O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství


26.01.2016 - 00:22
(Býk) Deam
O (nejen) permakultuře v (nejen) zemědělství
Diskuze pro všechny příznivce udržitelných, fungujících a inspirujících metod hospodaření a třeba i souvisejících způsobech života. Když to vztáhnu na sebe, permakultura mě hlavně inspirovala pro to, začít se činit v zemědělství. Z fáze, kdy jsem nakoupil a načetl knihy k tématu a hrozně se divil, proč všechno funguje tak blbě, když permakultura a spřízněné metody nabízí taková krásná řešení, jsem se dopracoval do praxe, kdy tedy už o tématu méně čtu, ale více pracuji na poli, což mě ovšem posunulo od ideálů čerpaných z knih k tomu, že sám za sebe jsem rád, že zvládám jakž takž způsobem obhospodařovat o něco více než hektarový pozemek, myslím, že se stávám postupně celkem akceschopným zahradníkem, ale rozhodně ne permakulturníkem...:) Byť inspirace a plány do budoucna zůstavají.Co se zahradních metod týče jsem přešel k intenzivnímu hospodaření, hodně volná inspirace Johnem Jeavonsem (https://en.wikipedia.org/wiki/… ) a Brettem Markhamem - fakticky asi od každého něco. http://www.amazon.com/Mini-Farming-…, postupně plánuji přitvrzovat. :) Bohužel jsem závislý na dovozu živin, ale naštěstí zdroj živin je relativně nedaleko (krávy :) Sice skladuji i seno z posekaného pozemku, což by teoreticky mohlo stačit po zkompostování na část záhonů, ale je to všechno na delší dobu. Samozřejmě dělám spoustu chyb a blbostí...:) Ale aspoň v tom pěstování zeleniny, zvláště česneku;) se zvolna zlepšuji (snad to nezakřiknu).Takový můj ideál je dokázat na menší části intenzivně obhospodařovaných záhonů vyprodukovat dostatek zeleniny na to, abych to mohl brát jako živobytí a nikoliv jen koníček a zároveň zvládl i rozšiřovat polnosti, kde bych ovšem rád nasadil spíše extenzivní metody, více k té permakultuře v kombinaci třeba i s neprodukční rolí pozemků v krajině.Co mě motivovalo - 1) vztah k přírodě - to asi není třeba dále vysvětlovat. :) 2) pojistka - žijeme v převratné době a myslím, že pozemek je taková pojistka, která dokáže aspoň snižovat rizika. V nejhorším případě zůstane aspoň ta prací s půdou získaná praxe, která, jak zjišťuji, opravdu nejde nahnat během jedné sezóny, pokud je tedy člověk původem měšťák, což já jsem..:)Největší slabinu u sebe vnímám právě ty designové části...u záhonů to až tak nevadí, ale při výsadbě keřů a stromů už je to horší...dělám to všechno od oka, byť návodné literatury mám dostatek..:)

Příspěvky v diskuzi

Stránkování od konce: / 28 

Řazení:
06.12.2019 - 23:48 | Filtr
(Panna) vernal
Najdôležitejšie z celého hospodárenia je podľa mojich skúseností, veľmi dobre spoznať pôdu, na ktorej hospodárime. Tá sa môže líšiť doslova každých pár metrov.
"Prísun živín" je možné veľmi efektívne riešiť aj inak. Maštaľný hnoj nie je zdroj živín - je zdroj života - úžasne pestrej mikroflóry. Zdrojom živín je zelené hnojenie a kvalitný kompost.
Pokiaľ sa pôda nenechá oddychovať jedenkrát za 3 roky, je na obnovu pôdnej mikrobioty - pôda v starej sile - možné veľmi úspešne využiť agrohomeopatiu. Väčšinou sa jedná o využitie tzv. polychrestov napr. taká je silicea (pot. D) a môžem povedať, že ak sa aplikuje správne, dokáže zázraky.

