých a snažit se nějak nenásilně působit na okolní společnost.

Uznávám, nějak extra mi to nejde, ale snad lepší než nic. :)

Osobní výpady jsou naprosto zbytečné a opravdu mimo téma...
11.06.2018 - 19:43 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
Argument ad hominem není pod úroveň pokud je věcný a poukazuje k jádru problému.
Chápu že to můžeš vnímat jinak.
Když řeknu že jsi zaujatá(jednostranná) pak je to logicky platné neboť stačí letmo přečíst diskusi a je jasné kam míříš není zapotřebí znát všechny tvé zájmy vyjadřuju se k tomu co zveřejňuješ a to bývá často předpojaté.
Tak tolik k tomu k čemu se již netřeba vracet. :-)

Totalita je hodně věcí subjektivního vnímání někteří tibetští mniši byli schopni osvobodit své vnímání v tomto směru i v podmínkách čínského vězení a věřím že jejich vězení předčí všechny naše představy o významu slova vězení.

Ničemní spoluobčané pobrali dotace to jim sdělím.. :-)
Na rozdíl od tebe nezastávám názor na řešení v systémové změně.
Myslím si stále že jsme jako země předběhli vývoj a západ nám měl zůstat ještě uzavřen. Měli jsme si zůstat pěkně ruským satelitem jak jsme byli chtěli a jak si to dnes zdá se většina národa přeje. Myslím že změna by byla v tom že by sice nebyl toaletní papír ale jinak asi tak vše nadávali bychom na rusy místo na eu. Nic nového. Jen je jasné že nemůžeme zůstat zcela samostaní ponecháni suverénní samosprávě protože to bychom pak poznali svoji neschopnost si vládnout. To by pak teprve švejk poznal co je bída smeťáku neb by mu vydrbávání se systémem a pokrytecké nadávky na ty druhé nebyly nic platné. :-)
Pěstování v plastových hydroponiích nás možná zachrání, né návrat k přírodě ale plastové potrubí s dírama kde roste mrkev celer okurka řepa tykev pertžel kaleráb pór pažit ředkev patizon květák a nakonec i brambor nebo batát. Už to rozjeli na jižní moravě. A zelenina z hydroponie a pod umělým světlem v hale je mnohem zdravější než ze záhonku. Tomu věř je to prokázané.
11.06.2018 - 18:25 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Argument ad hominem je pod úroveň.

To víš, že mám s obojím osobní zkušenost. Roundup funguje skvěle - spolehlivě likviduje půdu i vodu, pak to pijeme a jíme. Kompostéry u rodinných domů nejsou potřeba a u paneláků se užít nedají (anebo není vůle, protože prakoviště jsou potřebnější). Proč jsi zase vytáhl satelity a paneláky, mi není jasné. Řekla jsem milionkrát, že je nikomu neberu, akorát jsem nastolila tezi, že vše se dá alespoň nějak vylepšovat a že by bylo dobré o tom uvažovat. Načež ze mě někteří dělají člověka, který druhým vnucuje svůj pohled - i uvažovat o něčem je zřejmě špatně.

Totalitu odmítám, jistá rozumná(!) pravidla a zákony jsou ale potřeba. Honit komáry (lidi topící uhlím) a na druhé straně prodávat povolenky je prosté pokrytectví. Dotace jsou každopádně v 99 % ničemnost.

Permakultura je jen pojem, není třeba se jí klanět. Změna přístupu k přírodě jako celku je ale pro přežití společnosti nezbytná - pokud není cílem přežívání na smetišti. Což s estetikou nakonec dost souvisí. Co je zdravé, je i krásné a obráceně.

Takže se můžeme opět vrátit k pěstění, ideálně bez plastů. :)
11.06.2018 - 10:57 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
v tomto případě považuji argument ad hominem za oprávněný což je korektní
řekl bych že roundup a plastový kompostér jsi viděla možná z rychlíku ale myslím si že nemáš s nimi žádnou osobní zkušenost
já třeba ano a proto vím že roundup je namnoha místech asi tak jediné co funguje
stejnětak plastový kompostér je v mnoha případech vhodné řešení
podobně jako jsou sociálně i kulturněspolečnesky pro mně přijatelné satelity
podobně jsem tolerantní k využívání paneláků atd atd zařízení které zapadají přirozeně do rámce naší společnosti..ale nemusím je já osobně užívat mám svobodu volby, tudíž je na mně zda si dám plastový kompostér do zahrady či nikoli
já se svým totalitním smýšlením netajím jistou míru totality považují v životě i v přírodě i společnosti za nutnost (danost)
například bych čecháčkům zakázal v zimě topit uhlím a pneumatikami když shrábli dotace na plynové kotle a mají zavedený plyn a jiné mnohé další včůranosti které mně znepříjemňují život

permakulturu ekologii a podobné věci nepovažuji za věc nutnou k přežití společnosti protože to by bylo naivní
je to mnohem více otázka extetického vnímání prostředí ve kterém žiji
11.06.2018 - 10:24 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Všchno souvisí se vším. Permakultura s ekologií, plastové kompostéry s ekologií atd. Epoxit si libuje v urážkách, ostatními opovrhuje, což vyjadřuješ svými argumenty ad hominem i Ty.

