O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od konce: / 25 

Řazení:
17.08.2019 - 20:47 | Filtr
(Býk) Deam
Štastný konec aféry hraboš? :)

https://www.novinky.cz/domaci/…


Minimálně pro čápy! :)
15.08.2019 - 21:17 | Filtr
(Býk) Deam
Dnes je úplněk a to se nemá prý rýt v zemi, ačkoliv mé časové možnosti neumožňují, abych si hrál s měsícem více než zcela povrchně, dát si na dva dny v měsíci klid od rytí v zemi není špatný nápad. :)

Tak jsem si poryl aspoň na klávesnici. :)

http://zeleznohorsko.blogspot.com/2…
15.08.2019 - 14:26 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
Ne....po mě ne :4:....já tady zahradničím a pěstuji kozy. :61:
15.08.2019 - 13:42 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » mili111
Mohla by po tobe jit chunta :14:
15.08.2019 - 09:04 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
Není to podezření...detaily vynechám (vím proč). :29:
14.08.2019 - 21:05 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Zase to má tu výhodu že když vyvezeme do číny všechny smrky zmizí i kůrovec. :44: :30:
Čína skupuje obrovské mn lesů v rusku, načerno od mafiánů, existuje důvodné podezření že požár založili lidé co chtěli zamaskovat kolik lesa a kde už zmizelo.
14.08.2019 - 21:02 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Sosna zvlčelý
Podle mně to je ok protože babiš byl v lese a chce ty motýle. A ti se líhnou v těch smrcích.
14.08.2019 - 20:30 | Filtr
(Býk) Deam » Sosna zvlčelý
No tak o Zemanovi a jeho vztahu k ekologii a přírodě není třeba mít iluze. Viz jeho šílené nápady s kanálem Dunaj - Odra - Labe, naštěstí jsou jeho pravomoci v tomhle směru nulové a doufám, že možnost cokoliv prosadit také. :)
14.08.2019 - 12:11 | Filtr
(Kozoroh) Sosna zvlčelý » Deam
Už když byla před pár lety kůrovcová kalamita na Šumavě, byli umlčováni lidé, případně jim nebyl dán prostor, kteří upozorňovali, že vůbec nejde o záchranu lesů na Šumavě, ale co největší rozprodání dřeva do ciziny. Naši domácí zpracovatelé dřeva, kteří tehdy kapacity měli (dnes fakt nemají), byli odstaveni.
Přestože se na toto upozorňovalo dost, lobing to úplně překryl. A vzpomene si někdo, kdo nejvíce loboval za těžbu bez omezení v II. zónách? Ano, byl to náš milý pan prezident Zeman. Ten hezky pootevřel vrátka a tak se nynějšímu exportu právě do Číny musí divit snad jen největší naivka.
14.08.2019 - 10:31 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Deam
Už dávno jsem slyšela trefný obrat, že české lesy jsou v tomto státě poslední neohlodaná kost.

A hned další článek na tomtéž zdroji, že zkoušíme proti kůrovci drony:
https://www.e15.cz/byznys/…

mě přesvědčil o tom, že jsme naprosto ztracení...
14.08.2019 - 07:00 | Filtr
(Býk) Deam » Anilah
Četla jsi?

https://www.e15.cz/byznys/…

Lesy ČR jsou obrovská příležitost k obohacení, jelikož už není příliš kde brát, půjde se teď na dřeň. :(
14.08.2019 - 00:08 | Filtr
(Vodnář) Anilah » Anilah
Příklad fungování globálního kapitalismu: Novozélandká firma poptává české dřevo (nebo les), aby je mohla vyvézt (vybrakovat a vyvézt) do Číny.
A CzechTrade, který zastřešuje MPO, jde vývozu kulatiny vstříc.

https://www.businessinfo.cz/cs/…
13.08.2019 - 21:45 | Filtr
(Býk) Deam » Deam
A přihazuji ještě rajčátka. :) Nejvíce potěší to, s čím je nejméně práce. :)

Ta velká jsou stupické polní rané, ostatní siberian a možná pár latah.

Letos jsou asi o měsíc později, ale zato pěstovaná ve venkovních podmínkách.

Samozřejmě předpěstování se asi vyhnout nedá, pokud člověk chce plody dříve než těsně před úderem mrazů, ale v podstatě nebyl žádný hrozivý rozdíl mezi rostlinami u jejichž pěstování jsem započal v intervalu od půle března až do konce dubna, plodí už všechny a dozrát stačí také. :)

Rajčata nezaštipuji ani nezalévám, ty, co mám na poli v klecích z pletiva, se snažím udržet, aby se mi příliš nerozlézala mimo a jinak je to hlavně o sklízení. :)

S péči by mohly být vyšší výnosy, ale to mi připadá lepší mít více rostlin s nižší pracností. :)

Už začínají dozrávat i indigo blueberries, ale ta jsem zatím jen zkusmo ochutnával. Asi jich bude celkově nejvíce a zároveň polezou nejvýše. Stupické polní rané by mělo být determinentní, siberian myslím také, latah jsou vysloveně přízemní. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
13.08.2019 - 14:35 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Neretvička
Nikoli začalo by se zase nadávat na vládu a zemědělce jací jsou neschopní idioti že nedokáží vypěstovat levnější chleba a že musí pšenici dovážet.
On si ty spojitosti málokdo dokáže srovnat v hlavě.
Přemýšlí se od počátku v kategoriích dobra a zla.
Chemie je pro jedny zlo a basta. A tihle lidé mají zablokovaný intelekt. S tím nic nenaděláš. To se nedá nijak léčit.
13.08.2019 - 09:57 | Filtr
(Býk) Neretvička » Bosch
Přestalo by se jím plýtvat? :25:
13.08.2019 - 09:51 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tohle je taky k soběstačnosti

"Pokud hraboše nezlikvidujeme, nebude příští rok žádná úroda na polích."
šéf zemědělského svazu Pýcha

to už je dneska prostě tak..