Chcem dodať, že mikrobiota pôdy a ľudského tráviaceho ústrojenstva je zarážajúco podobná približne v okruhu 300 km od miesta narodenia človeka, preto treba dávať pozor, čo, a najmä odkiaľ, sa do pôdy dodáva.
Rovnako aj obracanie pôdy je pre jej obnovu dôležité, hoci zástancovia najmä alternatívnych spôsobov hospodárenia to takmer odmietajú.
05.12.2019 - 18:05 | Filtr
(Býk) Deam
Pro kolegy česnekáře:

Pan Kozák nasadil výprodejovou slevu, dají se sice sehnat jen tři odrůdy, ale minimálně u bjetinu to stojí za úvahu. Sám jsem neodolal a pořídil na poslední chvíli ještě 20 kg. :) A zdravotní stav zatím dobrý - aktuálně vyloupáno necelých 7 kg a odpad 0 kg.

https://www.cesnek.cz/objednavka/…
26.11.2019 - 19:37 | Filtr
(Vodnář) Anilah
Hodím to sem - kdo se bude nudit, může podniknout bohulibou věc:

https://www.vysadbastromu.cz//…

Času na podání žádosti je hodně, do 31. srpna 2020.
10.11.2019 - 21:39 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
ne, jen šeptá. šššššššš...
10.11.2019 - 18:55 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Než jsem viděl foto, říkal jsem si, že už leze ze země a že jsi sázel někdy v září nebo v létě. :)
10.11.2019 - 18:52 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Bosch
čosnek už leze
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
10.11.2019 - 18:52 | Filtr
(Kozoroh) Bosch
Tak letos česnek 8.listopadu šel do země, 21 palic. Pořádné velké kláky z polska, jen neznám odrůdu ale příště se jich zeptám co to bylo.
K příspěvku je přiložený obrázek, který se zobrazí pouze přihlášeným uživatlům.
(Přihlásit)
27.10.2019 - 11:30 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Bosch
hele...perfektní, žes zmínil aksamitníkovu :3: důležitost....teprvá teď mě napadlo kouknout se k čemu by ještě mohl být dobrý...než ho zaryju (sem si očuchávala ruce, když jsem sklízela květy)...a žasnu
....již mám naložen olejíček.....chystám pleťovku nebo koupel a suším....a na zarytí je stále dost.
Semínek jsem sesbírala hromadu, tak se můžu i podělit....smíchám s měsíčkem a geniální :4: :29:
21.10.2019 - 20:26 | Filtr
(Vodnář) mili111 » Deam
Aháááá a já zas někde viděla nebo četla, že je škoda ho dávat do kompostu, něco se z něj ztratí(za boha nemohu vzpomenout co :41:)...tak jsem dala rovnou.
Ale dala jsem zároveň s hnojem od koz do "růvků" (nevím název ...dlouhá vyvýšená řada a nahoru se sází....uvnitř je....nyní :4:)
...uvnitř je tedy kozí hnůj, kus kompostu a ten biouhel.

A na záhon jsem to zapravila dohromady s kompostem....tak snad to klapne.
Napíšu za rok...snad :4:
21.10.2019 - 19:58 | Filtr
(Býk) Deam » mili111
Nádhera. :) A já stále jen žvaním a žvaním, zatímco jiní už si udělali hromadu biouhlu. :)

Jen drobná poznámka, jak jest řečeno ve videu, je lépe před sypáním biouhlu do záhonu nejprve materiál projít kompostem, aby nasákl živinami, takhle to může ze záhonu nějaký čas naopak odčerpávat dusík. :)

Viz:

https://www.youtube.com/watch/…
YouTube
21.10.2019 - 19:45 | Filtr
(Vodnář) mili111
Jsem si vzpomněla....tuším, že se probíralo.
Koukala jsem na video od Vidláka :61:..je to velkej kluk :4:.....na biouhel...byl na kukandě u toho maníka co vyrábí ty nádoby a popisovali tam, jak to funguje.

a byly tam tedy ty nádoby a já si vzpomněla, že jsem uschovala (se mi smáli a nechtěli, ale prosadila jsem si) vnitřek od starého "brutálu"...nechala jsem z něj odříznou ten zahnutý konec...ucpala díru....dala do ohniště a pyroman našeho rodu shlédl povinné instruktážní video.....a perfekt.
Spálili jsme křoví trnkové a šípkové, kus dřeva ze stropu, co nešlo řezat do kamen a výsledek plnej brutar biouhle....vzala jsem přes síto a už je v záhonech.