Co mě zajímá a co ne, o tom nemáš ani zdání.

Jak ukazuješ v jiných vláknech, svým smýšlením se raději nechlub, protože je totalitní.
10.06.2018 - 23:36 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
No když do diskuse o permakultuře nasypeš svoje klasické blitky o tom jak je eu špatná a co dělá zle tak proti tomu argumentovat nemíním. Evidentně tě tématika permakultury nezajímá podobně jako ti naznačil epoxit že tě nezajímá ani téma juvenilní justice. Máš svůj tématicky omezený úhel pohledu na svět který (neobjektivnost) vyčítáš jiným.
Já si filtruju věci podle vlastního měřítka významů, roundup a plastové tácky u mně rozhodně nepatří na první příčky ani v permakulturním světě určitě tedy né ve spojitosti s tvojí politickou křivdou.
A mé smýšlení je proevropské. Nemusím mlčet ale tvoje argumentace mi přijde malicherná. Možná bych s tebou o tom mohl vést polemiku v mé diskusi o nástupu totalitních systémů ale(pro pořádek) nikoli v této zahrádce.
Bodka.
10.06.2018 - 21:25 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Když schází argumenty, je lepší mlčet.
10.06.2018 - 19:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
ne ty nevylíváš ty již máš vylito :4:
10.06.2018 - 17:38 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
To jsi myslel špatně. Akorát nevylívám s vaničkou i dítě.

Pravda, s kompostérem se nic nikam nesváží, akorát že když se něco dělá ve jménu ekologie, tak by se to mělo brát z gruntu. Je taky možné, že tu normu na povinné třídění bioodpadu protlačila firma vyrábějící plastové popelnice a kompostéry. :)

Ale EU umí jiné veletoče: např. zakázala prodej olovnaté běloby, protože je jedovatá. Zato roundup si může po kilech nakoupit každý a stříkat kde chce. Zakázali plastové talíře, ale vesele se vyrábí plastová okna, polystyrenem se obkládají celé budovy, vůbec z plastu je kde co. To jsou tuny a tuny plastu a nikoho to netrápí.
10.06.2018 - 17:27 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
Myslel jsem že adoruješ komunismus dnes je to taková móda.
Když máš kompostér jedno či plastový nebo jaký nic nikam nesvážíš počkáš až z toho vznikne humus.
A pak si ten humus dáváš pod jahody třeba..
Třeba proti pneumatikám je plastový kompostér malina.
A pokud je vyrábí z recyklátů nemám proti tomu skoro nic, jen že to asi vypouští nějaké sráče do půdy ale to vypouští všechny plasty třeba i plastové vodovodní trubky. Obaly potravin. To je větší ekologický problém, vymývat plastové obaly pitnou vodou. Splachovat záchody pitnou vodou. Jen aby se střelka vodoměru protáčela.
10.06.2018 - 17:25 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Anilah
Ekonomicky je to nonsens jedině kdyby jsi měla podmínky pěstovat ve velkém jinak je lepší zajít si pro batát do alberta mívají v akci i pod 40/kg.
10.06.2018 - 17:14 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
To má být vtip? Nemám kompas zaseknutý na jednu stranu. ;)

Připadá mi absurdní, když se něco dělá befelem a celoplošně.
Obec o velikosti 3 tis. duší musí povinně třídit biodpad, takže lidem, kteří bydlí v rodinných domech rozdají biopopelnice nebo plastové kompostéry. A pak to co dva týdny sváží kamsi za město, kde se to pálí nebo jinak zpracovává, pak se produkt přiveze zpět doprostřed obce, kde si to lidí rozebírají - opět přijedou s nějakým motorovým vehiklem, aby si to konečně vyklopili na zahradu: jestli tohle má být krok k ekologii, tak jsem asi svatá Tereza.

Bioodpad by se měl svážet jen z panelákových sídlišť, příp. měst, kde není možnost kompostování. Protože i ty biopopelnice a plastové kompostéry jsou v globále ohromná ekologická zátěž.

Samozřejmě, že by ty popelnice lidi nemuseli plnit, ale je to jako se vším, když už ji mají, tak bez přemýšlení nacpou klacky do popelnice, aby měli „uklizeno“.
Nedokážu to vysvětlit ani vlastní matce a to vyvíjím úsilí už několik let.
Když ne většina, tak by měli přemýšlet ti, co vytvářejí pravidla.
10.06.2018 - 16:57 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Bosch
Slováky jsem taky našla. Jsou strašně drazí, to nemá smysl se s tím patlat. Abych dala 100 Kč za 40 hlíz. Radši rozhojním řady topinamburů.
Ještě uvažuji o mexickém tuřínu, ten prý snáší sucho. Uvidíme, jak příští rok, protože to počasí je fakt na hlavu.

Dnes mě pobavil výrok: Nikdy nebuď rolníkem, nosí to smůlu.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2018
Lunární kalendář
Luna ve Střelec Střelci
ukázat kalendář »