"Bez chemie bude chleba stát stovku nebo ho budeme vozit z Ruska."
rostlinář Pavel Cihlář
12.08.2019 - 21:02 | Filtr
(Panna) pine70 » pine70
A česnek byl celou dobu v koši vedle kytice levandule :1:
12.08.2019 - 19:31 | Filtr
(Panna) pine70 » Deam
Na té levanduli by něco být mohlo. Je skoro tak zázračná jako česnek :3:.
Levandulový olej odpuzuje komáry, sušenou levanduli dávám i do prádla.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
12.08.2019 - 18:16 | Filtr
(Vodnář) Anilah » mili111
Na jisté lidi nemá cenu reagovat, zřejmě trvalé zatmění mysli. :)
11.08.2019 - 20:59 | Filtr
(Býk) Deam » pine70
Obávám se, že co se týče skladovatelnosti, tak asi bývávalo. Posledních několik let do jara vydrží, ale s velkými problémy.

Vlnovník je opravdu nepříjemný škůdce při skladování, čím dál rozšířenější a já ho mám už po léta a zbavit se mi nepodařilo, ne že bych se o to snažil. Nějaké možnosti jsou, ale mořit se mi nechce a další možnosti jsou trochu ošemetné a samozřejmě zase lenost. :)

Údajně by vlnovníka mohlo brzdit, pokud jsou při skladování přítomny byliny jako levandule, máta, snad i kopr či luční seno.

Jakou přesnou formu by to mít mělo, to netuším. Ale s ohledem na aromatičnost těchto rostlin by třeba mohlo stačit přiložit pár snítek do pytlíku s česnekem? Případně vystlat skladovací lísky či krabice.

Sám jsem zvědav, jak to letos dopadne a určitě dám vědět, ať bude výsledek jakýkoliv.
11.08.2019 - 20:51 | Filtr
(Býk) Deam » Nalani Makaio
Začnu od konce, rádo se stalo :)

Co se velikosti týče, dokud to jde, snažím se vybírat i v rámci menších kusů ty větší. :) Nicméně v nejlepším případě je to nižší střední velikost. Pravda je, že malostroužkové česneky dost často tvoří cibule o dvou stroužcích a pak může mít i česnek o váze 20 - 25 gramů hodně velké stroužky.

Cena je nízká právě s ohledem na velikost a taky proto, že letos jsem na nějaké velké prodeje celkem rezignoval, tak budu rád, když se ho někde ujme. O malý většinou nebývá zrovna zájem a dost často pak konečí nemalé množství na kompostu. :(

V tom mám rezervy, že by se dal takový sušit, ale ta lenost! :)
11.08.2019 - 13:23 | Filtr
(Panna) pine70 » Nalani Makaio
Můžu potvrdit, páně Deamův česnek je vynikající :15:! A i při skladování v suchu a teple vydrží bez problémů až do jara.

Já mám teď lokální zdroj, ale česneku ze Želených hor se nevyrovná.
11.08.2019 - 11:54 | Filtr
(Štír) Nalani Makaio
RECENZE :12:

Chtěla bych tímto napsat recenzi na Deamův česnek. Hned na začátek řeknu, že se vůbec nijak neznáme. Minulý týden jsem se rozhodla zeptat se ho zda neprodává česnek. Naštěstí jsem trefila zrovna období sklizně a v pátek mi česnek dorazil. Objednala jsem si na zkoušku dle Deamových slov "malý česnek" (což je dle mého úplně velikostně normální česnek). Už jen když jsem ho loupala, tak mi z vůně bylo jasné, že mám v ruce OPRAVDOVÝ česnek. Je moc dobrý, ostrý a má sílu. Takže pokud někdo z vás postrádá česnek, který by měl konečně tu správnou chuť, tak doporučuju kontaktovat Deama.
Za mě ještě další hvězdička za komunikaci (tohle je vždycky vizitka!), dobrou cenu a rychlost. Takže spokojenost na všech frontách.
Jo, jinak mě informoval, že má česneku jen omezené množství tento rok, tudíž moc dlouho nepřemýšlejte.

Ještě jednou děkuji :15: :12:
11.08.2019 - 11:37 | Filtr
(Býk) Deam
A nyní trochu k tématu soběstačnosti - měl jsem obavy, abychom kvůli letošní invazi mandelinek přežili zimu, ale vypadá to, že to zvládneme. :4:

Brambory jsou krásná ukázka plodiny, která může a nemusí být dřina i při použití ručního nářadí a sázení do země.

Zasadit brambory do již hotových záhonů pro domácí potřebu je otázka, když hodně, tak deseti hodin práce a sklízet se dá až do října či listopadu průběžně dle potřeby. A nebo, pokud bychom měli obavy, dá se to scuknout na srpen a září a i při takto "urychlené" sklizni se člověk rozhodně nepředře. :)

Akorát ty mandelinky, to je otrava, to se nedá popřít. :)
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
10.08.2019 - 23:43 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Moc dospely zas ne s tim se moc neztotoznuju.
Ale delam na tom.
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v BeranBeranu
ukázat kalendář »