Video tedy nemám :4:....ale funguje dobře...je důležitý připravit si velkou hromadu, aby nezačalo prohořívat než něco dalšího člověk naláme.

A starej brutar se dá určitě ještě někde sehnat. :29:
21.10.2019 - 19:32 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
To je pravda v nejhorším můžeš vyhrabat z roští nějaké ty šneky..
21.10.2019 - 18:40 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Na druhou stranu se nemusíš tolik bát sucha. ;)
20.10.2019 - 16:24 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
No jiste konkurovat nemuzes. Na jizni moeave maji zeleninu o mesic dva drive. Zivit se tim tady neda. Je lepsi volit jiny obor k obzive. Jako konicek ale ok.
20.10.2019 - 16:06 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Bohužel takové srovnání nemám, mohu srovnávat jen průběžnou proměnu půdy u dlouholetých záhonů se záhony novými a ten rozdíl je obrovský. :)

Tak jasně, průměrná roční teplota se dá obejít hodně těžko, s výjimkou skleníků, skalek, akumulačních kamenů, suchých zídek a podobných vymožeností. :)Stejně jako rozložení pozemku - severní nebo jižní svah. Ale s půdou se dá kouzlit fakt hodně.:)

A nepochybuju, že když budeš s péčí řádného hospodáře zahradničit v podhorských oblastech, můžeš mít u běžné zeleniny za pár let lepší výsledky, než při prasení na Litoměřicku. :)
20.10.2019 - 14:26 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak ja muzu porovnat rozdil mezi litomerickem a sev moravou. Stejna nadm v. A rozdil nebe&dudy. U litomeric das krasnou velkou bazalku. Tady? Sotva libecek.
20.10.2019 - 11:17 | Filtr
(Býk) Deam
Ve svahu by to asi moc nešlo, ale kdo má rovinatý pozemek... :4:

https://www.facebook.com/bienaimefa…
20.10.2019 - 11:15 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
To jo, ale víš co, podlě mě, kromě oblastí horských a dalekého severu, jde hospodařit dobře všude. Někde to jde skoro samo a někde ty podmínky teprve musíš vytvořit. :)
14.10.2019 - 07:46 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Jenze musis zohlednit i to ze francie neni cr, tam na mnoha mistech co strcis do zeme roste. Tady se na pestovani zeleniny hodi jen nektere oblasti a i ty jsou vynosy tezko srovnatelne.
Potrebovali bychom aspon zitny ostrov.
14.10.2019 - 00:03 | Filtr
(Býk) Deam
Něco pěkného na dobrou noc. :)

https://www.lanouvellerepublique.fr/…

Kde jsou hranice toho, z jak velké plochy se lze uživit zahradničením, stále nemám jasno, ale jsou solidní náznaky, že po hektarech jít netřeba. :)

Jean-Michel Biget obhospodařuje třetím rokem asi 3000 m2 záhonů a 320 m2 skleníkové plochy, dostačuje to k tomu, aby se živil jako zahradník.

Francie a ČR jsou samozřejmě trochu jiné podmínky, ale i tak, s ohledem na zhoršující se dostupnost půdy pro začínající nadšence je tohle asi směr, kterým se vydat.
28.09.2019 - 15:07 | Filtr
(Býk) Deam
Něco málo vzdělávacího. :)

https://reviverestore.org/projects/…

Spousta zajímavých informací.

Že je vhodně vedená pastva úžasný nástroj k údržbě a regeneraci degradovaných oblastí, to už nějaký pátek vím, ale zakomponování evoluce člověka do celého obrazu je perfektní. :)

Abych to shrnul - před 15 000 lety byly všude pastviny plné zvěře, lesy zůstávaly jen na nepřístupných a chudých místech, dokonce i v Amazonii zbylo jen pár ostrovů lesních porostů.

Býložravci zvětšovali pastviny na úkor lesa svou přirozeností - kozy, srnci i sloni a další.

1 km 2 uživí přibližně 50 tun býložravců - 100 krav/ 1000 ovcí a půl tuny predátorů.

V takových podmínkách se predátoři údajně zabývali hlavně hájením teritoria, lovili jen slabé kusy a ostatní nechali být. Býložravci "věděli", že pokud jsou zdraví a nelezou na cizí území, nic se jim nestane.

Pak do toho vstoupil člověk, zezačátku jen jako mrchožrout - morek z kostí a pojídání toho, co ostatní zvířata nejedla - cibule, česnek a podobné plodiny. :) Lidé byli nejchytřejší, ale až v takovém systému až zcela dole v rámci sociální pyramidy.

Po vynalezení zbraní a lovu zvěře se zvířata lidí začala bát. Když se s oteplením člověk rozšířil do dosud neobývaných oblastí, tak následkem nabytých zkušeností dokázal vylovit obrovské množství zvěře - v severní Asii vyhynulo 8 druhů, v SA 33 a v JA dokonce 50.

Doporučuju to přečíst celé.

K činnosti na wiki:

https://en.wikipedia.org/wiki/…
27.09.2019 - 13:15 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Tak to pak působí jako pemza. Na nixiru což je v podstatě stále činná sopka v řecku je pemzovité podloží, ačkoli je tam drsné sucho a za normálních podmínek nic neurostlo tak díky té pemze se tam udrží vláha a daří se tam výborně zelenině. Keramzit bude fungovat podobně.
Mně by se do toho milířování ani moc jít nechtělo. Uvažoval jsem o něčem podobném z vápence, vápencové šutry nalámat na kousíčky a do půdy ten taky dobře drží vodu. Dá se poměrně jednoduše sehnat ale taky se mi s tím nechce drbat.
Prvotní je pro mně zajistit rovné políčka obrubníky aby mi nesplachovalo půdu. Neb svah.
27.09.2019 - 12:54 | Filtr
(Býk) Deam » Bosch
Co tomu tak rozumím, jedna z mnoha výhoda biouhlu je v tom, že se v půdě rozkládá velice pomalu, takže změna dosažená jeho pomocí je trvalejší, u štěpky a větví dochází k rozkladu dříve. Navíc štěpka a větve v půdě můžou odčerpat dusík a způsobit nerovnováhu.

Tady je k tomu ještě delší textové pojednání:

http://diskuse.nachvojnici.cz/viewt…

Podle mě je to dobré vyzkoušet a pak zhodnotit.

Je fakt, že 5 kg na m2 si ve svých podmínkách nedovedu příliš představit v celoplošném měřítku všech záhonů, ale na zkušební záhonky bych materiálu u sebe získat dokázal dost. :)

Samozřejmě není nutné hnás se všude za maximem, prostě na zkoušku. :)
27.09.2019 - 11:50 | Filtr
(Kozoroh) Bosch » Deam
Já myslím že ani není zapotřebí to uhlit, stačí do půdy dávat ty štěpky, větve, dřevitou hmotu. o zbytek se postará příroda. Je to jeden ze způsobů jak udržet v půdě vláhu provzdušnit ji a zlepšit vlastnosti pro život mikroorganismů.
Prosté normálně větvičky plevely listí chrastí..
Ale mulč z hornbachu nebrat ten zabíjí je napuštěný chemií.
27.09.2019 - 11:02 | Filtr
(Býk) Deam
Užitečný návod, jak si připravit po svém biouhel.

https://www.youtube.com/watch/…

Použití biouhlu je něco, co jsem chtěl už dávno vyzkoušet, ale ještě jsem se k tomu nedostal, tohle mě asi konečně nakopne k vyzkoušení.

Je to jednodušší, než se stavět s milířem. :)

Stručně:

https://cs.wikipedia.org/wiki/…

Osobně mi jde samozřejmě hlavně o zlepšení vlastností půdy.
YouTube
Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2019
Lunární kalendář
Luna v BeranBeranu
ukázat kalendář »